Perliczka niejedno ma imię (Perlica zwyczajna, perlica dzika). Gdybyśmy rozważali systematykę perliczki i chcieli dogłębnie opisać każdy z jej gatunków, zajęłoby to niezwykle dużo czasu. Perliczka nie jest bowiem jednym gatunkiem. Na całym świecie istnieje sześć gatunków perliczek, należących do czterech różnych rodzajów. Wśród nich występuje między innymi perliczka niebieskawa, perliczka sępia czy perliczka czerwonogłowa. Każdy z gatunków jest inny. Wszystkie pochodzą z jednego kontynentu: Afryki. Do Europy przybyły z Etiopii, Kamerunu, Gabonu i innych państw. W tym artykule skupimy się na jednym z wielu gatunków perliczek: gatunku Numida meleagris.
Perliczka Numida meleagris
Jest to odmiana perliczki potocznie nazywana perliczką pospolitą. Alternatywną nazwą jest również pantarka. Naturalnie występuje na obszarze Zachodniego Maroka oraz na pasie pomiędzy Etiopią a Republiką Południowej Afryki.
Perliczka w naturalnym środowisku
Perliczkę kojarzymy przede wszystkim dlatego, że często spotyka się ją w hodowlach. Mało kto wie, że w Afryce jest ona dzikim ptakiem. Nawet perliczka hodowlana (Numida meleagris) nadal żyje na wolności. Jej środowiskiem są głównie drzewa i krzewy sawanny. Perliczki łączą się w rodziny, w których zazwyczaj jest ich około 20 sztuk, a te tworzą klany, liczące do 100 osobników. Są to ptaki, które mają tylko jednego partnera na całe życie, jednak jest to cecha tylko ptaków wolno żyjących.
Perliczka jak wygląda?
Sylwetka perliczki jest zaokrąglona. Ma małą nieopierzoną głowę z czerwonymi oraz niebieskimi płatami skóry. Na czubku głowy ma charakterystyczny wyrostek w kolorze czerwonym lub żółtym. Upierzenie perliczki to pióra w szaro-czarnym kolorze, na których występują białe plamki. W warunkach hodowlanych upierzenie może przybierać również kolor biały ze względu na mutacje w populacji. Cechami charakterystycznymi są krótki ogon oraz krótkie zaokrąglone skrzydła.
Perliczka ile waży?
średnia masa ciała: samca 1145–1816 g, samicy 1135–1823 g
Ptak hodowlany – perliczka
Perliczka nie jest zbyt popularna jako ptak hodowany przez właścicieli przydomowych kurników. Jednak Ci, którzy zajmują się jej hodowlą, mogą wybierać spośród kilku barwnych odmian, które wykształciły się na przestrzeni lat. Podstawowa odmiana perliczki pospolitej ma pióra barwy stalowoniebieskiej, pokryte białymi plamkami. U pozostałych odmian, które stanowią kolorystyczne wariacje, upierzenie może być:
fioletowe z białymi plamkami;
błękitne;
żółte;
białe.
Czy perliczka fruwa?
Wiele osób zastanawia się, czy perliczka posiada umiejętność latania. Może się wydawać, że powinna – w końcu na świecie jest niewiele nielotów, a perliczka nie jest powszechnie uznawana za jednego z nich. Pozory mogą mylić. W rzeczywistości perliczka fruwa bardzo słabo i prawie całe życie spędza na ziemi. Potrafi za to dobrze biegać i w jeden dzień pokonuje dystans nawet 5 km.
Perliczka – jak hodować?
Warunki
Perliczki wymagają podobnych warunków, jak kury. Do hodowli nie potrzebujemy terenu o dużej powierzchni. Jako wybieg wystarczy niewielkie poletko, przy czym w takiej sytuacji stado będzie mogło liczyć tylko około 5 osobników. Jeśli mamy do dyspozycji większy obszar, jak na przykład łąkę czy sad, będzie to idealne miejsce, w którym perliczka będzie bardzo dobrze się czuła. Przy zakładaniu hodowli trzeba wziąć pod uwagę konieczność budowy kurnika.
Co je perliczka?
Jeśli hodowla odbywa się na dużej przestrzeni, jako pożywienie wystarczy perliczce trawa, którą od czasu do czasu trzeba uzupełnić garścią ziarna. Jeśli jednak hodujemy perliczki na mniejszej, ogrodzonej przestrzeni, musimy zadbać o wystarczającą ilość pożywienia. Hodowca powinien zapewnić ptakom również stały dostęp do wody. Karmienie i pojenie powinno odbywać się w pobliżu kurnika, ponieważ dzięki temu perliczka szybciej nauczy się w nim nocować i znosić w nim jaja. Przed okresem nieśności pokarm musi być w wzbogacony w białko i witaminy, dlatego oprócz podstawowej karmy, do diety perliczek niosących jaja należy włączyć:
wykiełkowane ziarno;
chudy twaróg;
jaja ugotowane na twardo;
tartą marchew;
dużą ilość zieleniny;
ewentualnie specjalną paszę dla kur niosek.
Nieśność
Perlica dzika będzie regularnie znosić jaja do 4 roku życia. Po tym czasie nieśność zdecydowanie spada, a dodatkowo mniejsza liczba jaj ulega zapłodnieniu. Dlatego jako ptaki hodowlane powinny być traktowane perliczki do 4 roku życia.
Kiedy perliczka znosi jaja?
Perliczki zaczynają nieść jaja około połowy kwietnia, i okres ten trwa do końca maja. Samica znosi od 6 do 10 jajek, z których po około 25 dniach wykluwają się młode. Pisklęta po 14 dniach są już częściowo samodzielne, a w pełni wyrośnięte stają się po 6 miesiącach. Jeśli chcemy uzyskać z jaj młode ptaki do hodowli, musimy sami przeprowadzić proces wylęgowy, ponieważ proces udomowienia spowodował zanik instynktu lęgowego u perliczek.
Rozród
Perliczki hodowlane zatraciły instynkt do wysiadywania jaj, dlatego hodowca musi samodzielnie doprowadzić do wylęgu. Najłatwiejszym sposobem jest podrzucenie jaj kwoce. Inną możliwością jest umieszczenie ich w inkubatorze. Wylęg następuje po około 25 dniach. Młode perliczki czasem nie chcą pobierać pierwszego pokarmu – w takiej sytuacji dobrze wpłynie na nie obecność kurcząt.
Jak wybierać ptaki do hodowli?
Żeby hodowla była opłacalna i dobrze się rozwijała, hodowca musi wiedzieć, w jaki sposób dobrać ptaki, żeby jego hodowla nie sprawiała problemów, a dawała dużo satysfakcji. Jeśli zdecydujesz, że właśnie perliczka jest ptakiem , w którego hodowlę chcesz zainwestować, przy wyborze odpowiednich osobników upewnij się, że:
ptaki pochodzą z hodowli, w której perliczki wykazują dużą nieśność;
samce i samice można łatwo od siebie odróżnić – dymorfizm płciowy jest dobrze widoczny;
nie są płochliwe;
nie wykazują tendencji to wydawania głośnych, skrzeczących odgłosów.
Dlaczego warto hodować perliczki?
Jest wiele powodów, dla których hodowcy ptaków domowych powinni zastanowić się nad hodowlą perliczek. Jednym z nich może być smaczne i delikatne mięso. Innym – dobra nieśność jaj, które są bardzo smaczne i mają dużą wartość odżywczą. Oprócz tego perliczka jest po prostu ładna – hodowla tych ptaków i ich obecność na przydomowym podwórku może być prawdziwą ozdobą i dumą dla gospodarza.
[…] to tzw. pojaw nienaturalny). Awifaunę obszaru Polski – (czyli gatunki uznawane oficjalnie za ptaki Polski) stanowią jednak tylko gatunki z kategorii A, B i C. Kategorie D i E obejmują, bowiem tylko […]