Przepis na naleśniki po niemiecku to bardzo praktyczne danie, które w zasadzie zawsze się doskonale udaje. Ten niemiecki przepis kulinarny jest przy tym łatwy do nauczenia się i robienia w kuchni. Naleśniki po niemiecku w rodzinnym kraju pochodzenia omawianego przepisu nazywają się Pfannkuchen, Eierkuchen, a w Austrii i w Bawarii są znane pod nazwą Palatschinken. Konieczne przeczytaj, jak robić najlepsze naleśniki szefa kuchni. Jeszcze dziś wypróbuj nasze przepisy na naleśniki po niemiecku. Zobacz, jak to wyśmienicie smakuje!
Naleśniki po niemiecku
, to słodkie, pieczone lub smażone naleśniki w wersji niemieckiej. Istnieje dosyć spora liczba podobnych do siebie, aczkolwiek różniących się czasem nawet dość znacząco przepisów określanych mianem „naleśniki po niemiecku”. Jeśli chodzi o rodzimy kraj pochodzenia omawianego przepisu i język niemiecki, należy wiedzieć, że naleśniki po niemiecku w Niemczech nazywają się Pfannkuchen lub Eierkuchen, natomiast w Austrii i w Bawarii są znane pod nazwą Palatschinken. Ogólnie naleśniki po niemiecku charakteryzują się tym, że są grube i puszyste i wyglądają bardziej niż placki, albo raczej jak połączenie racucha i pączka. Często też wypełnione są w środku lub smarowane z wierzchu różnymi soczystymi owocami, lub dżemami czy sosami owocowymi, co dodaje im smaku i aromatu. Zwykle kojarzymy Niemców z piwem i tłustą golonką, ale wiele osób uważa, że to właśnie naleśniki powinny zostać uznane za ich danie narodowe. Należy też wiedzieć, że naleśniki po niemiecku w każdej wersji są bardzo przepyszne!
Naleśniki po niemiecku Pfannkuchen/Eierkuchen w wersji z 3 jajkami i woda mineralna oraz dodatkowo tłumaczeniem w wersji oryginalnej niem.:
Składniki (niem. Zutaten): 3 jajka (niem. 3 Eier), 375 ml mleka (375 ml Milch), 125 ml wody mineralnej (niem. 125 ml Mineralwasser), 250 g mąki (niem. 250 g Mehl), szczypta soli (niem. Prise salz) oraz masło lub olej do smażenia (niem. Butter oder Speiseöl zum Backen).
Przygotowanie (niem. Zubereitung): jajka wraz z solą należy dokładnie ubić trzepaczką. Następnie trzeba dodać do tego wodę, mąkę i mleko, a następnie całość wymieszać. Tak rozrobioną masę mocno ubijamy, aż ciasto osiągnie idealną gładkość. Tak przygotowane surowe ciasto odstawiamy następnie na 20-30 minut. Rozgrzewamy niewielką ilość oleju lub masła na teflonowej patelni i nakładamy na to chochelką cienką warstwę ciasta na patelnię, rozprowadzając to ciasto okrężnym ruchem po jej dnie. Smażymy całość przez chwilę, a na koniec trzeba jeszcze tylko odczekać nieco, aż brzegi ciasta będą złotożółte, a naleśnik jędrnie zwarty. Gdy już jest gotowy, wtedy drewnianą łopatką ostrożnie przewracamy go i podsmażamy z drugiej strony na złotożółty kolor. (niem. „Eier und Salz mit einem Schneebesen verrühren. Mehl, Wasser und Milch hinzugeben und nochmals zu einem glatten Teig verschlagen. Den Teig ca. 20-30 Minuten ruhen lassen. Etwas Öl oder Butter in einer beschichteten Pfanne erhitzen. Mit einem großen Schöpflöffel eine dünne Teiglage in die Pfanne geben und mit einer drehenden Bewegung gleichmäßig auf dem Boden der Pfanne verteilen. Warten bis die Ränder goldgelb sind und der Pfannkuchen fest geworden ist. Mit einem Pfannwender vorsichtig wenden und die zweite Seite goldgelb backen”).
Naleśniki po niemiecku Pfannkuchen/Eierkuchen w wersji z 6 jajkami:
Składniki (niem. Zutaten): 6 jajek, 1 szklanka mleka, 1 szklanka mąki, 1 łyżeczka soli oraz 2 łyżki masła.
Przygotowanie (niem. Zubereitung): należy włączyć piekarnik i nastawić go na 205⁰C. Po nagrzaniu do piekarnika wkładamy naczynie żaroodporne do ocieplenia. Wszystkie składniki poza masłem przekładamy następnie do miski i dokładnie wszystko razem mieszamy. Masło przekładamy natomiast do ogrzanego w piekarniku naczynia żaroodpornego (nie wyjmując go z piekarnika) i pozwalamy, aby się swobodnie w nim rozpuściło. Gdy już masło całkowicie rozpuści się, wyjmujemy na chwilę naczynie z piekarnika i wylewamy do niego całe wymieszane w misce ciasto. Następnie wstawiamy całość do piekarnika i pieczemy przez ok. 20 min. Gotowego wielkiego naleśnika po niemiecku podajemy posypanego cukrem pudrem lub posmarowanego z wierzchu ulubionym dżemem/ miodem, konfiturą (do wyboru).
Naleśniki po niemiecku Pfannkuchen/Eierkuchen w wersji z 4 jajkami:
Składniki (niem. Zutaten): 4 jajka, 3/4 szklanki mleka, 3/4 szklanki mąki pszennej, 1 łyżka cukru i 1/2 łyżeczki soli oraz 2 łyżki miękkiego masła.
Przygotowanie (niem. Zubereitung): wszystkie składniki dodajemy razem do jednej miski i mieszamy łyżką, a następnie miksujemy mikserem/blenderem na jednolitą masę. Następnie przelewamy gotowe ciasto na dwie natłuszczone formy (wysokość nawet do 20 cm) i wkładamy do pieczenia w piekarniku. Pierwsze 20 min. ciasto pieczemy w temperaturze 210⁰C, natomiast kolejne 10 min. pieczemy je w niższej temperaturze ok. 180⁰C. Gotowe dwa wielkie naleśniki mają wyższe brzegi, dzięki czemu można na nie bez problemu nałożyć i rozsmarować na wierzchu dżem, powidła, bitą śmietanę lub owoce. Takich naleśników nie trzeba już zawijać.
Naleśniki po niemiecku Pfannkuchen/Eierkuchen w wersji z 2 jajkami i dżemem:
Składniki (niem. Zutaten): 2 jajka, 1 szklanka mleka, 2 szklanki mąki, 2 łyżki oleju do smażenia, szczypta soli oraz słoik dżemu.
Przygotowanie (niem. Zubereitung): jajka wraz z solą należy dokładnie ubić trzepaczką. Następnie dodać do tego wodę, mąkę i mleko. Tak przygotowaną masę idealnie ubić, aż ciasto osiągnie idealną gładkość. Tak przygotowane surowe ciasto odstawiamy następnie na 20-30 minut. Oddzielnie na teflonowej patelni rozgrzewamy nieco oleju lub masła i małą chochelką lub dużą łyżką nakładamy na rozgrzaną patelnię cienką warstwę ciasta, które okrężnym ruchem rozprowadzamy następnie równo po całym jej dnie. Wystarczy już teraz odczekać tylko, aż wielki naleśnik stanie się zwarty, a jego brzegi dostaną kolor złotożółty. Wtedy drewnianą łopatką ostrożnie przewracamy ciasto i smażymy je na drugiej stronie, także na złotożółty kolor.
Mini naleśniki po niemiecku Pfannkuchen/Eierkuchen z 6 jajkami i owocowym nadzieniem:
Składniki (niem. Zutaten): ciasto – 6 jaj, 1 szklanka mleka, 1 szklanka mąki, 0,5 łyżeczki soli, 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego oraz 60 g roztopionego masła. Sos jagodowy – 1 szklanka jagód, 2,5 łyżki skrobi kukurydzianej, 0,5 szklanki cukru, ¾ łyżeczki soku z cytryny, 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego oraz szklanka wody.
Przygotowanie (niem. Zubereitung): należy włączyć piekarnik do nagrzania do 200⁰C. W międzyczasie miksujemy ze sobą mąkę, jaja, mleko, masło oraz sól z ekstraktem waniliowym, na gładką, puszystą, jednorodną konsystencję. Gotowe ciasto wlewamy do natłuszczonych foremek do muffinek, napełniając każdą z nich jedynie do połowy. Zapełnione foremki wkładamy następnie do piekarnika i pieczemy 15-18 do momentu, aż ciasto dobrze wyrośnie i zarumieni się (nie może się mocno przypiec). W międzyczasie przygotowujemy sos jagodowy, który można też zamienić na dowolny inny owocowy. W rondelku średniej wielkości zagotowujemy wodę zmieszaną ze skrobią kukurydzianą, sokiem z cytryny i wanilią, na jednolity syrop. Gdy nasz syrop zgęstnieje, wrzucamy do niego jagody i gotujemy, całość na wolnym ogniu mieszając, przez ok. 10 min. Każdy muffinkowy naleśnik po niemiecku napełniamy na koniec niewielką ilością sosu jagodowego (wstrzykujemy go do środka, można też dodatkowo polać nim ciasto z wierzchu) i oprószamy ciasto z wierzchu odrobiną cukru pudru. Tak wykonane naleśniki należy podawać do konsumpcji, gdy są jeszcze ciepłe.
Naleśniki po niemiecku Pfannkuchen/Eierkuchen w wersji z 3 jajkami i serem twarogowym:
Składniki (niem. Zutaten): ciasto – 3 jajka, 250 ml mleka, 500 g mąki, 100ml wody, 40g cukru, szczypta soli oraz olej lub masło do smażenia. Nadzienie – 250 g twarogu, 125 ml mleka, 3 łyżki rodzynek, 2 łyżki cukru oraz paczuszka cukru waniliowego.
Przygotowanie (niem. Zubereitung): dodajemy do miski mąkę wraz z mlekiem i wodą i całość dokładnie mieszamy. W oddzielnej misce dodajemy jajka, sól i cukier, mieszamy wszystko łyżką i ubijamy trzepaczką na jednolitą masę, a następnie wlewamy do miski z mąką wymieszaną z mlekiem i wodą. Wszystkie składniki ponownie dokładnie ze sobą mieszamy tak, by otrzymać jednolitą masę bez grudek. Takie surowe ciasto naleśnikowe odstawiamy następnie w misce na ok. 20 min. pod przykryciem z czystej ściereczki. Patelnie rozgrzewamy wysmarowaną odrobiną oleju lub masła i nakładamy na nią równomiernie ciasto, rozsmarowując je po całym dnie. Tak rozsmarowany naleśnik smażymy w średniej temperaturze, opiekając go z obydwu stron na złoty kolor. Ciasto starczy na kilka puchatych naleśników, które układamy na talerzu. Nadzienie twarogowe trzeba dokładnie wymieszać na jednolity, puszysty krem, dodać do niego rodzynki i posmarować nim naleśniki, które można zwijać przed podaniem. Konsumujemy je oczywiście na ciepło.