Zioła na bóle stawów i kości

4,5/5 - (4 votes)

Bolesne stawy i łamanie w kościach, to problem wielu osób, który na dodatek narasta zwykle wraz z wiekiem. Leczenie tych przypadłości bywa trudne i długotrwałe. Jest też oparte przynajmniej w pierwszej kolejności. Na podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych które mają dla nas niekorzystne skutki uboczne.

Na pewno więc dobrze jest wspomagać organizm ziołami i naturalnymi suplementami. Masz bolesne problemy ze stawami? Konieczne przeczytaj wszystko o najlepszym panaceum do ich leczenia metodami naturalnymi. Poznaj ekstra skuteczne zioła na bóle stawów i kości.

Bóle stawów i kości mogą być powodowane różnymi urazami,

w tym zwichnięciami, skręceniami, nadwyrężeniem itp. Znacznie częstszą przyczyną dotyczącą też bólów kości. A nie tylko samych stawów – są jednak stany zapalne. Popularnie określamy to mianem podagry reumatyzmu czy bóli reumatoidalnych. Bóle takie mogą mieć przy tym nieco odmienne podłoże – np. zwyrodnieniowe reumatyczne podagryczne itp.

Zapalenie stawów to bowiem ogólny termin opisujący rodzinę schorzeń charakteryzujących się stanem zapalnym stawów ich bólem i sztywnością. W leczeniu stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Na pewno jednak zioła i inne naturalne środki mogą pomóc złagodzić ból stawów w sposób naturalny bez skutków ubocznych. Stosuje się także zabiegi medyczne – regularne ćwiczenia czy prawidłowe odżywianie.

Z czego dokładnie wynikają tego typu schorzenia?

Bóle stawów i kości dotykają ponad 50 mln dorosłych i 300 000 dzieci w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Zapalenie stawów jest bardzo powszechne, choć nadal nie jest dobrze poznane. W rzeczywistości artretyzm nie jest pojedynczą chorobą. Nazewnictwo to jest nieformalnym sposobem odnoszenia się do bólu stawów lub chorób stawów. Istnieje tymczasem aż ponad 100 rodzajów zapaleń stawów i stanów pokrewnych. 

Artretyzm

Ludzie w każdym wieku, płci i rasy mogą i cierpią na artretyzm i jest to główna przyczyna niepełnosprawności w Ameryce. Podobna sytuacja ma miejsce też w innych. Szczególnie wysoko rozwiniętych częściach świata. Zapalenie stawów najczęściej występuje u kobiet i intensyfikuje się z wiekiem. Łączna liczba pacjentów z chorobami zapalnymi stawów w Polsce, może sięgać nawet ok. 1 mln.

To liczba porażająca jak na kraj tej wielkości. Reumatoidalne zapalenie stawów (w skrócie RZS) to najczęstsza przewlekła reumatyczna choroba zapalna. Choroby zapalne stawów są istotnym problemem zdrowotnym i społecznym. Jeśli są przy tym zbyt późno zdiagnozowane i niewłaściwie leczone. Mogą prowadzić do upośledzenia sprawności ruchowej – a nawet kalectwa. To z kolei często wywołuje wykluczenie społeczne i zawodowe.

Czytaj również  Lemoniada kwiatowa z kwiatów bzu

zioła na bóle stawów i kości

W Polsce początek objawów tych chorób wedle statystyk. W większości przypadków zaczyna się jeszcze w okresie produkcyjnym.

Główne rodzaje artretyzmu:

zwyrodnieniowe zapalenie stawów, zapalne zapalenie stawów, zakaźne zapalenie stawów, metaboliczne zapalenie stawów. Jednymi z najczęstszych chorób reumatoidalnych w Polsce są: zapalenie stawów młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa łuszczycowe zapalenie stawów czy nieradiograficzna postać spondyloatropatii osiowej i obwodowej.

Zioła na bóle stawów i kości – jak sobie pomóc, co należy zrobić?

Jeśli zaczęły Cię boleć kości i stawy najważniejszym pierwszym krokiem jest postawienie dokładnej diagnozy, co dokładnie powoduje te bóle. Może to zdiagnozować jedynie lekarz specjalista, reumatolog lub ortopeda. Odpowiednia diagnoza i szybkie leczenie pozwoli zachować funkcję stawów mobilność oraz dobrą jakość życia. 

Niezbędne jest poświęcenie czasu na aktywność fizyczną oraz utrzymanie prawidłowej diety i wagi. Warto też wspomagać się środkami naturalnymi np. ziołowymi suplementami diety. Poniżej opisujemy skuteczne zioła na bóle stawów i kości.

Typowe objawy zapalenia stawów obejmują:

obrzęk, ból, sztywność i zmniejszony zakres ruchu. Objawy takie mogą pojawiać się i odchodzić. Mogą być też łagodne, umiarkowane lub ciężkie. Często pozostają takie same przez lata, choć z czasem mogą się też rozwijać i pogarszać. Ciężkie stany zapalne stawów RZS mogą objawiać się przewlekłym bólem i niezdolnością do wykonywania codziennych czynności.

Często też utrudniają lub nawet uniemożliwiają chodzenie czy poruszanie się po schodach.  Zaniedbane RZS może ponadto wywoływać trwałe zmiany w stawach. Niektóre rodzaje zapaleń stawów wpływają też ujemnie na zdrowie serca, płuc, oczu, nerek, czy nawet skóry.

Zioła na bóle stawów i kości – naturalne środki zaradcze.

Takimi naturalnymi środkami zaradczymi są przede wszystkim zioła i ziołowe suplementy diety. Mogą być bezpiecznymi i skutecznymi opcjami leczenia. Badania nad nimi nadal pozostają jednak zbyt skąpe i wykorzystują modele zwierzęce lub linie komórkowe do testowania związków roślinnych. Istnieje natomiast wciąż bardzo niewiele badań klinicznych na ludziach. Dotychczasowe prace naukowe wskazują jednak dobre wyniki. Oto najlepsze według specjalistów zioła na bóle stawów i kości oraz ich stany zapalne:

Czytaj również  Lawenda wąskolistna

Zioła na bóle stawów i kości – olej z ogórecznika.

U osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, olej z ogórecznika może skutecznie łagodzić ból. Nasiona ogórecznika Borago officinalis zawierają duże ilości kwasu tłuszczowego omega-6 zwanego kwasem gamma-linolenowym (GLA). Zawierają też kwas linolenowy prekursor GLA. Kiedy organizm go metabolizuje. GLA przekształca się w prekursor prostaglandyny, eikozanoid lub cząsteczkę sygnałową.

Ta z kolei pomaga regulować reakcje immunologiczne w organizmie. Badania naukowe wskazują, że oleje zawierające GLA. Takie jak olej z nasion czarnej porzeczki, olej z wiesiołka i olej z nasion ogórecznika mogą łagodzić ból i poprawiać funkcjonowanie u osób z zapaleniem stawów (RZS). Jednak uwaga ponieważ zbyt wysokie stężenie GLA może też mieć toksyczny wpływ na ludzkie komórki.

Zioła na bóle stawów i kości – kurkuma.

Jest to znana żółta przyprawa kuchenna i jednocześnie zioło lecznicze rodem z Indii. Tę silnie działającą kurkuminę roślinną zawiera miąższ z wnętrza łodyg pomarańczy. Istnieją badania na zwierzętach sugerujące – że kurkumina może zmniejszać przewlekłe stany zapalne powodowane RZS.

zioła na bóle stawów i kości kurkuma

Jednak organizm ludzki nie wchłania jej dużych ilości co ogranicza zastosowanie terapeutyczne tego środka. Wchłanianie kurkuminy może jednak poprawić związek zwany piperyną obecny w czarnym pieprzu. Piperyna dodatkowo także zmniejsza stany zapalne.

Zioła na bóle stawów i kości – koci pazur.

Cat’s Claw czyli  koci pazur (Uncaria tomentosa) to inaczej czepota puszysta. Jest to gatunek pnącza pochodzącego z Ameryki Południowej i Środkowej oraz Karaibów. Zioło to może poprawiać funkcjonowanie układu odpornościowego i zmniejsza stany zapalne. Jednak nie ma wystarczająco dużej ilości badań klinicznych, aby te twierdzenia jednoznacznie poprzeć.

Pewne badanie na 40 osobach z RZS wykazało 53,2% zmniejszenie bólu stawów po przyjmowaniu ekstraktu z kociego pazura  przez 24 tyg. Wedle innego badania, zioło to wpływa na aktywność enzymów związanych z zapaleniem stawów. Koci pazur jest prawdopodobnie bezpieczny w małych ilościach. Jednak kobiety w ciąży powinny unikać tego suplementu.

Czytaj również  Herbatka z liści malin

Zioła na bóle stawów i kości – eukaliptus.

Olejek eukaliptusowy może zmniejszać stan zapalny i bóle stawowo-kostne. Olej destylowany z liści eukaliptusa ma bowiem właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Wykazano też naukowo, że flawonoidy i garbniki w liściach eukaliptusa mają właściwości przeciwutleniające. To z kolei może pomagać zmniejszać stany zapalne i bóle.

zioła na bóle stawów i kości eukaliptus

W badaniach przy użyciu kultur komórkowych stwierdzono że ekstrakty z liści eukaliptusa znacząco obniżały poziom dwóch enzymów zapalnych: interleukiny-6 i czynnika martwicy nowotworu alfa. Ekstrakt z eukaliptusa jako olejek eteryczny można dodawać do ciepłej kąpieli lub wdychać bezpośrednio. Uwaga jednak – bo może działać alergicznie na niektóre osoby.

Zioła na bóle stawów i kości – kadzidło.

Kadzidło to żywica z kory drzewa Boswellia (Boswellia serrata). Substancja ta ma silne właściwości aromatyczne dzięki czemu jest popularnym składnikiem perfum oraz kadzideł i olejków eterycznych. Może też pomagać osobom z przewlekłym stanem zapalnym. Dowiedziono, że związki aktywne zawarte w kadzidle mają właściwości przeciwzapalne.

Które mogą pomóc łagodzić objawy zapalenia stawów. Kadzidło nie jest jednak jeszcze uznane jako lek na zapalenie stawów. Jednak w dotychczasowych badaniach aż 60-70% badanych osób zauważyło znaczną poprawę objawów w czasie jego stosowania.

Zioła na bóle stawów i kości – aloes.

Aloes czyli Aloe vera to soczysta roślina popularna ze względu na swoje naukowo potwierdzone szerokie właściwości zdrowotne. Wiele maści do gojenia ran i produktów do skóry zawiera aloes ze względu na jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Związki tej rośliny pomagają też usuwać z organizmu szkodliwe wolne rodniki i przeciwutleniacze. 

Funkcje przeciwutleniające dodatkowo także pomagają zmniejszać ilość enzymów zapalnych i stany zapalne. Według dotychczasowych badań naukowych związki zawarte w aloesie wywołują działanie przeciwzapalne podobne do działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Leave a Comment