Kenia (Republika Kenii)

Rate this post

Położona we wschodniej części Afryki Kenia bez wątpienia jest krajem, który ma wiele do zaoferowania. Nie dziwi, więc nikogo fakt, że państwo to stało się niezwykle modnym kierunkiem turystycznym. Wyprawy na safari, nurkowanie, błogie lenistwo na plaży czy poznawanie lokalnych społeczności. Oferta turystyczna Kenii jest niezwykle zróżnicowana i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Planujesz wakacje w Kenii? Z nami dowiesz się zarówno podstawowych informacji, jak i wielu nieznanych ciekawostek o tym wspaniałym kraju.

położenie Kenii
położenie Kenii

Kenia – ogólne informacje o kraju

Kraj położony jest nad Oceanem Indyjskim i to właśnie u jego wybrzeży znajdują się najpopularniejsze plaże. Samo wybrzeże ma długość 536 kilometrów. Jednak wypoczynek nad morzem to tylko jedna z wielu atrakcji, jakie proponuje nam Kenia. Co warto wiedzieć na temat jednego z najważniejszych państw afrykańskich?

Całkowita powierzchnia Kenii to niemal 600 000 kilometrów kwadratowych.

Kenia graniczy z Somalią, Etiopią, Sudanem Południowym, Ugandą oraz Tanzanią. Co ciekawe, Kenia jest jednym z 15 państwa świata, przez którego terytorium przebiega równik. Nic, więc dziwnego, że to właśnie klimat równikowy i monsunowy nadają ton pogodzie w Kenii. Średnie miesięczne temperatury w Kenii wahają się od 19 stopni w górach, do 18 na wybrzeżu. Między kwietniem, a czerwcem w nizinnej części kraju przypada pora deszczowa. Z kolei na pozostałych terenach mamy do czynienia z dwiema porami deszczowymi, które występują w okresach od marca do maja oraz od listopada do grudnia.

flaga kenia
flaga Kenii

Położenie geograficzne, w którym znajduje się Kenia, pogoda i klimat w kraju, mają decydujący wpływ na faunę i florę. W Kenii żyją typowe gatunki zwierząt, które możemy spotkać na sawannie. Znajdziemy tu słonie afrykańskie, a także nosorożce, gazele, antylopy, zebry, lwy czy żyrafy. Kenia w Afryce odgrywa niezwykle istotną rolę, zarówno pod względem siedlisk wspomnianych wyżej gatunków zwierząt, jak i licznych parków narodowych i rezerwatów przyrody. Mieszkańcy kraju utrzymują się w przeważającym stopniu z rolnictwa, które daje 1/3 PKB kraju. Pracuje w nim ponad 70% osób pracujących. Rozwija się także przemysł oraz oczywiście usługi, z których najdynamiczniejszy wzrost odnotowuje turystyka.

Czytaj również  Hiszpania
stolica Nairobi
stolica Kenii – Nairobi

Kenia co warto zobaczyć?

Trudno znaleźć w Afryce kraj o większych kontrastach niż Kenia. Stolica kraju – Nairobi, stanowiąca centrum biznesowe i naukowe, kontra klimat nieodkrytej sawanny czy pustyni Chalbi. Susze kontra pory deszczowe. Turyści płacący ogromne sumy za wakacje na safari, kontra biedna tubylcza ludność. Kenia od wielu lat przyciąga i fascynuje, właśnie dlatego, że można znaleźć tam wszystko. Urzędowymi językami są w Kenii angielski oraz język suahili. Niezwykle bogate zróżnicowanie kulturowe kraju pozwala spotkać tu wiele grup plemiennych, charakteryzujących się niezwykle widowiskowymi dla przeciętnego turysty obrzędami czy strojami.

Masajowie
Tańczący Masajowie

Biorąc pod uwagę wszystkie lokalne narzecza i plemienne języki, w Kenii mówi w ponad 40 językach. Kenijczycy to ludzie o niezwykle pogodnym usposobieniu i z pewnością udzielą rad turystom, odnośnie ciekawych miejsc, których tak wiele ma Kenia. Co warto zobaczyć w jednym z największych i najciekawszych kulturowo krajów w Afryce? Oferta biur turystycznych stanowi najlepszy dowód na to, że niewiele kierunków na świecie słynie z tak bogatej i tak zróżnicowanej oferty turystycznej jak Kenia.

wielka migracja zwierząt
wielka migracja Masai Mara National Park, Kenia

Kiedy na wakacje do Kenii?

Najlepszą porą jest okres od grudnia do lutego. To właśnie wtedy trafiamy prosto w sam środek sezonu turystycznego w Kenii. A atrakcji dla turystów jest tu naprawdę sporo. Pierwszą z nich, która nasuwa się niemal automatycznie, jest oczywiście safari. Możliwość obcowania z dzikimi zwierzętami w ich naturalnym środowisku, to niezwykle atrakcyjna forma spędzenia czasu wolnego w Kenii. Aby zobaczyć słonie zebry czy żyrafy, nie wspominając o lwach czy antylopach, warto udać się w okolice parku narodowego Tsavo na wybrzeżu. Znajdziemy tam nie tylko wspaniałe zwierzęta, ale także niesamowite krajobrazy, jakie oferuje nam Kenia.

Czytaj również  Informacje o Grecji
góra w Kenii
Kilimandżaro najwyższa góra Afryki

Co warto zobaczyć? Przede wszystkim Kilimandżaro. Najwyższą góra Afryki leży na terytorium Tanzanii, jednak z chociażby z parku narodowego Amboseli, widok na nią jest niezwykle atrakcyjny. Wyprawa na safari to przedsięwzięcie na które należy zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu (minimum 2 dni). Jeśli wolimy przeżyć je w nieco bardziej „skondensowanej” formie, możemy udać się do rezerwatu Masai Mara, gdzie również znajdziemy wiele gatunków afrykańskich zwierząt. Możemy spotkać tam tzw. Wielką Piątkę (bawół, słoń, lew, nosorożec, lampart), czyli 5 największych gatunków zwierząt lądowych, żyjących w Afryce.

wielka piątka afryki
wielka piątka Afryki – słoń, bawół, nosorożec, lew i lampart

Plaża i morze

Jednak nie tylko safari żyje człowiek w Kenii. Kraj ten stanowi atrakcyjną alternatywę dla wszystkich miłośników beztroskiego plażowania i leniuchowania nad brzegiem oceanu. Wiele kilometrów pięknych, piaszczystych plaż, bajecznie czysta woda oraz słońce, którego na wybrzeżu nie brakuje przez cały rok. Wszystko to sprawia, że liczba turystów na kenijskich plażach stale wzrasta. Obok najbardziej zatłoczonych plaż, znajdziemy jednak również niezwykle urokliwe zakątki, idealne dla wszystkich tych, którzy chcą napawać się ciszą i spokojem w cieniu palm kokosowych. Prawa, że brzmi nieźle? A to oczywiście nadal nie wszystko, co oferuje nam Kenia.

Podróże po tym kraju pozwalają poznać lokalną społeczność, która jest niezwykle zróżnicowana i pełna kontrastów – jak wszystko w Kenii. Jednak w interakcje z lokalnymi mieszkańcami najlepiej wchodzić pod opieką przewodnika, gdyż warto zachować w tym przypadku ostrożność. Nigdy nie wiemy bowiem, jakie intencje mają nowo poznane osoby. Spacery po kenijskich wioskach to jedna z organizowanych przez biura podróży atrakcji, a liczba osób pragnących poznawać kenijską kulturę w taki sposób, jest coraz większa.

plaża w Kenii
Tiwi Beach, Kenia

Podwodna Kenia

Wielką atrakcją turystyczną Kenii jest z pewnością nurkowanie. Warunki do uprawiania tego sportu są tutaj wprost rewelacyjne. Możliwość nurkowania w towarzystwie barwnych i kolorowych ryb czy żółwi morskich, podziwianie raf koralowych… Podwodny krajobraz Kenii jest tak samo atrakcyjny, jak ten na lądzie. Nic więc dziwnego, że pomimo stosunkowo wysokich cen, miłośników nurkowania w Oceanie Indyjskim nie brakuje, a wręcz stale ich przybywa. Wakacje w Kenii to doskonały pomysł na spędzenie urlopu inaczej niż tradycyjne lenistwo na plaży i zwiedzanie. Nie brakuje tu luksusowych hoteli i wszystkich udogodnień, jakie czekają na turystów winnych krajach. Kenia ma jednak coś jeszcze – unikatowy, jedyny w swoim rodzaju klimat.

Czytaj również  Ile jest stanów w USA?

Leave a Comment