Odmiany róż pnących

Rate this post

Róże pnące to kwiaty, które mogą stanowić fantastyczną dekoracją każdego ogrodu. Na rynku znajdziemy całe mnóstwo gatunków i odmian róż, które pięknie przyozdobią przestrzeń i pozwolą w kreatywny sposób zagospodarować naturalne lub sztuczne podpory. Pnąca róża, dzięki swoim długim pędom, z pewnością doda uroku wszelkiego rodzaju altanom i pergolom. Jakie najpopularniejsze odmiany róż pnących możemy uprawiać w naszym ogrodzie? Czy łatwiejsze w uprawie są odmiany róż pnących białych czy czerwonych? Jak pielęgnować odmiany róż pnących powtarzających kwitnienie? Odpowiadamy na wszystkie pytania o róże pnące!

Odmiany róż pnących możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie.

Róże o wiotkich pędach – Climbers

Pierwszą z nich stanowią róże o wiotkich pędach – Climbers. Róże tego typu mają pokrój krzaczasty, a ich łodygi są miękkie i wiotkie, o nieregularnym kształcie. Ich charakterystyczną cechą jest szybki wzrost. Odmiany róż pnących wiotkich posiadają najczęściej duże kwiatostany, które mogą występować pojedynczo lub w niewielkich grupach. Róże pnące wiotkie mogą zakwitać pod koniec czerwca, a okres kwitnięcia może trwać aż do nadejścia przymrozków. Podstawową kwestią, którą należy uwzględnić, uprawiają odmiany również pnących o wiotkich pędach, jest zapewnienie solidnej podpory. Idealnym pomysłem będzie specjalna pergola, płot lub inna powierzchnia, umożliwiająca przymocowanie pędów. Równie istotny w uprawie róż wiotkich jest dostęp do światła. Należy mieć na uwadze fakt, że większość odmian róż pnących, potrzebuje intensywnego nasłonecznienia, dlatego nie należy wybierać im mocno zacenionych stanowisk. Brak światła, to jeden z głównych powodów, dla których róże pnące nie kwitną.

odmiany róż pnących o różowym kolorze

Odmiany róż pnących o wiotkich pędach

Alchymist – róże te kwiatną na beżowo-żółty kolor. Kwiaty mają obszerne rozmiary i pachną bardzo intensywnie. Pierwsze kwiatostany pojawiają się wraz z nadejściem lata. Odmiana ta charakteryzuje się ciemnymi, brązowo-zielonymi liśćmi. Roślina może mierzyć nawet 2 metry wysokości, doskonale przyozdabiając płoty, duże pergole oraz inne ogrodzenia.

Czytaj również  Dlaczego róża nie kwitnie?

Aloha – niezwykle atrakcyjna i przyciągająca wzrok odmiana róży pnącej o ciekawych, morelowych kwiatach. Odmiana ta posiada duże liście, z charakterystycznym połyskiem, co również dodaje jej piękna. W przeciwieństwie do wielu odmian róż ta nie jest zbyt odporna na niskie temperatury, dlatego niezbędne jest jej okrywanie na zimę.

Lutea – piękna odmiana róż pnących, której krzewy mogą osiągać nawet do 10 metrów wysokości. Lutea kwitnie na żółto, a jej kwiaty mają niezbyt duże, za to bardzo liczne. Okrycie róży na zimę jest obowiązkowym elementem jej pielęgnacji, a przy sadzeniu należy pamiętać o wyborze ciepłego, nasłonecznionego stanowiska.

róże ogrodowe czerwone pnące

Dublin Bay – jeden z przykładów na to, że klasyczne odmiany róż pnących czerwonych nigdy nie wychodzą z mody. To właśnie intensywna czerwień kwiatów odpowiada za niezwykły urok tej odmiany. Liście tej róży są intensywnie zielone i błyszczące, dzięki czemu tworzą wspaniały kontrast z kwiatami.

Night Light – elegancka odmiana róży pnącej, o pięknych i rzadko spotykanych kwiatach o barwie czerwono-złotej. Róża night light posiada ciemne i połyskujące liście, a w kwiatostanach dominują złote akcenty. Odmiana ta pięknie prezentuje się zarówno w ogrodach, jak i posadzona samodzielnie n skrawku zieleni przed domem.

 

Róże o sztywnych pędach tzw. ramblers

Druga kategorią, do której zaliczane są odmiany róż pnących są róże o sztywnych pędach – tzw. ramblers. Odmiany te, poza twardszą strukturą, charakteryzują się także tym, że kwitną tylko raz w roku, co jest ich największą wadą. Popularne ramblery, to róże o prostych wymaganiach glebowych, dzięki czemu doskonale przyjmą się niezależnie od miejsca, w jakim je zasadzimy. W uprawie tych odmian najistotniejsze jest regularne podlewanie oraz nawożenie. Po przekwitnięciu, obowiązkowe jest usuwanie pąków, w celu wzmocnienia rośliny i zapewnienia lepszego zakwitania w następnym roku. Odmiany róż pnących o sztywnych pędach charakteryzują się bujnym i niezwykle intensywnym przyrostem masy zielonej, przez co mogą być narażone na inwazje grzybów i pasożytów. Poszukując odpowiedniego stanowiska dla odmian sztywnych, trzeba uwzględnić nie tylko odpowiednie nasłonecznienie, ale również właściwą cyrkulację powietrza.

Czytaj również  Cięcie róż na zimę

róże pnące żółte

Najczęściej wybierane odmiany róż pnących o sztywnych pędach

Albertine – duże jasnoróżowe kwiaty oraz ich intensywny zapach odpowiadają za popularność tej rośliny. Krzewy mogą rosnąć na wysokość 4 metrów, a czas kwitnienia tej odmiany przypada na czerwiec. Wielką zaletą tej odmiany jest jej duża tolerancja na niskie temperatury, dzięki czemu może być uprawiana także w tych rejonach polski, gdzie termometry wskazują najniższe wartości.

Goldfinich – jasnożółte kwiaty, które przyjemnie kontrastują z pomarańczowymi pręcikami i wnętrzem, zapewniają tej odmianie niesłabnącą popularność. W odróżnieniu od wielu róż pnących, akurat w tej odmianie, krzewy nie osiągają wysokich wzrostów, tworząc niskie, ale za to niezwykle bujne pokroje.

Veilchenblau – odmiana róż pnących o charakterystycznym kolorze kwiatów, które przybierają barwę fioletową, lecz wewnątrz mają kolor biały. Krzewy tej odmiany mogą mieć nawet 4 metry wysokości, a jej liście przyjemnie połyskują, dzięki czemu róża z daleka przyciąga uwagę. Jednak nie tylko kolor kwiatów i połysk liści wyróżniają tę odmianę. Niezwykle charakterystyczną jej cechą jest także całkowity brak kolców.

Allberic Barbier – odmiana godna uwagi z wielu powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że odmiany róż pnących białych zawsze prezentują się elegancko. Drugim – to, że kwiatostany stają się białe na skutek zmiany barwy, gdyż na początku mają kolor pomarańczowy. Róże w tej odmianie mogą być sadzone nawet w tych miejscach, gdzie gleba jest mocno wyjałowiona, możemy zagospodarować dla nich również mało nasłonecznione stanowiska.

COMMENTS

Leave a Comment