Herbatka z liści malin

Rate this post

Herbatka z liści malin to nie to samo co herbata malinowa

Herbatę malinową pijemy do śniadania, w porze popołudniowej kawy i w zimowe wieczory, żeby się rozgrzać. Ale herbatka z liści malin to nie to samo – to ziołowy napar, który ma dość silne działanie. Jest szczególnie polecany kobietom w ciąży, ponieważ jego głównym działaniem jest wzmacnianie mięśni macicy, co skraca i usprawnia poród.

Historia herbatki z liści malin i jej właściwości

Już przed kilkoma tysiącami lat rdzenni mieszkańcy Australii wykorzystywali napar z liści malin do regeneracji organizmu kobiety. Już wtedy znano dobroczynne działanie zawartych w malinowych liściach witamin z grupy B, żelaza, wapnia i magnezu. Świadomie zaczęto korzystać z tych właściwości w roku 1940, kiedy napar z liści malin pełnił rolę toniku wspomagającego macicę podczas ciąży oraz porodu. Dziś herbatka z liści malin pomaga nie tylko kobietom w ciąży – stosuje się ją m.in. na:

obniżenie ciśnienia krwi,

zmniejszenie obfitości okresu,

obniżenie stężenia glukozy we krwi,

biegunki,

uregulowanie cyklu menstruacyjnego,

ustabilizowanie łaknienia,

grypę,

Herbatka z liści malin przed porodem

Podczas ciąży herbatka z liści malin przede wszystkim wzmocni mięśnie macicy, przygotowując je do szybszego i sprawniejszego porodu, a także pomoże lepiej znieść poranne mdłości. Wbrew pogłoskom napar nie przyspiesza porodu – może on jedynie go usprawnić. Może też zdarzyć się tak, że stosowanie go nie wpłynie znacząco na organizm kobiety ani przed, ani w trakcie porodu. Na pewno jednak nie zaszkodzi, a ponadto pomoże zmniejszyć ryzyko długiego porodu, wycieńczenia porodowego i niedotlenienia dziecka w kanale rodnym.

herbatka z liści malin

Herbatka z liści malin podczas porodu

Stosowanie herbatki będzie skutkować skróceniem fazy skurczów partych podczas porodu. Dzięki temu, że skurcze będą skuteczniejsze, poród będzie krótszy i sprawniejszy. Herbatkę można pić nawet w trakcie porodu.

Czytaj również  Jak parzyć czystek?

Herbatka z liści malin po porodzie

Warto kontynuować zażywanie naparu nawet po porodzie, ponieważ jego działanie wspomoże regenerację macicy. Innymi pozytywnymi skutkami będzie szybsze zwalczanie infekcji dzięki wzmocnieniu odporności oraz – tutaj coś, o czym niewielu wie – większe wydzielanie mleka w okresie laktacji.

Stosowanie i przeciwwskazania

Rezultaty stosowania herbatki z liści malin będą widoczne dopiero wówczas, kiedy będziemy stosować ją przez parę tygodni przed porodem. Specjaliści zalecają rozpocząć „kurację” od ok. 34 tygodnia ciąży, jednak niektóre mamy popijają herbatkę już od 32 tygodnia.

Do stosowania herbatki nie ma większych przeciwwskazań, a większość uznanych specjalistów jest zdania, że generalnie picie herbatki w odpowiedniej dawce w trzecim trymestrze jest bezpieczne. Jedynymi skutkami ubocznymi, które mogą się pojawić, są biegunki i skurcze Braxona Hicksa o zwiększonej częstotliwości. Należy jednak pamiętać, że napar, jak wszystkie inne zioła, wpływa na cały organizm i ma działanie podobne do leków. Dlatego zaleca się ograniczenie codziennej dawki do jednej filiżanki. W przypadku wystąpienia skutków ubocznych należy zmniejszyć dawkę lub całkowicie zrezygnować z picia herbatki.

Z picia herbatki z liści malin lepiej zrezygnować, jeżeli:

poprzedni poród przebiegł szybko i sprawnie,

występuje ciąża wysokiego ryzyka,

kobieta miała wykonywane cesarskie cięcie,

planowane jest cesarskie cięcie,

mamy do czynienia z ciążą mnogą,

w drugiej połowie ciąży wystąpiło krwawienie z dróg rodnych,

wcześniej wystąpił przedwczesny poród,

u kobiety występuje nadciśnienie,

w rodzinie kobiety były przypadki endometriozy, raka jajników i piersi lub mięśniaków macicy.

herbatka z malin

Herbatka z liści malin – jak przygotować?

Do szklanki wsypujemy jedną łyżeczkę pokruszonych liści malin.

Zalewamy wrzątkiem i zaparzamy przez ok. 10 minut.

Czytaj również  Zioła na bóle stawów i kości

Po zaparzeniu odcedzamy. Herbatka jest gotowa do picia.

Jeśli smak herbatki będzie dla Ciebie zbyt gorzki, możesz posłodzić ją miodem.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do przygotowania lub stosowania herbatki skonsultuj się z lekarzem lub zielarzem.

Leave a Comment