Zaoszczędź czas na wiosnę i ozdób ogród przed zimą – zasadź kwiaty jesienią
Coraz więcej chłodnych dni wcale nie musi oznaczać końca sezonu ogrodniczego. Warto wykorzystać jesień na przygotowania ogrodu do zimy oraz następującej później wiosny. Jesień to idealna pora na sadzenie wielu gatunków kwiatów. Co prawda można to zrobić również na wiosnę, ale jesienią wybór roślin jest dużo większy, ceny niższe, a my możemy chociaż przez chwilę poczuć się tak, jakbyśmy już za niedługo mieli zacząć oddychać wiosennym powietrzem. Co więcej, wśród odmian dobrych do sadzenia jesienią znajdą się również takie, które ozdobią ogród na jesień i ostatni raz przed nadejściem mrozów pozwolą nacieszyć się żywimy kolorami. Sprawdź, jakie kwiaty sadzimy jesienią.
Zanim dowiesz się, jakie kwiaty sadzimy jesienią, zaplanuj, jak je posadzisz
Przed zakupem kwiatów, szczególnie cebulowych, które mają wyrosnąć na wiosnę, warto zastanowić się nad ich kompozycją. Przemyślane ułożenie kwiatów w ogrodzie wzmocni efekt tworzony przez kwitnące rośliny. Dobrze jest rozważyć wiele kryteriów i dobrać kwiaty kolorystycznie, pod względem wielkości i tego, jak będą wyglądały po przekwitnięciu. Pod uwagę należy też wziąć kształt i wielkość rabaty. Częstym rozwiązaniem jest sadzenie kwiatów cebulowych między bylinami, aby te zajęły miejsce po przekwitniętych kwiatach. Można również zasadzić cebulki w pojemnikach, które opróżnimy po przekwitnięciu. Będą piękną ozdobą tarasów, balkonów i ogrodu.
Co sadzić jesienią?
Jesienią sadzi się kilka grup roślin. Jedną z nich są byliny kwitnące wiosną, które rozmnażają się poprzez cebule, rozłogi, kłącza i bulwy. Kolejną grupą są byliny zadarniające, a także róże. Największą grupą są jednak kwiaty cebulowe, które będą zdobić ogród na wiosnę.
Najlepsze gatunki kwiatów jesiennych
Znamy wiele gatunków kwiatów, które kwitną jesienią. Są to m.in. chryzantemy, wrzos pospolity, dabecje kantabryjskie czy też astry jesienne. Warto wykorzystać ostatnie powiewy ciepła i zasadzić kwiaty z doniczkach, koszach lub na rabatach, aby cieszyły oko aż do nadejścia mrozów.
Jakie byliny sadzić jesienią
Niektóre gatunki bylin wymagają sadzenia jesienią, jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów. Są to m.in. barwinek, dąbrówka, kokoryczka, gęsiówka, płomyk, bodziszek, przetacznik, bergenia sercowata, żagwin czy skalnica.
We wrześniu powinniśmy skończyć sadzenie piwonii oraz lilii. Przy sadzeniu lilii należy pamiętać o kilku rzeczach. Konieczne jest posadzenie ich przed przyjściem mrozów i przykrycie warstwą kory ogrodowej, torfu lub stroiszu. Dodatkowo wysypanie dołka na cebule warstwą piasku będzie gwarancją, że cebule nie zgniją.
Do bylin sadzonych jesienią należą też konwalie. Kłącza konwalii należy sadzić tak, aby pąk znajdował się 2 centymetry pod ziemią. Rzędy cebul muszą być oddalone o 25 centymetrów, a kolejne cebule w jednym rzędzie – o 4 centrymetry.
Jakie kwiaty cebulowe sadzić jesienią
Jesienią sadzi się wiele gatunków roślin kwitnących zimą. Należą do nich zarówno te kwitnące wczesną wiosną, takie jak krokus, szachownica, kosaciec cebulowy, tulipan i narcyz, jak i nieco późniejsze, m.in. zawilce, szafirki, śnieżniki, ranniki, cebulice śniedki, pustynniki himalajskie oraz jaskry.
Jakie kwiaty sadzimy jesienią, aby wiosną wyrosły dorodne i zdrowe?
Duże znaczenie przy sadzeniu kwiatów cebulowych ma wybór odpowiednich cebulek. Należy wybrać te, które są twarde, duże i nieuszkodzone przez szkodniki. Może tutaj pomóc wiedza na temat wymiarów cebul poszczególnych gatunków. Rośliny cebulowe mogą mieć cebule duże, o średnicy większej niż 20 centymetrów (czosnek olbrzymi, szachownica cesarska), średnie, mierzące między 5 a 20 centymetrów (narcyz, tulipan, lilia) lub drobne, mniejsze niż 5 centymetrów (puszkinia, szafirek, przebiśnieg). Przed sadzeniem dobrze jest zanurzyć cebulki w roztworze wody i środka grzybobójczego, aby mieć pewność, że na roślinie nie rozwinie się żadna choroba grzybicza. Dodatkową ochroną będą druciane doniczki lub plastikowe osłonki na cebulki, które uniemożliwią dostęp gryzoni. Cebulki sadzimy na głębokości trzykrotnie większej niż ich wysokość, a ziemię wokół nich ściółkujemy torfem ogrodniczym, kompostem lub korą. Dzięki temu cebulki nie zmarzną i nie zwilgotnieją w czasie zimy.