Czyszczenie kabiny prysznicowej domowymi sposobami

Rate this post

Kabina prysznicowa to niewątpliwe udogodnienie w każdej łazience. Bez względu na to czy prysznic znajduje się w prywatnym mieszkaniu, hotelu czy miejscu pracy. Możliwość szybkiej kąpieli pod natryskiem to znaczne ułatwienie dla każdego, kto ceni sobie higienę i świeżość. Istnieje jednak jedne, absolutnie kluczowy warunek, który musi być spełniony, by kąpiel pod prysznicem byłą przyjemnością. Kabina powinna być idealnie czysta, wolna od pleśni, kamienia, zacieków oraz innych zanieczyszczeń. A trzeba przyznać, że prysznic to idealne środowisko do rozwoju brudu, grzybów oraz innych, niezbyt przyjemnych zjawisk. Jak sobie z nimi radzić?

Czym i jak wykonywać czyszczenie kabiny prysznicowej, aby przyniosło ono skutek w postaci doskonałej czystości i świeżości?

Naturalnym pomysłem wydają się być oczywiście detergenty i środki chemiczne, które pozwolą skutecznie i trwale usunąć brud. Jednak praktyka pokazuje, że wiele osób całkowicie świadomie rezygnuje z detergentów, wybierając domowe metody na czyszczenie kabiny prysznicowej. A przyznać trzeba, że potrafią one być wyjątkowo skuteczne. Jesteście ciekawi, jakie są sprawdzone, domowe patenty na czystą kabinę? Jeśli tak, zapraszamy do lektury.

czyszczenie kabiny prysznicowej domowymi sposobami octem, sodą

Czyszczenie kabiny prysznicowej domowymi sposobami

Czyszczenie kabiny wodą z octem

Powody, dla których ludzie rezygnują ze środków chemicznych do czyszczenia kabin prysznicowych, mogą być najróżniejsze. Wielu z nas po prostu chce żyć w zdrowym środowisku, wolnym od chemii i detergentów. Osoby takie przykładają niezwykle dużą wagę do ekologii i ochrony środowiska. Właśnie dlatego nie dziwi fakt, że starają się ograniczać używanie środków chemicznych do absolutnego minimum. Całkiem spora grupa ludzi jest także uczulona na skład poszczególnych środków czyszczących i te osoby również preferują czyszczenie kabiny prysznicowej naturalnymi metodami. Bez względu na to, jakie motywacje powodują, że rezygnujemy z detergentów, warto poznać metody radzenia sobie z brudem w kabinie.

Czytaj również  Jak czyścić kabiny prysznicowe?

Pierwszą z nich jest czyszczenie kabiny za pomocą wody z octem. I tu pojawia się podstawowe pytanie: w jakich proporcjach wymieszać ocet z wodą, aby skuteczność była optymalna? Najskuteczniejsze efekty daje mieszanka w stosunku 1:1. Za pomocą ciepłej wody z octem, skutecznie pozbędziemy się wszelkiego rodzaju nalotów, osadów i kamienia. Najwygodniej będzie wlać mieszankę wody z octem do spryskiwacza i spryskać nim szyby oraz konstrukcję kabiny, pozostawiając na ok. 10 minut. Tyle wystarczy, aby ocet rozprawił się z kamieniem i zaciekami. Czyszczenie kabiny prysznicowej domowymi sposobami czyli wodą z octem zapewni nam nie tylko doskonałą czystość, ale także lśniący połysk.

Zamiast octu – kwasek cytrynowy

Wadą czyszczenia kabiny wodą z octem może być jego intensywny i mocno drażniący zapach. Często, jego pozbycie się wymaga długotrwałego wietrzenia łazienki, co zwłaszcza zimą może stanowić kłopot. Ocet z powodzeniem możemy zastąpić kwaskiem cytrynowym, który również mieszamy z wodą. Na pół litra ciepłej wody, sypiemy 5 łyżeczek kwasku. Tak przygotowaną mieszaniną również spryskujemy szyby kabiny i czyścimy identycznie, jak w przypadku octu.

czyszczenie kabiny prysznicowej kwaskiem cytrynowym
kwasek cytrynowy do czyszczenia kabiny prysznicowej

Czyszczenie kabiny prysznicowej sodą oczyszczoną

Lista domowych sposobów na skuteczne czyszczenie kabiny prysznicowej nie kończy się na occie i kwasku cytrynowym. Równie przydatna może okazać się soda oczyszczona. Po wymieszaniu jej z wodą, uzyskujemy konsystencję pasty czyszczącej, którą możemy wypolerować zarówno kabinę, jak i brodzik. Skutecznie pozbędziemy się w ten sposób kamienia oraz uciążliwych zabrudzeń, zwłaszcza w zakamarkach kabiny. Na miejsca szczególnie zabrudzone nakładamy mieszankę wody z sodą i pozostawiamy na kilka minut, po czym szorujemy i polerujemy powierzchnię. Rezultat z całą pewnością będzie nie gorszy niż przypadku drogiego detergentu.

Czytaj również  Tania łazienka, czyli jak urządzić się przy niskim budżecie?

 

Czyszczenie kabiny prysznicowej z pleśni

Jak widać, drogie i niezbyt przyjazne środowisku preparaty, takie jak mleczka, proszki czy płyny do czyszczenia, z powodzeniem możemy zastąpić. Domowe metody pozwalają pozbyć się brudu, kamienia i zacieków, ale czy poradzą sobie z grzybami i pleśnią? Nie da się ukryć, ze problem ten dotyczy wielu kabin prysznicowych. Skuteczne pozbycie się pleśni nie musi jednak być uzależnione od wydania kilkuset złotych na drogi preparat. Równie dobrze i równie skutecznie, możemy zlikwidować pleśń dostępnymi w domu środkami. Po raz kolejny przyda nam się soda oczyszczona.

pleśń w kabinie prysznicowej
pleśń w kabinie prysznicowej

Posypujemy nią miejsca,w których widoczna jest pleśń (fugi, płytki, narożniki kabiny). Po kilku minutach przystępujemy do intensywnego szorowania. Jednak to nie koniec. Ostatnim etapem naszej walki z pleśnią, jest polanie szorowanych uprzednio miejsc wodą utlenioną. Jej stężenie powinno wynosić 3%. Polane wodą utlenioną miejsce przecieramy, uzyskując tym samym czystość wolną od pleśni. Aby ograniczyć pojawianie się pleśni na ścianach kabiny prysznicowej oraz w jej wnętrzu, niezbędne jest dokładne i regularne wietrzenie łazienki. Nie zawsze jest to jednak wystarczające.

Jeśli pleśń pojawia się na silikonowych uszczelkach, jej wyszorowanie staje się znacznie trudniejsze. Najlepszym sposobem w takich sytuacjach, jest wycięcie zapleśniałych uszczelek i wykonanie nowych. Do usunięcia silikonu lub akrylu możemy użyć zwykłego nożyka montażowego.
zyszczenie kabiny prysznicowej domowymi sposobami, czyszczenie kabiny prysznicowej domowymi sposobami, czyszczenie kabiny prysznicowej domowymi sposobami, czyszczenie kabiny prysznicowej domowymi sposobami

Podsumowując

Skuteczne czyszczenie kabiny prysznicowej za pomocą dostępnych metod jest oczywiście możliwe. Uzyskany w ten sposób efekt z pewnością nie będzie gorszy niż szorowanie detergentem, a w wielu przypadkach może go przewyższyć jednak należy pamiętać, że cudowne metody nie istnieją i trzeba będzie się nieco nagimnastykować. Podczas gdy płyn lub mleczko do czyszczenia zazwyczaj szybko załatwia sprawę brudu, czyszczenie kabiny domowymi sposobami wymaga intensywnego, dłuższego szorowania. Warto jednak poświęcić trochę więcej czasu, jeśli w ten sposób możemy wykonać czyszczenie kabiny prysznicowej z taką samą skutecznością, jak za pomocą detergentów. Zadbamy o środowisko, zapewnimy sobie czystsze i zdrowsze powietrze, a dodatkowo – możemy zaoszczędzić także sporą kwotę pieniędzy.

Czytaj również  Kształty kabin prysznicowych

Leave a Comment