Jakie są koty? – nasze relacje z kotami

Rate this post

Kot jest zwierzęciem pomimo tego, że wiele osób opisując, jego cechy traktuje go jak drugiego człowieka. No, bo jak się nie zachwycać kotem jest dla nas taki miły i puszysty a porusza się z niesamowitą gracją. Kot został wyrwany ze swojego naturalnego środowiska i stał się członkiem rodziny. Kiedyś relacje z kotem wyglądały zupełnie inaczej. Kot łapał myszy, a ludzie w zamian pozwalali, aby biegał i spał w gospodarstwie. Relacje były raczej na odległość. Nie znaczy to, że pewnym stopniu nie można oswoić kota, ale jeśli kot bez socjalizacji z człowiekiem w młodym wieku i bez poświecenia mu mnóstwa czasu pozostanie dziki w stosunku do człowieka.

Dziki to nie znaczy agresywny w stosunku do człowieka. Nasze drogi będą się schodziły i będziemy obserwowani. Jeżeli podejmiemy, próbę dokarmiania będzie za nami chodził i leżał obok nas. Będzie nas witał z podniesionym ogonem, ale nie da się dotknąć, pogłaskać. Nie oznacza to kompletnej porażki, gdyż taki kot z czasem zacznie sam do nas się łasić. Niestety trudno jest przewidzieć, kiedy zostaniemy ugryzieni, a kiedy udrapani. Nasza skora jest delikatna, a kot potraktuje nas jak drugiego kota.

dorosły kot maine coon

Koty mogą być czujne i reagują na wszelkie dynamiczne zmiany. Od razu uciekają lub zwiększają dystans. Na zmiany statyczne reagują zainteresowaniem. Koty po socjalizacji z człowiekiem traktują człowieka jak rodzinę. Ufne w stosunku do człowieka często bywają krzywdzone przez ludzi bez serca i rozumu. Szczególnie my dorośli powinniśmy, zwracać uwagę jak nasze dziecko traktuje kota, czy z należytym szacunkiem, czy jak kolejną zabawkę.

Jak nazwać człowieka rzucającego w kota kamieniami lub pseudo miłośnika zwierząt, który uczy psa atakować bezpańskie koty. Argument atakowania ptaków do mnie nie przemawia. Mało jest kotów, które potrafią upolować ptaka, gołębia. Okaleczanie kotów to barbarzyństwo i trzeba o tym mówić. Kot to myśliwy i postępuje zgodnie ze swoją naturą. Zdarza się, więc że ofiarą padają myszy, szczury, ale też ptaki, a nawet wiewiórki. Kot jest zwierzęciem terytorialnym i zdarzają się walki z innymi kotami.

Czytaj również  Kot Cornish Rex

Koty wychowane od małego z człowiekiem nawet wyrzucone z domu podchodzą do ludzi i dają się głaskać. Są zdane na nas na naszą pomoc wyrzucanie kota z domu a jeszcze w zimie, to jak skazanie go na śmierć. Pupile uwielbiają kanapy bardziej od dzikiej natury. Jestem zaskoczony bezdusznością wielu ludzi, którym brak zupełnie człowieczeństwa i podstaw szacunku do natury.

jakie są koty

Jakie są koty?

Są też koty, które obawiają się ludzi i unikają wszelkich kontaktów także wzrokowych. Takie koty złapane czują się sterroryzowane i panicznie się boją. Występują u nich objawy biegunki, a także dezorientacja brak działania oraz omdlenia. Koty hiperaktywne są, ciągle pobudzone na zmiany dynamiczne i statyczne otoczenia reagują gwałtownie. Jest to ucieczka lub agresja. Ostatnia grupa kotów to koty agresywne w przypadku spotkania z człowiekiem od razu uciekają bądź nie mając, drogi ucieczki agresywnie atakują.

Wszystkie krzyżówki i rasy kształtują tylko częściowo osobowość. Największy wpływ na wychowanie maleństw ma kocia mama a zaraz po niej hodowca, a potem dopiero my. Hodowca musi spędzać bardzo dużo czasu z młodymi kociakami, aby je przyzwyczaić do obecności człowieka. Kocia mam uczy, maluchy posłuszeństwa a na wolności wprowadza w życie i uczy polować. Młode koty razem z mamą uczestniczą w polowaniach.

Drapak dla kota
Drapak dla kota

Jeżeli nie znamy się na wychowaniu kota to lepiej, jeśli weźmiemy już ułożonego i nauczonego życia w rodzinie ludzkiej. Najlepiej nabyć kota bezpośrednio u zaufanego hodowcy. Będzie taki, jakiego sobie zamarzyliśmy. Najważniejszy jest charakter kota, a nie jego wygląd. Kot musi mieć rodowód. Koty bez rodowodu są tanie, ale lepiej jest w tym wypadku adoptować kota. Można, co prawda kupić z wyglądu Brytyjczyka dość tanio, ale nie dziwmy się, kiedy będzie nam biegał, po firankach drapał po meblach i psocił. Pamiętajmy o drapaku dla kota, jeśli lubimy nasze meble. Drapak dla kota to też obserwatorium. Drapak dla kota jest dostosowany do ostrych pazurków.

Czytaj również  Kura domowa

Tak samo masowe hodowle zawsze źle wpływają na selekcję zwierząt. Liczy się ilość i jakość z wyglądu. Cechy charakteru mają w tym przypadku mniejsze znaczenie. W żadnym wypadku nie należy kierować się modą i tylko wyglądem kota. Możemy być rozczarowani. Każdy kot to indywidualista i ma swoje kaprysy i upodobania. Prawdziwy hodowca uczciwie powie nam wszystko o swoich kociętach i wybierze dla nas właściwego. A może otrzymamy podrośniętego i dobrze ułożonego kota, którego wygląd i zachowanie już nie ulegnie zmianie. Drapak dla kota i inny asortyment dostępny jest w sklepie internetowym.

Leave a Comment