Rośliny które odstraszają krety

Rate this post

Posiadacze trawników, ogródków i działek, co jakiś czas miewają kłopoty z kretami. Niszczycielskich kretów można się jednak pozbyć prostymi domowymi sposobami i w ekologiczny sposób. Wcale nie trzeba przy tym użyć śmiercionośnej chemii. Konieczne poznaj rośliny które odstraszają krety (rośliny na kreta). Jeszcze dziś wypróbuj w swoim ogródku, jak działają rośliny odstraszające krety i nornice.

Krety i nornice należą do uciążliwych szkodników ogrodowych.

Krety i nornice w ogrodzie oznaczają wielki problem z niszczeniem upraw. Ryją, bowiem podziemne korytarze, wykopują ziemne kopce i podgryzają korzenie i cebule roślin na trawnikach, rabatach i w warzywnikach. Uszkodzone rośliny usychają i zamierają często nawet całkowicie. Wyryte na wierzchu gleby kopce ziemi niszczą natomiast całą wizualną infrastrukturę, co widać szczególnie na płaskich przecież trawnikach.

Krety są pod ochroną, więc ich bezkarne zabijanie jest niemile widziane. Zaleca się łapać je i wypuszczać daleko od posesji. Najlepiej jednak te zwierzątka zwyczajnie zapobiegawczo odstraszać, by od naszej działki trzymały się zawsze z daleka. Jak to jednak skutecznie wykonać? Najlepiej wykorzystać stare, sprawdzone ekologiczne sposoby domowe. Warto na przykład posadzić rośliny na kreta (rośliny odstraszające krety i nornice). Poniżej opisano 7 roślin, których krety unikają.

Domowe sposoby zwalczania kretów i nornic.

Krety bardzo rzadko ryjąc, korytarze wychodzą na zewnątrz, dlatego najlepiej zwalcza się je bezpośrednio pod ziemią. Można w tym celu użyć kupione w sklepie ogrodniczym antykretowe środki chemiczne. Pamiętajmy jednak, że są one śmiercionośne, a więc szkodliwe także i dla nas oraz zwierząt domowych. Najlepiej więc stosować ekologiczne (nieuśmiercające), domowe sposoby zwalczania kretów w ogrodzie. Metody takie odstraszą krety i nornice, przez co będą się one trzymać z daleka od naszej posesji. Można na przykład powbijać na obrzeżach działki paliki (bambusowe lub metalowe) i powkładać na nie plastikowe butelki do góry dnem.

kretowiska w ogrodzie
kretowiska

Butelki i słoiki w walce z kretami

Butelki obracając się, na wietrze będą wtedy głośno terkotać, co porazi bardzo czuły słuch kretów i nornic pod ziemią. Uciekną, więc od nas jak najdalej. Dodatkowo można też powkopywać część butelek w ziemię. Wtedy krety odstraszy gwiżdżący w ich szyjkach wiatr. Na tej samej zasadzie zadziałają też powbijane w ziemię terkoczące, dziecięce wiatraczki. Krety i nornice można też wyłapać w specjalne pułapki zapadkowe, zakupione w sklepie ogrodniczym i wypuścić je z daleka od działki. Podobnie zadziałają też zwykłe szklane słoiki mające pojemność ok 1,5-2 l.

Czytaj również  Liliowiec ogrodowy

Słoiki takie należy wkopać na dnie krecich i norniczych korytarzy, które z góry przykrywa się deską lub tekturą. Gdy zwierzak wpadnie do śliskiego słoika, wydobywamy go wtedy i wypuszczamy daleko poza posesją. Każdą pułapkę należy jednak sprawdzać 2-3 razy na dobę, by zwierzaka-szkodnika w porę wypuścić. Jeśli o tym zapomnimy, to po 10-12 godzinach bez pożywienia, kret lub nornica padnie. Pod trawnikami na głębokości 10-12 cm pod ziemią można z kolei zamieścić specjalną siatkę antykretową. Dookoła posesji warto natomiast wkopać podziemne zapory przeciw kretom i nornicom – wkopana pionowo siatka, głęboka podmurówka, czy rów wypełniony kamieniami i gruzem.

Odstraszanie kretów zapachami – rośliny odstraszające krety i nornice.

Krety i nornice mogą też być skutecznie odstraszane zapachami, których nie tolerują. Wykorzystuje się do tego wybrane rośliny oraz ich wyciągi. Takie rośliny na kreta i nornice należy sadzić między uprawami warzyw i roślin ozdobnych. Idealnie nadają się do tego bogaty w substancje toksyczne rącznik pospolity lub zawierające aromatyczne olejki eteryczne aksamitki, bazylia, wilczomlecz groszkowy, czosnek, szachownicę cesarską, lub czarny bez.

Rośliny te umożliwiają utrzymywanie kretów, nornic i innych tego typu szkodników na dystans, dzięki zapachowi wydzielanych przez nie olejków eterycznych. Poleca się też wlewanie do krecich korytarzy śmierdzącej gnojówki z czarnego bzu i żywotnika, albo podkładanie tam posiekanych ząbków czosnku, połamanych gałązek i liści czarnego bzu, czy psujących się śledzi. Można również kupić w sklepie ogrodniczym gotowe preparaty odstraszające krety, produkowane z wyciągów takich roślin (np. wyciąg z czosnku, lawendy i rącznika o nazwie Kretomax).

kretomax środek na krety
kretomax środek na krety

Rośliny które odstraszają krety – rącznik pospolity.

Ta roślina jednoroczna jest sadzona w ogrodach jako ozdobna. Wyróżniają ją drobne, wiechowate kwiaty oraz dłoniasto rozłożone, kilkuklapowe listki koloru zielonego lub w odcieniach bordo (zależnie od odmiany). Rącznik pospolity bardzo skutecznie odstrasza krety, myszy, nornice i inne gryzonie. Należy jednak bardzo uważać, ponieważ roślina ta jest silnie trująca i przez to niebezpieczna dla zwierząt domowych i ludzi (szczególnie wszędobylskich dzieci). Uśmiercić nas może zjedzenie już zaledwie kilku nasion rącznika, dlatego przy dzieciach lepiej nie sadzić rączników w ogrodzie.

Czytaj również  Szkodnik cebuli śmietka cebulanka

Rośliny które odstraszają krety – aksamitki.

Aksamitki są jednymi najpopularniejszych ogrodowych roślin ozdobnych, nadających się szczególnie do obsadzania rabat. Ich kwiaty zdobią posesję aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Rośliny te wydzielają przy tym intensywny, cierpki aromat, który skutecznie odstrasza krety, nornice i inne gryzonie, a nawet szkodliwe dla roślin nicienie glebowe. Stąd ich nazwa potoczna – „śmierdziuszki”. Obecność aksamitek w ogrodzie pozytywnie stymuluje też wzrost wielu innych roślin uprawnych (np. marchwi, cebuli, pomidorów, malin, czy truskawek).

Uwaga jednak, ponieważ skuteczne w odstraszaniu szkodników są głównie aksamitki rozpierzchłe, ewentualnie inne czyste, stare, tradycyjne odmiany. Natomiast inne ich odmiany są mało lub wcale nieskuteczne. Wiele nowych odmian tych kwiatów nie wydziela już bowiem specyficznego cierpkiego zapachu. Jeśli kupując, potrzemy listki aksamitki i poczujemy wspomniany smrodek, wtedy taka odmiana jest w sam raz. Odmiany bezzapachowe można traktować wyłącznie jako kwiaty ozdobne.

Rośliny które odstraszają krety aksamitki
aksamitki

Rośliny które odstraszają krety – czosnek.

Czosnek to powszechnie znana roślina przyprawowa i lecznicza, a do tego jej silny zapach skutecznie odstrasza nornice i krety. Zaleca się przy tym, by w ogrodzie sadzić nie tylko sam spożywczy czosnek pospolity, ale także i czosnki ozdobne oraz różne gatunki czosnków dzikich (np. niedźwiedzi) i czosnki ozdobne. Wszystkie one mają silny odstraszający aromat. Wszystkie te czosnki ochronią rośny uprawne też przed innymi szkodnikami (np. przed wielkopąkowcem porzeczkowym czy roztoczem truskawkowym). Gdy posadzimy je koło drzew, ochronią też wtedy ich pnie i młode pędy przed gryzoniami.

Rośliny które odstraszają krety – bazylia pospolita.

Bazylia jest powszechnie znanym ziołem przyprawowym, stosowanym szczególnie w kuchni włoskiej. Roślina ta również wydziela silny aromat zapachowy, przez co odstrasza krety i nornice, a także kleszcze, muchy i komary. Uwaga jednak, ponieważ zioło to nie zimuje w naszym klimacie. Sadzonki bazylii trzeba więc co roku od nowa sadzić wiosną w ogrodzie, tuż przymrozkach. Krzaczki bazylii można też uprawiać w doniczkach i co roku zimować je w domu, a na wiosnę wynosić je do ogrodu. Zimą doniczki z bazylią można trzymać na parapecie w kuchni, albo w przeszklonej werandzie.

Czytaj również  Narzędzia ogrodnicze ręczne

Rośliny które odstraszają krety – wilczomlecz groszkowy.

Wilczomlecz groszkowy należy do bardzo licznej rodziny wilczomleczy (Euphorbia), obejmującej jednoroczne i wieloletnie rośliny ogrodowe (zimujące w naszych warunkach klimatycznych) oraz doniczkowe (niezimujące). Wilczomlecz groszkowy jest wśród tych gatunków rośliną dwuletnią, która kwitnie dopiero w drugim roku uprawy. Gatunek ten posiada ciekawe owoce, które wyglądają zupełnie jak zielony groszek spożywczy, stąd właśnie nazwa „wilczomlecz groszkowy”. Krety oraz nornice i myszy są odstraszane wydzielinami korzeniowymi tej rośliny w ogrodzie.

Rośliny które odstraszają krety – szachownica cesarska.

To bardzo ozdobna roślina cebulowa, ceniona za piękne, duże kwiaty usytuowane w formie korony dookoła szczytu grubej, sztywnej i wysokiej łodygi. Właśnie dla tych kwiatostanów szachownicę nazywa się też cesarską koroną. Cebule tej atrakcyjnej wizualnie rośliny należy sadzić jesienią w miejsca, które chcemy ochronić przed kretami, nornicami i innymi gryzoniami.

Rośliny które odstraszają krety – czarny bez.

Czarny jest bardzo powszechnym w naszym kraju krzewem drzewiastym. Mocno się rozrasta i jest bardzo odporny. Rośnie jednak przede wszystkim w stanie dzikim. Warto jednak posadzić go w rogu dużego ogrodu, szczególnie gdy mamy problem z kretami i gryzoniami. Taki krzak czarnego bzu sam w sobie nam jednak w tym nie pomoże i nie odstraszy szkodników. Aby osiągnąć ten cel, należy zerwać gałązki bzu czarnego w czasie kwitnienia, ususzyć je i powkładać do krecich nor (tak samo robimy w przypadku gryzoni). Dziki czarny bez zawiera szkodliwy kwas cyjanowodorowy zwany też kwasem pruskim. To on odstrasza krety i gryzonie. Skuteczna jest też gnojówka z bzu czarnego, wlewana do nor i korytarzy. Natomiast kwiaty posłużą nam na zdrowotne napary (leczą przeziębienia i reumatyzm), a owoce na soki i konfitury (wzmacniają odporność).

Leave a Comment