Wiosenne prace w ogrodzie

Rate this post

Wiosna to czas intensywnej pracy w ogrodzie. Rzeczy do zrobienia jet całej mnóstwo, dlatego warto zabrać się do pracy możliwość jak najszybciej. O czym należy pamiętać, aby wiosenne prace w ogrodzie były przyjemnością i dostarczyły nam dużo satysfakcji? Zapraszamy do naszego poradnika, w którym znajdziecie opis prac niezbędnych do wykonania w ogrodzie wraz nadejściem wiosny.

Kiedy temperatura za oknem robi się coraz wyższa, a mrozy powoli odchodzą w niepamięć, przyroda budzi się do życia. Czasem wystarczy kilka cieplejszych dni, aby na kwiatach i drzewach pojawiły się pierwsze pąki. Wraz z nadejściem wiosny, zazwyczaj zaczynam robić porządki w naszym ogrodzie. I bardzo dobrze ponieważ zazwyczaj stanowią one punkt wyjścia do pozostałych prac ogrodowych. Warto wymienić tu zajęcia takie jak: pielęgnacja roślin na wiosnę, konserwacja i wymiana sprzętu ogrodowego czy siew i sadzenie. Warto także zająć się trawnikiem oraz wykonać wiele innych czynności, by nasz ogród prezentował się pięknie i efektownie.

Wiosenne prace w ogrodzie związane z porządkowaniem terenu, to przede wszystkim usunięcie starych liści, czy dokładne wygrabienie trawników. Oczyszczenie ich z zalegających po zimie śmieci, nie tylko sprawi, że wokół będzie czyściej, ale także pobudzi trawę by lepiej i szybciej rosła. Przydadzą nam się do tego odpowiednie narzędzia ogrodowe, które ułatwią nam pracę. Przed rozpoczęciem sezonu ogrodowego warto wykonać przegląd narzędzi ogrodowych i uzupełnić braki, naprawiając co się da, lub kupując nowe narzędzia.

wiosenne prace w ogrodzie to grabienie starych liści
wiosenne prace w ogrodzie to grabienie starych liści

 

Pielęgnacja roślin

Sprzątanie, to niejedyne wiosenne prace w ogrodzie, które czekają na właścicieli. Kolejny etap, to pielęgnacja roślin. Jak zadbać o ogród po zimie? Oczywiście, wiele zależy od tego, co w nim się znajduje. W przypadku drzew owocowych, przycinamy pędy i usuwamy stare, obumarłe gałęzie. Warto także nieco przerzedzić drzewo, jeśli gałęzie rosną zbyt gęsto lub nakładają się na siebie. Dzięki temu, stworzymy lepsze warunki do rozwoju młodym pędom. Przycinanie drzewek owocowych pozwoli również zadbać o ich kształt, czyniąc je atrakcyjniejszymi wizualnie. Jeśli w naszym ogrodzie mamy krzewy i osłanialiśmy je na zimę liśćmi lub korą, zdejmujemy osłonę pod koniec marca. Podobnie jak w przypadku drzew również pielęgnacja krzewów sprowadza się do usunięcia starych i obumarłych pędów oraz przerzedzenia ich.

Czytaj również  Liście w ogrodzie
wiosenne prace w ogrodzie przycinanie i formowanie drzew i krzewów
przycinanie i formowanie drzewek i krzewów

Warto także skrócić wszystkie pędy krzewów jednorocznych. Taki zabieg pozwoli na rozwinięcie się wielu nowych pędów, które pięknie zakwitną. Panując wiosenne prace w ogrodzie, zadbajmy także o pielęgnację roślin rabatowych. Te z nich, które zimowały w gruncie, odsłaniamy, usuwając osłony ze słomy, liści czy igliwia. Jeśli okrywaliśmy rośliny korą, warto ją pozostawić na rabatach, by przekształciła się w ściółkę.

Przed rozpoczęciem siewów i nasadzeń, warto użyźnić glebę w ogrodzie. Aby zapewnić naszym roślinom bogactwo niezbędnych składników odżywczych, warto wzbogacić glebę, używając w tym celu torfu, obornika lub kompostu. Jeśli nie mamy do dyspozycji naturalnych składników, możemy skorzystać z bogatej oferty preparatów w płynie, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Są one bezpieczne dla gleby i roślin, dostarczając podobnych pierwiastków i właściwości jak obornik, a ich cena jest stosunkowo niewysoka.

wiosenne prace w ogrodzie to sadzenie cebul
sadzenie cebul

Wiosenne prace w ogrodzie – Siew i sadzenie roślin

Jeśli chodzi o sadzenie kwiatów cebulowych, niektóre z nich możemy już w marcu zasadzić do doniczek lub skrzynek. Pozwoli to kwiatom szybciej zakwitnąć, po przesadzeniu do gruntu. Większość kwiatów wysadzamy z doniczek na przełomie kwietnia i maja, niektóre w połowie maja. Szczegółowe informacje znaleźć można w naszym poradniku „Kwiaty cebulowe sadzone wiosną”. Przed wsadzeniem do gruntu, warto wynosić rośliny na słońce na kilka godzin dziennie. Pozwoli to zahartować kwiaty i uodpornić je na warunki panujące na zewnątrz.

Wiosna jest również czasem wysiewania nasion w ogrodzie. Jeśli chodzi o kwiaty i warzywa rabatowe, warto znać terminy wysiewu poszczególnych nasion, gdyż niektóre z nich siejemy w końcówce marca, a inne dopiero pod koniec maja. Najwcześniej, na przełomie marca i kwietnia, siejemy czarnuszkę, nagietek, gipsówki. Połowa kwietnia to czas wysiewu maciejki, rezedy, słonecznika, ślazówki, aksamitek czy godecji. Początek maja to czas siewu fasoli, groszku łubinu, nasturcji. Koniec maja to czas wysiewu roślin dwuletnich.

Czytaj również  Cięcie róż na zimę
wiosenny wysiew nasion kwiatów i warzyw
wysiew nasion warzyw i kwiatów

Wiosna to także najlepszy okres na dzielenie bylin, czyli tych roślin, które zamierają na zimę. Dzielenie bylin pozwala na zwiększenie liczby kwiatów w ogrodzie, z uwagi na fakt, że z jednej rośliny możemy uzyskać kilka innych.

Jeśli w ogrodzie wyposażenie, takie jak pergole, altany grillowe, huśtawki, krzesła i meble ogrodowe, warto sprawdzić ich sprawność po zimie. Wymiana lub naprawa infrastruktury ogrodowej, to również istotny element wiosennych prac ogrodowych. Warto sprawdzić stan techniczny kosiarki do trawy, naostrzyć noże, wymienić filtry czy uzupełnić płyny eksploatacyjne.

wieosenne prace w ogrodzie to również sadzenie kwiatów
sadzenie kwiatów

Wiosenne prace w ogrodzie i sadzie to również ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami

Wiosenne prace w ogrodzie to także ochrona roślin, głównie drzew i krzewów wieloletnich, przed inwazjami pasożytów i szkodników. W tym celu stosuje się specjalistyczne opryski i środki ochrony roślin. Poza ochroną przed szkodnikami, ich zadaniem jest także wspieranie kwitnienia i lepszego owocowania. Jeśli jest już stosunkowo ciepło, możemy rozpoczynać pryskanie drzew owocowych już na przełomie lutego i marca. Nie należy odkładać tego obowiązku, ponieważ zbyt późne pryskanie nie pomoże uchronić drzewek przed chorobami. Może także negatywnie wpłynąć na kwiaty i owoce. Warto mieć na uwadze fakt, że pierwszy wiosenny oprysk drzew owocowych powinniśmy wykonać jeszcze zanim na drzewie pojawią się liście.

Jak widać, liczba prac do wykonania w ogrodzie na wiosnę jest naprawdę spora. Warto ułatwić sobie wiosenne prace w ogrodzie, aby stały się one prawdziwą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

COMMENTS

Leave a Comment