Decyzja o budowie domu może mieć bardzo duże znaczenie dla pomyślnego przebiegu całego przedsięwzięcia. Oczywiście każdy inwestor pragnie przy tym jak najszybciej rozpocząć i zrealizować tak wielki cel. Pamiętajmy jednak, że rozpoczęcie robót na placu budowy trzeba najpierw bardzo dobrze przemyśleć i rozplanować. Musi je też poprzedzić szereg niezbędnych formalności, niemożliwych do ominięcia. Stawianie domu musi być idealnie zgrane w czasie. Sprawdź koniecznie, kiedy rozpocząć budowę domu. Jeszcze dziś przeczytaj nasze fachowe dobre rady na ten temat.
Kiedy rozpocząć budowę domu?
Bez względu na to, czy mamy do czynienia z budownictwem jednorodzinnym czy wielorodzinnym, zawsze bardzo ważne jest rozpoczęcie całej inwestycji. Okazuje się bowiem, że wybór terminu jej realizacji może znacząco rzutować na całą jej późniejszą (finalną) jakość. Liczy się w tym względzie nie tylko termin techniczny, ale i względy biurokratyczne. Aby w ogóle zacząć cokolwiek budować, zgodnie z przepisami najpierw trzeba załatwić szereg spraw urzędowych i otrzymać pozwolenie. Niezbędny jest też dokładny projekt całej inwestycji. Bez tego nie możemy rozpocząć żadnej budowy!
W naszych warunkach czas oczekiwania na decyzję administracyjną o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę, może potrwać nawet więcej niż rok. W tym czasie można się za to jednak lepiej przygotować do późniejszego rozpoczęcia budowy, gdy już wszystko będzie załatwione, np. zakupić pierwsze materiały budowlane, oczyścić i ogrodzić plac budowy. Gdy spełnione zostaną wszelkie wymogi formalno-prawne oraz uzyskane niezbędne zgody i pozwolenia, możliwe stanie się wreszcie wejście na działkę profesjonalnej ekipy budowlanej i ciężkiego sprzętu. Nawet wtedy trzeba się jednak czasem pohamować i poczekać jeszcze kilka miesięcy, z powodu pory roku i pogody. Pamiętajmy, że aura musi koniecznie sprzyjać kolejnym etapom robót. Więc kiedy rozpocząć budowę domu na tym etapie całego projektu? Jakie terminy są najlepsze na inicjację prac ziemnych i wylewkę fundamentów? Oto nasze dobre rady!
Kiedy rozpocząć budowę domu – wiosną czy może dopiero jesienią?
Statystycznie okazuje się, że deweloperzy i inwestorzy prywatni budowę domu rozpoczynają najczęściej w okresie wiosennym lub jesienią. Czy obie te pory są jednak dobre? Kiedy rozpocząć budowę domu najlepiej dla całego przedsięwzięcia? Otóż budowa domów w obu tych porach roku ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Podjęcie takiej decyzji ma później wpływ na proces tworzenia i wykańczania budynku. Wyborze takiego terminu budowy domu sprzyjają łagodniejsze zimy i dłuższa jesień, jakie w ostatnich dziesięcioleciach panują na naszym terenie.
Najlepsze jest rozpoczęcie budowy domu jak najwcześniej wiosną. Dzięki temu zyskamy największą ilość czasu na wykonanie całych robót ziemnych. Zdążymy wykopać dół i wylać fundamenty. Wyprowadzimy wszystkie ściany i wykonany stropy, a na koniec zdążymy jeszcze zadaszyć cały budynek. Możliwe jest nawet wstawianie stolarki w otwory w budynku. Przy sprzyjającej robotom budowlanym, mało deszczowej pogodzie, zamkniemy, więc stan surowy i gdy późną jesienią pogoda zacznie się psuć, przejdziemy do wykończenia wnętrza domu. Tym pracom aura zewnętrzna jest już raczej obojętna i spokojnie można je kontynuować zimą. Jeśli mamy duży zasób gotówki, a pogoda będzie wyjątkowo sprzyjająca latem i jesienią, do nowego domu można się czasem móc wprowadzić już nawet przed nadejściem zimy. Specjaliści z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa odradzają jednak taki pośpiech na siłę!
Wybudowanie domu w jeden sezon wiąże się, bowiem z dużym ryzykiem. Taki wyścig z czasem sprzyja robieniu błędów i niedoróbek. Nie są też dotrzymywane wymagane przerwy technologiczne (terminy wiązania betonu i tynków), co potem często odbija się szybką degradacją ścian, stropów i tynków. Mogą również powstawać przez to zawilgocenia i zagrzybienia ścian. Trzeba też pamiętać o tym, że rozpoczęcie budowy domu wiosną i zakończenie tego wraz z końcem jesieni wymaga posiadania dużych zasobów gotówkowych oraz bardzo dobrego rozplanowania wszystkiego i przygotowania zakupu wszystkich niezbędnych materiałów. Bez płynności finansowej, dobrego planu i kosztorysu budowy, nie można podejmować tak poważnego przedsięwzięcia. Zdecydowanie należy, więc rozplanować wtedy budowę domu na dwa lata (dwa sezony budowlane).
Kiedy rozpocząć budowę domu – kiedy i jak ochronić budowę?
Najwięcej osób podejmuje się realizacji swojego projektu budowlanego w okresie wiosny i lata. Coraz liczniejsi zaczęli też jednak wykorzystywać łagodniejsze zimy i dłuższe jesienie. Krąży też przekonanie, że ponieważ za najdogodniejszy termin na budowę uznaje się początek sezonu wegetacyjnego, więc jesienią na jego koniec można taniej kupić niezbędne materiały budowlane i właśnie wtedy od razu zacząć prace.
Trzeba też podpisać umowę z wykonawcą robót budowlanych tak, by uzyskać dobre, a więc niewygórowane warunki finansowe. W tym czasie nawet bardzo sprawna ekipa wykonawcza zrobi jednak tylko same fundamenty przed zimą. Jeśli przez cały czas od rozpoczęcia budowy będzie ładna pogoda, to jesień można skończyć na uzyskaniu stanu surowego. Jeśli pierwszy sezon budowy zamknie się jesienią, wtedy niezbędne będzie też odpowiednie zabezpieczenie murów i stropów budynku na zimę. Trzeba, więc będzie zasłonić deskami otwory okienne, zabezpieczyć przez deszczem i śniegiem dach, kryjąc go papą lub, chociaż mocną folią.
Dobre rady specjalistów nakazują też zabezpieczać przed przemarzaniem stropy, okładając je styropianem lub słomianymi matami. Ochroni to dom aż do wiosny i umożliwi bezpiecznie rozpocząć ponow3nie wiosną dalsze roboty. Źle zabezpieczony budynek będzie nasiąkał wilgocią, co potem może wyjść na zewnątrz pleśnią i grzybem. W tak wstępnym etapie budowy nie trzeba jeszcze zabezpieczać budowy przed złodziejami złomu, narzędzi i maszyn budowlanych. Jednak później stanie się to nieodzowne i ktoś stale będzie musiał tam czuwać (ochrona, stróż). Taki podział prac budowlanych na dwa odrębne sezony, umożliwia lepsze rozplanowanie poszczególnych etapów realizacji całego projektu. Pozwala też sensowniej i mniej obciążająco rozdzielić obciążenia finansowe. Eksperci zwracają też uwagę, że bardzo ważny aspekt jesiennego zrobienia fundamentów i dalszych robót wiosną, to stabilność gruntu pod budynkiem.
Kiedy rozpocząć budowę domu – organizacja pracy
Budowa domu wymaga na początku nie tylko dobrze przemyślanej decyzji, zakupu funkcjonalnego i atrakcyjnego projektu oraz pomyślnego załatwienia spraw formalnych. Niezbędne są bowiem również duże wydatki (zakup materiału, zatrudnienie pracowników i sprzętu budowlanego) oraz dobra organizacja pracy, dzięki której możliwa będzie sprawna realizacja całego procesu powstawania nowego budynku. Już na początku trzeba pomyśleć, co zrobić, by uniknąć możliwych nieoczekiwanych przestojów w pracach budowlanych. Pamiętajmy, że to nie tylko wydłuża całkowity czas budowy, ale też generuje dodatkowe koszty, przez co być może będziemy musieli zrezygnować z droższego, ładniejszego wykończenia i wyposażenia. Należy też na samym początku pomyśleć o zatrudnieniu dobrego kierownika robót, jeśli nas na to stać.
Z pewnością taka doświadczona osoba najlepiej w imieniu nas jako inwestora poprowadzi budowę. Dobre rady specjalistów podpowiadają też, że warto zastanowić się również dodatkowo nad zatrudnieniem inspektora nadzoru. Osoba ta musiałaby być obecna i decydować na budowie w momentach najważniejszych prac, czyli np. przy wylewaniu fundamentów i stropów, w czasie wykonywania więźby dachowej, czy przy montowaniu drzwi i okien. Inspektor nadzoru to gwarant prawidłowości prac oraz porządności i trwałości budowli. Pamiętajmy też o tym, aby wykorzystać dobre rady przedstawicieli różnych firm produkujących materiały wykończeniowe. Ci specjaliści najlepiej przedstawią i pomogą nam dobrać odpowiednie materiały na zastosowane u nas podłoże – np. wylewki, gładzie, tynki na ściany, posadzki i panele, terakota do łazienki itp. Pamiętajmy, że całościowy nadzór nad pracami na budowie oraz ich późniejszy odbiór to wyłączna domena wspomnianego kierownika oraz inspektora nadzoru.
Kiedy rozpocząć budowę domu – podsumowanie
Dobre rady fachowców podpowiadają, że jeśli prace budowlane rozpoczniemy na działce robić zaraz wiosną, to stan surowy budynku zamkniemy wtedy już możemy zamknąć w październiku. Na początku pracę zaczyna się od wykopania dołu i wylania fundamentów pod przyszły budynek. Aby jednak zostało to zrobione w sposób prawidłowy, prace te trzeba wykonać przy odpowiedniej temperaturze. Bez spełnienia tego wymogu, cement/beton nie zwiąże się jak należ i z czasem zacznie pękać oraz się kruszyć, a cały budynek będzie od spodu podsiąkał wodą i wilgocią.
W trakcie wylewania fundamentów bardzo ważne jest, więc, aby nie było w tym czasie zbyt dużych mrozów. Warto w tym miejscu wziąć pod uwagę dobre rady specjalistów mówiące, że większość materiałów budowlanych wymaga przy pracy temperatury nie niższej jak –5oC, a także nie wyższej, niż 25oC (jak widać, zbytnie upały też nie są w tym względzie pożądane). Jak już wspomniano, takie a nie inne temperatury przy pracy są wymagane z powodu prawidłowości wiązania się spoiwa. Dzięki temu użyty materiał zyska możliwie jak najbardziej prawidłowe parametry użytkowe i wytrzymałościowe.