Jesienią praca w ogrodzie wre. Jest całe mnóstwo spraw, o które musimy zadbać, żeby wszystkie rośliny dobrze przetrwały zimę i żeby na wiosnę ogród mógł na nowo rozkwitnąć. Przygotowanie ogrodu do zimy jest naprawdę ważne, jeśli nie chcemy zastać w nim wiosną zniszczonej gleby i roślin niezdolnych do wypuszczenia nowych pędów. Dlatego każdy właściciel ogrodu powinien koniecznie zapoznać się z poniższym poradnikiem na temat : Jak przygotować ogród do zimy?
Przygotowanie ogrodu do zimy zaczyna się latem
Należy zacząć od tego, że zadbany i wypielęgnowany ogród to najlepsza gwarancja spokojnego okresu zimowego. Jeśli w okresie letnim poświęcimy dużo uwagi roślinom, odwdzięczą nam się za to nie tylko dorodnymi liśćmi, pięknymi kwiatami i smacznymi owocami, ale też brakiem problemów z przetrwaniem zimy. Latem rośliny gromadzą wodę i substancje zapasowe. Jeśli dostarczymy im odpowiednią ich ilość, będą dobrze przygotowane na największe mrozy.
Przygotowanie ogrodu do zimy – trawnik
Trawnik powinniśmy kosić tak długo, póki rośnie trawa. Podczas cieplejszych jesieni może się to zdarzyć nawet na początku listopada. Oprócz tego na bieżąco grabimy liście opadłe z drzew, które gromadzą się na trawniku. Nie należy zostawiać tak zalegających liści na zimę, ponieważ będą powodować tworzenie się pleśni.
Przygotowanie ogrodu do zimy – rośliny ogrodowe i kwiaty na rabatkach
Przed przyjściem zimy możliwe jest przesadzenie oraz rozmnożenie bylin. Jeśli więc chcemy wprowadzić do naszego ogrodu nieco świeżości, późna jesień jest do tego najlepszym momentem.
Najbardziej wrażliwe rośliny będą wymagały zabezpieczenia na zimę. Aby uchronić je przed mrozem i wiatrem, usypujemy wokół ich podstawy kopczyki ziemi, a pędy okrywamy włókniną, którą związujemy sznurkiem. Okrywania dokonujemy dopiero wtedy, kiedy temperatura wyniesie poniżej -5OC.
Przygotowanie rabatek do zimy polega na pozbyciu się suchych pędów roślin i przekopaniu gleby. Nie należy jej uklepywać, bo dzięki temu lepiej będzie gromadziła wilgoć. Dobrze jest dodać do gleby nawóz dobry dla danego typu gleby i roślin, które na niej rosną. To może znacząco zwiększyć jej żyzność i przyczynić się do wyrośnięcia dorodniejszych okazów w następnym roku.
Przygotowanie ogrodu do zimy – kwiaty na balkonie
Przygotowania do zimy wymagają nie tylko rośliny zasadzone w ogrodzie, ale też kwiaty na balkonie. Te, które dobrze tolerują niższe temperatury dobrze jest włożyć do kartonów, a kartony wypełnić słomą, żeby zapewnić im swego rodzaju izolację termiczną. Kartony z roślinami z powodzeniem możemy pozostawić na balkonie. Wypełnienie ich słomą zapobiegnie zbyt gwałtownym zmianom temperatury i utrzyma ogólną temperaturę na nieco wyższym poziomie niż na zewnątrz. Bardziej wrażliwe gatunki powinniśmy zabrać do domu i przechowywać w lekko nasłonecznionym miejscu w temperaturze 6-8OC. Doglądamy je przez całą zimę i dbamy o nie podobnie jak o domowe rośliny doniczkowe.
Przygotowanie ogrodu do zimy – drzewa
Drzewa o ciemnej i gładkiej korze są bardzo podatne na zmarznięcie. Niska temperatura powoduje pękanie kory, a to z kolei prowadzi do osłabienia rośliny i większej podatności na infekcje. Żeby temu zapobiec, przed nadejściem zimy należy zastosować bielenie pni drzew. Jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, a kora popękała, trzeba zastosować specjalny preparat, który pomoże roślinie się zregenerować.
Przygotowanie ogrodu do zimy – oczko wodne
Przy przygotowaniu do zimy oczka wodnego trzeba pamiętać o kilku czynnościach. Ich wykonanie jest o tyle ważne, że gwarantuje dobre środowisko dla roślin i zwierząt wodnych w następnym sezonie.
Oczyszczamy siatkę z opadłych liści, które się na niej zgromadziły.
Przed pierwszymi mrozami wyłączamy pompy i wyciągany je z oczka wodnego razem z filtrami. Czyścimy pod bieżącą wodą. Ruchome części filtrów przechowujemy w suchym miejscu, natomiast nieruchome zabezpieczamy, wypełniając słomą. Pompy przechowujemy w pojemniku z wodą, ponieważ w przeciwnym razie moglibyśmy mieć trudności z ponownym uruchomieniem ich wiosną.
Ryby i rośliny z małych zbiorników przenosimy na okres zimy do akwarium. W przypadku większych zbiorników przed okresem zimowym konieczne jest oczyszczenie ich, żeby rośliny i ryby mogły bezpiecznie przetrwać w nich zimowe miesiące. Upuszczamy wtedy 2/3 wody, usuwamy glony i muł i przycinamy pędy roślin, jeśli jest taka potrzeba. Po tym zabiegu z powrotem dolewamy wodę i wpuszczamy ryby.
Żeby powierzchnia zbiornika nie zamarzła, a ryby i rośliny miały stały dostęp do tlenu, dobrze jest umiejscowić na powierzchni styropianowy pływak. Zapobiegnie on pokryciu całego zbiornika przez lód.
Przygotowanie ogrodu do zimy – sprawy techniczne
Ważną sprawą, o której bardzo łatwo zapomnieć, jest usunięcie wody ze wszystkich miejsc w ogrodzie, w których jej zamarznięcie mogłoby spowodować szkody. Dotyczy to zarówno wszelkich pojemników, jak również rur należących do ogrodowej instalacji wodnej.
Po skończonym sezonie jako przygotowanie do zimy można również potraktować konserwację narzędzi. Metalowe części czyścimy z resztek ziemi i odkażamy wrzątkiem lub octem, a kosy, piły i inne narzędzie tnące ostrzymy.