Rosja (Federacja Rosyjska)

3/5 - (2 votes)

Rosja – największe państwo świata. Z jednej strony supermocarstwo, pod względem potęgi militarnej i politycznej od lat konkurujące z najmożniejszymi tego świata. Z drugiej – kraj ogromnych nierówności społecznych, w którym bieda i ubóstwo przeplatają się z bogactwem nielicznej grupy oligarchów. Kraj wspaniałej kultury, słynnych pisarzy, kompozytorów i pięknych zabytków oraz niezwykle zróżnicowanej struktury etnicznej. Rosja jest państwem wielowymiarowym, które trudno jednoznacznie kategoryzować. I właśnie dlatego, jest tak pociągająca, razem ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami. Zapraszamy w podróż po Federacji Rosyjskiej – kraju, który od stuleci nie przestaje schodzić z pierwszych stron gazet. Jednocześnie kraju, który w dobie internetu stał się bohaterem niezliczonej ilości memów.

rosja położenie

Rosja – położenie i stolica

Rosja jest nie tylko największym obecnie państwem świata pod względem powierzchni. To jednocześnie szóste największe terytorium państwowe w całej historii świata. Robi to ogromne wrażenie szczególnie że czasy wielkich imperiów mamy dawno za sobą. Potęga terytorialna Rosji, która zajmuje powierzchnię ponad 17 000 000 kilometrów kwadratowych i liczy sobie 144 miliony mieszkańców, wzbudza respekt. Kraj rozciąga się od wschodnich rubieży Europy, aż po terytoria północnej Azji. Nic więc dziwnego, że na terenie Rosji znajduje się aż 11 różnych stref czasowych! Rozciągłość równoleżnikowa kraju mierzy 9000 kilometrów, zaś rozciągłość południkowa – 4000 km. Mając na uwadze tak ogromną rozpiętość, trudno wyobrazić sobie, że tak wielkim terytorium może zarządzać władza z siedzibą w Moskwie. Oczywiście, znajdziemy znacznie więcej przykładów na to, jak potężna jest Rosja.

flaga rosji (federacji rosyjskiej)
flaga Rosji

Państwo to graniczy z następującymi krajami:
• Norwegia,
• Finlandia,
• Estonia,
• Łotwa
• Białoruś,
• Ukraina,
• Gruzja
• Azerbejdżan,
• Kazachstan, Chiny. Mongolia,
• Korea Północna,
• Litwa,
• Polska.

Czytaj również  Egipt (Arabska Republika Egipska)
Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesowe
Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesowe

Jeśli dodamy do tego granice przebiegające przez terytoria morskie, do tej licznej grupy należy doliczyć także Japonię i USA. Już sama długość granic, licząca łącznie ponad 20 000 km pokazuje, jak wielkim państwem jest Rosja.

Położenie i stolica kraju, od zawsze determinowały politykę Rosji wobec innych państwa świata. To w Moskwie znajdują się siedziby najważniejszych instytucji państwowych. Licząca ponad 12 milionów mieszkańców stolica Państwa wyznacza trendy i kierunki polityki rosyjskiej. Oczywiście, jest ona jednocześnie największym miastem w Europie, z niezliczoną ilością zabytków oraz licznych atrakcji turystycznych. Co ciekawe, w wielu rankingach Moskwa uznawana jest za najdroższe do życia miasto na świecie, biorąc pod uwagę ceny towarów i usług. Jednocześnie Moskwa jest miastem, zamieszkiwanym przez największą na świecie liczbę milionerów. Wydaje się, że wszystko co dotyczy Rosji musi być największe i najbardziej efektowne. Z punktu widzenia rosyjskiej polityki jest to bardzo korzystne, pozwala bowiem kreować w oczach świata wizerunek niekwestionowanej potęgi. Mając na uwadze ten oczywisty fakt, Rosja nadaje ton światowej polityce i gospodarce.

Waluta: Rubel rosyjski
Prezydent: Władimir Putin
Język urzędowy: Język rosyjski
Kreml, Rosja
Kreml

Klimat w Rosji

Położenie geograficzne w naturalny sposób determinuje warunki atmosferyczne w tak wielkim kraju jakim jest Rosja. Klimat w poszczególnych regionach kraju jest diametralnie różny. Na terenie Niziny Wschodnioeuropejskiej przeważa klimat umiarkowany ze średnią temperaturą 25 stopni Celsjusza w lipcu. Dla porównania, w tym samym miesiącu na wybrzeżu północnym wynosi ona zaledwie 2C. Rosyjskie zimy uchodzą za jedne z najbardziej srogich, z temperaturami dochodzącymi do -50C na terenie Wschodniej Syberii. W tych rejonach pokrywa śnieżna utrzymuje się nawet przez 9 miesięcy w roku. Roczne amplitudy temperaturowe w Rosji są najwyższe na świecie i wynoszą nawet blisko 70C.

Czytaj również  Chorwacja
Szywiełucz aktywny wulkan znajdujący się na półwyspie Kamczackim w Rosji
Szywiełucz aktywny wulkan znajdujący się na półwyspie Kamczackim w Rosji

Rosja fauna i flora

W zależności od regionu i warunków klimatycznych, roślinność i gatunki zwierząt występujące na terenie Rosji, są niezwykle zróżnicowane. Najlepszy dla uprawy roślin w Rosji jest łagodny klimat śródziemnomorski. Żyje tam wiele gatunków zwierząt, od jeleni i kozic, poprzez koziorożce, żbiki, a nawet sępy. Niezliczona ilość gatunków roślin ni zwierząt, dostosowuje się do wymagań klimatycznych tak wielkiego państwa jak Rosja. Fauna i flora tego kraju należy do najbogatszych na świecie. W kraju, gdzie lasy zajmują 60% powierzchni, znajdziemy drzewa zarówno iglaste, jak i liściaste. Najpopularniejsze drzewa w Rosji, to dęby, sosny, jałowce i inne.

klasztor w Rosji
Solovetsky Spaso-Preobrazhensky Klasztor Przemienienia Morze Białe, Rosja,

Rosja ciekawostki

Naukowcy, dziennikarze oraz wiele osób zastanawia się dlaczego Rosja jest taka duża. Szukając odpowiedzi na tak postawione pytanie, nie sposób pominąć licznych mniejszości narodowych, które formalnie są obywatelami Rosji, jednak na każdym kroku podkreślają swoją odrębność. Jednym z powodów, dla których Rosja jest potęgą, jest jej imperialne nastawienie. Rosja na przestrzeni stuleci niemal nieustannie podbijała inne terytoria i – patrząc na najnowszą historię i aneksję Krymu – zostało tak do dziś. Terytorialna, polityczna i ekonomiczna potęga w oczach wielu jest jednak kolosem na glinianych nogach, z uwagi na ogromne nierówności społeczne i biedę w poszczególnych regionach. Mimo wszystkich problemów i konfliktów, praktycznie w każdym rankingu najbardziej wpływowych krajów świata, musi znaleźć się Rosja.

rosyjskie matrioszki
rosyjskie matrioszki

Ciekawostki o tym kraju potwierdzają silną pozycję Rosji w europie i na świecie. Kraj ma powierzchnię 55 razy większą od Polski, co dobitnie pokazuje, że Federacja Rosyjska wykracza poza tradycyjne postrzeganie państw i regionów. Warto wspomnieć, że moskiewskie metro jest uznawane za najlepsze na świecie. Jednak na tym nie kończy się liczba moskiewskich „naj”. W stolicy Rosji znajduje się największy McDonald’s, do którego jednorazowo może wejść ponad 700 osób. I pomyśleć, że wszystko to w kraju, który przez dziesięciolecia zimnej wojny uważał amerykańską odmianę kapitalizmu za największe zło…

Czytaj również  Hiszpania
rosyjskie dzieci
dzieci w chustach rosyjskich i samowarem

Bez dwóch zdań, Rosja jest państwem fascynującym i to pod wieloma względami. Rosyjska kultura, język, dokonania rosyjskich naukowców – wszystko to sprawia, że poczucie dumy w Rosjanach jest ogromne i uzasadnione. Kraj ten obfituje także w atrakcje turystyczne i miejsca, które warto zobaczyć. Dzięki swej niewątpliwej różnorodności, Rosja posiada wiele atrakcji istotnych dla miłośników zabytków, jak i aktywnych form wypoczynku. Wszystko zależy od regionu, w jaki się udajemy. Jednak bez względu na to, w jakim zakątku Rosji wylądujemy, na każdym kroku odczuwać będziemy specyficzny rosyjski klimat. Piękne krajobrazy, niespotykane gatunki zwierząt i bujna roślinność sprawiają, że Rosja jest krajem jedynym w swoim rodzaju. Warto ją odwiedzić, aby przekonać się o tym na własne oczy.

Leave a Comment