Kształty kabin prysznicowych

Rate this post

Kabina prysznicowa stanowi standard w dzisiejszym budownictwie i wyposażeniu łazienek. Standard ten, nie jedno ma imię. Na rynku znajdziemy tysiące modeli kabin prysznicowych, których ceny wahają się od kilkuset, do kilkunastu tysięcy złotych. Tylko od nas zależy, czy preferujemy kabiny asymetryczne, kwadratowe czy prostokątne, a może najbardziej podobają nam się kabiny półokrągłe? Czeka na nas wiele kształtów kabin, dzięki czemu każdy z nas będzie w stanie wybrać dla siebie dokładnie to, czego potrzebuje.

Kształty kabin prysznicowych

Kabiny wolnostojące i przyścienne

Kształt kabiny prysznicowej jest jedną z najbardziej istotnych cech, jakimi charakteryzują się kabiny. To właśnie kształt, obok rozmiaru kabiny jest tym, co najczęściej bierzemy pod uwagę przy wyborze natrysku do swojej łazienki. Taki stan rzeczy nikogo nie dziwi. O ile wyposażenie dodatkowe kabin, takie jak deszczownica, radio czy sauna, zależą od stanu naszego portfela i preferencji, o tyle kształt i wielkość kabiny związane są z rozmiarami naszej łazienki. Właśnie dlatego, w jednej łazience z powodzeniem sprawdzi się kabina wolnostojąca, a gdzie indziej jedynym wyjściem będą kabiny wnękowe. Zasadniczo, kabiny prysznicowe podzielić możemy na dwa rodzaje: wolnostojące i przyścienne. Te pierwsze, niczym nieograniczone, doskonale sprawdzają się w dużej łazience.

Tam, gdzie mamy do dyspozycji sporą ilość miejsca i nie ogranicza nas sposób otwierania drzwi, kabina wolnostojąca sprawdzi się świetnie. Taka kabina prezentuje się niezwykle nowocześnie i pozwala na zastosowanie w niej szeregu dodatkowych rozwiązań. Drugim typem kabin prysznicowych są kabiny przyścienne – jak sama nazwa wskazuje, przylegają one do ściany. Kabina przyścienna może łączyć się z jedną lub dwoma ścianami łazienki. Kabiny przyścienne najczęściej stosowane są w łazienkach o mniejszej powierzchni. Niewielka ilość miejsca sprawia, że kabina tego typu znacznie lepiej spełnia swoje zadania, pozwalając zachować więcej przestrzeni w łazience. Należy wspomnieć, że zarówno kabiny przyścienne, jak i wolnostojące, mogą być wykonane z różnych materiałów i posiadać różne wymiary. Mogą też różnić się między sobą sposobem otwierania drzwi lub wyposażeniem dodatkowym.

Czytaj również  Wilgoć w łazience
kształty kabin prysznicowych kabina walk in
kabina walk in

Rodzaje kabin prysznicowych

Jednak wyżej wspomniany podział, to jedynie główna klasyfikacja kabin prysznicowych. Ze względu na ich kształt i wygląd możemy podzielić je znacznie bardziej szczegółowo. Potencjalnym klientom daje to jeszcze większy komfort wyboru z uwagi na fakt, że każda łazienka posiada inne cechy. Inna są też potrzeby i wymagania osób, korzystających z prysznica. Tam, gdzie są małe dzieci, znacznie lepiej sprawdzi się łazienka z głębokim brodzikiem. Z kolei dla osób niepełnosprawnych, lepszym rozwiązaniem będzie kabina bez brodzika, wyposażona w odpływ punktowy lub liniowy. Mając do wyboru szerokie spektrum dostępnych produktów, wśród kabin prysznicowych, możemy wyróżnić następujące ich rodzaje:

Kabiny asymetryczne

– podział ten dotyczy zarówno kabin przyściennych, jak i wolnostojących. Kabiny asymetryczne charakteryzują się tym, że jeden bok mają dłuższy, drugi krótszy. Dzięki temu świetnie sprawdzą się w łazience, gdzie do zagospodarowania mamy nieregularną ilość miejsca na poszczególnych ścianach. Asymetryczne kabiny o wymiarach np. 100 × 70 cm pozwalają w optymalny sposób wykorzystywać potencjał łazienek o niestandardowych wymiarach lub sposobie zagospodarowania.

Kwadratowe i prostokątne

– kabiny kwadratowe posiadają klasyczny wygląd na planie kwadratu. Wszystkie ściany takiej kabiny są równej długości. Z kolei kabiny prostokątne to nic innego, jak wspomniane wcześniej kabiny asymetryczne, które z uwagi na swoją konstrukcję, lepiej sprawdzają się w mniej ustawnych łazienkach. Zarówno kabina prostokątna, jak i kwadratowa, może być wyposażona w brodzik lub montowana bez niego. W kabinach tego typu mamy szeroki wybór sposobu otwierania drzwi. Możemy wybrać kabinę prostokątną z drzwiami przesuwnymi lub uchylnymi, dzięki czemu na pierwszy plan wysuwa się tutaj komfort użytkowania kabiny. Drzwi uchylne wymagają nieco większej ilości miejsca z uwagi na sposób ich otwierania (najczęściej na zewnątrz). Z kolei drzwi przesuwne lub składane (harmonijkowe), zapewniają oszczędność miejsca, więc sprawdzą się tam, gdzie jest nieco ciaśniej.

Czytaj również  Jak czyścić kabiny prysznicowe?
kształty kabin prysznicowych kabina pięciokątna
kabina pięciokątna

Kabiny pięciokątne

– kolejny ukłon w stronę wszystkich tych, którzy cenią sobie indywidualizm i efektowność. Kabina pięciokątna z pewnością prezentować się będzie bardzo nowocześnie, a dzięki swojej konstrukcji, pozwala optymalizować sposób korzystania z natrysku. Zazwyczaj, dwie ściany kabiny przylegają do ścian łazienki. Pozostałe trzy, tworzą przód kabiny, gdzie znajduje się wejście. Najpopularniejszym sposobem otwierania drzwi do takiej kabiny jest zastosowanie drzwi uchylnych.

Kabiny półokrągłe

– to kolejny, niezwykle popularny rodzaj kabin prysznicowych. Mając na uwadze komfort użytkowania, kabina półokrągła montowana jest zazwyczaj w narożniku łazienki. Kabiny półokrągłe to zarówno kabiny o kształcie półkola, jak i te, które wyglądem przypominają wycinek o obszarze ¼ koła. Mając do wyboru dwie opcje, znacznie łatwiej będzie nam dobrać kabinę, która zarówno rozmiarem, jak i swoim kształtem pasować będzie do wnętrza łazienki.

Parawany i kabiny wannowe

– to z kolei niezwykle atrakcyjna alternatywa dla łazienek, w których jest wanna, a brakuje miejsca na typową kabinę prysznicową. Zarówno parawan, jak i kabina wannowa służą do zabudowania wanny. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne korzystanie z prysznica i z kąpieli w wannie. Parawany wannowe nie zajmują dodatkowego miejsca, można je łatwo zdemontować, a dzięki swojej konstrukcji, nie przepuszczają one wody.

kabina prysznicowa z wanna

Kabiny typu walk-in

– tego rodzaju kabiny zapewniają niezwykle nowoczesny wygląd każdej łazienki. Efektowne, pozbawione drzwi kabiny, pozwalają rozwiązać problem ze sposobem otwierana kabiny. Dzięki specjalistycznej konstrukcji, wejście do kabiny pozbawione jest jakiejkolwiek osłony, a mimo to, woda nie przedostaje się na teren łazienki. Brak drzwi, to także brak rolek, prowadnic i innych elementów, które w kabinie mogą się zużyć i często są trudne w utrzymaniu. Kabiny walk-in wymagają jednak większej ilości miejsca w łazience.

Czytaj również  Tania łazienka, czyli jak urządzić się przy niskim budżecie?

Kabiny wnękowe

– ten typ kabiny służy do zabudowy wnęk łazienkowych. Zazwyczaj, kabina wnękowa ma tylko jedną ścianę, na której znajduje się wejście. Pozostałe trzy ściany tworzy wnęka w łazience. Rozwiązanie to stosowane jest w domach i mieszkaniach, ale również w przypadku szpitali, obiektów sportowych czy hoteli. Kabiny wnękowe nie tylko pozwalają optymalizować ilość miejsca w łazience, ale także stanowią niższy koszt, w stosunku do kabin wolnostojących lub przyściennych. Praktyczne zastosowanie kabin wnękowych umożliwia posiadanie prysznica wszystkim tym, którzy w swoich łazienkach zmagają się z niewystarczającą ilością miejsca.

kształty kabin prysznicowych, kształty kabin prysznicowych

Leave a Comment