Czy wiesz jak założyć bloga? Każdy blog jest stroną internetową, niemniej nie każda strona internetowa jest blogiem. Na początku odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, co odróżnia bloga od zwykłej strony WWW?
Według definicji blog to „rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie wpisów, a także komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery.”
Blog ma bardziej personalny charakter treści i o wiele częściej stosuje się w nim narrację pierwszoosobową. Fakty są często przeplatane z opiniami autora, przez co blog ma nieco luźniejszy charakter niż strona, która spełnia przede wszystkim funkcje informacyjne. W blogu na stronie głównej zazwyczaj wyświetlana jest lista z ostatnimi wpisami, dzięki czemu czytelnik może szybko przejść do pożądanych treści. Można zatem powiedzieć, że blog jest doskonałym dopełnieniem strony internetowej, ale także ciekawym sposobem na przedstawienie swoich pasji i hobby.
Jak założyć bloga?
Założenie bloga jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Jedna z najpopularniejszych platform, blogspot, oferuje założenie prywatnej strony w ciągu kilku minut – wystarczy posiadanie konta na gmailu. Kwestie techniczne nie stanowią zatem problemu – gorzej z pomysłem. Wiele blogerów dubluje treści, zapełniając niepotrzebnie przestrzeń internetową. Zanim zdecydujemy się założyć własnego bloga, zastanówmy się zatem, czy nasze przemyślenia i wpisy mogą okazać się atrakcyjne dla potencjalnego odbiorcy. Nie warto jednak popadać w przesadę; prowadzenie bloga nie wymaga bowiem dużych umiejętności, a jedynie pomysłu i kreatywności. jak założyć bloga, jak założyć bloga, jak założyć bloga
Darmowe blogi
Wielu internautów staje przed dylematem: założyć darmowego bloga czy wykupić prywatną domenę i hosting? Jeżeli nie mieliśmy do tej pory do czynienia z blogami i nie działaliśmy w social media, warto zastanowić się nad założeniem darmowego bloga, korzystając z aplikacji blogowych takich jak blogger/blogspot (własność Google) bloog.pl (własność wp.pl), blox.pl(własność gazeta.pl), blog.onet.pl, mylog.pl, eblog.pl bądź wordpress.org. Zdecydowanie najciekawiej z punktu widzenia niewtajemniczonego użytkownika prezentuje się aplikacja Google, czyli blogger, która ma mnóstwo funkcji, dodatków i modyfikacji.
Darmowe blogi mają jednak całą masę minusów, poczynając od trudności ze znalezieniem wolnej nazwy. Oczywiście większość osób omija ten problem, wstawiając w nazwę swoje imię i nazwisko (mała szansa, że ktoś podkradł ci domenę, chyba że nazywasz się Jan Kowalski). Zdecydowanie większym problemem są jednak natrętne reklamy, które są wyświetlane w większości blogów. Sam wygląd prywatnej strony również może nam nie odpowiadać – liczba wtyczek jest ograniczona i nie mamy dużych możliwości wyboru designu.
Pamiętajmy również, że darmowe blogi są tworzone na subdomenach, dlatego nie będą tak popularne jak wysokopozycjonowane strony prywatne i trudniej będzie się przebić w wyszukiwarce. Prestiż bloga stojącego na subdomenie jest zapewne wątpliwy.
Blogi płatne
Osoba, która chce w przyszłości zarabiać na blogu i chciałaby tworzyć treści, które wyjdą poza przysłowiową szufladę100 zł, powinna pomyśleć o kupnie własnej domeny, serwera i funkcjonalnej aplikacji stworzonej do bloga. W przypadku aplikacji blogowej od razu przychodzi nam na myśl WordPress. Za obsługę całości zapłacimy rocznie ok. 100 złotych, w skali miesiąca wychodzi zatem mniej niż 10 zł – chyba każdy jest w stanie udźwignąć taki wydatek.
Wordpress to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych CMS-ów na świecie (System Zarządzania Treścią). Jego głównymi zaletami są: darmowa obsługa, dostępność setek dodatków, wtyczek, szablonów etc. Bloger nie musi być informatykiem, aby obsłużyć platformę. WordPress jest intuicyjny, dlatego już po jego odpaleniu będziemy wiedzieć jak zacząć pracę.
Wordpress da Ci również możliwość stworzenia strony opartej o menu i podstrony. Wszystko będzie wyglądać w pełni profesjonalnie.
Jak założyć bloga krok po kroku
wykupujemy hosting z instalatorem aplikacji, np. w webion.pl
następnie wykupujemy domenę. Możemy to zrobić w tym samym miejscu bądź poszukać tańszego odpowiednika. Jeżeli wykupiliśmy w innym miejscu zmieniamy DNS i przekierowujemy na właściwy serwer. Wszystkie dane otrzymamy po wykupieniu domeny i serwera mailem.
korzystamy z instalatora aplikacji i instalujemy WordPressa na swojej domenie.
Wszystko odbywa się automatycznie. Instalacja jest naprawdę prosta i intuicyjna – każdy sobie z nią poradzi.
Kiedy już założymy bloga, warto stosować się do kilku zasad – przede wszystkim regularnie dodawać wpisy i dbać o ich poziom. Błędy ortograficzne, stylistyczne, niewyjustowanie akapity czy po prostu nieciekawa treść, skutecznie zniechęcą potencjalnego odbiorcę. Aby dodatkowo uatrakcyjnić design swojej strony, warto dodawać zdjęcia do wpisów. Po czasie, kiedy nasz blog zacznie żyć własnym życiem, możemy pomyśleć o jego wypozycjonowaniu.