Tania łazienka, czyli jak urządzić się przy niskim budżecie?

Rate this post

Łazienka stanowi jedno z najmniejszych, lecz najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. W zasadzie nie można się bez niej obyć, a często organizuje się nawet dwie lub więcej łazienek w jednym większym lokum. Uwaga jednak bowiem koszty urządzenia lub remontu łazienki nie należą do niskich! Konieczne sprawdź, jak tanio i funkcjonalnie urządzić łazienkę. Przeczytaj jeszcze dziś, jakie elementy wystroju powinna zawierać tania łazienka?

Budowa, wykończenie i urządzanie łazienki to spory wydatek. Dlaczego?

Ponieważ w znacznym stopniu decyduje o tym specyfika tego wnętrza. Jest to przecież pomieszczenie narażone na obecność wody i przez to stałą wilgoć. Trzeba więc używać nieprzemakalne i grzyboodporne materiały, drogie ceramiki i armaturę. Przy remoncie natomiast nawet prozaiczne skuwanie starych płytek czy wymiana ceramiki wymagają większych nakładów czasu, pracy i kosztów, niż np. zakup nowego stołu czy dywanu do salonu. Oczywiście zarówno przy budowie, jak i remoncie łazienki nie jesteśmy zwykle w stanie obejść się bez pomocy fachowców, a jak wiadomo – robocizna to spory wydatek. Jeśli planujemy remont z podniesieniem estetyki, nowoczesności i funkcjonalności tego pomieszczenia, koszt całości prac może nas zwalić z nóg. Czy tak jednak musi być zawsze i bez wyjątku? Na pewno nie! Sprawdźmy, jak powinna wyglądać tania łazienka, czyli jak urządzić się przy niskim budżecie.

Tania łazienka – od czego należy zacząć?

Budowa czy remont łazienki nie musi oznaczać wielkiej rewolucji i olbrzymiego wydatku w domowym budżecie. Aby zrobić to rozsądnie i tanio, wystarczy znać kilka prostych i ogólno-uniwersalnych zasad. Pomogą one stworzyć łazienkę wygodną, ładną i niezawodną, a przy tym tanią i osiągalną dla nas finansowo. Przede wszystkim trzeba dobrze zaplanować całą strategię działania i określić czego tak naprawdę oczekujemy i na co nas stać. Tak należy zresztą postępować w stosunku do każdego przedsięwzięcia budowlanego, remontowego i zakupowego. Zadecyduje to o jego powodzeniu przy zachowaniu rozsądnych wydatków.

tania łazienka wybór

W przypadku urządzania wnętrz konieczne jest też wcześniejsze zaplanowanie kolejnych etapów pracy. Ustalenie czego pragniemy oraz dobry plan strategii działania i rozplanowanie kolejnych etapów pracy, to podstawowe zadania, których nie wolno zapomnieć przy budowie lub remoncie łazienki. To konieczne zarówno w trosce o jej wygląd i komfort przyszłego użytkowania, jak i o możliwie jak największą minimalizację związanych z tym kosztów.

Czytaj również  Kiedy należy rozebrać choinkę?

Tania łazienka – ustalenie budżetu (kosztorys).

Etap ten jest niezbędny. Budżet, jaki możemy, przeznaczyć na nową łazienkę zadecyduje bowiem praktycznie o naszych możliwościach i dalszej pracy. Musimy dobrze poznać swoje finansowe możliwości i granice, by nie przeholować z wydatkami i nie stać przez to w którymś momencie w miejscu z powodu braku pieniędzy na dokończenie prac. Dobrze wykonany wcześniej kosztorys ułatwi nam również wyszukiwanie materiałów budowlanych, wykończeniowych i wyposażenia łazienki w określonym przedziale cenowym. Dzięki temu rozsądnie rozłożymy środki, jakimi dysponujemy, na kolejne grupy asortymentowe. W razie czego łatwo wyszukamy też wtedy rozwiązania mogące jeszcze bardziej ograniczyć nasze wydatki. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze odłożymy na inny cel, lub nieco lepiej niż zamierzaliśmy, doposażymy za nie łazienkę.

Tania łazienka – określenie swoich oczekiwań.

Tu należy zadecydować, jaką zakładamy funkcjonalność nowej łazienki oraz jaka ma mieć estetykę (styl). W tym celu trzeba przejrzeć katalogi, strony internetowe z ofertami różnych sklepów, przejść po sklepach, poczytać komentarze i ewentualnie poradzić się fachowców. Gdy już wybierzemy jakieś inspiracje, pozwoli nam to ustalić, jakie zastosować kolory, materiały, wykończenia, meble, armaturę. Wszystko to ma być odpowiednie dla danej aranżacji określonego stylu, który nam się spodobał w cenie, na którą nas stać. We wszystkim trzeba też uwzględnić fakt, ile osób będzie korzystać z łazienki, czy będą to również dzieci i niedołężne osoby starsze itp. Powie nam to ile będzie trzeba kupić szafek i jak bardzo mają być pojemne, oraz czy trzeba zrobić jakieś udogodnienia dla osób starszych i/lub dzieci.

Tania łazienka – najlepiej ustalić uniwersalny i jak najbardziej spójny styl wystroju.

Zasada jest taka, że im mamy mniejszy budżet, na tym mniej szaleństwa możemy sobie pozwolić. Dlatego modne i wyszukane oryginalne marmury czy kolekcje ceramiki i baterii raczej odłóżmy na bok i nawet ich nie oglądajmy. Te drogie akcesoria mają co prawda o wiele więcej zalet, jednak ich koszt z pewnością przerośnie nasze możliwości. Poza tym przy takim designie trzeba będzie całą resztę również dostosować do tego drogiego stylu. Jak by bowiem wyglądały plastikowe wieszaki łazienkowe przy drogich kafelkach z oryginalnego włoskiego marmuru?

Czytaj również  Jak umeblować małe mieszkanie?

Poza tym tani wystrój jest najbardziej klasyczny, a taki design zawsze pozostanie nieśmiertelny. Za to super droga najnowsza seria kubistycznych wanien, umywalek i baterii zwykle szybko wyjdzie z mody. Wiele z tych nowoczesnych akcesoriów łazienkowych bywa też nie do końca praktycznych – np. ciężko utrzymać czystość pod modną wanną bez zabudowy w stylu XIX-wiecznym. Tania łazienka uwielbia więc tradycyjne i ponadczasowe wystroje, łączące w sobie zarówno korzystny wygląd, jak i przystępną cenę. Ponadto, łatwiej jest również wtedy zestawiać ze sobą produkty pochodzące od różnych producentów w przypadku, gdy nie ma możliwości zakupu całego, pełnego kompletu.

Najkorzystniej cenowo jest też w całym wystroju łazienki zastosować neutralną i standardową kolorystykę. Pamiętajmy przy tym, że niektóre style aranżacyjne są bardziej elastyczne niż inne (np. styl skandynawski). W sklepie przy zakupie zawsze należy też pytać się pracowników działu technicznego, czy to co kupujemy, ma dobre parametry oraz czy będzie nam pasowało w montażu i użytkowaniu (np. czy dany sprzęt nie jest mocno awaryjny, czy jego instalacja nie wymaga kupienia dodatkowych elementów, czy będzie to można zestawić z resztą już kupionych przedmiotów). Nie kupujmy niczego szybko i bezmyślnie! Lepiej poświęcić na to więcej czasu, ale za to zrobić dobry wybór w korzystnej cenie!

tania łazienka wybór kafelek do łazienki

Tania łazienka – jeśli już, to lepiej tylko częściowo zrezygnować z ceramicznych płytek.

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do płytek ceramicznych w łazience i kuchni. Nic dziwnego, gdyż są bardzo odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu higieny użytkowania. Płytki takie stanowią więc typowy element różnych pomieszczeń spożywczych, higienicznych i sanitarnych. Są też popularne ze względu na dowolne style wzornictwa, faktury, wielkości, kształtu i jakości. Wystrój łazienki w modne płytki niestety jednak też zwykle sporo kosztuje. Można jednak oszczędzić, kupując płytki gorsze jakościowo w odporności na różnice temperatur, ścieralności, uszkodzeniach mechanicznych, czy posiadające skazy (tzw. cek). Jednak w dłuższej perspektywie możemy później tego wyboru bardzo żałować, gdy okaże się, że z tego powodu konieczny jest przyspieszony remont.

Specjaliści uważają, że niska jakość elementów wykończeniowych i wystroju wnętrz zmusi nas do szybszego remontu i narazi przez to na duże nieplanowane wydatki. Dlatego lepiej nie rezygnować z dobrych jakościowo płytek. Aby jednak zaoszczędzić, Można położyć je tylko tam, gdzie są absolutnie niezbędne, a więc w miejscach najbardziej narażonych na moczenie (strefa mokra), jak podłoga i okolice wanny, umywalki, prysznica, czy sedesu (tzw. strefa sanitarno-kąpielowa). Zamiast płytek ceramicznych, jeśli zasoby finansowe na to pozwolą, można też użyć droższe, za to nieporównywalnie trwalsze płytki z oryginalnego kamienia (np. granitowe). Resztę powierzchni ścian (strefa wilgotna) można natomiast pokryć specjalną, bardziej odporną na wilgoć farbą do łazienek. Farby te dodatkowo mają też właściwości przeciwgrzybiczne (antypleśniowe) i bakteriobójcze. Na dodatek, łączenie płytek z farbami jest obecnie modne i pozwala tworzyć oryginalne efekty wizualne.

Czytaj również  Czyszczenie kabiny prysznicowej domowymi sposobami

Tania łazienka – zaleca się też ograniczenie niezbędnego wyposażenia.

Należy zrobić listę wyposażenia niezbędnego do zakupu do łazienki – np. umywalka, WC, ewentualnie bidet. Trzeba wybrać pomiędzy wanną i prysznicem z brodzikiem, a może zmieszczą się oba te rozwiązania? Pamiętajmy, że poszczególne modele aranżacji łazienkowych różnią się właściwościami, wyglądem i ceną. Wybierajmy więc te najbardziej pasujące w tańszej i najtańszej ofercie. Na przykład najtańszą opcją dla prysznica są drążki i zasłony prysznicowe lub prysznice wnękowe, zamiast kompletnych kabin, czy szklanych drzwi i marmurowych ścian.

Tania łazienka – na czym nie opłaca się oszczędzać?

Pewne elementy są na tyle ważne, że nie warto kupować ich tańszych zamienników. Jeśli na przykład chcemy mieć wiszącą miskę WC, to nie powinniśmy wtedy oszczędzać na jakości stelażu podtynkowego. Kiepski stelaż może okazać się bardzo awaryjny. Trzeba będzie wtedy za każdym razem rozkuwać ścianę w tym miejscu i robić przynajmniej częściowy remont łazienki. Lepiej też nie szczędzić pieniędzy na armaturę łazienkową. Pamiętajmy, że nowoczesne baterie prysznicowe i umywalkowe mają obecnie szereg nowych technologii energo- i wodooszczędnych. Dlatego, pomimo że są droższe, lepiej właśnie na nie się zdecydować, zamiast baterii w najprostszych, podstawowych typach.

Leave a Comment