Latem, kiedy krzewy róż kwitną, cieszą nimi nasze oczy i uwodzą cudownym zapachem. Jesienią natomiast wypełniają się jaskrawymi pomarańczowo-czerwonymi owocami różanymi. Jedną z ulubionych rzeczy do zrobienia jest wtedy dżem z dzikiej róży. Można też wykonać z tych owoców inne niesamowicie aromatyczne przetwory. Jak je wykonać samodzielnie? Czy istnieje jakiś jeden najlepszy przepis? Uwielbiasz własnoręcznie robione konfitury, dżemy, musy czy galaretki owocowe? Konieczne wypróbuj nasz przepis i sprawdź, jak smakuje konfitura z owoców dzikiej róży przecierana.
Konfitura z owoców dzikiej róży przecierana – dlaczego warto ją robić?
Owoce różane mają mnóstwo witamin i są bardzo zdrowe. Można z nich wykonać przede wszystkim konfitury, dżemy, marmolady, musy czy galaretki owocowe. Najlepiej robić to w pochmurny lub w inny sposób nieprzyjazny dla nas dzień. Dlaczego? Ponieważ wymaga to dość sporo czasu. Aby zrobić dobrą konfiturę czy dżem różany, musisz najpierw odpowiednio przygotować owoce róży. Jak to zrobić? Trzeba wpierw nazbierać ich dość sporą ilość.
Potem każde z nich musimy rozciąć, aby usunąć z ich wnętrza lepkie nasiona. W żadnym wypadku nie mogą one trafić do konfitury, dżemu, ani do żadnego innego różanego przetworu. Przygotowanie kompotu czy galaretki z dzikiej róży jest bardzo łatwe. Konfitura i dżem różany są już jednak nieco bardziej skomplikowane.
Jednak zdecydowanie jest to zadanie warte wszelakiego wysiłku! Owoce dzikiej róży (łac. Rosa canina) to swoista czerwona bomba witaminowa. Dzika róża pojawiła się w ziołolecznictwie już ok. III w. p.n.e. za czasów Hipokratesa. Ceni się ją do dnia dzisiejszego, a nawet odkrywa jej cenne właściwości na nowo. Owoce dzikiej róży są obecnie używane również do parzenia naparów ziołowych, robienia syropów, win i innych napojów (np. z hibiskusem). W Szwecji robi się z nich nawet zupę o nazwie „nyponsoppa”. Owoce różane są jej głównym składnikiem.
Coraz większym zainteresowaniem zaczyna się również darzyć nasiona usuwane z owoców dzikiej róży. Są one obecnie wykorzystywane do produkcji zdrowotnego oleju kosmetycznego. Owoce dzikiej róży są natomiast takie zdrowe, ponieważ zawierają bardzo wysoką zawartość witaminy C. To jeden z najbogatszych w tę witaminę owoców. Zawiera jej aż dziesięć razy więcej, niż na przykład owoce czarnej porzeczki.
Zaledwie 1-3 jednego owocu dzikiej róży w zupełności wystarcza do pokrycia naszego dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Owoce różane są też bogate w antyoksydanty (np. kwas askorbinowy), związki fenolowe, karotenoidy. Chronią też organizm przed wolnymi rodnikami.
Konfitura z owoców dzikiej róży przecierana
W tym przepisie, z owoców róży robi się marmoladową konfiturę. Wyrób ten zawiera w swym składzie m.in. pomarańczę oraz cierpkie zielone jabłko. Są one niezbędne dla zrównoważenia smaku i dostarczenia pektyny w tym przepisie. Kiedy przygotowujesz pomarańczę i jabłko, zachowaj ich nasiona i rdzeń.
Umieszczasz te resztki w specjalnej torbie, aby rozgotować je wraz z owocami. Później wyciskasz pektynę i miąższ z torebki do masy konfiturowo-dżemowej. Dzięki dodatkowi owoców, nasza konfitura może być jednak trochę zbyt luźna, bardziej jak dżem. Jeśli więc wolisz taki rzadszy dżem, możesz na tym poprzestać. Jeśli jednak wolisz gęstą konfiturę, musisz dodać trochę komercyjnej pektyny do mieszanki z cukrem.
Jeśli po raz pierwszy robisz taką konfiturę, koniecznie zapoznaj się z naszym przepisem. Uzyskasz tu więcej informacji na temat składników oraz przebiegu całego procesu. Uwielbiasz własnoręcznie robione konfitury, dżemy, musy czy galaretki owocowe? Konieczne wypróbuj nasz przepis i sprawdź, jak smakuje konfitura z owoców dzikiej róży przecierana.
Konfitura z dzikiej róży – nasz proponowany przepis i składniki.
Oto pyszna konfitura-dżem z dzikiej róży w stylu marmolady z owocami różanymi, pomarańczą, jabłkiem, cytryną i cukrem. W efekcie uzyskasz za to aż 6 słoików pysznej konfitury różanej, każdy o pojemności 227 gramów (0,24 litra). Nasza konfitura jest trochę jak dżem czy marmolada, biorąc pod uwagę dodatkowe włączenie do niej pomarańczy.
Wykorzystujemy tu pomarańcze i starte jabłko, aby dostarczyć więcej naturalnej pektyny, więc możesz, ale nie musisz dodawać komercyjnej pektyny do tego przepisu. Potrzebne składniki obejmują: 2 kg dużych owoców dzikiej róży, 1 duża pomarańcza, 1 duże zielone jabłko, skórka i sok z 2 cytryn, 6 filiżanek wody, 5 filiżanek cukru, 1/2 łyżeczki masła.
Konfitura z owoców dzikiej róży – przygotowanie słoików do jej konserwacji.
Najpierw przygotuj słoiki do konfitury. Będziesz do tego potrzebować od 6 do 7 półlitrowych słoików i pokrywek do nich. Wysterylizuj potem dokładnie wszystkie te słoiki i pokrywki. Najlepiej umyj je w tym celu w zmywarce tuż przed wypełnieniem ich konfiturą. Możesz też umieścić je na stojaku w dużym garnku z gotującą się wodą.
Należy je tak pogotować przez ok. 10 minut. Inna metoda sterylizacji słoików, to umieszczenie ich w piekarniku rozgrzanym do temperatury 93-94°C na ok. 10 minut. Natomiast aby wysterylizować pokrywki, zagotuj w czajniku kilka filiżanek wody. Włóż pokrywki do płytkiej miski i zalej je tym wrzątkiem na ok. 10 min.
Konfitura z dzikiej róży – przygotowanie owoców róży, pomarańczy i jabłka.
Odetnij i wyrzuć zielono-brązową postrzępioną końcówkę jabłka oraz ogonek. Przekrój owoce róży na pół oraz zeskrob i odrzuć wszystkie nasiona i włochate kawałki owoców. Zachowaj je jednak do gotowania, jako źródło pektyny. Następnie opłucz owoce róży i wyrzuć wszelkie kawałki ze skazami. Potem grubo posiekaj owoce róży. Będziesz potrzebował 4 szklanek czystych, posiekanych owoców róży. Teraz ważne jest z kolei odpowiednie przygotowanie pomarańczy.
Odetnij w tym celu i wyrzuć końce obranych ze skórki pomarańczy. Następnie pokrój pomarańczę wzdłuż na ósemki. Usuń wszystkie nasiona, a jeśli możesz, usuń też i dzielące je membrany. Części te zawierają co prawda cenne pektyny, ale mogą też nadać konfiturze nieco gorzki smak. Dlatego lepiej je usunąć.
Następnie weź kliny i pokrój każdy z nich, aby uzyskać kilka małych trójkątów pomarańczy. Na końcu przygotuj jabłko. Obierz je w tym celu, zachowując jednak skórkę. Następnie zetrzyj jabłko tarką do sera, czyli tą jej częścią, która ma duże otwory. Posiekaj też rdzeń i cały jego pektynowy środek z nasionami.
Konfitura z owoców dzikiej róży przecierana – gotowanie owoców w garnku.
Dodaj przygotowane jak wyżej owoce do garnka. Następnie przygotuj saszetkę z gazy. Włóż do niej ogryzek i skórki jabłka, nasiona pomarańczy i inne okrawki przeznaczone na pektynę. Będzie to doskonałe źródło pektyny. Włóż to do garnka wraz z posiekanymi owocami róży, startym jabłkiem i posiekaną pomarańczą.
Wykorzystaj do tego duży, najlepiej około 8-litrowy, szeroki garnek. Następnie dodaj do garnka skórkę z jednej cytryny i wyciśnięty z niej sok. Dodaj też trochę wody do garnka, by umożliwić gotowanie wszystkich składników. Gotuj tak wszystkie wymienione składniki, aż skórki będą bardzo miękkie. Doprowadź też miksturę do ostrego wrzenia, trwającego przez około 30 minut.
Można też gotować je we wrzeniu do momentu, gdy skórki pomarańczy staną się bardzo miękkie. Powinno być wtedy można je łatwo pognieść bez oporu. Gotowanie całości owoców z pektynową wkładką w gazie powinno trwać tak długo, aż konfitura dobrze się zagęści.
Dżem z owoców dzikiej róży przecierana – wyciskanie i doprawianie cukrem.
Wyjmij woreczek z gazy z pektynowymi resztkami i włóż do miski, aby ostygła. Następnie dokładnie wyciśnij pektynę. Delikatnie ściśnij w tym celu saszetkę z gazy, aby wydobyć więcej pektyny (będzie trochę nieuporządkowana). Usuń też garnek z rozgotowanymi owocami z ognia. Następnie dodaj wyekstrahowany sok pektynowy z powrotem do całej mikstury, którą przełóż z garnka na patelnię.
Dodaj teraz planowany w przepisie cukier i ponownie całość wymieszaj oraz zagotuj. Podgrzej wszystko do wysokiej temperatury wrzenia, mieszając pulpę drewnianą łyżką. Pamiętaj przy tym, by dodany cukier dokładnie się rozpuścił w całości.
Wtedy dodaj do powstającej konfitury masło i doprowadź ją do szybkiego wrzenia, a po tym zmniejsz ogień pod patelnią. Trzymaj potem miksturę na małym ogniu bez przykrycia, by odparowała do konsystencji powideł i konfitury.
Konfitura z owoców dzikiej róży przecierana – test na prawidłowość wykonania i zawekowanie.
Umieść mały talerz w zamrażarce. Po ok. 25 minutach zacznij testować zrobiona konfiturę, umieszczając niewielką jej ilość na tym schłodzonym talerzu. Poczekaj 30 sekund, a następnie przejedź po nim palcem, aby zobaczyć, jaka będzie schłodzona konsystencja. W razie potrzeby, gotuj potem jeszcze całość przez kilka minut dłużej, aby uzyskać gęstszą pulpę.
Nie rozgotuj jednak wszystkiego zbyt mocno, bo mikstura się skarmelizuje i dodatkowo będzie też miała dziwny smak. Na koniec wlej pulpę do gorących, wysterylizowanych słoików konserwowych. Potem wytrzyj brzegi słoików do czysta zwilżonym ręcznikiem papierowym.
Uszczelnij je wysterylizowanymi pokrywkami, pozostawiając trochę wolnej przestrzeni z wierzchu (nie wolno bowiem zalewać słoików całkowicie do pełna). Zapełnione słoiki zagotuj potem przez ok. 5 min. w łaźni wodnej (opcjonalnie). Jeszcze lepiej poprawi to ich uszczelnienie i ochroni zawartość przed pleśnią.