Chorwacja

Rate this post

Od wielu lat Chorwacja nie schodzi z czołówki najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Nic dziwnego – piękne plaże, wspaniałe widoki, łatwy dojazd oraz atrakcyjne położenie sprawiają, że Chorwacja ma wszystko, co potrzebne by wypocząć. Wystarczy powiedzieć, że kraj ten liczy ok. 4,5 miliona mieszkańców, a roczna liczba turystów, którzy go odwiedzają, wynosi aż 12 milionów. Pokazuje to jak potężnie rozwija się turystyka w Chorwacji. Nadmorskie kurorty u wybrzeży Adriatyku przyciągają wszystkich tych, którzy kochają błogie lenistwo w unikatowym klimacie. Mimo, że sezon trwa tu od czerwca do września, tłoczno od turystów robi się już w maju. Nic dziwnego gdyż Chorwacja to nie tylko plaże i słońce To także wiele wspaniałych zabytków, które warto zobaczyć.

 

Chorwacja – o kraju

Warto poznać podstawowe informacje na temat niezwykle popularnego kraju jakim w ostatnich latach stała się Chorwacja. Z kim graniczy państwo chorwackie? Z czego słynie Chorwacja? Z czego utrzymują się jej mieszkańcy i jak odnajdują się w codziennej rzeczywistości? Chorwacja położona jest nad Morzem Adriatyckim, w regionie Bałkanów. Graniczy z Bośnia i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami i Słowenią. Jest członkiem Unii Europejskiej, do której dołączyła w 2013 roku.

położenie chorwacji
położenie Chorwacji

Dzięki temu, wjeżdżając do Chorwacji, obywatele naszego kraju nie potrzebują paszportu i mogą przebywać na terenie Chorwacji przez 90 dni, posługując się wyłącznie dowodem osobistym. Stolicą kraju jest Zagrzeb, liczący niespełna 800 000 mieszkańców. Urzędowym językiem jest chorwacki, a także języki uznanych mniejszości narodowych: serbski, węgierski, włoski, czeski i słowacki. Języki mniejszości nie obowiązują na terenie całego kraju. Posługują się nimi mieszkańcy określonych gmin, gdzie dominuje dana mniejszość etniczna.

Starożytny rzymski amfiteatr w Puli, Chorwacja.
Starożytny rzymski amfiteatr w Puli, Chorwacja

 

Co warto wiedzieć o Chorwacji?

Niewiele państw jest w stanie zaoferować turystom tak wiele atrakcji jak Chorwacja. Co warto wiedzieć o atrakcjach turystycznych tego niewielkiego kraju? Chociażby to, że w Chorwacji znajdziemy cały szereg wspaniałych zabytkowych budowli, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do najsłynniejszych obiektów, które warto zobaczyć, z pewnością należą: Pałac Dioklecjana (Split), Bazylika Eufrazjana (Porec), Katedra Św. Jakuba (Szybenik), Wyspa Hvar, czy Jeziora Plitvickie (park narodowy). Chorwacja, z uwagi na swoje położenie, jest krajem, na terenie którego zauważyć możemy wpływy różnych kultur i tradycji.

Czytaj również  Rosja (Federacja Rosyjska)
Plitvice National Parrk, Chorwacja
wodospad w Plitvice National Parrk, Chorwacja

Mieszają się tu ze sobą kultury: śródziemnomorska, która jest dominująca w architekturze i obrzędach, zachodnioeuropejska, i oczywiście kultura Słowian. Nic dziwnego, że Chorwacja w wielu aspektach życia codziennego, czerpie ze wszystkich tych kultur to, co w nich najlepsze. Słowiańska gościnność, zachodnioeuropejska nowoczesność oraz śródziemnomorska estetyka – tak wygląda dzisiejsza Chorwacja.

O kraju, jego potencjale i walorach turystycznych można mówić całymi godzinami. Turystów przyciągają tu nie tylko morze i piękne widoki, ale także gorące temperatury, przy czym nie chodzi wyłącznie pogodę. Nocne życie, które zaczyna się tu wieczorami, po popołudniowej sjeście, przyciąga do klubów, restauracji i dyskotek setki tysięcy turystów i lokalnych mieszkańców, spragnionych dobrej zabawy – nie tylko w nadmorskich kurortach.

zdjęcia z Dalmacji, Chorwacja
historyczna kraina w Chorwacji – Dalmacja

 

Chorwacja – temperatura i klimat

Mimo że w kraju takim jak Chorwacja, temperatura zawsze jest wysoka, najcieplej jest tu oczywiście w czerwcu, lipcu i sierpniu. Średnie temperatury oscylują wtedy w granicach 30 stopni jednak nawet zima w Chorwacji jest znośna i przyjemna. Dość powiedzieć, że w lutym termometry wskazują tam 14 stopni Celsjusza, o których w Polsce możemy jedynie pomarzyć. Możemy także wsiąść w samolot lub samochód i w kilka godzin znaleźć się u wybrzeży Morza Adriatyckiego. Na własną rękę lub z biurem podróżny.

amfiteatr w Puli
arena, rzymski amfiteatr w Puli, Chorwacja

 

Wakacje w Chorwacji to jedna z najpopularniejszych ofert, dlatego zarówno ceny, jak i warunki pobytu oferowane przez biura, są niezwykle atrakcyjne. Z pewnością, w szczycie sezonu letniego spotkamy tam wielu naszych rodaków. Nic dziwnego. Wszak Chorwacja i jej zabytki, a także liczne atrakcje turystyczne sprawiają, że w rejony te ściągają prawdziwa tłumy turystów. Poniżej wymieniliśmy kilka najpiękniejszych miejsc, które naszym zdaniem, warto zobaczyć w Chorwacji. Oczywiście stanowią one zaledwie niewielki procent tego co warto zwiedzić w tym pięknym kraju.

Czytaj również  Kenia (Republika Kenii)
Dubrownik
Dubrownik z lotu ptaka, Chorwacja

Dubrownik

Nazywany „Perłą Adriatyku”, z pewnością nie bez powodu. Szczególne stare miasto urzeka swoją piękną, tradycyjną zabudowa, pełną ciasnych uliczek i pięknych, odrestaurowanych kamienic. Wielką atrakcją są z pewnością potężne mury obronne, które od wieków chroniły Dubrownik przed najazdami wrogich armii i nigdy nie pozwoliły zdobyć miasta. Nawet podczas wojny w 1991 roku. Dubrownik to najpopularniejsze miasto w Chorwacji, znacznie mniejsze, ale i znacznie chętniej odwiedzane niż Zagrzeb czy Split. Szczególnie pięknie prezentuje się z okolicznych wzgórz, zapisując w pamięci turystów niezwykłe panoramy.

wyspa Hvar
wyspa Hvar, Chorwacja

Wyspa Hvar

Mimo, że Chorwacja posiada kilkaset wysp, ta jedna cieszy się absolutnie szczególną popularnością. Hvar uznawana jest za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. Wspaniałe zabytki, winnice i drzewa oliwne powodują,że wyspa Hvar stanowi jeden najchętniej odwiedzanych zakątków Chorwacji. Chociażby ze względu na wspaniały smak lokalnego wina… Jednak Hvar to także wiele zabytkowych budowli, wśród których przeważają kościoły oraz zabytkowe mury miasta o tym samym, co wyspa, imieniu. Zarówno fortyfikacje, jak i pochodząca z VII wieku twierdza robią ogromne wrażenie na wszystkich, którzy odwiedzają wyspę.

 

miasto Split w Chorwacji
zdjęcia z miasta Split w Chorwacji

Split

Po Zagrzebiu jest drugim największym chorwacki miastem. Uznawany za jeden z najważniejszych ośrodków komunikacyjnych i przemysłowych kraju liczący 200 000 mieszkańców Split, oferuje wiele wspaniałych atrakcji i zabytków. Najpopularniejszym z nich z pewnością będą ruiny pałacu Dioklecjana. Na ich terenie zbudowane zostało nie ma całe stare miasto, które dziś przyciąga unikatowym klimatem. To jednocześnie miasto pełne sprzeczności, w którym tradycyjne kamienice kontrastują z nowoczesną zabudową. I w tym tkwi cały urok Splitu.

Makarska, Chorwacja
kurort nadmorski Makarska

Makarska

Makarska – niezwykle popularny kurort nadmorski, położony w Dalmacji. Każdego roku ściągają tam tłumy turystów, żadnych pięknej pogody, wspaniałych plaż i zapierających dech w piersiach widoków. Woda w morzu jest tu niemal idealnie turkusowa, a jeśli dodamy do tego fakt, że w niedalekim sąsiedztwie plaży znajdują się monumentalne góry Biokovo, otrzymamy jedyne w swoim rodzaju połączenie.

Czytaj również  Ile jest stanów w USA?

Leave a Comment