Jesień w ogrodzie. Słońce świeci coraz niżej, na drzewach pojawiają się pierwsze lekko żółte liście, a poranki i wieczory nie są już tak ciepłe, jak były jeszcze kilka tygodni wcześniej. To wszystko oznaki, że zaczyna się jesień – okres, w którym kończy się sezon wegetacyjny i należy zacząć myśleć o zbliżającej się zimie. Warto wiedzieć, co sadzić jesienią w ogrodzie, aby rośliny miały jak najlepsze warunki do przystosowania się i zakorzenienia, oraz aby na wiosnę ogród znów mógł tętnić życiem.
W artykule podajemy pełny kalendarz sadzenia roślin jesienią – od połowy sierpnia aż do końca października.
Połowa sierpnia – co sadzić w ogrodzie?
Jesienne przygotowania do zimy możemy rozpocząć już w połowie sierpnia od sadzenia cebulek roślin kwiatowych. Możemy sadzić je aż do końca września, mając na uwadze, że muszą mieć dostatecznie dużo czasu, aby dobrze ukorzenić się przed nastaniem zimy. Gatunków roślin cebulowych jest wiele, od najpopularniejszych tulipanów, poprzez narcyzy, krokusy, szafirki, hiacynty, przebiśniegi, aż po mniej znaną cebulicę syberyjską.
Cebulki należy sadzić w określony sposób. Głębokość sadzenia cebulki wynosi trzykrotną jej wysokość. Odległość pomiędzy poszczególnymi cebulkami jest zależna od wysokości kwiatów – im jest ona większa, tym większe odstępy powinniśmy zachować między cebulkami. Zamiast sadzić cebulki w okręgach lub rzędach, zdecydujmy się na naturalne nasadzenia. Kwiaty będą wyglądać wtedy o wiele bardziej naturalnie. Po pojawieniu się pierwszych przymrozków przykrywamy miejsca sadzenia cebul warstwą torfu lub kory o grubości 2-4 centymetrów.
Co sadzić we wrześniu w ogrodzie?
Cały wrzesień to bardzo pracowity czas dla ogrodników. Jest dużo do zrobienia – trzeba posadzić wiele drzew i krzewów ozdobnych i owocowych oraz kilka gatunków roślin wodnych. Sadzenie ich w tym okresie pozwoli im dobrze się ukorzenić zanim nastanie zima.
Na początku września rozsadzamy dwuletnie rośliny ozdobne, takie jak dziewanny, naparstnice, bratki, goździki brodate, dzwonki ogrodowe, malwy, stokrotki i niezapominajki. To ostatni dzwonek, bo później rośliny te nie zdążą się ukorzenić.
Byliny wieloletnie sadzone jesienią
Od początku września do początku października przesadzamy i rozdzielamy byliny, czyli skalnicę, barwinka, floksy, bergenię, krwawnik, funkie, tawułkę i inne. Przesadzanie należy przeprowadzić bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić rośliny. W tym celu delikatnie obkopujemy roślinę szpadlem i podważamy, pozostawiając przy korzeniach jak największą bryłę ziemi. Podzieloną na części kępę rozsadzamy, umieszczając kępki w nowych miejscach na takiej samej głębokości, jak poprzednio. Wszystkie rośliny potrzebują czasu na regenerację po przesadzeniu, który w niektórych przypadkach może być dłuższy niż zazwyczaj – np. u piwonii wynosi on 2-3 lata. Dopiero po tym okresie rośliny zakwitną.
Zastanawiając się we wrześniu nad tym, co sadzić jesienią w ogrodzie, nie wolno zapomnieć również o wrzosach. Aby dobrze się rozwijały, sadzimy je w kwaśnym podłożu.
Pierwsza połowa września to ostatnia chwila za zasadzenie roślin strefy bagiennej w stawach i oczkach wodnych. Są to m.in. czermień, pałka, przęstka i łączeń. Jeśli rośliny mocno się rozrosły, możemy je podzielić. Należy pamiętać, by we wrześniu nie sadzić grzybieni czy grążeli, ponieważ dla nich jest już zdecydowanie za późno.
Okres od połowy września do pierwszych przymrozków to czas na sadzenie liściastych drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami oraz korzeniami umieszczonymi w siatkach z torfem. Możemy sadzić je do momentu, kiedy ziemia nie jest jeszcze zamarznięta. Rośliny do posadzenia w doniczkach można sadzić przez cały rok, wyłączając okresy upałów.
Druga połowa września jest dobrym momentem na posadzenie zimowych odmian czosnku w naszym warzywniku.
Do końca września sadzimy w ogrodzie różne gatunki iglaków. Choć najlepiej jest sadzić je wiosnę, czasem nie mamy takiej możliwości, bo młode drzewka kupujemy jesienią. W takiej sytuacji dla roślin lepsze będzie sadzenie na jesień niż zimowanie w doniczce. Większość iglaków zdąży się zakorzenić przed nadejściem zimy, jeśli posadzimy je do końca września, a niektóre mrozoodporne odmiany możemy sadzić nawet później. Pamiętajmy, że zaraz po posadzeniu potrzebują one dużej ilości wody. Po pierwszych mrozach należy też zabezpieczyć je, obficie obsypując ich podstawę torfem lub korą sosnową.
Październik – co sadzić jesienią w ogrodzie?
Październik w ogrodzie upływa pod znakiem sadzenia drzew i krzewów ozdobnych i owocowych oraz róż.
Od początku października aż do nastania pierwszych mrozów sadzimy drzewa i krzewy owocowe – jest to dla nich najlepszy okres. Pomijamy jedynie te gatunki, które są wrażliwe na mróz, jak np. morele i brzoskwinie, i w ich przypadku czekamy z sadzeniem do wiosny. U większości gatunków jednak naruszony system korzeniowy zdąży zregenerować się przed nadejściem zimy. Przyspieszymy ten proces, intensywnie podlewając rośliny po posadzeniu.
W październiku sadzimy też inne drzewa i krzewy liściaste, które kupiliśmy z odkrytymi korzeniami. Aby je posadzić, wykopujemy dołek w miejscu, gdzie ma rosnąć roślina, a na samym jego dnie układamy trochę ziemi ogrodniczej lub kompostu. Po posadzeniu starannie podlewamy.
Sadzenie róż jesienią w ogrodzie
Ostatnią już odpowiedzią na pytanie „co sadzić jesienią w ogrodzie” są róże. Róże posadzone w październiku będą mogły już na początku wiosny rozpocząć wegetację. Sadzenie róż wymaga przygotowania. Należy wybrać dla nich osłonięte i słoneczne miejsce, najlepiej z gliniasto-piaszczystym, wilgotnym podłożem. Powinno ono mieć sporą zawartość próchnicy. Na 2 tygodnie przed sadzeniem róż trzeba głęboko przekopać ziemię – na głębokości 40 centymetrów – a następnie zmieszać ją z nawozem lub kompostem. Po upływie 2 tygodni sadzimy młode krzewy i usypujemy wokół nasady kopczyk ziemi o wysokości 20 centymetrów.
Jeśli nie jesteś pewien, co sadzić jesienią w ogrodzie, pamiętaj, że zawsze możesz pójść po poradę do najbliższego sklepu ogrodniczego.