Kiedy należy rozebrać choinkę?

Rate this post

Święta, święta i po świętach. Po wszystkim pozostaje posprzątanie wszystkich ozdób. Rodzą się też odwieczne pytania – kiedy wedle zwyczaju i przesądów trzeba usunąć z domu choinkę? Czy jest odnośnie tego jakiś katolicki obyczaj? Czy może lepiej kierować się przesądami? A może regulują to jakieś przepisy? Skończyły się święta i masz dylemat? Zastanawiasz się, kiedy należy rozebrać choinkę? Konieczne przeczytaj nasze kompendium informacji na ten temat. Zobacz, co karze obyczaj!

Kiedy należy rozebrać choinkę – dlaczego to taki dylemat?

Choinkę możemy ubrać w lampki, bombki i inne świecidełka choćby w dniu Wigilii, czyli 24 grudnia. Jednak kiedy należy rozebrać choinkę? Wciąż trwa spór – kiedy jest na to za wcześnie, a kiedy za późno? Jest też mnóstwo ludzi, którzy opuszczają swoje domy na Święta Bożego Narodzenia. Wyjeżdżają i spędzają ten czas aż do Sylwestra i Nowego Roku, lub nawet później, gdzieś na świąteczno-noworocznych wczasach.

Czy więc jesteś w tej grupie osób, które 26 lub 27 grudnia natychmiast rozbierają choinkę? Czy jednak trzymasz ją aż do Nowego Roku? A może zgodnie z tradycją chrześcijańską rozbierasz ją dopiero po Epifanii czyli Święcie Trzech Króli? Jak powinniśmy postępować, by być w zgodzie z tradycją?

Otóż za rozwiązaniem tego wszystkiego kryje się kilka interesujących zwyczajów, które mogą dosłownie każdemu pomóc w rozwiązaniu tego dylematu. Przedstawiamy tu również wszystkie argumenty, jakie warto znać o historycznych zwyczajach świątecznych odnośnie choinki.

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok minęły i wszyscy zastanawiamy się – kiedy usunąć choinkę i ozdoby? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie – przeczytaj ten artykuł!

Kiedy należy rozebrać choinkę – czy to musi nastąpić w jakimś określonym dniu?

Niektórzy ludzie odkładają rozebranie choinki na dzień lub dwa dni po Bożym Narodzeniu. Inni czekają do pierwszego lub drugiego dnia stycznia lub do 5 czy 6 stycznia. A jeszcze inni rozbierają ją zwyczajnie kiedy im wygodnie. Więc co z tego jest słuszne? Otóż tak, jak w przypadku większości rzeczy, zależy to od tego, kogo zapytasz o właściwą datę na taką czynność.

Kiedy należy rozebrać choinkę

Jest na przykład mnóstwo świątecznych fanatyków, którzy zaczynają dekorować choinkę zaraz po Wszystkich Świętych i po Halloween! I trzymają potem choinkę w domu tak długo, jak to możliwe. Jeśli to będzie żywa choinka, to postoi nierzadko dotąd, aż się cała nie osypie. Dużo dziwnych zwyczajów w tym względzie wprowadziły zresztą hipermarkety, którym zależy, by atmosfera świąt trwała jak najdłużej.

Czytaj również  Czym wybielić firany?

Im wcześniej zaczną taki marketing i im później go zakończą, tym więcej sprzedadzą. Nie musimy jednak ich naśladować. Święta Bożego Narodzenia to nie marketing. Jednak psycholodzy uważają, że wcześniejsze ułożenie dekoracji świątecznych może sprawić, że poczujemy się szczęśliwsi. Być może, dłuższe pozostawienie choinki i ozdób także może przynieść ten sam efekt? Kto by tego nie chciał?

Nie wszyscy jednak maja nerwice czy depresje, by sobie w taki sposób poprawiać samopoczucie. Większość z nas poczuje jednak szybszą potrzebę uprzątnięcia świątecznego bałaganu. Gdy tylko ostatni prezent zostanie otwarty, choinka staje się już tylko świąteczną ozdobą. Ale uwaga jednak, bo to również symbol życia, a więc i narodzenia Syna Boga.

Podsumujmy zatem, że nie ma nigdzie zapisanego określonego dnia na rozebranie choinki i uprzątnięcie świątecznych akcentów w domu. Możemy jednak kierować się tradycją chrześcijańską, lub innymi praktycznymi względami. Wszystko zależy od tego, jaki argument okaże się bliższy naszemu sercu.

Kiedy należy rozebrać choinkę – czy istnieją jakieś historyczne przekazy religijne na ten temat?

Dla tych, którzy obchodzą chrześcijańskie Boże Narodzenie, ta informacja z pewnością jest bardzo ważna.  Symbolika Świąt w religii katolickiej podpowiada, że należy w tym względzie trzymać choinkę i inne ozdoby aż do 7 stycznia. Choć wiele osób niewierzących uważa, że 12 dni Bożego Narodzenia to zbyt długo, jednak katolicy respektują ten stary religijny obyczaj.

W katolicyzmie te 12 dni świąteczne zaczynają się właściwie już 25 grudnia w pierwszy dzień świąt. Trwają potem aż do 6 stycznia, w którym to dniu celebruje się Epifanię czyli Objawienie Pańskie. W dniu tym wedle przekazów biblijnych do nowonarodzonego Jezuska przybyli z darami Trzej Mędrcy zwani też Trzema królami. Dopiero dzień po zakończeniu Objawienia Pańskiego następuje tradycyjny czas, aby usunąć choinkę i inne bożonarodzeniowe ozdoby.

Tak więc w kościele katolickim ozdoby świąteczne sprząta się więcej, niż cały tydzień po Bożym Narodzeniu.

Trochę później robią to natomiast osoby prawosławne. W tym starym odłamie chrześcijaństwa wyznawany jest bowiem trochę inny termin narodzin Jezusa. Wigilia jest tu obchodzona dopiero 6 stycznia. Termin na rozebranie choinki należy tu więc przesunąć odpowiednio w czasie. Podobne daty do katolickich obowiązują natomiast protestantów.

Czytaj również  Jak czyścić lustra?

Kiedy powinno się rozebrać choinkę? – jak to zrobić, by uniknąć zagrożenia pożarowego?

Oto bardzo ważny punkt, o którym należy pamiętać. Jeśli zdecydujesz się na prawdziwą, żywą choinkę! Zastanów się więc, jak długo Twoje drzewko wytrzyma, zanim wyschnie. Większość sprzedawców z domów i centrów ogrodniczych powie, że datą graniczną jest 5 tygodni. Po tym czasie ​​prawdziwa choinka wysycha i zaczyna już stanowić faktyczne zagrożenie pożarowe. Jak to sprawdzić? Trzeba uważnie przyglądać się igłom. Jeśli zauważymy, że żółkną lub brązowieją lub stają się suche i chrupiące w dotyku, czas zabrać choinkę do wyrzucenia.

Uwaga jednak, ponieważ można też dłużej utrzymać prawdziwą choinkę przy życiu! Trzeba ją jednak wstawić do specjalnego stojaka z miejscem na wodę. Codziennie sprawdzamy wtedy poziom wody w stojaku i uzupełniamy ją w razie potrzeby. Może to prawdopodobnie wydłużyć żywotność takiej choinki do 6-7 tygodni.

Zależy to również od tego, jak szybko po ścięciu w lesie czy na plantacji choinka trafiła do sprzedaży. Jeszcze dłużej postoi nam choinka posadzona w doniczce. Jednak takie choinki są niewielkie i również nie można trzymać ich w domu zbyt długo, choć z innych powodów. Taka doniczkowa choinka nie może bowiem zacząć nam w domu rosnąć jak wiosną.

Należy więc ja wynieść na zewnątrz najdalej po 7-8 tygodniach. Jeśli natomiast chcesz trzymać choinkę dużo dłużej, to zawsze jest inne rozwiązanie. Możesz bowiem kupić sobie sztuczną choinkę. Takie drzewko nie ma terminu zepsucia. To dobry pomysł tym bardziej, że obecnie jest wielki wybór i sztuczne drzewka wyglądają dosłownie jak prawdziwe!

Kiedy powinno się rozebrać choinkę kompendium wiedzy

Kiedy należy rozebrać choinkę – czy może to być Sylwester lub Nowy Rok?

Wśród osób niewierzących, jednak praktykujących choinkę i prezenty w okresie, gdy chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie, istnieje inny zwyczaj. Zgodnie z nim, ozdoby świąteczne i choinkę należy sprzątnąć w ostatni dzień starego roku, czyli w Sylwestra. Może to być również pierwszy dzień Nowego Roku, albo dzień kolejny.

Temu zwyczajowi hołdują jednak zwykle tylko ludzie mało religijni, a przede wszystkim ateiści. Zwyczaj ten jest ponadto powiązany również z pewnym przesądem, jakoby pecha w Nowym Roku mieli Ci, którzy utrzymają choinkę dłużej. To jednak wyłącznie przesąd, a przesądów nie należy brać na serio!

Kiedy należy rozebrać choinkę – inne zwyczaje.

Gdzie indziej na świecie mogą tez funkcjonować indywidualnie inne zwyczaje. Ciekawszym i bardziej znanym z nich jest zwyczaj praktykowany w Wielkiej Brytanii, jaki wprowadziła tamtejsza królowa. Otóż obecna królowa brytyjska od 1952 r. świąteczne dekoracje za każdym razem zostawia aż do 6 lutego nowego roku.

Czytaj również  Jak czyścić srebro?

Robi to dla upamiętnienia śmierci swego ojca króla Jerzego VI, który zmarł tego dnia w 1952 r. w Sandringham. Rodzina królewska spędza też zawsze Święta Bożego Narodzenia właśnie w tej rezydencji. Potem wszyscy wracają do swego luksusowego lokum w Pałacu Buckingham.

Co potem zrobić ze swoją choinką?

Jak już opisaliśmy wyżej, funkcjonuje wiele tradycji odnoszących się do dnia, w którym należałoby rozebrać choinkę. Niezależnie jednak od tego, jaką opcję wybierzemy, musimy potem odpowiednio potraktować swe drzewko. Jeśli mamy sztuczne drzewko z plastiku, możemy je łatwo rozebrać, złożyć i schować do szafy na kolejny rok. Po wielu latach jednak i taką choinkę wyrzucimy. Warto jednak wtedy wiedzieć, że taka plastikowa choinka powinna być używana przez co najmniej 10 świąt Bożego Narodzenia.

Dopiero wtedy będzie miała mniejszy ślad węglowy, niż prawdziwa. Jeśli jednak kupimy żywą choinkę, będziemy musieli postąpić z nią inaczej! Co więc należy z taką choinką zrobić zgodnie z prawem? Otóż żywą choinkę można po prostu wynieść na swój lokalny śmietnik, jeśli mieszkamy na wspólnotowym osiedlu. Większość samorządów zbiera takie zużyte choinki po świętach wraz z innymi odpadami.

Coraz częściej są też dla nich specjalne zbiórki z wyznaczonym terminem wywozu. Niekiedy funkcjonują ponadto specjalnie organizowane punkty ich odbioru. Musimy sprawdzić te informacje w swojej wspólnocie lub spółdzielni mieszkaniowej. Jeśli mieszkamy na wsi lub w domu jednorodzinnym, możemy sami poddać choinkę recyklingowi do rozdrabniania drewna na kompost.

Niektóre centra ogrodnicze robią też poświąteczne zbiórki zużytych choinek za darmo. Także przerabiają je potem na kompost. Można też kupować na święta ekologiczne żywe choinki w doniczce. Potem wystarczy wynieść takie drzewko na zewnątrz i posadzić w ogrodzie.

Leave a Comment