Egipt (Arabska Republika Egipska)

Rate this post

Egipt od lat jest jednym z najchętniej wybieranych przez naszych rodaków kierunków wakacyjnych. Nie ma w tym niczego dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że jest to kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Wspaniałe zabytki, wielka historia, nowoczesne centra miast, kontrastujące z niezmierzonymi obszarami pustyń… Jeśli dodamy do tego charakterystyczny klimat Egiptu oraz szerokie możliwości komunikacyjne, łatwiej będzie zrozumieć nam fenomen egipskich wojaży. Planujesz wakacje w Egipcie? A może dopiero zastanawiasz się gdzie spędzić urlop? Z nami dowiesz się, co warto zwiedzić, poznasz egipskie ciekawostki, zabytki i wiele więcej!

Egipt – stolica, waluta, wyznania

Egipt to jedno z największych i najliczebniejszych państw Afryki. Stolicą jest Kair. Powierzchnia kraju to ponad milion kilometrów kwadratowych. Jest więc trzykrotnie większa od Polski, choć jej znaczna część to pustynie. Zaludnienie Egiptu to 82 miliony mieszkańców. Walutą Egiptu jest Funt Egipski, a dominującą religia jest tam Islam, wyznawany przez 86% mieszkańców. Silne jest także Chrześcijaństwo, które wyznaje 13% ludności, głównie Koptowie – członkowie kościoła ortodoksyjnego. Egipska waluta nie jest zbyt silna w stosunku do Złotego. 1 Funt Egipski odpowiada równowartości 0,2 zł.

kair stolica Egiptu
stolica Egiptu – Kair

Dlaczego Egipt nazywano darem Nilu?

Opisując Egipt, nie sposób nie nawiązywać na każdym kroju do starożytności. To właśnie ten okres odcisnął największe piętno na egipskiej architekturze, kulturze czy tradycjach. Dlaczego Egipt nazywano darem Nilu? Szacuje się, że określenia tego po raz pierwszy użył starożytny grecki historyk Herodot, który przemierzał rozległe tereny pustynne wzdłuż rzeki. Nil stanowił dla starożytnych Egipcjan prawdziwą świętość, uznawano ją za boską rzekę, która pomaga nawadniać pola, więc daje życie. Nil jest najdłuższą rzeką w Egipcie, liczy niespełna 7 000 kilometrów długości. Opisywanie Egiptu bez wzmianki o tym, jak istotny dla mieszkańców tego kraju jest Nil, byłoby niepełne.

Czytaj również  Hiszpania
egipski kot bastet
egipski kot

Podobnie jak koty, które w starożytnym państwie egipskim uznawane były za boskie stworzenia. Otaczano je ogromną czcią, a zabicie kota zagrożone było karą śmierci. Kotom w Egipcie przypisywano boskie moce, a na malowidłach umieszczano wizerunek bogini płodności – Bastet – o ludzkim ciele i twarzy kota. Egipt do dziś jest państwem, w którym kocia tradycja jest bardzo silna. Odwiedzając liczne targi i jarmarki organizowane na ulicach miast, znajdziemy stragany pełne kocich maskotek, figurek czy wizerunków.

Egipt i Nil
Egipt i rzeka Nil

Nie tylko koty czyli… o fladze Egiptu

Zastanawialiście się kiedykolwiek skąd taki, a nie inny kształt egipskiej flagi? Jeśli nie, to spieszymy z wyjaśnieniem. Każdy z trzech poziomych pasów na fladze Egiptu ma swoje uzasadnienie historyczne. Kolor czerwony, na samej górze, symbolizuje egipską rewolucję, podkreślając jej znaczenie dla rozwoju państwa. Kolor biały ma symbolizować przyszłość Egiptu, która ryzuje się w jasnych, czyli pozytywnych, barwach. Zaś kolor czarny przypomina mroczną przeszłość czasów przedrewolucyjnych. W centralnej części flagi Egiptu znajduje się tzw. Orzeł Saladyna, zajmujący w arabskiej symbolice szczególne miejsce.

egipt flaga
flaga Egiptu

Ciekawostek o Egipcie jest znacznie więcej, jednak uwierzcie nam, że najlepiej smakują one opowiadane na miejscu, przez przewodników lub tamtejszych mieszkańców. Słuchając wielu pasjonujących historii na środku pustyni lub w otoczeniu piramid, można na własnej skórze odczuć wielką potęgę starożytnego Egiptu.

Egipt – co warto zobaczyć?

A skoro jesteśmy już przy ciekawostkach i zwiedzaniu, warto sprawdzić, jakie atrakcje turystyczne Egiptu cieszą się największym powodzeniem. Na terenie Egiptu jest wiele miejsc, których nie zobaczyć po prostu nie wypada. Oczywiście najbardziej rozpoznawalnym symbolem państwa egipskiego są piramidy. Te największe i najsłynniejsze znajdują się w Gizie i zalicza się je do siedmiu cudów starożytnego świata.

Czytaj również  Kenia (Republika Kenii)
egipt co warto zobaczyć
piramidy w Gizie

Na spacer po kompleksie piramid z pewnością warto zarezerwować sobie więcej czasu, gdyż robi on ogromne wrażenie. Zwłaszcza najstarsze piramidy, wzniesione ponad 4 tysiące lat temu. Jako ciekawostkę wystarczy wspomnieć, że największa na świecie piramida Cheopsa składa się z ponad dwóch milionów kamiennych bloków. Niektóre z nich ważyły nawet 1,5 tony, co musi wzbudzać podziw względem ówczesnych możliwości budowlanych. Wysokość piramidy wynosi blisko 140 metrów.

Co oprócz piramid, warto jeszcze zwiedzić w Egipcie?

Pozostańmy w Gizie. To właśnie tam znajduje się posąg Wielkiego Sfinksa, przedstawiającego postać lwa z ludzką głową. Ten ogromny posąg został wyrzeźbiony 3000 lat przed naszą erą i powstał w całości z jednego, ogromnego bloku skalnego. Czyją twarz ma Sfinks? Najwięcej badaczy wskazuje na faraona Chefrena. To zdecydowanie jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Egiptu.
Nie tylko Giza kryje w sobie wiele fantastycznych miejsc.

egipt co warto zwiedić świątynia luksorska
Świątynia Luksorska

Godne zobaczenia są także Teby – starożytne miasto, pełne posągów i świątyń. Przykładem jest choćby Świątynia Luksorska, budowana przez kilku władców Egiptu. Zabytek ten powstawał przez dziesięciolecia, by ostatecznie przybrać kształt ogromnej i monumentalnej świątyni, która na przestrzeni wieków spełniała wiele różnych funkcji i byłą przejmowana przez niemal wszystkie religie – od Chrześcijaństwa, po Islam.

hierogrify eipskie
hieroglificzne płaskorzeźby i malowidła na ścianach wewnętrznych starożytnej świątyni egipskiej w Dendera

Zabytki Egiptu

Egipt to nie tylko świątynie i piramidy. Starożytny świat to również wielkie posągi, lecz nie tylko Sfinks o tym świadczy. Równie popularne i godne uwagi są Kolosy Memnona, czyli dwa posągi faraona Amenhotepa III. 800 ton wagi i 18 metrów wysokości. Posągi stanowiły część grobu władcy, strzegąc wejścia do świątyni. Ocalały po trzęsieniu ziemi, które zniszczyło doszczętnie budowlę.
Sporządzając listę tego, co warto zwiedzić w Egipcie, nie sposób nie umieścić na niej słynnej piramidy schodkowej Dżesera, której wiek szacuje się na ponad 4,5 tysiąca lat. To właśnie piramida Dżesera byłą pierwszym, tak ogromnym i monumentalnym grobowcem egipskiego władcy. Wcześniej, faraonowie chowani byli w znacznie skromniejszych, niewielkich budowlach zwanych mastabami. Co ciekawe, pod ziemią rozciąga się sieć sal i korytarzy, a sam grobowiec mieści się na głębokości 28 metrów.

Czytaj również  Ile jest stanów w USA?
zabytki egiptu piramida schodkowa Dżesera
piramida schodkowa Dżesera

Liczba zabytków starożytnego Egiptu powoduje, że tego, co warto zwiedzić i zobaczyć w Egipcie, nie da się streścić w jednym artykule. Naturalnie więc, musieliśmy ograniczyć się do najbardziej znanych miejsc, jednak w żadnym wypadku nie zamyka to listy atrakcji turystycznych Egiptu. Chcecie spędzić niezapomniane wakacje w cieniu piramid, w gorącym słońcu i z wielką historią w tle? Egipt będzie doskonałym pomysłem!

Leave a Comment