Co zrobić aby lustro nie parowało?

Rate this post

Co zrobić aby lustro nie parowało?

Rynek szklarski dostarcza profesjonalnych rozwiązań w zakresie zabudowy ze szkła i wyposażenia domów. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych produktów z branży szklarskiej, są oczywiście lustra. Towarzyszą nam od tysięcy lat, a ich początki w obecnej, znanej nam dziś formie, sięgają starożytności. Również stare, jak same lustra, są problemy, które towarzyszą ich użytkowaniu. Jednym z nich jest z pewnością parowanie luster. Co zrobić, aby lustro nie parowało? Jak je czyścić, jakich metod używać, aby zapobiec parowaniu luster i czy jest to w ogóle możliwe? Zapraszamy do zapoznania się z garścią przydatnych informacji, które – taką mamy nadzieję – pomogą Wam odpowiedzieć sobie na pytanie co zrobić, by lustro przestało parować.

Lustra w naszych domach

Symbolika i znaczenie luster w wielu kulturach i cywilizacjach różni się od siebie. Na przestrzeni wieków lustro stanowiło przedmiot magiczny, zaklęty, obiekt kultu, źródło nieszczęść oraz spełniało wiele innych funkcji. Nie zawsze związane są one z użytkową naturą luster. Jednak nawet dziś, lustra nie służą nam wyłącznie do tego, by się w nich przeglądać. W końcu nie bez powodu montujemy lustra w salonie, sypialni czy kuchni. Wszystko po to, aby podkreślić dobry smak i podnieść komfort użytkowania naszych pomieszczeń.

Estetyczna i dekoracyjna funkcja luster jest dziś tak samo popularna jak ich użytkowe przeznaczenie. To z kolei sprawia, że coraz więcej luster produkowanych jest z myślą o ich walorach aranżacyjnych. Wystarczy wspomnieć o lustrach weneckich, które cieszą się wielką popularnością i są coraz chętniej wybierane w domach i mieszkaniach prywatnych. Lustra pozwalają też w optyczny sposób zwiększyć powierzchnie naszych wnętrz. Szczególnie w ciasnych i niewielkich pomieszczeniach, montaż lustra na ścianie sprawia wrażenie większej przestrzeni. Dzięki temu, możemy osiągnąć niezwykle ciekawy efekt. Jednak nawet najpiękniejsze lustro nie uatrakcyjni naszego wystroju, jeśli będzie brudne lub zaparowane. Szczególnie ten drugi fakt bywa niezwykle irytujący.

Czytaj również  Kiedy należy rozebrać choinkę?

Dlaczego lustra parują i co zrobić aby lustro nie parowało? Wiele osób za taki stan rzeczy obwinia nieprawidłową wentylację z łazience, pokoju, kuchni i wszędzie tam, gdzie lustra parują. Fakty mówią jednak co innego. Para wodna nie skrapla się na lustrze na skutek nieprawidłowej cyrkulacji i wymiany powietrza w pomieszczeniach. Przyczyna takiego stanu rzeczy tkwi często w samej konstrukcji lustra i zastosowanie odpowiednich powłok, w tym srebra, które umożliwia odbicie obrazu. Czy oznacza to w takim razie, że jesteśmy skazani na parujące lustra? Na szczęście nie. Istnieje wiele sposobów, aby pozbyć się problemu parujących luster.

Co zrobić aby lustro nie parowało w łazience

Co zrobić aby lustro nie parowało?

Nikomu nie trzeba udowadniać, jak irytująca może być sytuacja, w której po kąpieli chcemy wykonać inne czynności przed lustrem. Golenie, układanie fryzury czy makijaż, w zaparowanym lustrze?! Są na to sposoby. Podobnie jak w przypadku czyszczenia i mycia luster, także porady co zrobić, aby lustro nie parowało, sprowadzają się do skorzystania z metod profesjonalnych i domowych. Zacznijmy od tych drugich. Możemy z nich skorzystać, stosując popularne, spotykane w każdym domu produkty.

Jednym z nich jest pianka do golenia. Lustro przecieramy nasączoną ściereczką lub gąbką. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że jednorazowe przetarcie lustra pianką nie wystarczy by trwale pozbyć się problemu parującego lustra. Aby nasze lustra nie parowały, należy robić to regularnie. Niestety, doraźny efekt to cecha wszystkich domowych metod. Jeśli nie mamy w domu pianki do golenia, możemy przetrzeć lustro szamponem, a także mydłem w płynie. Efekt będzie porównywalny i przy regularnej pielęgnacji, możemy sprawić, aby lustro nie parowało, praktycznie za darmo.

Czytaj również  Jak czyścić lustra?

Mata grzejna na zaparowane lustra

Jedak domowe sposoby to nie jedyna odpowiedź na pytanie co zrobić, aby lustro nie parowało. Dla wszystkich tych, którzy cenią sobie wygodę, a także mogą zainwestować w profesjonalne urządzenie, świetną alternatywą będzie mata grzejna. Jest to specjalna mata, zasilana prądem elektrycznym. Zasilanie maty połączone jest zazwyczaj z włącznikiem światła w łazience. Sprawia to, że mata „grzeje” pod lustrem zawsze wtedy, gdy włączymy oświetlenie.

Energooszczędne maty pod lustro nie pobierają dużej ilości energii elektrycznej, dlatego rozwiązanie to jest nie tylko skuteczne, ale także opłacalne. Nie wspominając o wygodzie, która również jest zaleta takiego rozwiązania. Tu żadnych substancji w lustro wcierać nie trzeba… Mata grzejna umieszczana jest pod lustrem i sprawia, że lustro robi się cieplejsze. To z kolei zapobiega się skraplaniu wilgoci z powietrza na płycie szklanej, dzięki czemu lustro nie paruje. Dzięki zastosowaniu maty szklanej możemy zawsze cieszyć się czystym i suchym lustrem. W ten sposób zrobimy przed lustrem makijaż, ułożymy włosy i wykonamy cały szereg innych czynności. Będzie to możliwe nawet po gorącej i długiej kąpieli.

co zrobić aby lustro nie parowało zamontować matę grzejną

Montaż maty grzejnej

Matę montuje się w łatwy i prosty sposób. Zazwyczaj wyposażona jest ona w warstwę klejącą, którą przykleja się pod lustrem. Maty grzejne są niezwykle cienkie, dzięki czemu nie stanowią problemu przy montażu lustra bezpośrednio na płytkach ceramicznych. Należy pamiętać jednak o dokładnym oczyszczeniu i zagruntowaniu powierzchni ściany, na której będziemy wieszać lustro z matą grzejną. Możemy także zamontować matę na klej. Szczegóły montażu maty grzejnej znajdziemy w instrukcji dołączonej przez producenta. Wielką zaletą takiego rozwiązania jest estetyka. Mata grzejna jest praktycznie niewidoczna, dzięki czemu lustro prezentuje się niezwykle efektownie. co zrobić aby lustro nie parowało, co zrobić aby lustro nie parowało

Czytaj również  Czym wybielić firany?

Aby lustra nie parowały…

Jednak nie wyczerpuje to bogatego katalogu porad dotyczących tego, co zrobić, aby lustro nie parowało. Jednym ze sposobów na zaparowane lustro może być całkowita rezygnacja z jego montażu. I wcale nie chodzi o pozbawienie siebie możliwości przeglądania się w lustrze. Na rynku znajdziemy specjalistyczne folie lustrzane, które możemy zamocować na ścianie, na szybie okiennej lub drzwiowej czy na szklanej zabudowie. Rozwiązanie to, poza tym, że podpowiada co zrobić, aby lustro nie parowało, pozwala również na osiągnięcie nowoczesnego efektu w domu. Folia lustrzana posiada całkowicie inną konstrukcję od tradycyjnego lustra, dzięki czemu problem zaparowanej szyby zniknie. Wierzymy, że przedstawione w powyższym tekście porady, okazały się cennymi wskazówkami co robić, aby lustro nie parowało.

Leave a Comment