Dlaczego róża nie kwitnie?

Rate this post

Róże pnące, ze względu na swój obfity rozmiar oraz fakt, że mogą zakwitać przez całe lato, są niezwykle popularne. Przy zachowaniu odpowiednich zasad dotyczących uprawy, róża pnąca może być wspaniałą dekoracją rabaty, ogrodu, podwórza czy terenu zielonego przed domem. Róże pnące coraz chętnie wybierane są także do obsadzania zieleni miejskiej, m.in. w parkach, na skwerach czy terenach rekreacyjnych. Jedną z przyczyn, dla których róże pnące są tak popularne, są ich piękne, duże i wielobarwne kwiatostany. Nie bez znaczenia jest także fakt, że większość gatunków róż pnących to rośliny solidne, odporne na trudne warunki atmosferyczne. Nie mają też wygórowanych wymagań glebowych, dzięki czemu ich uprawa jest w miarę łatwa. Mimo to, zdarza się, że nie zawsze róże pnące dostarczają nam satysfakcji. Odpowiedź na pytanie: dlaczego róża nie kwitnie, stanowi rozwiązanie problemu wielu ogrodników i miłośników tych pięknych kwiatów, którzy – często przez popełniane błędy – nie mogą cieszyć się pięknymi kwiatostanami. W naszym poradniku zawarliśmy najistotniejsze przyczyny, dla których róże pnące nie zakwitają lub kwitną z niską intensywnością.

Dlaczego róża nie kwitnie – najczęstsze przyczyny

Zbyt małe nasłonecznienie

Róże, aby rozwijały się prawidłowo, potrzebują intensywnie nasłonecznionych stanowisk. Wpływa to nie tylko na kształt i wygląd kwiatostanów, ale również na prawidłowy rozwój części zielonych rośliny – liści i pędów. Właśnie z tego powodu, nie powinnyśmy wybierać dla róży pnącej stanowiska pod drzewem. Zbyt duża ilość cienia sprawi, że kwitnienie będzie słabe lub – co gorsze – róża nie zakwitnie wcale. Niektóre odmiany dobrze radzą sobie w mniej nasłonecznionych stanowiskach, jednak warto sadzić rże tam, gdzie dopływ światła słonecznego jest nieograniczony. Należy również pamiętać o tym, że mocna struktura korzeniowa drzew jest dla róży przeciwnikiem nie do pokonania w rywalizacji o zasoby mineralne znajdujące się w glebie.

Czytaj również  Jakie kwiaty sadzimy jesienią?

dlaczego róża nie kwitnie za słabe cięcie

Brak regularnego przycinania pędów róż

Zastanawiasz się dlaczego róża nie kwitnie? Warto prześledzić wykonywane dotychczas zabiegi pielęgnacyjne ze szczególnym uwzględnieniem podcinania. Cięcie róż jest jedną z obowiązkowych czynności, które należy wykonać każdego roku. Podcinanie pozwala wzmocnić strukturę rośliny i jednocześnie prawidłowo ją ukształtować. W przypadku słabych, i obumarłych pędów, najlepszą metodą będzie ich całkowite wycięcie. Podobnie jak w przypadku pędów, które się krzyżują. Ich usuwanie przeprowadzamy w momencie, gdy nabrzmiewają pąki znajdujące się w połowie wysokości najmocniejszych pędów. Po przekwitnięciu, należy także usunąć stare kwiaty, co znacznie pobudzi roślinę do rozwoju i wydawania kolejnych pędów. Ten zabieg przeprowadzamy latem, zależnie od czasu kwitnięcia.

Inwazja szkodnika

Dlaczego jeszcze róże nie kwitną? Jednym z powodów może być także atak pasożyta. Najpopularniejszym szkodnikiem róż jest ogrodnica niszczylistka. Ten podobny do chrabąszcza owad, szczególnie upodobał sobie kwiaty i pąki kwiatowe, które podgryza, skutecznie wyhamowując proces kwitnienia. Ofiarą jej żarłoczności padają również liście i pędy. Z kolei larwy szkodnika odpowiadają za niszczenie korzeni roślin, przez co ogrodnica niszczylistka stanowi poważne zmartwienie ogrodników. Rozwiązaniem problemu wydaje się być stosowanie odpowiednich oprysków i środków ochrony roślin. Na rynku znajdziemy wiele preparatów ochronnych. Najlepszą porą na ich stosowanie jest czerwiec, wówczas najłatwiej zaobserwować objawy działania szkodnika.

Nieodpowiednie nawożenie róż

U podstaw pięknych i bujnych kwiatostanów róży, leży również jej regularne odżywianie. Zastanawiając się dlaczego róża nie kwitnie, należy uwzględnić również brak optymalnej zawartości minerałów i niezbędnych pierwiastków. Kluczowy może okazać się tu brak potasu, który odpowiada za nawiązywanie pąków. Pierwsze nawożenie róż należy wykonać wiosną, kolejne – po ich zakwitnięciu. Nawożenie powinno trwać do sierpnia, tak by po jego zakończeniu pędy zdążyły zdrewnieć. W późniejszym okresie możemy kontynuować nawożenie, jednak używamy w tym celu specjalnych nawozów jesiennych. Działanie takich preparatów nie stymuluje wzrostu, lecz pomaga im przygotować się do zimowych miesięcy.

Czytaj również  Róże ogrodowe

Wieloskładnikowe nawozy do róż, bogate w potas i inne niezbędne substancje mineralne, nie tylko stymulują wzrost róży w ogrodzie ale również zwiększają jej odporność na trudne warunki atmosferyczne i pomagają chronić rośliny przed chorobami. W sklepach ogrodniczych znajdziemy bardzo bogaty wybór nawozów do róż dzięki czemu łatwiej będzie wybrać preparat odpowiedni do własnych potrzeb.

dlaczego róża nie kwitnie lub słabo kwitnie

Wyjałowiona gleba

Na kondycję róż istotny wpływ ma również stan gleby. W miejscach, gdzie jest ona mocno wyjałowiona lub zanieczyszczona, róże mogą mieć problemy ze wzrostem lub zakwitaniem. Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest piaszczysta i słaba, powinniśmy ją użyźnić. Najlepszym sposobem będzie posypywanie gruntu w bezpośrednim otoczeniu rośliny kompostem. W celu poprawy jakości ziemi zaleca się także stosowanie przefermentowanego obornika, jednak nie częściej niż 1 raz w roku. Na rynku znajdziemy również specjalne preparaty i nawozy, które także poprawiają żyzność gleby. Warto zapoznać się także ze specjalistycznymi odżywkami, poprawiającymi jakość ziemi ogrodowej, w przypadku uprawy róż, producenci i dystrybutorzy przedstawiają dość szeroką ofertę, co również pozwala wybrać najlepszą odżywkę do danej odmiany.

Grzyby, pleśnie

Ważną wskazówką dla wszystkich, którzy zastanawiają się dlaczego róża nie kwitnie lub zakwita słabo, może być nalot z pleśni. Grzyby i pleśnie atakują róże najczęściej w okresie zakwitania pąków. Konsekwencją szarej pleśni, rozwijającej się na krzakach, często jest zahamowanie kwitnienia roślin. Rozwojowi pleśni sprzyja wilgoć, dlatego częste opady deszczu nie są sprzymierzeńcem róż. Podobnie jak miejsca o słabej cyrkulacji powietrza. Niektóre odmiany róż pnących można sadzić wyłącznie na otwartych przestrzeniach, właśnie po to, by zapewnić im jak najlepszą wentylację.

COMMENTS

Leave a Comment