Jak czyścić kabiny prysznicowe?

Rate this post

Jak czyścić kabiny prysznicowe? Jak usunąć pleśń w kabinie prysznicowej? Te pytania to zmora wielu kobiet które chciałyby aby ich kabina była czysta i lśniąca.

Nowoczesna, atrakcyjna i piękna kabina prysznicowa w każdej łazience będzie prezentowała się świetnie. Nie tylko podniesie komfort użytkowania domu, ale również stanowić będzie doskonałe uzupełnienie, zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej aranżacji. Jest tylko jeden warunek – nasza kabina musi być czysta i zadbana nie tylko po jej zakupie, ale przez cały czas. Czy i jak można tego dokonać? Jakie środki do czyszczenia kabiny prysznicowej wybierać, aby cieszyć się piękną kabina prysznicową przez długi czas? Dowiedz się, czytając nasz poradnik na temat łatwego i skutecznego czyszczenia kabin prysznicowych.

jak czyścić kabiny prysznicowe w domu

Domowe metody czyszczenia kabin

O tym, że czyszczenie kabiny prysznicowej może być drogą przez mękę wie każdy, kto miał do czynienia z wykonywaniem tej czynności. Z kolei o tym, że może być to czynność łatwa, szybka i przyjemna, wie już o wiele mniej osób. A wystarczy stosować się do kilku prostych rad, by móc cieszyć się piękną i czystą kabiną prysznicową przez lata. Co więcej, wcale nie trzeba do tego specjalistycznych, ani kosztownych środków do czyszczenia kabin prysznicowych. Choć oczywiście znajdziemy takie na rynku, a producenci kabin polecają detergenty oraz impregnaty do kabiny prysznicowej, możemy spróbować domowych metod. Często okazują się one równie skuteczne, co profesjonalne środki czyszczące. Idąc tym tokiem, warto sprawdzić, które z posiadanych w naszym domu przedmiotów, sprawdzą się jako środki do czyszczenia kabiny prysznicowej.

Pierwszą metodą jest czyszczenia kabiny prysznicowej sodą oczyszczoną. Aby wyczyścić kabinę prysznicową, sodę sypiemy na szczoteczkę. I powolnymi, delikatnymi duchami szorujemy powierzchnie kabiny. Należy przy tym pamiętać, aby wybrać szczoteczkę z miękkim włosiem, gdyż zbyt twarda może porysować szkło. Warto wypróbować więc np. starą szczoteczkę do mycia zębów, która charakteryzuje się miękką budową. Powinna być idealna do czyszczenia kabiny prysznicowej za pomocą sody oczyszczonej.

Czytaj również  Czyszczenie kabiny prysznicowej domowymi sposobami
kwasek cytrynowy do czyszczenia kabiny

Czyszczenie kabiny prysznicowej kwaskiem cytrynowym

Kolejna metoda, to czyszczenie kabiny kwaskiem cytrynowym. Z uwagi na swoje właściwości, kwasek dość dobrze rozpuszcza różnego rodzaju zabrudzenia i zacieki, dzięki czemu można nim skutecznie wyczyścić kabinę prysznicową. Kwasek cytrynowy warto rozmieszać z wodą destylowaną. Taka mieszanka pozwoli pozbyć się kamienia oraz uciążliwego osadu. Szkło należy czyścić używając specjalnego czyścika lub miękkiej ściereczki. Czyszczenie kabiny prysznicowej kwaskiem cytrynowym ma tę zaletę, że nie musimy obawiać się o zniszczenie lub odbarwienie szkła. Jest to więc metoda skuteczna i bezpieczna, gdyż zapewnia czystą kabinę bez ryzyka. Istnieje wiele innych domowych środków do czyszczenia kabiny prysznicowej, takich jak np. woda z octem. Pozwala ona na usuwanie zacieków równie skutecznie jak kwasek cytrynowy, dzięki czemu możemy użyć akurat tego środka, który mamy w domu. Podobnie działa ciepła woda z płynem do mycia naczyń.

Warto pamiętać, że jedną z najczęstszych przyczyn powstawania nalotów, zacieków oraz osadów na szybach kabiny prysznicowej, jest twarda woda. Z nią muszą radzić sobie mieszkańcy wielu polskich miast i małych miejscowości. Problem twardej wody dotyczy niemal wszystkich urządzeń, mających kontakt z wodą, choćby pralek, czy zmywarek. Kamień, który wytrąca się w takiej wodzie, skutecznie obniża żywotność sprzętu AGD, nic więc dziwnego, że również kabiny prysznicowe niszczeją na skutek zalegającego kamienia. Jeśli domowe metody nie poradzą sobie z zaciekami z twardej wody, warto sprawdzić, jakie środki do czyszczenia kabiny prysznicowej poleca producent. Jednym z rekomendowanych preparatów przez wielu producentów i dystrybutorów jest Starwax – kabiny prysznicowe – mycie i odplamianie. Skutecznie radzi sobie z kamieniem oraz zaciekami, wywoływanymi m.in. przez twardą wodę.

Czytaj również  Kształty kabin prysznicowych
jak czyścić kabiny prysznicowe z pleśni
pleśń w kabinie prysznicowej

Jak czyścić kabiny prysznicowe z pleśni?

Nieco bardziej złożone będzie czyszczenie kabiny prysznicowej z pleśni i grzyba. Jak wyczyścić tak trudne do usunięcia zabrudzenia? Szczególnie trudne może wydawać się czyszczenie kabiny plastikowej, a mówiąc ściśle – wykonanej z akrylu. Na samym początku należy wziąć pod uwagę fakt, że kabina prysznicowa, tak jak cała łazienka, funkcjonuje w środowisku wilgotnym. Ma bowiem stały kontakt z wodą. A w takich warunkach nietrudno o rozwój grzybów, pleśni czy innych nieestetycznych i niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń. Szczególnie trudno wyczyścić pleśń z warstwy silikonu, stosowanego do uszczelniania kabiny. Jak czyścić kabiny prysznicowe, aby uporać się z grzybem i pleśnią? W tej walce warto wybierać profesjonalne środki do czyszczenia kabin prysznicowych, takie jak wspomniany wcześniej preparat Starwax czy środki firmy Glasscleaner. Wiele z nich dedykowanych jest walce z pleśnią i grzybami, dzięki czemu zyskujemy profesjonalną ochronę.  jak czyścić kabiny prysznicowe, jak czyścic kabiny prysznicowe

Dobrym rozwiązaniem będzie także impregnat do kabiny prysznicowej, który nie tylko pozwala na usuwanie kłopotliwych zabrudzeń, ale także chroni naszą kabinę prysznicową przed zabrudzeniami z pleśni, grzyba czy kamienia. Impregnowanie kabiny prysznicowej warto wykonywać regularnie, gdyż w ten sposób minimalizujemy ryzyko powstawania grzybów w kabinie prysznicowej. Szczególnie czyszczenie kabiny plastikowej będzie łatwiejsze, jeśli nie dopuścimy do powstawania grzybów i pleśni. Akryl jest materiałem, który trudno się czyści. Niestety, problem z czyszczeniem plastikowych kabin, otrzymujemy niejako „w zestawie” z ich niską ceną. O ile możliwość zakupu kabiny akrylowej za 200 zł działa na wyobraźnię osób z mniejszym budżetem, o tyle późniejsze trudności z wyszorowaniem kabiny mogą wyprowadzić z równowagi. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujemy się na wybór najtańszej kabiny prysznicowej. Bywa, że zakup impregnatu do kabin okazuje się droższy od samej kabiny.  ja

Czytaj również  Wilgoć w łazience

k czyścić kabiny prysznicowe, jak czyścić kabiny prysznicowe

jak czyścić kabiny prysznicowe aby były czyste
czysta i lśniąca kabina prysznicowa

Codzienna pielęgnacja kabiny prysznicowej

Aby nie dopuszczać do powstawania zacieków, osadów czy zabrudzeń związanych z codziennym użytkowaniem, warto dbać o kabinę, nie tylko czyszcząc ją. Warto używać ściągaczki do szyb, która znajdziemy w każdym sklepie i na stacji benzynowej. Ściąganie wody z szyb kabiny, po każdej kąpieli w ogromnym stopniu minimalizuje powstawanie nalotu czy osadu z kamienia. Ta prosta czynność trwa kilkanaście sekund, a efekt, jaki zapewnia, jest bezcenny. Woda nie ścieka po ściankach kabiny, nie zostawiając za sobą nieestetycznych i trudnych do usunięcia zacieków. Pamiętajmy, że regularna pielęgnacja kabiny prysznicowej, to recepta na pozbycie się problemów podczas jej czyszczenia. Każdy z nas może odpowiedzieć sobie na pytanie, co może zrobić by zadbać o swoją kabinę? Pozwoli to cieszyć się piękną i efektowną kabiną prysznicową na co dzień, a nie raz na jakiś czas, po długim i uciążliwym szorowaniu.

Leave a Comment