Kot Cornish Rex

2/5 - (1 vote)

Kot Cornish rex to rasa dość charakterystycznych, krótkowłosych kotów. Historia jej powstania sięga lat 50., kiedy u pewnej kobiety urodziło się niespotykane kociątko, z pofalowaną krótką sierścią. Rodzicami były zwykłe dachowce, dlatego kot o niespotykanej sierści wzbudził zdziwienie i fascynację.

Właścicielka nazwała odmieńca Kallibunker. Z czasem okazało się, że kot różni się od rodzeństwa nie tylko sierścią, ale i smuklejszą sylwetką oraz odstającymi uszami. Kobiecie tak spodobała się niezwykła uroda zwierzęcia, że postanowiła połączyć matkę z nietypowym synem. Oczywiście w tym celu poprosiła o pomoc specjalistów, którymi byli ceniony hodowca kotów Brian Stirling Webb i genetyk A. C. Jude.

Z ich kazirodczego związku powstały trzy koty, w tym jednego pospolitego dachowca (jak matka) i dwa z falującą sierścią (jak ojciec). Po kilku próbach udało się otrzymać oczekiwany materiał hodowlany. Tak powstała nowa rasa, którą od nazwy miasta, w którym powstała cornish rex. W Anglii rasa została uznana w 1967 roku, w USA w 1979 roku.  Polska nazwa rasy brzmi reks kornwalijski.

kot cornish rex na czarnym tle

Jak wygląda kot Cornish Rex?

Jest to filigranowy, elegancki kot, o smukłej, ale i muskularnej sylwetce. Waży od 2 do 4 kg. Cechuje się dość długimi nogami, dzięki którym porusza się lekko i z gracją. Głowa jest klinowata, średnich rozmiarów, z dobrze zarysowaną brodą. Dość daleko skacze. Najbardziej zwraca na siebie uwagę krótką, pofalowaną, „pluszową” sierścią.  Szata składa się wyłącznie z miękkiego podszerstka, co sprawia, że jest bardzo delikatna i przyjemna w dotyku. Niektórzy podkreślają, że ich sierść przypomina bardziej mięciutkie futro. Występują różne umaszczenia i w zasadzie wszystkie są tak samo uznawane.

Rasa kotów Cornish Rex odznacza się żywiołowym temperamentem. Choć wyglądają na delikatne zwierzęta, w rzeczywistości mają sporo siły i werwy.

Czytaj również  Co warto wiedzieć o kotach?

Koty tej rasy z reguły są wesołe, ciekawskie i ruchliwe. W przeciwieństwie do innych ras, cornish rex lubi zabawy z dziećmi, nie używa pazurów, i nie przejawia agresji. Jeżeli dodać do tego, że jest dość sentymentalny, przywiązuje się do członków ludzkiej rodziny, wyłania się nam obraz dość osobliwego kociego osobnika. Żebyście nie myśleli, że jest to całkowicie bezproblemowe zwierzę, to warto dodać, że jest dosyć trudne do współżycia z innymi kotami.

czarny kot cornish rex

Jak pielęgnować kota Cornish Rex?

Z uwagi na to, że ma podwyższoną temperaturę ciała, dosyć szybko marznie i się przeziębia. Warto zwracać na przeciągi, wahania temperatury, niedogrzane i przegrzane pomieszczenia, które sprzyjają  zachorowaniu.

Pielęgnacja sierści jest prosta, gdyż cornish rex w zasadzie nie linieje i nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Nie trzeba go nawet czesać. Jedynie co trzeba robić, to sprawdzać czystość uszu, pazury i ogólną kondycję sierści.

kotek cornish rex

Cena kota Cornish rex z rodowodem to kwota rzędu od 1500 — do 2000 złotych.

Leave a Comment