Jak czyścić srebro?

5/5 - (1 vote)

Srebrna biżuteria i srebrne sztućce z czasem tracą swój połysk, a nawet stają się wręcz czarne. To nalot, który powstaje w wyniku reakcji chemicznej między srebrem a siarką obecną w powietrzu. Większość srebrnej biżuterii i akcesoriów pokrywa się obecnie bardzo cienką warstwą rodu.

Ma to chronić metal i nadać mu jaśniejszy oraz lśniący blask. Jednak ta cienka warstwa ochronna ściera się z czasem i czernienie srebrnych przedmiotów i tan następuje. Jak sobie z tym radzić? Masz srebrną biżuterię lub platerowane tym metalem naczynia i sztućce, więc konieczne przeczytaj nasze porady! Jeszcze dziś wypróbuj, jak czyścić srebro szybko i skutecznie.

Jak czyścić srebro – skąd ten brzydki ciemny nalot?

Wszystkiemu winna siarka obecna w powietrzu. Srebro wchodzi z nią w reakcje i utlenia się. W wyniki tego powstaje brzydki czerniejący coraz mocniej nalot. W rzeczywistości srebrne przedmioty reagują jednak nie tylko z siarką w powietrzu. Wpływają na to również perfumy, kosmetyki, lakiery do włosów, kremy, tłuszcze produkowane przez skórę, a nawet niektóre produkty spożywcze!

Wszystkie te czynniki mogą zmatowić metal, który przez to straci piękny blask i połysk. Na szczęście istnieje kilka prostych i niedrogich sposobów na usuwanie tego typu nalotów. Mamy tu na myśli nie tylko dobrze znane wszystkim polerowanie i czyszczenie srebra u jubilera.

Masz srebrną biżuterię lub platerowane tym metalem naczynia i sztućce, więc konieczne przeczytaj nasze porady! Jeszcze dziś wypróbuj, jak czyścić srebro szybko i skutecznie.

Jak czyścić srebrowoda z mydłem.

W przypadku rutynowej pielęgnacji srebra, szybkie mycie w wodzie z mydłem może być wystarczającym sposobem na utrzymanie czystości i połysku. W tym celu wymieszaj kilka kropel łagodnego mydła do naczyń i rąk w ciepłej wodzie i delikatnie umyj srebrne kawałki. Następnie dokładnie wszystko spłucz i wypoleruj miękką szmatką. Pomiędzy kolejnymi czyszczeniami przechowuj srebro w chłodnym, suchym miejscu, aby zapobiec nadmiernemu matowieniu.

Jak czyścić srebrofolia aluminiowa + detergent do prania.

Ta sztuczka czyszcząca jest odpowiednia dla już lekko zmatowionych sztućców czy srebrnej biżuterii. W tym celu wyłóż miskę folią aluminiową i napełnij gorącą wodą. Następnie dodaj do wody łyżkę płynnego detergentu do prania i dobrze wymieszaj. Na koniec wrzuć do tak przygotowanego płynu srebrne przedmioty i pozwól im namoczyć się w nim przynajmniej przez minutę. Potem wyjmij srebro szczypcami kuchennymi, spłucz letnią wodą i połóż na ręczniku papierowym, aby rzeczy obciekły i swobodnie wyschły.

Czytaj również  Jak czyścić lustra?

Jak czyścić srebrofolia aluminiowa + soda oczyszczona.

To jeden z najlepszych przepisów w naszym arsenale pomysłów do skutecznego czyszczenia srebra. Taka „wanna” aluminiowo-sodowa jest szczególnie bardzo przydatna, gdy trzeba wyczyścić więcej niż jedną rzecz lub większe przedmioty. Możemy więc czyścić tym sposobem np. srebrne sztućce, świeczniki czy zastawę stołową. 

W tym celu najpierw przykryj spód dużej formy do pieczenia folią aluminiową. Ułóż ją koniecznie błyszczącą stroną do góry. Używaj do tego celu wyłącznie ceramicznych lub szklanych naczyń do pieczenia, nigdy metalowych. Pozwoli to uniknąć dodatkowych niepożądanych reakcji chemicznych. Następnie napełnij tak przygotowaną wannę wodą i dodaj do niej sodę oczyszczoną. Potrzebujesz do tego celu 1,5 łyżki sody na każde 3,8 litra wody (ok. 2 łyżki na 5 l wody).

Następnie zagotuj całość i włóż do tego zmatowiałe srebro na 15 sekund. Potem wyjmij srebro za pomocą szczypiec kuchennych i pozostaw na ręczniku papierowym, by obciekło i ostygło. Wszelkie naloty powinny zniknąć. W przypadku starego, mocnego i uporczywego nalotu, konieczne może być jednak powtórzenie całej procedury. 

Uwaga jednak – nigdy nie używaj tego przepisu do biżuterii z inkrustowanymi kamieniami szlachetnymi. Mogą zmatowieć i zniszczyć się!

jak czyścić srebro domowymi sposobami

Jak czyścić srebromąka kukurydziana + woda.

Jeśli twoje srebro straciło swój blask, ten przepis na pewno pomoże ci je przywrócić. Przygotuj najpierw gęstą pastę zrobioną z wodnej mąki kukurydzianej i nałóż ją na czyszczony srebrny przedmiot. Pozostaw tę mieszankę do całkowitego wyschnięcia i zetrzyj ją potem ręcznikiem. Pomoże to wypolerować powierzchnię i przywrócić blask biżuterii, naczyniom czy sztućcom. Jeśli nie masz mąki kukurydzianej, możesz ją zastąpić kredą lub innym podobnym delikatnym proszkiem.

Jak czyścić srebro – oczyszczanie za pomocą ketchupu.

Może to zabrzmieć dziwnie, ale ketchup działa świetnie, jeśli chcesz usunąć nalot ze srebra. Ta metoda jest mało znana, ale bardzo przydatna, szczególnie, jeśli masz do wyczyszczenia tylko 1-2 srebrne przedmioty. Wyciśnij najpierw kilka kropel ketchupu na ręcznik papierowy. Następnie delikatnie potrzyj zmatowiałe sztućce, biżuterię czy inne srebrne przedmioty. 

Czytaj również  Kiedy należy rozebrać choinkę?

Jeśli nalot jest stary, nałóż keczup bezpośrednio na te miejsca drugi raz i pozostaw jeszcze na 15 minut. Następnie przetrzyj całość ściereczką z mikrofibry i dokładnie spłucz wodą. Niektóre przedmioty, takie jak fantazyjne świeczniki lub sztućce, mają więcej szczegółów, rzeźbień, ornamentów. 

Podobnie tez mocno ornamentowa biżuteria. Trudniej to wtedy doczyścić. Użyj więc do ketchupu też miękkiej szczoteczki do zębów, aby sięgnąć między szczeliny i dokładniej doczyścić nalot.

Jak czyścić srebro5 skutecznych środków do dezynfekcji rąk.

Produkty do dezynfekcji rąk są szybkim rozwiązaniem, jeśli nie masz nic innego pod ręką. Jeśli potrzebujesz wypolerować srebrny pierścionek, np. będąc w podróży. Wyciśnij po prostu niewielką ilość środka do dezynfekcji rąk na miękką papierową chusteczkę i delikatnie potrzyj swój klejnot. 

Zmatowienie i lekkie naloty powinny łatwo zniknąć, a twoje srebro znów stanie się czyste i lśniące! Nie próbuj jednak tego przepisu na biżuterii inkrustowanej kamieniami. Niektóre składniki takiego środka do dezynfekcji rąk mogą bowiem uszkodzić gładką powierzchnię kamieni szlachetnych i półszlachetnych.

Jak czyścić srebro – pasta do zębów.

Jest to klasyczny i bardzo łatwy przepis na samodzielne czyszczenie srebra.  Używaj jednak do tego jedynie nieżelowej i nieściernej pasty do zębów.  Niewielką ilość wyciśnij w tym celu na miękką szmatkę lub papierową chusteczkę. Następnie wcieraj to okrężnymi ruchami na biżuterii lub naczyniach czy sztućcach, aby je wypolerować i usunąć nalot. 

Pozostaw potem roztarta pastę jeszcze na 5 minut, a następnie dokładnie spłucz czyszczone precjoza wodą. Po tym zabiegu srebro będzie czyste i lśniące jak nowe.

Jak czyścić srebro – sok cytrynowo-limonkowy.

Jeśli twoja srebrna biżuteria zmatowiała i poczerniała, możesz też namoczyć ją w plastikowej misce wypełnionej świeżym sokiem cytrynowo-limonkowym. Pozostaw tak na godzinę. Po upływie tego czasu wyjmij srebro, dokładnie spłucz czystą wodą i osusz ręcznikiem papierowym lub miękką szmatką. Uwaga jednak, bo ta metoda działa tylko w przypadku lekko zaśniedziałych srebrnych przedmiotów.

Detergent do mycia okien.

Płyn do mycia szyb świetnie sprawdza się nie tylko na szklanych powierzchniach. Faktycznie usuwa tez bowiem zabrudzenia i całkiem ładnie przywraca połysk srebru czy złotu. Spryskaj trochę szmatkę i zacznij trzeć srebro. Użyj miękkiej szczoteczki do zębów, aby delikatnie wyszorować detale i ornamenty. Nie czyść tak jednak drogich antyków i biżuterii.

Czytaj również  Co zrobić aby lustro nie parowało?

Jak czyścić srebro – amoniak + woda.

To prosty sposób na rozjaśnienie srebrnych sztućców, biżuterii i innych akcesoriów. Przygotuj roztwór: 1 część czystego amoniaku i 2 części ciepłej wody. Namocz w nim srebrne przedmioty na 10 minut. Potem wyjmij je, przetrzyj miękką szmatką i wypoleruj suchą bawełnianą szmatką. Nie zaleca się jednak stosowania amoniaku na antyczne srebro i drogą biżuterię.

Jak czyścić srebrobiały destylowany ocet + soda oczyszczona.

Ten przepis nie jest odpowiedni dla przedmiotów ze srebra antycznego. Mimo to jest to świetny sposób na przywrócenie blasku biżuterii czy sztućcom ze srebra wysokiej próby. Włóż srebrne przedmioty do miski odpowiedniej wielkości i zalej przykrywając białym octem destylowanym. 

Do miski dodaj też sodę oczyszczoną – przybliżone proporcje to 4 łyżki sody oczyszczonej na każdą szklankę octu. Pozostaw srebro w mieszance na 1 godzinę. Potem spłucz je czystą wodą i dobrze wysusz miękką bawełnianą szmatką.

Soda oczyszczona + woda.

Jeśli masz do czynienia z uporczywym nalotem na srebrnej biżuterii, przygotuj gęstą pastę z sody oczyszczonej i letniej wody. Nanieś ją na zmatowione miejsca wilgotną szmatką i pozostaw na 2-3 min. Następnie delikatnie przetrzyj miękką szmatką. Nie pocieraj jednak zbyt mocno, aby uniknąć zarysowania powierzchni. 

Jeśli są drobne szczegóły lub szczeliny, użyj miękkiej szczoteczki do zębów, aby do nich dotrzeć i wyczyścić. Na koniec opłucz srebro zimną wodą i osusz miękką szmatką, polerując okrężnymi ruchami.

Dodatkowa wskazówka.

Srebrne sztućce, naczynia i biżuteria będą dłużej lśnić, jeśli w ich pudełku zostawisz mały kawałek kredy. Kreda jest bardzo chłonna i utrzymuje wilgoć z dala od metalu. Możesz też zastąpić kredę małymi opakowaniami z żelem krzemionkowym, takimi, jakie sprzedawcy wkładają do kartoników z butami. Nie używaj też powyższych przepisów na prawdziwe srebrne antyki czy drogą biżuterię. Możesz je niechcący uszkodzić. Lepiej kup dla nich specjalistyczny produkt.

Leave a Comment