Kiedy kosić liście truskawek?

3/5 - (1 vote)

Rośliny truskawek to byliny. Jednak, aby przetrwały po zbiorach i potem trudne warunki zimowych miesięcy, wymagana jest odrobina troskliwej opieki. Czerwcowe truskawki należy co roku odnawiać. Jednym z aspektów procesu ich renowacji, który niektórych dezorientuje, jest koszenie ich starych liści i pędów. Czy jednak na pewno warto to robić, a jeśli tak, to kiedy? Przeczytaj i sprawdź kiedy kosić liście truskawek. Jak robić obcinanie truskawek, ścinanie truskawek, czy kosić truskawki na zimę, truskawki obcinanie liści.

Obcinanie truskawek – czy to korzystny zabieg?

Truskawki są roślinami wieloletnimi bylinami. Fakt, że możemy czerpać korzyści z ich uprawy na przestrzeni kilku lat, jest wielką korzyścią. Jednak, aby krzewinki truskawek przetrwały okres po zbiorach i potem trudne warunki zimowych miesięcy, wymagana jest odrobina troskliwej opieki.

Owocujące w czerwcu i lipcu truskawki należy co roku odnawiać. Jednym z aspektów tego procesu ich renowacji, który wiele osób dezorientuje, jest możliwość ich koszenia, ścinania. Z pewnością nie masz na myśli przejechania kosiarką po twojej truskawkowej grządce? Ależ tak, bo właściwie to dokładnie lub niemal dokładnie właśnie to oznacza! Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jak i po co kosić truskawki.

Przeczytaj i sprawdź kiedy kosić liście truskawek. Jak robić obcinanie truskawek, ścinanie truskawek, czy kosić truskawki na zimę, truskawki obcinanie liści.

Kiedy kosić liście truskawek i dlaczego warto robić ścinanie truskawek?

Koszenie truskawek to korzystny i pożądany zabieg mający kilka ważnych funkcji. W ramach renowacji rozetowych krzewinek truskawek, koszenie pomaga na przykład zwiększyć ich plonowanie w kolejnym roku. Przedłuża również żywotność zarówno samych roślin truskawek, jak i całej powierzchni nasadzeń. Ponadto, koszenie ich liści po zbiorach ułatwia też resztę ogólnego procesu renowacji truskawek. Dzięki temu usuwane są też pozostałe gnijące owoce, porażone chorobami liście, niepotrzebne rozłogi itp.

Po zakończeniu zbiorów rozpoczyna się natomiast sezon wegetacyjny na następny rok. Powstają bowiem wtedy nowe zawiązki pąków kwiatowych i pędowych oraz nowe rozłogi. Truskawki zaczynają tworzyć pąki, które po zakończeniu zbiorów zmienią się w przyszłoroczne kwiaty w koronie. Pąki te zaczynają się więc formować już późnym latem i trwają w tym stanie do wczesnej jesieni. Ścinanie truskawek zachęca je nawet do rozwijania większej liczby pąków po zbiorach, niż gdyby robiły to normalnie bez tego zabiegu.

Czytaj również  Jak zaplanować skalniak w ogrodzie?

Oznacza to więcej łodyg kwiatowych następnej wiosny, a co za tym idzie, również wyższy plon owoców. Woda również jest kluczowa dla tworzenia większej liczby zdrowych pąków kwiatowych. Aby zapewnić maksymalną produkcję owoców truskawek w następnym roku, należy więc podlewać je regularnie. Romy to również po zbiorach, aż do pierwszych przymrozków.

Sprawdź dokładnie kiedy kosić liście truskawek?

Truskawki dojrzewają od czerwca do lipca. Są jednak również odmiany owocujące przez cały sezon wegetacyjny. Jednak tylko te czerwcowe i lipcowe są zwykle jedynymi rodzajami truskawek do koszenia. Odmiany neutralne w ciągu dnia i wiecznie płodne przez całe lato na ogół nie są koszone. Przeszkadzałoby to bowiem w nieustannej produkcji owoców.

Dla plantatorów truskawek czerwcowo-lipcowych czas na koszenie ich grządek przypada na tydzień lub dwa (najdalej 3 tyg.) po ostatecznym zbiorze. Zwykle też u większości odmian odbywa się to na początku lub w połowie lipca. Nie należy z tym zwlekać. Przy późniejszym koszeniu liści łatwo bowiem uszkodzić wtedy tworzące się już nowe zawiązki przyszłorocznych pąków kwiatowych. Jak już bowiem wspomniano, truskawki generują je już wtedy, przygotowując się do przyszłorocznej wegetacji.

Dlatego należy je terminowo kosić, aby mogły bezpiecznie po ścięciu wytworzyć nowe zawiązki pąków kwiatowych. Zabieg koszenia truskawek polega przy tym na ścięciu wszystkich roślin na wysokość ok. 5 cm nad ziemią. W uprawie amatorskiej zwykle wykonuje się to ręcznie, natomiast w uprawach towarowych opłacalne jest koszenie maszynowe.

Kiedy nie kosić truskawek – czy kosić truskawki na zimę?

Jak już wyżej wspomniano, najlepiej kosić sadzonki truskawek w ciągu 1-2 tygodni od ostatniego zbioru. Koszenie truskawek po tym terminie prawdopodobnie spowoduje uszkodzenie ich nowych pąków i zawiązków oraz młodych liści. Pąki kwiatowe na przyszły rok zaczną się formować mniej więcej w połowie sierpnia (nieco wcześniej u odmian wczesnych). Ich zniszczenie uniemożliwi lub poważnie uszczupli kolejne zbiory.

Młode nadziemne liście truskawek także są potrzebne, chodzi bowiem o możliwość prowadzenia niczym niezakłóconej asymilacji. Jeśli posadzono odmianę bardzo późną, ostatni zbiór przypada wtedy zwykle na ostatni tydzień lipca. Koszenie liści prawdopodobnie nie powinno więc mieć miejsca. Podobnie też nie należy kosić truskawek na koniec lata, czy jesienią przed zimą. Dlaczego? Ponieważ wtedy mogą nie móc prowadzić dobrej wegetacji i nie przetrwają zimy.

Czytaj również  Śnieg wady i zalety

Nie zdążą się do niej przygotować. Ponadto, jeśli sadzonki truskawek są słabe i nieregularnie rozmieszczone na polu, koła i noże kosiarki mogą je zniszczyć. Lepiej nie kosić truskawek również wtedy, gdy potrzebujemy dobrze ukorzenionych rozłogów do odnowienia plantacji. Stare krzewinki powinno się wymieniać na nowe co około 3 lata. Nie należy ponadto kosić truskawek młodych. Wystarczy tylko wycinać u nich liście obeschnięte i wykazujące objawy chorobowe (np. plamy).

Truskawki obcinanie liścinarzędzia i sposób cięcia, jak powinno wyglądać obcinanie truskawek?

Koszenie truskawek z pozoru wydaje się drastyczne. Jednak działa dobroczynnie i nietrudno je wykonać. W uprawie małej, amatorskiej najlepiej robić to za pomocą dowolnego rodzaju sekatora, sierpa lub nożyczek do trawy. Jeśli jednak przycinasz truskawki nożycami lub nożyczkami, zajmie to oczywiście więcej czasu, niż koszenie. Podczas pracy tnij ogonki liściowe ok. 3-5 cm nad środkiem (centrum) rozety.

W czasie ręcznego przycinania truskawek musimy też uważać, aby nie zdeptać butami młodych liści i pączków, których nie ścinamy. Z nich wyrosną w przyszłym roku wiosną pędy kwiatowe i potem wytworzą się owoce. Jeśli masz dużą plantację truskawek, niemożliwe jest cięcie ich ręczne i trzeba użyć specjalną kosiarkę. Kup w tym celu wybraną kosiarkę rotacyjną i ustaw agregat tak, aby ścinał na podaną wysokość. Następnie zacznij kosić rośliny.

To zadanie bardzo łatwe. Ścinać trzeba przy tym wszystkie stare liście, zostawiając tylko te młode i zdrowe wraz z pączkami liściowymi. Jeśli truskawki są posadzone nieco wyżej nad wysokością podłoża w międzyrzędziach, wtedy odpowiednio podnieś ostrze koszące. W przeciwnym razie skosisz wszystko, nawet wraz z górną warstwą korzeni.

Trzeba ponadto uważać, b7y maszyna nie jeździć po rzędach truskawek, tylko między nimi. Ponieważ niektóre odmiany truskawek są szczególnie wrażliwe na upalną i suchą pogodę, warto również podlać je po skoszeniu. Niektóre bardziej wrażliwe rośliny mogą bez tego nawet obumrzeć przy gorącej i suchej pogodzie. Podlanie truskawek po omawianym zabiegu jest więc bardzo ważne.

Czytaj również  Rośliny odstraszające kleszcze

Kiedy kosić liście truskawek – postępowanie ze ściętymi liśćmi.

Po skoszeniu trzeba też od razu zgrabić pozostałe po zabiegu liście, resztki gnijących owoców i inne śmieci. Następnie usuwamy je całkowicie z ogrodu. Pomaga to wydajnie w cyrkulacji powietrza między roślinami. A co najważniejsze, eliminuje również sprzyjające środowisko do rozwoju grzybów oraz innych patogenów i chorób truskawek.

Najlepiej resztki wyrzucić od razu do śmieci, a nie na kompostownik. W kompostowniku ewentualne patogeny chorobotwórcze zginą bowiem dopiero po ok. 1,5-2 latach.

Kiedy kosić liście truskawek – korzyści wynikające z koszenia truskawek:

  1. koszenie liści truskawek to pierwszy krok w ich renowacji, który ułatwia dalszą wegetację i zimowanie. Grządki będą ponadto wyglądały na bardziej uporządkowane;

  2. zabieg ten zwiększa również tworzenie pąków kwiatowych i obfitość plonów w przyszłym roku;

  3. młodsze, nieukorzenione rozłogi zostaną wykoszone, co pomoże zapobiec niekontrolowanemu, zbytniemu zagęszczeniu plantacji;

  4. zwiększa się też średnia wielkość zebranych owoców w przyszłorocznych zbiorach;

  5. zmniejszają się możliwości inwazji patogenów i chorób truskawek, dzięki usuwaniu nadmiaru i chorych lub martwych liści. Koszenie truskawek po zbiorach może nawet przerwać cykl chorobowy w przypadku niektórych patogenów;

  6. po skoszeniu grządek truskawek łatwiejsze technicznie staje się ich odchwaszczenie, nawożenie i ściółkowanie;

  7. sadzenie nowych truskawek lub przesadzanie rozłogów (jeśli to jest konieczne) również jest wtedy łatwiejsze.

Kiedy kosić liście truskawek – podsumowanie.

Koszenie truskawek nie jest trudne. Trzeba jednak pamiętać o dwóch ostatnich rzeczach. Po pierwsze, umieszczenie koron krzewinek jest bardzo ważne w koszeniu mechanicznym. Jeśli truskawki nie zostały prawidłowo głęboko posadzone i ich serca rozet są zbyt wysokie, trzeba podnieść platformę tnącą kosiarki.

W przeciwnym razie krzewinki zostaną zbyt mocno wycięte i obumrą. Korzenie i korony muszą pozostać całkowicie nienaruszone, aby mogły nadal rosnąć i produkować pyszne truskawki. Po drugie, jeśli masz podwyższoną grządkę lub inny teren trudny do skoszenia, pamiętaj, że zawsze można przycinać truskawki ręcznie.

COMMENTS

Leave a Comment