Czy w ciąży można malować paznokcie?

Rate this post

Dobre rady – malowanie paznokci w ciąży

Opinie o szkodliwości malowania paznokci lakierem w czasie ciąży są podzielone. Niektórym ciężarnym kobietom zapach lakieru zupełnie nie przeszkadza, dlatego też nie rezygnują z jego nakładania nawet w zaawansowanym etapie ciąży. Inne natomiast obawiają się o zdrowie i życie dziecka, sądząc, że substancje zawarte w lakierze i zmywaczu do paznokci mogą wywołać wady rozwojowe płodu. Kto ma rację? Spróbujmy obalić mit!  czy w ciąży można malować paznokcie, czy w ciąży można malować paznokcie, czy w ciąży można malować paznokcie

Czy w ciąży można malować paznokcie?

Truizmem byłoby stwierdzenie, że ciężarna kobieta powinna o siebie dbać i dokładnie sprawdzać skład stosowanych produktów kosmetycznych. Lakiery i zmywacze do paznokci mogą zawierać szkodliwe dla płodu substancje. Jeżeli w kosmetyku występuje aceton, formaldehyd lub toluenem., koniecznie zrezygnujemy z jego zakupu. Aceton jest podstawowym składnikiem większości zmywaczy do paznokci! Aby zminimalizować skutki działania preparatów, powinniśmy wietrzyć pomieszczenie, w którym wykonujemy zabieg.

czy w ciąży można malować paznokcie
malowanie paznokci w ciąży

Kobiety w ciąży są bardzo wrażliwe na zapachy. Woń zmywacza do paznokci jest szczególnie nieprzyjemna i może wywołać różne reakcje: ból głowy, zawroty głowy, mdłości. Przy dużym nasileniu może dojść także do omdleń. Jak uchronić się przed tym przykrym scenariuszem? Wystarczy kupować zmywacze wolne od acetonu. Jeżeli nasze paznokcie są suche i kruche, możemy zainwestować w zmywacz z dodatkiem aloesu, wzbogacony o witaminy B5 i E, a także ekstrakty z pszenicy i wapnia. Wrażliwa płytka paznokcia wymaga natomiast użycia zmywacza z ekstraktem z kreatyny i rumianku.

Lakiery do paznokci

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, w lakierach do paznokci występują dwie, toksyczne substancje: formaldehyd i toluen. Formaldehyd działa jak utwardzacz; jego wdychanie może podrażniać oczy, nos, gardło i płuca. Przy długotrwałym kontakcie z substancją zwiększa się ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową. Dla pocieszenia warto dodać, że formaldehyd szybko rozkłada się w organizmie. Toluen jest groźniejszy dla płodu. Wysokie stężenie substancji może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego płodu i wad wrodzonych.

Czytaj również  Ciąża a zwierzęta domowe
lakiery do malowania paznokci
lakiery do paznokci

Jak przeciwdziałać negatywnym skutkom działania substancji zawartych w lakierze? – domowe sposoby

Wystarczy wietrzyć pomieszczenie, zarówno w trakcie lakierowania paznokci, jak i po samym lakierowaniu. Kobiety w ciąży nie powinny malować paznokci zbyt często – w zupełności wystarczy jedna sesja tygodniowo.
W dobrych drogeriach możemy zakupić lakiery, w których składzie formaldehyd i toluen nie występują. Zawsze czytajmy opisy producenckie zamieszczone na opakowaniach produktów kosmetycznych!

A teraz kilka opinii o malowaniu paznokci znalezionych w Internecie:

Powstało wiele mitów na temat malowania paznokci. Jednak prawda jest taka, że nie mają one zbytniego wpływu na rozwój płodu. W dzisiejszych czasach nie stwierdzono, aby związki chemiczne znajdujące się w lakierze miały wpływ na organizm. Oczywiście istnieją szkodliwe składniki takie jak Ftalany, do których środowiska ekologiczne mają zastrzeżenie.

Przeprowadzono badania, które potwierdził, że zbyt duża dawka tej substancji może niekorzystnie wpływać na rozwój narządów rozrodczych szczególnie u chłopców.

Obecnie producentom zakazano stosowania zbyt wysokiego stężenia tej substancji w lakierach .

czy kobieta w ciąży może malować paznokcie
malowanie paznokci lakierem bezbarwnym

***

A ja bym uważała. Samą mnie drażni taki zapach a co dopiero dziecko. Nie wiem czy może zaszkodzić ale ja zawsze na niepewne rzeczy wolę uważać. Całą ciążę nie malowałam paznokci.

***

Osobiście uważam, ze lepiej unikać malowania paznokci w ciąży, bo wdychanie zawartych w nich substancji chemicznych może mieć niekorzystny wpływ na rozwój maluszka.  Potem te paznokcie sie zmywa, a rozpuszczalniki również nie są wskazane w tym czasie. natomiast kiedy chodziłam na zajęcia dla ciężarnych, to wiele dziewczyn miało zrobione tipsy, co mnie zawsze dziwiło, bo w salonach gdzie robią  paznokcie, to dopiero musi być smród, nawet osoby, które je robią maja przecież maski na twarzach..
ciąża i malowanie paznokciczy malowanie paznokci w ciąży szkodziczy mogę malować paznokcie w ciążyczy w ciąży można malować paznokciemalowanie paznokci w ciążypaznokcie w ciążyciąża i malowanie paznokciczy malowanie paznokci w ciąży szkodziczy mogę malować paznokcie w ciążyczy w ciąży można malować paznokciemalowanie paznokci w ciążypaznokcie w ciąży

Leave a Comment