Informacje o Grecji

2/5 - (2 votes)

Grecja to piękny kraj o starożytnej kulturze i pochodzeniu. Można by rzec, że to kolebka ludzkości, a przynajmniej kolebka kultury europejskiej i ważne miejsce dla chrześcijaństwa, ponieważ to właśnie tu żyła święta Helena i tu powstał Konstantynopol. Wybierasz się na wakacje na południowym wschodzie Europy, więc koniecznie poznaj wszystkie informacje o Grecji. Jeszcze dziś sprawdź, co należy zwiedzić i gdzie się dobrze bawić. Zobacz też, jakie potrawy zjeść i popróbować.

Grecja położenie i informacje podstawowe.

Grecja znajduje się w strefie czasowej Europy Wschodniej, wiec panuje tam czas tzw. wschodni. Oficjalna obecna nazwa tego państwa, to Republika Grecka. Panuje tam demokratyczny ustrój polityczny (republika parlamentarna), a stolicą są Ateny (3074160160 mieszkańców). Prezydent jest wybierany przez parlament co 5 lat i jest głową państwa. Premier jest natomiast tylko szefem rządu.

Grecja znajduje się na południowo-wschodnim krańcu Europy i jest najbardziej wysuniętym na południe krajem Półwyspu Bałkańskiego, graniczącym z Morzem Egejskim, Jońskim i Śródziemnym. Sąsiednimi z nią krajami są: Bułgaria, Macedonia Północna, Albania i Turcja. Całkowita powierzchnia Grecji wynosi 131 957 km2 + 0,86% wód śródlądowych (50 949 km2).

W Grecji mieszka i żyje obecnie 10768000 ludności (2017 r.), a gęstość zaludnienia wynosi 81,75 osób/km2. W Grecji ludzie wyznają religię greckokatolicką jako oficjalną i dominującą (98%), a dodatkowo w mniejszości są też muzułmanie (1,3%) i inne (0,7%). Podstawowe jednostki miary obowiązujące w Grecji to: stopnie Celsjusza (ºC), metry (m.), kilogramy (kg), litry (l.).

Informacje o Grecji – język.

Język grecki należy do greckiej gałęzi indoeuropejskiej rodziny językowej i jest używany przez około 13 milionów ludzi mieszkających głównie w Grecji i na Cyprze. Jest tam też językiem urzędowym (tzw. język nowogrecki). Alfabet grecki jest w ciągłym użyciu od około 750 lat p.n.e. Został opracowany na podstawie starego alfabetu kananejskiego/fenickiego, a kolejność i nazwy liter pochodzą od alfabetu fenickiego.

Historia Grecji

Grecja to kraj o długiej historii i bogatym dziedzictwie kulturowym. Historia Grecji sięga łowców epoki kamienia. Później te tereny zamieszkiwali wcześni rolnicy oraz cywilizacje minojskie i mykeńskie. Potem nastąpił okres wojen i najazdów, znany jako średniowiecze. Około 1100 r. p.n.e. lud Dorian dokonał inwazji z północy i rozprzestrzenił się wzdłuż zachodniego wybrzeża. W latach 500-336 p.n.e.

Czytaj również  Ile jest stanów w USA?

Grecja była podzielona na małe miasta-państwa, z których każde składało się z miasta z otaczającą go wsią. Największe znaczenie miały państwa-miasta greckie zajmujące poszczególne wysepki. Cała taka wyspa była wtedy jak gdyby oddzielnym państwem. Starożytna grecka epoka klasyczna i hellenistyczna to jednak najwspanialszy okres, który pozostawił po sobie mnóstwo starożytnych ruin zabytków oraz podstaw tego, co dziś nazywa się „cywilizacją zachodnią” – miejsce narodzin m.in. demokracji, politologii i parlamentaryzmu, literatury zachodniej, filozofii, historii, teatru (komedii i dramatu) oraz igrzysk olimpijskich, a także wielu podstawowych twierdzeń naukowych.

informacje o grecji akropol ateny
Akropol Ateny

Znaczna część cywilizacji greckiej przetrwała albo bezpośrednio, albo poprzez pewne zmiany do dnia dzisiejszego. Obecna Grecja jest więc uważana przede wszystkim za spadkobierczynię starożytnej Grecji hellenistycznej i kolebkę zachodniej cywilizacji. Dialekty starożytnej Grecji w znacznym stopniu wpłynęły zarówno na współczesny język grecki, jak i na słownictwo innych języków używanych w dzisiejszym świecie.

Sztuka i architektura starożytnej Grecji okazały się w naszych czasach bardzo wpływowe dla społeczeństwa zachodniego. Wielce znany renesans był w dużej mierze napędzany ponownym odkryciem starożytnych greckich idei poprzez teksty i dzieła sztuki, które do tej pory były tłumione przez średniowieczne uznanie najwyższego autorytetu Kościoła i mocy nadprzyrodzonej. Świadectwo tej spuścizny stanowi m.in. 18 obiektów zaliczonych w skład Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nowożytne państwo greckie zostało ostatecznie utworzone w efekcie zwycięskiego powstania przeciwko rządom osmańskim.

Współczesna Grecja.

Współczesna Grecja, to rozwinięty kraj członkowski UE, z wysokim rozwojem społecznym i innych wskaźnikach jakości życia. Jest przy tym członkiem wielu organizacji międzynarodowych, jak na przykład: Wspólnota Europejska określana obecnie jako Unia Europejske UE (od 1981 r.), Pakt Północnoatlantycki NATO (od 1952 r. z przerwą 1974-1980), czy Europejska Agencja Kosmiczna (od 2005 r.).

Grecja jest ponadto założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych ONZ, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD i Organizacji Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego BSEC. Od 2002 r. w Grecji nie ma jej własnej waluty, na rzecz europejskiego unijnego euro. W 2013 e. Grecja znalazła się w apogeum kryzysu i spadła jednak do grupy państw rozwijających się. To pierwszy taki przypadek ekonomicznej degradacji kraju członka UE.

Czytaj również  Rosja (Federacja Rosyjska)

Grecja krajobraz i ukształtowanie terenu.

Ukształtowanie terenu Grecji typowo obejmuje kraj złożony z bardzo wielu wysp, poza pewną bardziej jednolita częścią kontynentalną. W krajobrazie obecne są głównie góry z zasięgami sięgającymi morza, półwyspy oraz wspomniane łańcuchy wysp, których liczba wynosi ok. 2500, w tym 165 zamieszkałych. Wśród najważniejszych wysp greckich trzeba wymienić: Kretę, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie.

mitikas grecja
Mitikas Grecja

Z kolei najwyższym szczytem gór w obrębie Grecji jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas, położony w masywie Gór Olimpu. Grecja ma też dostęp do aż czterech lokalnych mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu oraz Śródziemnego od południa i Jońskiego od zachodu. Kraj ten choć w sumie mały, ma jednak przy tym dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie. Jej długość wynosi aż 14880 km. Wszystko przez bardzo wyspiarski charakter Grecji.

Pogoda w Grecji

Pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni tego kraju, pogoda w Grecji różni się jednak znacznie w zależności od regionu. Północne, bardziej górzyste regiony są wiec krańcowo z prawdziwą zimą. Lód i śnieg stają się tam o wiadomej porze roku trwałym elementem krajobrazu, a temperatury spadają do niższych liczb, podobnie jak w Polsce. Z kolei obszary przybrzeżne i wyspy greckie, jako że leżące bardziej na południu i w niższych partiach nad poziomem morza, przeżywają łagodniejszą zimę pod względem lodu i śniegu.

GRECJA WYSPA NAKSOS
GRECJA WYSPA NAKSOS

Jednak panują tu wtedy wysoka wilgotność i silne wiatry przybrzeżne, co ogólnie podczas zimy sprawia, że zimno wydaje się często mimo wszystko dość nieprzyjemne. Lato jest za to bardzo gorące i suche w klimacie śródziemnomorskim, co sprawia, że Grecja jest w tym czasie ulubionym miejscem wypoczynku, szczególnie dla miłośników słońca, plaż, kąpieli i sportów morskich. Turystyka kwitnie latem szczególnie na słynnych greckich wyspach.

Informacje o Grecji – miejscowe jedzenie i napoje.

Kuchnia grecka to typowa kuchnia śródziemnomorska. Stanowi swoiste skrzyżowanie kuchni Wschodu i Zachodu, przez co kuchnia grecka jest nasycona tym, co najlepsze z obu tych kulturowych światów. Niektóre z najbardziej ciekawych smaków znanych z Zachodu, równoważą niektóre bardziej surowe i optymistyczne smaki pochodzące ze Wschodu na greckich stołach.

Czytaj również  Chorwacja
greckie jedzenie mousaka
mousaka

Współczesna kuchnia grecka szeroko wykorzystuje przy tym oliwę z oliwek, warzywa i ciepłolubne zioła, a także zboża i chleb, wino, ryby i różne mięsa, w tym drób, jagnięcinę, króliki i wieprzowinę. Ważne są też same oliwki, a także sery, bakłażany, cukinie i słynne greckie jogurty. Greckie desery charakteryzują się z kolei dominującym zastosowaniem orzechów i miodu.

Oto niektóre bardziej znane greckie specjalności narodowe:

dolmades (nadziewane liście winorośli);

musaka (zapiekanka z bakłażana z mieloną jagnięciną, cynamonem, czerwonym winem i oliwą z oliwek);

kalmary (smażone pierścienie kalmarów) lub htapodia (ośmiornica);

souvlaki (mięso pieczone na rożnie, zazwyczaj wieprzowina, jagnięcina lub kurczak);

stifado (gulasz wołowy z karmelizowaną cebulą, cynamonem i goździkami);

kokkinisto (bogaty gulasz z wołowiny, wieprzowiny lub kurczaka, gotowany z czerwonym winem i pomidorami);

horiatiki (sałatka grecka złozona z: sera feta, pomidorów, ogórków, zielonej papryki, czarnych oliwek kalamata i świeżej oliwy z oliwek).

grecje jedzenie souvlaki
grecje jedzenie souvlaki

Każdy grecki stół w lecie zawiera talerz sałatki greckiej. Smaczne placki szpinakowe (spanakopita) i serowe (tyropita) można natomiast znaleźć w Fast-foodach w każdym mieście w Grecji. Są one idealne na szybkie śniadanie lub przekąskę w drodze. Greckie jedzenie jest zwykle bardzo proste i rzadko obejmuje sosy, ale jest za to z pełnym wykorzystaniem lokalnych produktów sezonowych, oliwy z oliwek i potraw z grilla opalanego na węgiel drzewny. Woda jest zawsze podawana z posiłkami, wraz z winem lub piwem. Alkohol Ouzo pije się z tak zwanymi mezedami (przystawkami), rzadziej z pełnymi posiłkami (poza letnimi owocami morza).

Informacje o Grecji – numery telefonów.

Numer kierunkowy tego kraju to: +30, Natomiast podstawowe numery alarmowe obowiązujące w Grecji, to:

ogólny nr alarmowy 112 (można się z nim łączyć w każdej sytuacji awaryjnej, jest bezpłatny i niezależny od operator

a sieci);

policja 100;

pogotowie ratunkowe 166;

straż pożarna 199.

COMMENTS

Leave a Comment