Wybór płytek do łazienki?

Related Post

  • No related post.
Wybór płytek do łazienki?
Rate this post

Planujesz odświeżyć łazienkę? Nie wiesz, jak dobrać płytki do łazienki? Boisz się, że przepłacisz? O nic się nie martw! Po przeczytaniu naszych porad w Artykule „Wybór płytek do łazienki” z pewnością spojrzysz na całą sprawę z nieco innej perspektywy. Życzymy miłej lektury.

Po pierwsze

pamiętaj, że największe znaczenie przy wyborze płytek łazienkowych ma gust użytkowników. W łazience mamy czuć się wygodnie i komfortowo, zatem nie ma sensu na siłę jej upiększać i decydować się na nowoczesne rozwiązania do których nie jesteśmy przekonani. Na wybrane przez nas płytki będziemy zmuszeni patrzeć codziennie przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Remont łazienki to poważna inwestycja, która wystarcza jednak na długie lata – przesadne oszczędności nie są zatem wskazane.
Przed wyjściem do sklepu ustalmy, ile jesteśmy w stanie wydać na metr kwadratowy płytek. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają trudności z podejmowaniem decyzji – po wejściu do sklepu od razu odrzucą kilka opcji. Jeżeli jesteśmy zupełnie zieloni, możemy przed wyjściem z domu zrobić zdjęcie łazienki i skorzystać na miejscu z porady konsultanta. Zdjęcie zobrazuje rozmiary zaplanowanego remontu i walory techniczne pomieszczenia. Oprócz tego należy dokonać dokładnych pomiarów łazienki – musimy wiedzieć, jak dużą powierzchnię mamy do zagospodarowania.

wybór płytek do łazienki

Po drugie – rodzaj płytek łazienkowych

W sklepach z artykułami budowlanymi znajdziemy: płytki ceramiczne, płytki szklane, mozaikę, płytki porcelanowe, a także efektowne naturalne płytki kamienne, np. marmurowe czy granitowe. Doświadczenie pokazuje, że klienci najczęściej wybierają płytki ceramiczne, które są odporne na działanie wody i uszkodzenia mechaniczne. Co istotne ceramiczne płytki są łatwe w montażu i późniejszej naprawie, a ich ceny są niższe w porównaniu z innymi rodzajami płytek. Bardzo ciekawie prezentują się także płytki kamienne, które niestety odstraszają klientów wygórowaną ceną.

Przejdźmy teraz do kolejnej kwestii – rozmiaru płytek.

W dużych powierzchniach łazienkowych najlepiej prezentują, zwłaszcza jeżeli są ozdobione dekoracyjnym wzorem. Jeżeli jednak dysponujesz niewielką powierzchnią użytkową, duże płytki jeszcze bardziej pomniejszą ją optycznie. W takim przypadku lepiej sprawdzą się małe płytki bądź mozaiki. Pamiętajmy jednak, że małe płytki trudniej utrzymać w czystości – duża liczba fug – i łatwiej powstaje pleśń.

wybór płytek do łazienki

Wybór płytek do łazienki | A co jeżeli koniecznie chcemy mieć duże płytki w małej łazience?

Jeżeli nie chcesz zrezygnować z zakupu wielkoformatowych płytek, koniecznie przemyśl ich układ. Zbyt duża liczba cięć sprawi bowiem, że niewiele zostanie z dużego formatu płytki. W takim wypadku warto przemyśleć zastosowanie kolorystycznych kontrastów i nietypowych połączeń rozmiarów płytek łazienkowych.

wybór płytek do łazienki

Po trzecie – kolor płytek do łazienki

Do najbardziej popularnych kolorów zaliczamy:  biel (kość słoniowa), migdałowy, różne odcienie szarości oraz wszelkiej maści pastele. W małych zamkniętych pomieszczeniach nie sprawdzą się jaskrawe barwy i czernie, gdyż optycznie pomniejszą i tak już małą powierzchnie. Miejmy również na uwadze, że intensywne barwy męczą wzrok i mocno kontrastują z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza.
Dobrym rozwiązaniem jest dobranie płytek o dwóch różnych kolorach, które pozwolą stworzyć niepowtarzalny wzór kolorystyczny. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak przy większej ilości barw – efekt przytłoczenia. Co ważne kolor płytek nie powinien kolidować ze stylistyką całego mieszkania oraz wyglądem sprzętów sanitarnych. Jeżeli urządziliśmy wnętrza na modłę nowoczesną, możemy zastanowić się nad połączeniem białych i czarnych płytek – to rozwiązanie neutralne.

wybór płytek do łazienki

Tekstura płytek łazienkowych

Wybór tekstury płytek jest uzależniony od tego, gdzie dane płytki mają zostać położone. Płytki na podłodze nie powinny być bardzo śliskie, zwłaszcza jeżeli na podłodze znajdzie się woda.
Płytki o gładkiej powierzchni są dobrym wyborem do kabiny prysznicowej, gdyż woda szybciej spływa po ścianie (pleśń ma utrudnione warunki do rozwoju). Równie ważne co tekstura są parametry wytrzymałościowe; przed zakupem należy upewnić się, czy płytki odznaczają się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza jeżeli przewidujesz wyłożenie płytkami półek oraz blatów. W takich miejscach powierzchnia płytek o wiele szybciej się zużywa i jest bardziej narażona na przetarcia.

wybór płytek

Kupno płytek łazienkowych przez Internet?

Czy kupno płytek przez Internet jest dobrym rozwiązaniem? Kwestia sporna. Oczywiście, przed wyjazdem do sklepu warto zajrzeć na stronę internetową i przejrzeć katalog produktów – zaoszczędzimy sporo czasu i ustalimy wstępne koszta. Pamiętajmy jednak, że zdjęci nie zawsze oddają stan faktyczny – szczególnie jeżeli chodzi o kolorystykę. Warto zatem udać się do sklepu i na własne oczy przekonać się, czy płytki odpowiadają naszym oczekiwaniom – czy to pod względem wizualnym, czy zważywszy na teksturę. Koniec końców to zakup na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, więc powinien być gruntownie przemyślany.  wybór płytek do łazienki, wybór płytek do łazienki

Leave a Comment