Higiena w ciąży

Rate this post

Ciąża to okres newralgiczny z radykalnymi zmianami w ciele. Panie powinny więc w tym szczególnym czasie zadbać o siebie w sposób wyjątkowy. Wzmaga się wtedy praca gruczołów potowych i łojowych, dlatego ciężarne kobiety pocą się intensywniej i to bez względu na porę roku. Jest to jednak naturalny czynnik fizjologiczny, służący obniżaniu temperatury ciała i pozbywaniu się toksyn z organizmu, przez nawilżoną potem skórę. Konieczne przeczytaj, jak powinna wyglądać właściwa higiena w ciąży. Jeszcze dziś sprawdź, o czym szczególnie powinnaś pamiętać!

Właściwa higiena całego ciała

Będąc w ciąży Panie powinny unikać zaniedbywania w czynnościach dotyczących higieny całego ciała. Może to skutkować nie tylko brzydkim zapachem potu, ale przede wszystkim pojawianiem się różnych dolegliwości zdrowotnych. Na pewno wprawi to nas w zakłopotanie i gorsze samopoczucie.

Higiena w ciąży musi więc być bardziej intensywna i dotyczyć całego ciała, a nie jedynie wybranych jego fragmentów. Przede wszystkim należy się często myć, używając do tego celu najlepiej specjalne antybakteryjne żele dla alergików lub zwykłe. Natomiast po kąpieli zaleca się dodatkowo wcieranie w ciało kremy przeciw rozstępom (szczególnie w okolicy brzucha) i oliwkę dla dzieci. Taka higiena w ciąży dotycząca skóry na całym ciele umożliwi zapobieganie przesuszaniu skóry i powstawaniu nieestetycznych mikropęknięć zwanych rozstępami. Mimo intensywnego pocenia i działania gruczołów łojowych w tym okresie, skóra ciężarnych Pań często może się też jednak nadmiernie przesuszać. Natomiast rozstępy to niestety nader realne zagrożenie w czasie ciąży, dlatego należy realnie z tym walczyć i nie lekceważyć.

higiena w ciąży

W drogeriach i aptekach dostępna jest obecnie szeroka gama preparatów przeciw rozstępom i regenerująco-nawilżających dla kobiet ciężarnych. W razie ich braku, nawet jednak zwykła oliwka dla dzieci, lub nawet oliwa (olej) spożywcza także umożliwi zachowanie należytej higieny skóry w ciąży. W ciąży zaleca się też używanie antyprespirantów dla hipoalergików, zamiast standardowych zawierających np. szkodliwe aluminium. W czasie ciąży nie należy też stosować gorących kąpieli, ponieważ zbyt mocno podnoszą temperaturę ciała. To z kolei źle wpływa na rozwój dziecka i bezpieczne donoszenie ciąży. Wzmaga też powstawanie obrzęków i krwawych naczynek w skórze. Dlatego woda do kąpieli nie powinna być cieplejsza jak 38oC. Ponadto kąpiel nie powinna być dłuższa, jak 10-15 min.

Czytaj również  Czy w ciąży można malować paznokcie?

 

Higiena w ciąży w punktach

Higiena w ciąży – jakie kosmetyki zapachowe i myjące można stosować?

Nie należy stosować nadmiernej ilości kosmetyków, ponieważ zbyt mocno zmienia to nasz naturalny odczyn pH skóry i okolic intymnych. Kosmetyki powinny być ponadto przeznaczone dla kobiet w ciąży lub dla dzieci, na wszelki wypadek także antyalergiczne. Przeciw ciążowej nadpotliwości zaleca się też stosowanie możliwie łagodnych, a więc słabiej perfumowanych antyprespirantów bezaluminiowych, by nie podrażniały skóry. Pamiętajmy też, że w okresie ciąży w ciele przyszłej mamy panuje wysokie stężenie hormonów, co zmienia skład chemiczny i zapach potu. Dlatego należy nastawić się, że prawdopodobnie trzeba będzie częściej używać niektórych kosmetyków.

kosmetyki dla kobiety w ciąży

Higiena w ciąży w podróży

Aby przykry zapach potu nie dopadł nas w podróży, w miejscach poza domem, gdzie brak możliwości do obmycia się i nakremowania, zaleca się posiadać środki pomocy doraźnej. Warto w tym celu nosić więc przy sobie wilgotne chusteczki higieniczne (np. dla niemowląt). Za ich pomocą szybko i dyskretnie obetrzemy spocone ciało. Najlepiej też w ogóle ubierać się w lekkie i przewiewne, a także luźne ubrania z naturalnych tkanin (bawełna, len). Ograniczy to pocenie i zapobiegnie ewentualnej grzybicy czy stanom zapalnym okolic intymnych, na które przyszłe mamy są niestety narażone bardziej. Do butów zalecane są z kolei wkładki przeciwpotne przeciwbólowe (najlepiej żelowe).

 

Higiena okolic intymnych w czasie ciąży

W czasie ciąży nadmiar hormonów zmienia także pH w pochwie i łatwiej wtedy o infekcje bakteryjne i grzybicze. Niezbędna jest więc szczególna dbałość o te miejsca. Do podmywania w ciąży zaleca się przy tym używać wyłącznie delikatne płyny antyalergiczne. Mają one usunąć tylko naturalne nieczystości i wydzielinę, mogące być pożywką dla chorobotwórczych mikroorganizmów. Po umyciu miejsca intymne należy dokładnie osuszyć osobnym, tylko do tego przeznaczonym ręcznikiem. Uwaga! Należy jednak pamiętać, że tak zbyt słaba, jak i nadmierna dbałość o higienę miejsc intymnych w ciąży nie jest absolutnie wskazana.

Czytaj również  Ciąża a zwierzęta domowe

Za częste podmywanie i używanie do tego zbyt silnych środków z chemicznymi detergentami może zaburzać stan naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Trzeba ponadto także nosić odpowiednią bieliznę, a więc z tkanin naturalnych (bawełna) i nie uciskającą brzucha (specjalnie dla ciężarnych). Wkładki higieniczne są dozwolone, jednak trzeba je wymieniać często w ciągu dnia. W razie jakiegokolwiek objawu pieczenia lub upławów w okolicach intymnych, należy jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa. Prawdopodobnie jest to objaw procesu zapalnego (infekcja).

Higiena w ciąży – włosy i paznokcie

Higiena w okresie ciąży – włosy i paznokcie

Higiena przyszłej mamy jak najbardziej może też uwzględniać zabiegi pielęgnacyjne dotyczące włosów i paznokci. Ciąża nie oznacza bowiem, że włosy, cera i paznokcie mają być koniecznie utrzymywane w naturalnym „zaniedbaniu”. Makijaż powinien być jednak niezbyt mocny i delikatny, robiony kosmetykami antyalergicznymi. Przyszła mama ma przy tym czuć się świeżo i czysto. Czy jednak stosowanie farby do włosów lub lakieru do paznokci nie zaszkodzi dziecku? W literaturze naukowej nie ma jak na razie doniesień o możliwości szkodliwego wpływu takich substancji i zabiegów na stan zdrowia i rozwój płodu.

Niektórzy zalecają jednak na wszelki wypadek powstrzymanie się od tego. Zabiegi te nie są niezbędne do utrzymania należytej higieny w czasie ciąży. Nie oznacza to jednak, że kobiety mają w ogóle przestać wtedy dbać o siebie i czuć się nieatrakcyjnie. Zamiast kolorowego lakieru, paznokcie można jednak tylko dobrze wypiłować i wypolerować, a włosy potraktować nie chemiczną farbą, lecz dobrą odżywką i płukanką naturalną (np. żółtkiem jaja rozbełtanym z oliwą z oliwek oraz płukanką z soku z rzepy).

właściwa dieta podczas ciąży

Higiena w ciąży – właściwa dieta

W tym okresie dieta musi ulec zmianie. Ma to bowiem bardzo istotne znaczenie nie tylko dla rozwoju dzieciątka w łonie mamy, ale również dla zachowania właściwej higieny. To co jemy wpływa bowiem na to, jak będzie reagowało i zachowywało się nasze ciało („jesteś tym co jesz”). Trzeba więc w omawianym czasie unikać pokarmów niezdrowych, tłustych (szczególnie typu Fast-food), obfitujących w chemiczne E-dodatki pikantne przyprawy. Składniki takie stanowią dla naszego ciała niezdrowe toksyny i wydalane wzmagają pocenie się, a do tego mocno pogarszają zapach potu.

Czytaj również  Zdrowie dziecka a wiek ojca

Oczywiście zaleca się też wzmożone nawadnianie i przepłukiwanie organizmu. Dlatego kulinarna higiena w ciąży wymaga picia minimum 2 litrów niegazowanej wody mineralnej na dobę. Organizm ciężarnej uzupełni sobie wszystkie płyny, wydobędzie zawarte w wodzie minerały i wydali wraz z wydalaną zużytą wodą toksyczne produkty przemiany materii. Uwaga! Należy wiedzieć, że picie zbyt małych ilości płynów w czasie ciąży, może sprzyjać problemom z pęcherzem moczowym i nerkami. Niestety bardziej doskwierają też wtedy skurcze i obrzęki nóg.

 

Higiena jamy ustnej i zębów podczas ciąży

Rozwijający się płód czerpie z ciała matki substancje odżywcze niezbędne do swojego rozwoju. Dlatego przyszłe mamy są bardziej narażone m.in. na osteoporozę i próchnicę zębów. Na dodatek nadmiar hormonów w tym czasie zwiększa lepkość i zmienia pH śliny kobiet, a także wywołuje tendencje do wymiotów. Bakterie próchnicy mogą zaszkodzić dziecku i przebiegowi ciąży, a także samem mamie. Dbałość o higienę jamy ustnej i stan uzębienia jest tu więc absolutnie nieodzowna! Zęby trzeba więc szczotkować dokładnie dwa razy dziennie, przez minimum 2 min. Zaleca się też, by przyszłe mamy co jakiś czas robiły przegląd zębów u lekarza dentysty.

Także problemy z dziąsłami (opuchnięcie, zaczerwienienie, krwawienia, bolesność) wymagają wizyty u dentysty. Problemy z tym miewa w tym czasie aż 70% Pań. Lekarz poleci ponadto, jakie preparaty najlepiej używać w czasie ciąży. Na pewno prócz dobrej pasty, wskazane są nici dentystyczne oraz płukanie ust płynami stomatologicznymi (przeciwzapalne i antybakteryjne). Można też płukać usta naturalnym naparem z rumianku lub szałwi.

Leave a Comment