Jak zaplanować skalniak w ogrodzie?

Rate this post

Od lat bardzo modne są rabaty stylizowane na ogród skalny – tzw. skalniak w ogrodzie. To wygodny i estetyczny sposób zagospodarowania nawet trudnych ogrodowych kawałków. Aby jednak taki skalniak wyglądał naturalnie i dorodnie, należy właściwie go skomponować, dobrać rośliny, kamienie i inne elementy jego wystroju. Trzeba bardzo przy tym uważać, ponieważ bardzo łatwo stworzyć tu dziwaczną karykaturę zamiast ozdoby. Konieczne przeczytaj, jak zaplanować skalniak w ogrodzie. Jeszcze dziś sprawdź, jakie rośliny najlepiej nadają się na ogród skalny. Jak i gdzie należy je sadzić?

Skalniak w ogrodzie

ma być pełen małych, urokliwie kwitnących roślinek skalnych, powciskanych niczym kolorowy dywan między kamieniami. Szczególnie fajnie taki ogród skalny prezentuje się na zboczach, pagórkach i efektownych rabatach. Jednak budowa takiego roślinnego zakątka nastręcza zwykle wiele różnych problemów. Rośliny nie mogą być bowiem przypadkowe, kamienie muszą odpowiednio wizualnie pasować, a i grunt ma być nie żyzny, lecz przepuszczalny. Nie we wszystkich miejscach w ogrodzie można też zbudować skalniak. Aby więc nasz ogród skalny był mało kłopotliwy w utrzymaniu, stosownie rozplanowany i obsadzony, a przez to naprawdę pełen uroku – zbudujmy go tak jak należy, zgodnie z zasadami, krok po kroku.

skalniak w ogrodzie zdjęcie

A więc sprawdźmy, od czego należy zacząć, jakie rośliny dobrać i jak mają wyglądać poszczególne etapy budowy skalniaka w ogrodzie?

Oto zakres prac:

Najpierw należy wytyczyć miejsce lub miejsca pod skalniak w ogrodzie

Pod skalniak zawsze trzeba najpierw wytyczyć miejsce lub miejsca w ogrodzie. Ogród skalny to konstrukcja tak szczególna i wymagająca tyle dodatkowych prac, że bez tego jego budowa może być znacznie utrudniona. Najlepsze miejsce na skalniak w ogrodzie to stanowisko jak najbardziej słoneczne. Zasada jest taka, by chociaż przez część dnia taki ogródek mógł być potem w pełnym słońcu. Takie warunki są niezbędne dla większości gatunków roślin skalnych. Najlepiej, jeśli mamy w ogrodzie naturalną skarpę lub wzniesienie, bo ogród skalny nie może być płaski. Jeśli jednak powierzchnia naszego ogrodu jest niestety cała plaska, możemy wtedy dostosować wysokość miejsca pod skalniak, zależnie od wielkości i kształtu całego ogrodu. Można więc np. usypać nieregularny kształtem pagórek, który następnie wzmacniamy kamieniami i nasadzeniami. Najpierw całość trzeba jednak rozplanować i rozrysować na papierowym planie. To znacznie ułatwi pracę i umożliwi wizję przyszłej całości. Dzięki temu kupimy dokładnie tyle roślin skalnych, ile potrzebujemy.

Czytaj również  Zimowanie pelargonii w torbie papierowej

Potem trzeba przygotować grunt i zbudować skarpę pod skalniak, jeśli nie mamy jej naturalnej

Gdy wszystko wytyczyliśmy i rozplanowaliśmy, należy przejść do przygotowania miejsca pod przyszły ogród skalny. Usuwamy więc w tym miejscu chwasty i kładziemy tam drenaż będący dwudziestocentymetrową warstwą grubego żwiru, gruzu lub tłucznia. Całość zasypuje się następnie żyzną ziemią ogrodową, wymieszaną z piaskiem i odrobiną torfu lub żwiru (rośliny skalne nie mogą mieć żyznej ziemi) i przykrywa płaskimi, nieregularnymi skałami (wysokie skałki mogą być jedynie w centralnym, najwyższym punkcie skalniaka). Całość ma tworzyć idealną harmonię wizualną i dawać przy tym roślinom skalnym idealne warunki do rozwoju oraz kwitnienia. Ostatecznie usypujemy więc skalniak uzyskując żądany kształt i wysokość.

skalniak w ogrodzie z płynącą wodą

Następnie układa się odpowiednie kamienie na skalniak w ogrodzie

Gdy mamy już przygotowane i odpowiednio usypane podłoże, przechodzimy do układania wybranych kamieni ozdobnych. Do tego celu zaleca się np. piaskowce, kwarcyty, wapienie i łupki. Skalniak w ogrodzie obłożony kamieniami w prawidłowy sposób ma przyjąć wygląd w stylu alpejskiego zbocza, lub skalnego ogrodu japońskiego. Całość ma przy tym zawsze naśladować naturalne środowisko górskie. Ważna zasadą jest też, by do budowy całego skalniaka użyć wyłącznie ten sam rodzaj kamieni, inaczej całość będzie niedopuszczalnie zbyt pstrokata i sztuczna (nie należy więc mieszać różnych rodzajów skał). Ponieważ gatunki roślin skalnych lubią zasadowy odczyn podłoża, a więc o pH powyżej 7, dlatego najlepiej będą rosły otoczone skałami węglanowymi, czyli np. wapieniami, marglami, czy dolomitami. Kamienie należy przy tym pozagłębiać w podłoże przynajmniej na 1/3 ich wysokości, aby nie zostały podmyte deszczówką i nie pozsuwały się ze zbocza. Układając kamienie trzeba też pamiętać, by zostawiać odpowiednio dużą przestrzeń dla przyszłych roślin.

Na koniec trzeba wykonać nasadzenia roślin pasujących na ogród skalny

Robiąc projekt skalniaka w ogrodzie trzeba już od początku zaplanować, jaki styl naturalnego zbocza skalnego chcemy naśladować – np. alpejski, japoński, czy też skalniak z egzotycznych sukulentów. Może to być miniatura górskiego lasu, sukulentowej skały, lub alpejskiej łąki. Piękny ogród skalny stworzymy też obok oczka wodnego, czy strumieniowej kaskady wodnej. Budując skalniaki na pewno wśród roślin wybierzemy i posadzimy różnego typu rozchodniki, powoje, sukulenty, karłowate byliny i zioła, trawy ozdobne, karłowate krzewinki i płożące karłowate drzewka. Rośliny skalne powinny być cały sezon ozdobne swoimi liśćmi, a kwiaty stale kwitnące.

Czytaj również  Liście w ogrodzie

Wszystkie te gatunki muszą preferować ubogie i przepuszczalne podłoże oraz duże nasłonecznienie. Rośliny gatunków nadających się na skalniaki z reguły sprzedaje się w sklepach ogrodniczych w doniczkach. Łatwo więc je przetransportować i posadzić w dogodnym momencie. Kupione rośliny najpierw porozstawiajmy w doniczkach w tych miejscach na skalniku, w których rozmieściliśmy jer wcześniej na planie. Pozwoli nam to zobaczyć, czy faktycznie równie dobrze komponują się ze sobą w realu. W tym momencie można dokonać jeszcze pewne ostatnie zmiany estetyczne (potem nie będzie już takiej możliwości). Dopiero, gdy całość wydaje się nam już wystarczająco ładnie i naturalnie wyglądająca, możemy wyjąć roślinki z doniczek i je powsadzać w wybranych miejscach w grunt.

rośliny na skalniak w ogrodzie

Najlepsze gatunki roślin na skalniak w ogrodzie

Na skalniak w ogrodzie najlepiej nadają się przede wszystkim wszelkie gatunki wysokogórskie (z różnych kontynentów). Tak więc warto kupić różnego typu byliny, w tym rośliny zielne, cebulowe i bulwiaste, a do tego również karłowe i płożące się krzewinki liściaste oraz iglaki. W różnych opracowaniach fachowych, wśród typowych gatunków roślin polecanych na skalniaki podaje się przy tym m.in.: rozchodniki, rojniki, skalnice, gęsiówkę kaukaską (najlepiej jej odmianę 'La Fraicheur’ o rózowych kwiatach), szarotkę alpejską, goździk Alwooda, karłową bylicę Schmidta lub trochę wyższą bylicę Stellera, lawendy, macierzanki, tymianek, żurawkę 'Palace Purple’, karmnik ościsty, pierwiosnki, głodek mrzygłód, tojeść rozesłaną i wiele innych. Na skalniak nadają się też trawy np.: sesleria skalna, strzęplica sina, czy turzyca Buchanana.

W naturze gatunki roślin wysokogórskich z reguły rosną niemal wyłącznie na glebach przepuszczalnych i bardzo ubogich w składniki odżywcze. Są ponadto narażone na nieustanne działanie bardzo ekstremalnych warunków klimatycznych. Pali je silne słońce i promieniowanie UV, omiatają je nieustanne sile wysokogórskie wiatry, dotykają je wysokie dobowe zmiany temperatury (w sezonie wegetacyjnym częste przymrozki w nocy i dodatnie temperatury w dzień). Rośliny takie mają dywanowy lub poduszkowaty pokrój rozrostu oraz drobne, skórzaste lub mięsisto-kutnerowate liście. Taka ich budowa ma za zadanie chronić je przed szybką utratą wody i w związku z tym wysuszeniem przez słońce i wiatr. Rośliny skalne charakteryzuje również specyficzny, rozległy lecz bardzo płytki system korzeniowy, który z kolei ma za zadanie ułatwienie zaopatrywania tych roślin w wodę i niezbędne składniki pokarmowe, na płytkim gruncie rozesłanych na górskich skałach.

Czytaj również  Śnieg wady i zalety

 

Czego nie należy robić tworząc skalniak w ogrodzie:

ogród skalny nie może być robiony na podłożu ze zwykłej ziemi ogrodowej. Ziemia taka nie jest dobra dla gatunków roślin skalnych. Trzeba więc przygotować specjalne podłoże kamieniste z dodatkiem grysu, żwiru, lub tłucznia. Podłoże takie nie może być bowiem zbyt żyzne, za to ma być dobrze przepuszczalne. Na zbyt dobrym podłożu rośliny skalniakowe mogą zbyt bujnie się porozrastać i przez to słabo kwitnąć;

nie należy tworzyć skalniaka używając do tego polnych kamieni, bo nie dają one dobrej kompozycji. Najlepsze są płaskie, nieregularne fragmenty piaskowca, płaskie otoczaki z dna morskiego, lub inne podobne skały;

należy zachować właściwe proporcje pomiędzy kamieniami i enklawami roślinnymi. Warto też wiedzieć, że wśród kamieni najlepiej prezentują się rośliny gatunków mających zwarty, kulisty pokrój;

rośliny na skalniak najlepiej łączyć w grupy mające podobne wymagania i dobrze komponujące się kolorystycznie kwiatami;

nie należy na skalnikach sadzić szybko i wysoko rosnących drzew i krzewów, ponieważ zdominują inne nasadzenia i zagłuszą skalniak. Jeśli już jednak chcemy to zrobić, to wybierajmy wtedy wyłącznie miniaturowe gatunki i odmiany – np. karłowate wierzby, czy wolno rosnące iglaki o płożącym lub kulistym pokroju.

Leave a Comment