Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z faktu, jak wielkim bogactwem są dziko rosnące rośliny, które mijamy praktycznie bezrefleksyjnie. Ze względu na ich pospolity charakter, często traktujemy jak zwyczajne chwasty niektóre elementy otaczającej nas flory. Tymczasem, ich zdrowotne właściwości i szerokie zastosowanie, mogą nie tylko zadziwiać, ale jednocześnie bardzo przyczyniać się do poprawy naszej kondycji, zdrowia i urody. Przykładem takiej rośliny jest skrzyp polny Opis tego zioła dowodzi, że zastosowanie naturalnie otaczających nas roślin w medycynie, to doskonała alternatywa dla wielu medykamentów. Jak wygląda skrzyp polny? Gdzie możemy go znaleźć i jaki wpływ na nasze zdrowie ma ta roślina? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.
Skrzyp polny – opis
Jak wygląda skrzyp polny? Każdy z nas z pewnością go widział, choć często nie zdajemy sobie sprawy z tego faktu. To bardzo popularna i często spotykana roślina. Skrzyp polny jest dziko rosnącą rośliną, która w naszym kraju spotykana jest niezwykle często. Składa się z pędu zarodnionośnego, a także pędu płonnego. Pędy zarodnionośne mają barwę brunatną lub czerwonawą i zakończone są kłosami o kilkucentymetrowej wielkości. Z kolei pędy płonne są intensywnie rozgałęzione i osiągają zazwyczaj do 40 cm wysokości, a ich intensywnie zielona barwa przyciąga wzrok. Skrzyp polny posiada podłużne i niewielkie liście oraz kłącza o brunatnym kolorze i dość długim rozmiarze. W naturalnych warunkach, skrzyp polny może wyrastać wszędzie. Jest to bardzo pospolita i powszechnie spotykana roślina, często traktowana jako chwast. Jego wymagania uprawowe są bardzo niskie, dlatego też, z powodzeniem może rosnąć na glebach piaszczystych i wyjałowionych. Znajdziemy go w przydrożnych trawach i zaroślach. Rośnie także na polach, łąkach i wszędzie tam, gdzie podłoże jest naturalnie wilgotne (głównie w okolicach zbiorników wodnych i rzek, ale także na bagnach). Równie dobrze poradzi sobie na skarpach, nasypach kolejowych, miedzach i w miejscach ruderalnych. Porasta również leśne polany oraz inne użytki i tereny zielone.
Zalety skrzypu polnego
Poza charakterystycznym wyglądem, wielką zaletą skrzypu polnego jest rozliczne zastosowanie. Roślina ta, z powodzeniem sprawdza się zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii. Jej niebagatelne walory w zakresie pielęgnacji oraz leczenia, wykorzystywane były od wieków przez nasze babcie w medycynie naturalnej. Jego wielowymiarowe zastosowanie bierze się w największym stopniu z dużej zawartości witamin oraz substancji odżywczych i związków chemicznych, niezbędnych naszemu ciału do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Skrzyp polny zawiera duże ilości flawonoidów, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako środek moczopędny i pomaga na zaparcia. Zwiększa objętość wydalanego moczu, a także odpowiada za usuwanie z niego moczanów.
Dodatkowo, skrzyp polny może być całkowicie naturalnym blokerem potu w naszym organizmie. Właściwość ta z pewnością zainteresuje osoby, cierpiące na zwiększoną potliwość niektórych obszarów ciała, np. stóp. Mając na uwadze ten fakt, należy wyjaśnić, że skrzyp odpowiada za wydalanie pewnych ilości potu wraz z moczem. Utrudnieniem mogą być więc częstsze wizyty w toalecie, jednak poczucie komfortu, jakie daje ograniczenie potliwości naszego ciała, jest bezcenne.
Skrzyp polny od wieków był wykorzystywany jako antidotum na obfite krwawienie. Regulacja procesu krwawienia jest niezbędna w przypadku osób uskarżających się na częste krwotoki, m.in. z nosa, płuc czy odbytu. Skrzyp polny wykorzystywany jest także jako środek na intensywne miesiączkowanie u kobiet.
Skrzyp polny na uspokojenie
Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że skrzyp polny działa również uspokajająco – koi nasze nerwy i pomaga się zrelaksować, przywracając wewnętrzną równowagę naszego organizmu. Najpopularniejsze sposoby spożywania skrzypu polnego, to picie naparów oraz odwary. Jak przygotować herbatkę ze skrzypu? Wystarczy, że jedną łyżkę ziela wsypiemy do szklanki z gorącą wodą. Tak przygotowany napar odstawiamy na 15 minut, a następnie przecedzamy. Po upływie kwadransa mamy gotową aromatyczną herbatę.
Odwary ze skrzypu wykorzystywane są nie tylko do picia, ale także do użytku zewnętrznego, np. dodaje się je do kąpieli, by wzmocnić nasze włosy i pielęgnować skórę. Odwar ze skrzypu polnego przygotowujemy, wsypując 4 łyżki liści na 1 litr wody. Aby wywar był gotowy i zachował swoje właściwości, należy gotować go przez 15 minut, a następnie odstawić na kolejne 10 minut, po czym przecedzić. Optymalna dawka spożywania tak przygotowanego odwaru wynosi ½ szklanki około 3 razy dziennie.
Zastosowanie w kosmetologii i profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Liczba schorzeń, dolegliwości i stanów zapalnych, na które pozytywnie wpływa skrzyp polny, jest bardzo duża i obejmuje zarówno najpopularniejsze, jak i rzadziej spotykane choroby. Do najistotniejszych, oprócz wspomnianych powyżej sytuacji, w których pomaga nam skrzyp polny, należy zaliczyć m.in. leczenie nerek, a także łagodzenie skutków artretyzmu i bólów reumatycznych. Skrzyp polny w znaczny sposób zmniejsza częstotliwość i ryzyko występowania drgawek, dzięki czemu jest cennym elementem terapii padaczki i epilepsji. Pozytywnie wpływa również na tempo gojenia się ran oraz oparzeń. Ma również bardzo szerokie zastosowanie w produkcji kosmetyków.
Kosmetologia jest jedną z tych dziedzin, które w największym stopniu korzystają z możliwości, jakie oferuje skrzyp polny. Zawartość krzemu oraz innych pierwiastków pomaga odmładzać skórę i poprawiać jej jędrność. Skrzyp wzmacnia także włosy, zapewniając ich odpowiednią jędrność, sprężystość i odporność na złamania lub działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Skrzyp polny jest także bezcenny w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, cukrzyca, choroby serca. Pomaga także oczyszczać nasz organizm, usuwając z niego toksyny i zanieczyszczenia.
[…] sadzi się ją też niekiedy w ogródkach, jako kwiat ozdobny. Czy wiesz, że malwa dzika to cenna roślina lecznicza? Konieczne przeczytaj o tym, jakie właściwości lecznicze posiada ślaz dziki zioło. Jeszcze […]