Ukąszenia owadów, takich jak komary, osy, pszczoły czy kleszcze, mogą skutecznie odbierać nam radość z przebywania na świeżym powietrzu. Zwłaszcza w najcieplejszym okresie roku, częstotliwość występowania wyżej wspomnianych gatunków może być zwiększona. Bąble, obrzęki i swędzenie, to niezbyt miła pamiątka ze spaceru w lesie, czy wieczoru spędzonego w ogrodzie.
Mimo najlepszej atmosfery i towarzystwa bliskich nam osób owady mogą szybko ugasić naszą chęć spędzenia czasu na otwartej przestrzeni. Zazwyczaj, ich ukąszenia są niegroźne, a pamiątką, jaką nam po sobie pozostawiają — jest pieczenie skóry. Czasem jednak konsekwencje pogryzienia mogą być poważniejsze. W naszym poradniku podpowiadamy, jakie są skuteczne, domowe sposoby na ukąszenia owadów. Dowiecie się też, jak można unikać pokąsania i jak bronic się przez uciążliwymi atakami komarów czy os.
Konsekwencje pogryzienia przez owady
Jak już wspomnieliśmy na początku, pogryzienie przez komara, pszczołę lub osę zazwyczaj nie niesie ze sobą poważniejszych konsekwencji. Jednak już samo pieczenie skóry, obrzęki i bąble, mogą powodować duży dyskomfort. Najbardziej podstawowa reakcja na ukąszenia, czyli drapanie, zazwyczaj tylko pogarsza sytuację, powodując zwiększenie obrzęku i jeszcze bardziej intensywne swędzenie. Jednak w niektórych przypadkach, pogryzienie przez owady może powodować poważniejsze skutki. Dzieje się to w dwóch zasadniczych przypadkach:
•, kiedy owad ugryzie nas w okolicach gardła, języka czy ust.
•, jeśli jesteśmy uczuleni na jad owadów.
Przypadki uczuleń na jad są równie rzadkie, co niebezpieczne. Pogryzienie osoby uczulonej w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Najbardziej typowymi objawami uczulenia na jad owadów jest wysypka w różnych miejscach na ciele (także całe ciało) oraz silne zaczerwienienia i obrzęki, znacznie większe niż w przypadku osób o lepszej odporności. Na skórze osoby uczulonej może pojawić się także rumień o rozległej powierzchni, czasem dopiero po pewnym czasie od ugryzienia. Często występuje także reakcja alergiczna, przejawiająca się obrzękiem powiek, języka, warg oraz pieczeniem błon śluzowych. U osoby uczulonej, objawami pogryzienia może być także wstrząs, a nawet nieprawidłowa akcja serca.
Jak chronić się przed komarami?
Jak widać, konsekwencje pogryzienia, mimo że na ogół nie są groźne, w skrajnych przypadkach mogą być bardzo poważne. Istnieją jednak sprawdzone, domowe sposoby na ukąszenia owadów, które pozwalają minimalizować ich skutki i przywracać upragniony komfort. Warto też przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pozwalają chronić się przed atakami komarów, os czy pszczół. Jak postępować, zmniejszyć ryzyko pokąsania przez owada:
• Nie odganiajmy komarów – wielu z nas na widok komara czy osy, zaczyna machać rękami lub dostępnymi przedmiotami, w celu odgonienia owada. Nie mamy świadomości, że takie szachowanie jedynie zwiększa prawdopodobieństwo ugryzienia, ponieważ komar lub osa odbierają je jako agresywny i niespodziewany atak. A ich naturalną reakcją obronną na ataki jest kąsanie. Zdecydowanie skuteczniejszą metodą jest powolne oddalenie się z miejsca, gdzie występuje owad.
• Nie używajmy kosmetyków o słodkiej woni – wszelkiego rodzaju słodkie zapachy przyciągają komary. Stosowanie kremów, perfum czy olejków o słodkich zapachach, może stanowić dla owadów zachętę do zbliżenia się do nas.
• Stosujmy środki ochrony przed owadami, które skutecznie odstraszają wiele gatunków owadów. Preparaty takie nie są drogie, a ich skuteczność jest zazwyczaj bardzo wysoka.
Oczywiście, wyżej opisane metody pozwalają nam unikać pogryzienia, jednak nie zapewnią stuprocentowej ochrony. Jednak nawet jeśli już padniemy ofiarą komara, osy czy tzw. końskiej muchy, warto stosować popularne, domowe sposoby na ugryzienia owadów. Jest ich naprawdę sporo, a wiele z nich zadziwia swoją skutecznością. Jak szybko i bez wydawania pieniędzy na preparaty, pozbyć się swędzenia, pieczenia czy opuchlizny?
Poznaj najlepsze domowe sposoby na ukąszenia owadów.
1. Zrobienie zimnego okładu – przyłożenie w miejscu ukąszenia okładu np. z kostek lodu, pomaga zmniejszyć obrzęk oraz łagodzi pieczenie skóry, dzięki czemu minimalizuje dwa najczęstsze i najbardziej dokuczliwe objawy ukąszenia.
2. Natarcie skóry skórką od banana – nie każdy z nas wie, że skórka banana ma właściwości kojące. Aby wykorzystać ją do łagodzenia skutków ukąszeń, należy potrzeć miejsce ugryzienia wewnętrzną stroną skórki. Pieczenie minie szybko, a nasza skóra będzie dodatkowo długo i pięknie pachnieć.
3. Okład z octu jabłkowego – skuteczną metodą na obrzęki i swędzenie jest również przykładanie do rany wacika lub chusteczki nasączonej octem jabłkowym. Pomaga on zapobiegać swędzeniu i zaczerwienieniom skóry nie gorzej niż profesjonalne preparaty.
4. Przyłożenie torebki z herbatą – niektóre domowe sposoby na ukąszenia owadów mogą być naprawdę zaskakujące. Nie inaczej jest w przypadku leczenia obrzęków wyschniętą torebką po herbacie. Jeśli w naszym domu nie ma herbaty ekspresowej, możemy zawinąć liście herbaty liściastej w ligninę. Tak przygotowany kompres przykładamy do pogryzionego miejsca.
5. Plaster ziemniaka lub połowa cebuli – ugryzł cię komar lub inny owad? Chcesz pozbyć się obrzęku i pieczenia? Przyłóż do ugryzionego miejsca przeciętą na pół cebulę lub plaster ziemniaka, by złagodzić pieczenie oraz skutecznie zmniejszyć obrzęk.
6. Nacieranie swędzącej skóry roztworem soli – jedna z najbardziej skutecznych metod na ugryzienia, to nacieranie skóry roztworem przygotowanym z 1 łyżeczki soli kuchennej i 250 ml wody. Tak przygotowanym roztworem, nasączamy wacik i nacieramy skórę raz na kilka godzin.
7. Smarowanie skóry pastą do zębów – pasta zawiera miętę, która skutecznie łagodzi wszelkiego rodzaju ukąszenia i pieczenie. Wystarczy posmarować skórę niewielką ilością pasty, by szybko poczuć trwałą ulgę.
Jak widać, domowe sposoby na ukąszenia owadów mogą być równie zaskakujące, co równie skuteczne. Nie trzeba wydawać pieniędzy na specyfiki farmaceutyczne, ponieważ zawsze mamy pod ręką coś, co pozwoli nam poczuć ulgę po ugryzieniu komara, osy czy muchy.