Jakie rośliny odstraszają kleszcze?

Rate this post

Kleszcze są obecnie nie lada problemem. Przede wszystkim są odrażającymi i trudnymi do usunięcia pasożytami zewnętrznymi dla zwierząt i ludzi. Mogą też przenosić bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia choroby, jak babeszjoza, borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. Należy, więc koniecznie się przed nimi zabezpieczać! Jeśli mieszkasz przy lesie i daleko od miasta przeczytaj, jakie rośliny odstraszają kleszcze. Sprawdź też, gdzie sadzić i jak pielęgnować rośliny odstraszające kleszcze.

Gdzie możemy spotkać kleszcze?

Kleszcze są przykrymi i bardzo uciążliwymi pajęczakami należącymi do roztoczy. Osobniki dorosłe pasożytują zewnętrznie zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach. Roznoszą przy tym bardzo groźne choroby zakaźne jak np. wymieniona babeszjoza, borelioza, czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze występują głównie w lasach i dzikich (szczególnie gęstych) zaroślach. W ostatnich latach jest też niestety coraz więcej doniesień o tym, że kleszcze spotykane są już także i w miastach. Coraz częściej zasiedlają tam parki, zaniedbane i zarośnięte obrzeża ulic, miejskie laski, a nawet tereny działek i przydomowych ogrodów.

Jeśli mamy, więc problem z kleszczami w swoim otoczeniu, musimy starać się je eliminować. Chcąc jak najskuteczniej bronić się przed kleszczami, nie wystarczy tylko zabezpieczać przed nimi swoje ciało. Trzeba też zniechęcić te roztocza do ewentualnego zadamawiania się na naszych działkach i w ogrodach! Jak to zrobić? Najprościej jest posadzić w swoim najbliższym otoczeniu rośliny odstraszające kleszcze. Takie rozwiązanie jest o wiele lepsze niż nieekologiczne stosowanie środków chemicznych do ich zwalczania. Zobacz, więc, dlaczego i jakie rośliny odstraszają kleszcze.

kleszcze pasożyty

Jakie rośliny odstraszają kleszcze – zestawienie gatunkowe.

Każdy z nas niejeden raz musiał się pewnie zabezpieczać przed ewentualnym atakiem kleszczy. Najczęstszą i najpopularniejszą formą obrony przed nimi są preparaty w sprayu, którymi pryskamy swoje ciało i ubrania. Preparaty takie zawierają chemiczne środki trujące, choć niektóre są też oparte na składnikach naturalnych. Produkuje się je wtedy na bazie różnych wyciągów z roślin, które zawierają substancje działające odstraszająco na kleszcze. Takie właśnie rośliny można z powodzeniem posadzić w ogrodzie! Znane ogrodowe rośliny odstraszające kleszcze to przede wszystkim piątka ziół wydzielających określone substancje, którymi są głównie silne olejki eteryczne, działające odstraszająco na te insekty i to przez długi czas!

Czytaj również  Mapa koronawirusa – Covid 19 status

Poniżej omawiamy 5 najlepszych roślin, których kleszcze z różnych względów bardzo się boją – oto najpopularniejsze rośliny odstraszające kleszcze:

jakie rośliny odstraszają kleszcze złocień dalmatyński
złocień dalmatyński

Złocień dalmatyński.

Złocień dalmatyński to roślina odstraszająca kleszcze, zawierająca w swoim składzie substancje cynerynę i pyretrynę. Są to substancje działające toksycznie na wiele insektów, w tym również na kleszcze. Cyneryna i pyretryna wywierają na kleszcze tzw. efekt uderzeniowy, bowiem porażają ich system nerwowy i układ mięśniowy, a więc całkowicie je unieruchamiają i zabijają. Złocień dalmatyński jest też pogromcą komarów i wielu innych uciążliwych owadów i pajęczaków. Ta popularna roślina ogrodowa wyglądająca jak wielka stokrotka, która należy do rodziny astrowatych (łac. Asteraceae). Złocienie kwitną od czerwca do końca sierpnia, tworząc wtedy kuliste, biało-żółte koszyczki kwiatowe, wyglądające jak mocno powiększone kwiaty stokrotek. Złocień najlepiej sadzić na stanowiskach słonecznych i w glebie żyznej oraz przepuszczalnej.

jakie rośliny odstraszają kleszcze wrotycz pospolity
wrotycz pospolity

Wrotycz pospolity.

Wrotycz pospolity to niezwykle skuteczna roślina w odstraszaniu kleszczy. Bylina ta rośnie pospolicie jako przydrożny i łąkowy chwast, jednak od dawna jest też ozdobą szczególnie wiejskich ogrodów. Wrotycz znalazł nawet dosyć szerokie zastosowanie w ogrodnictwie i zielarstwie. Okazuje się również, że roślina ta dobrze sprawdza się w roli żywej alternatywy dla herbicydów, czyli chemicznych środków ochrony roślin. Pomaga w zwalczaniu chorób grzybowych i przede wszystkim jest wykorzystywana do likwidacji szkodników, na które działa odstraszająco swoim kamforowym zapachem. Wrotycz skutecznie odstrasza właśnie kleszcze i owady z naszych działek i ogrodów. Roślinę tę sadzimy w miejscach słonecznych i na zasobnych w składniki odżywcze glebach gliniastych.

roślina na kleszcze lawenda wąskolistna
lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna.

Jest to zimozielona roślina ogrodowa i uprawna. Jest atrakcyjna wizualnie, ponieważ posiada ładne srebrzystoszare liście i niezwykle dekoracyjne kwiaty, które zależnie od odmiany mogą być koloru: fioletowego (najpopularniejsze), różowego lub białego. Lawenda jest powszechnie znana głównie, dlatego, że ma przyjemny zapach od setek lat wykorzystywany przez ludzi do produkcji perfum oraz środków zapachowych do mydeł, kosmetyków i chemii domowej. Kwiaty lawendy pachną bardzo intensywnie, czym skutecznie odstraszają kleszcze i owady. Zapach ten pochodzi od olejku eterycznego widzialnego przez lawendę.

Czytaj również  Kwiaty na grób

Głównymi składnikami tego mocnego olejku są m.in. octan linalolu, linalol i ocymeny. Kleszcze bardzo ich nie znoszą, podobnie jak muchy, komary i inne owady. Lawendę wąskolistną powinniśmy sadzić na stanowiskach słonecznych, o glebie lekkiej, zasadowej (najlepiej o odczynie pH 6,5-7,5) i dobrze zdrenowanej. Ogólnie lawenda dobrze rośnie w ogrodach, ponieważ nie jest wymagająca, znosi też letnią suszę. Trzeba jednak pamiętać, by corocznie ją przycinać na wiosnę. Tylko wtedy roślinka ta zachowa swój ładny, zwarto-krzaczasty pokrój.

rozmaryn lekarski
rozmaryn lekarski

Rozmaryn lekarski.

Rozmaryn lekarski to roślina mało wymagająca i znana. Rozmaryn nie tylko odstrasza kleszcze, ale też posiada cenne właściwości lecznicze i jest zielem używanym kulinarnie. Po wielokroć warto go więc trzymać w ogrodzie. O ile dla nas aromat rozmarynu jest przyjemny i wykorzystywany m.in. do przyprawiania potraw, o tyle kleszcze i owady bardzo nie lubią jego zapachu. Rozmaryn najlepiej przy tym sadzić na stanowiskach słonecznych oraz w glebach łatwo się nagrzewających i przepuszczalnych o obojętnym pH.

Rozmaryn lekarski można też świetnie uprawiać w doniczkach, stawiając je wtedy w kuchni, na werandach, patiach, czy balkonach. Natomiast sadzony w gruncie w ogrodach nie może swobodnie zimować, ponieważ wymarznie. W naszym klimacie już niewielkie spadki temperatury uszkadzają te pachnące roślinki. Rozmaryn zimuje natomiast w gruncie w krajach śródziemnomorskich. U nas można go co roku sadzić od nowa lub na zimę wykopywać i zimować w domu z doniczkach.

Kocimiętka Faassena.

Także znana wielu osobom kocimiętka Faassena jest rośliną odstraszającą kleszcze. Roślinka ta jest małą byliną dorastającą tylko do 40 cm wysokości. Posiada lekko pokładające się pędy i dobrze nadaje się na pierwszy plan w ziołowych ogródkach, na skalniaki i rabaty. Kocimiętka ozdobi nam ogród nie tylko delikatnymi listkami, ale też podobnymi do lawendy kwiatkami, kwitnąc od lipca, aż do września. Kleszcze odstrasza jej intensywny zapach, pochodzący od zawartego w jej kwiatostanach olejku eterycznego, w którym jest związek o nazwie neptalakton. Substancji tej nie tolerują kleszcze, natomiast co ciekawe, bardzo lubią koty i stąd nazwa „kocimiętka”. Kocimiętka jest też bardzo łatwa w uprawie i niewymagająca. Nic dziwnego, bowiem rośnie też pospolicie na dziko, jako chwast.

Czytaj również  Rośliny odstraszające kleszcze

Leave a Comment