Dzikie i pospolite występowanie skrzypu polnego w naszym kraju sprawia, że roślina ta często traktowana jest jako zwykły chwast. Zupełnie niesprawiedliwie, ponieważ od wieków wiadomo, że posiada ona cenne lecznicze właściwości, w dodatku potwierdzone naukowo. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zbawienny wpływ na nasze zdrowie ma skrzyp polny Właściwości i bogate zastosowanie tej wspaniałej rośliny z pewnością cię zaskoczą!
Medycyna naturalna od wielu lat wykorzystuje zbawienne moce skrzypu polnego. Niewielu z nas wie, że skrzyp pod różną postacią korzystanie wpływa na schorzenia dróg moczowych, drgawki, obfite miesiączkowanie czy krwotoki. A to tylko niektóre z jego licznych zastosowań.
Skrzyp polny w naszym kraju można znaleźć wszędzie. I to dosłownie. Wilgotne łąki, pola, leśne polany, miedze, przydrożne trawy, skarpy i wiele innych miejsc, stanowią doskonałe warunki do rozwoju skrzypu. Być może, właśnie ze względu na powszechne występowanie, skrzyp polny zaliczany jest do chwastów, na dodatek wyjątkowo uciążliwych. Jednak skala wykorzystania skrzypu w medycynie (nie tylko naturalnej) dowodzi, że mimo pospolitego charakteru, skrzyp to niezwykle cenna roślina.
Skrzyp polny – zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń
Jednym z najczęstszych i najbardziej cenionych zastosowań skrzypu polnego jest jego pozytywny wpływ na dolegliwości dróg moczowych. W szczególności, wywar ze skrzypu stosuje się jako środek moczopędny. W przypadku infekcji skutkujących problemem z oddawaniem moczu, cenną rolę odgrywają zawarte w skrzypie flawonoidy. Pomagają one usuwać moczany oraz zwiększają objętość wydalanego moczu.
Jednak nie tylko dolegliwości natury urologicznej są chorobami, w których nieoceniony jest skrzyp polny Właściwości tej rośliny wykorzystuje się także jako sposób na zbyt obfite miesiączki u kobiet. Skrzyp polny reguluje wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, w tym także procesy krwawienia. Stosuje się go min. w zapobieganiu krwotokom z nosa, płuc, odbytu czy wrzodów żołądka. Wspomniane wcześniej flawonoidy mają także spory wpływ na działanie uspokajające. Badania naukowe potwierdziły, że regularne spożywanie odwaru ze skrzypu polnego znacznie zmniejsza stopień występowania drgawek.
Uspokajające i przeciwdrgawkowe właściwości skrzypu polnego sprawiają, że w sytuacjach wzmożonego stresu warto pić odwary lub napar ze skrzypu. jodełka, jedlina polna, czy krzemionka kostna – bo tak również nazywany jest skrzyp – stanowi także niezwykle skuteczny sposób na zwiększoną potliwość stóp. Osoby borykające się z tym problemem przyznają, że stosowanie skrzypu polnego pod różnymi postaciami, znacznie ogranicza pocenie stóp. Zamiast przez skórę, pot wydalany jest z moczem, co skutkuje częstszymi wyprawami do toalety, ale pomaga kontrolować pocenie się naszych stóp.
Skrzyp polny właściwości odmładzające
Jedną z najbardziej rozpowszechnionych dziedzin, w której wykorzystuje się właściwości skrzypu polnego, jest kosmetologia. Roślina ta szczególne znaczenie ma w przypadku kosmetyków, z uwagi na szereg substancji i pierwiastków, które pozytywnie wpływają na urodę. Jednym z nich jest krzem, który pomaga dbać o silne, piękne i lśniące włosy. Dzięki temu, skrzyp polny stanowi niezwykle cenny składnik szamponów, odżywek, serum oraz wielu innych kosmetyków do pielęgnacji włosów. Skrzyp pozytywnie wpływa także na paznokcie, wzmacniając je i zapobiegając nadmiernym złamaniom, jak i na skórę, spowalniając procesy starzenia. Współczesna kosmetologia coraz chętniej korzysta z bogactwa naturalnych roślin, takich jak pokrzywa czy skrzyp polny Właściwości tej rośliny potwierdzają słuszność takiego postępowania.
Osobny rozdział powinien zostać poświęcony właściwościom skrzypu polnego w zakresie zapobiegania bólom reumatycznym, bólom mięśni i stawów. Skrzyp polny i zwarte w nim składniki sprzyjają regeneracji kości oraz mięśni, dzięki czemu dolegliwości będą mniej dokuczliwe. Przyspiesza również gojenie i ściąga obrzęki, dzięki czemu może być wykorzystywany do redukowania opuchlizny.
Opisując skrzyp polny i właściwości tej rośliny, nie sposób pominąć tak oczywistych oraz istotnych atrybutów, jak:
• wspomaganie leczenia nerek,
• leczenie bólów artretycznych,
• gojenie oparzeń,
• leczenie padaczki,
• odtruwanie i oczyszczanie organizmu,
• przyspieszenie przemiany materii
• ujędrnienie skóry,
• zapobieganie utracie soli mineralnych,
• wsparcie w leczeniu miażdżycy, cukrzycy, chorób serca,
• stymulacja aktywności hormonalnej,
• leczenie nerwicy,
• przeciwdziałanie wypadaniu włosów.
Napary i herbatki ze skrzypu polnego
Mając na uwadze tak szerokie spektrum oddziaływania na nasz organizm, nietrudno dziwić się, że skrzyp polny cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem i popularnością. Roślina ta może być spożywana i wykorzystywana na różne sposoby, a najpopularniejsze formy użycia skrzypu polnego, to m.in.:
• przygotowywanie naparów – aby przygotować aromatyczny napar ze skrzypu polnego, wsypujemy do szklanki pełnej wrzątku jedną łyżkę skrzypu. Po 15 minutach parzenia i przecedzeniu napar jest gotowy do spożycia;
• odwary – doskonały sposób na poprawę przemiany materii oraz pobudzenie produkcji moczu. Aby przygotować odwar, wsypujemy 2 łyżki ziela do 0,5 litra ciepłej wody. Następnie gotujemy przez kwadrans. Po 10 minutach od zdjęcia z palnika należy przecedzić odwar. Tak przygotowanego preparatu pijemy ok. pół szklanki, do 3 razy dziennie.
Herbatka i odwar to niejedyne sposoby na to, jak efektywnie i zdrowo wykorzystywać skrzyp polny. Właściwości tej rośliny pozwalają na dodanie specjalnie przygotowanego wywaru do kąpieli, w celu pielęgnacji skóry i włosów. Wystarczy dodać100 gram skrzypu do litra wrzątku i odstawić na godzinę. Tak przygotowany wywar wlewamy do przygotowanej wcześniej kąpieli.
Bogactwo zastosowań i właściwości, jakie oferują nam rośliny oraz zioła, nie mogło pozostać bez wpływu na współczesny przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny. Nie dziwi więc powszechność roślin takich jak skrzyp polny. Zastosowanie tej rośliny nie tylko działa przeciwbólowo i uspokajająco, ale także pozwala łatwiej radzić sobie z licznymi chorobami cywilizacyjnymi.
[…] polny to popularny uciążliwy chwast, ale również i cenione zioło leczniczo-kosmetyczne. Należy jednak wiedzieć, jak i kiedy można […]
[…] świeże ziele skrzypu należy dokładnie umyć i rozetrzeć na papkę w moździerzu. Z tak powstałej papki robi się […]