Co warto wiedzieć o Polsce?

Related Post

Co warto wiedzieć o Polsce?
4/5 - (1 vote)

Zarówno dla obcokrajowców, którzy odwiedzają Polskę, jak i dla samych Polaków, nasz rodzinny kraj bywa zaskakujący i pełen niespodzianek. Co warto wiedzieć o Polsce przybywając tu w celach naukowych, biznesowych, turystycznych czy rodzinnych? Z naszego artykułu dowiecie się wszystkiego, co o Polsce powinien wiedzieć zagraniczny student czy przyjeżdżający do naszego kraju turysta. Jeśli potrzebujesz szybko sprawdzić podstawowe informacje oraz polskie ciekawostki i zwyczaje, zapraszamy do lektury naszego artykułu!

co warto wiedzieć o polsce flaga polski
flaga Polski

Polska podstawowe informacje

Rzeczpospolita Polska bo tak brzmi oficjalna nazwa naszego kraju, to jedno z największych państw Europy. Powierzchnia kraju to 312679 km2. Kraj zamieszkuje 38 mln mieszkańców, co sprawia, że pod względem liczby ludności Polska zajmuje 6. miejsce w Unii Europejskiej i 7. w Europie (nie licząc Rosji). Stolicą Polski jest Warszawa – miasto zamieszkiwane przez 1,7 miliona mieszkańców. Całą aglomerację warszawską zamieszkuje ok. 2,5 mln osób. Polska graniczy z Niemcami. Czechami Słowacją, Ukrainą, Białorusią, Litwą i Rosją (Obwód Kaliningradzki). Kraj położony jest nad Morzem Bałtyckim, a długość wybrzeża to 440 km.

 

Językiem urzędowym na terenie kraju jest język polski. Polacy coraz lepiej mówią w językach obcych, przede wszystkim po angielsku, niemiecku i rosyjsku. Walutą obowiązującą w Polsce jest 11 polski złoty (1 PLN). 1 złoty = 100 groszy. W przeliczeniu na Euro wartość złotówki wynosi ponad 4 zł. Od 2004 roku Polska jest członkiem Unii Europejskiej, a wschodnia granica naszego kraju jest jednocześnie wschodnią granicą całej Wspólnoty oraz strefy Schengen.

co warto wiedzieć o polsce waluta polski
waluta Polski – złoty polski

Co warto wiedzieć o Polsce poza powyższymi informacjami?

Z całą pewnością, warto zwrócić uwagę na klimat, jaki panuje w Polsce. Podobnie, jak w pozostałych krajach Europy Wschodniej, również klimat w Polsce jest umiarkowany o charakterze kontynentalnym. Zimy w naszym kraju są dość chłodne i surowe, a lata dość gorące. Temperatura w styczniu wynosi średnio -1OC do -5OC, w lipcu +16,6OC – 19OC. Większość obcokrajowców, zwłaszcza z ciepłych, zachodnich krajów, podeślą, że klimat panujący w Polsce jest dla nich trudny, zwłaszcza na początku pobytu. Gorące lata, gdy temperatura przekracza 35 stopni oraz piękna wiosna i jesień, wynagradzają miesiące słoty i zimna, od października do marca. Od kilku lat, polska zima jest nieco lżejsza niż w poprzednich dekadach. Przede wszystkim pada mniej śniegu. Temperatury mogą dochodzić do -20 stopni lecz nie jest to stały trend, co najlepiej pokazują średnie temperatury stycznia.

Czytaj również  Bieszczady
co warto wiedzieć o polsce warte zwiedzenia
Łazienki Królewskie w Warszawie

Polska w Europie i na świecie

Polska należy do wielu międzynarodowych organizacji. Najważniejsze to oczywiście Unia Europejska (członkostwo od 2004) oraz NATO (członkostwo od 1999). Poza tymi organizacjami, Polska jest także członkiem:
Międzynarodowego Funduszu Walutowego,
ONZ,
UNESCO,
Światowej Organizacji Zdrowia,
Światowej Organizacji Handlu,
OECD,
Grupy Wyszehradzkiej,
wielu innych organizacji o charakterze politycznym, gospodarczym i społecznym.

Pałac Kultury w Warszawie
Pałac Kultury w Warszawie

Polacy i Polska – ciekawostki

Poza informacjami urzędowymi, niezbędnymi by sprawnie poruszać się po naszym kraju, jest jeszcze wiele innych ciekawostek i informacji, które warto zgłębić. Co warto wiedzieć o Polsce, a przede wszystkim o Polakach? Wielu cudzoziemców wskazuje na polską gościnność i serdeczność. Trudno nie zgodzić się z tym spostrzeżeniem. Polacy z reguły są bardzo gościnni i serdeczni, zwłaszcza w stosunku do osób przyjezdnych. Takie nastawienie z pewnością pomaga pozytywnie postrzegać nasz kraj za granicą. Często, w grę wchodzi tzw. zasada „Zastaw się, a postaw się”, w myśl której Polacy uwielbiają robić wielkie wrażenie na swoich gościach. Podejmują ich niezwykle uroczyście i wystawnie, nawet jeśli ich status majątkowy na to nie pozwala. Bo cóż może być ważniejszego od dobrej zabawy z najlepszymi przyjaciółmi…

Morskie Oko – największe jezioro w Tatrach
Morskie Oko – największe jezioro w Tatrach

Polska gościnność, to z pewnością nie jedyne, co warto wiedzieć o Polsce, planując przyjazd do naszego kraju. Warto wspomnieć, że w Polsce nie ma zwyczaju zwracania się per „ty” do innych osób. W naszym kraju obowiązuje forma grzecznościowa „pan/pani”. Dlatego zwracanie się na „ty” do przypadkowych osób na ulicy, np. pytając o drogę, może zostać uznane za niegrzeczne.

Polscy są narodem z natury konserwatywnym, jeśli chodzi o przywiązanie do rodziny i wartości. Przez całe stulecia rodzina zawsze stawiana była jako wartość najwyższa. Ma to swoje odzwierciedlenie w tradycji rodzinnych spotkań, obiadów, wspólnego przezywania świąt oraz ważnych momentów. Przywiązanie do wartości rodzinnych stanowi niezmiennie ważny element polskiej kultury. Jednak samo życie Polaków się z mienia. Jeszcze do niedawna, tradycyjny model rodziny zakładał, że to mężczyzna pracuje i utrzymuje rodzinę, a kobieta zajmuje się domem. Jednak ostatnie dziesięciolecia znacznie przewartościowały ten schemat. Dzisiaj kobiety często robią kariery na równi ze swoim partnerami, a czasem nawet to mężczyzna zajmuje się domem.

Czytaj również  Bieszczady

polskie kobiety

Jeszcze do niedawno, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, nie wyobrażano sobie, aby ludzie żyli ze sobą w związkach partnerskich. Fundamentem związku był sakramentalny ślub – cywilny lub kościelny. Jednak i to się zmienia diametralnie. Coraz więcej młodych ludzi wybiera życie w związkach nieformalnych, jednak mimo to, związki partnerski wciąż nie są w naszym kraju zalegalizowane. Partnerzy nie mają prawa do dziedziczenia majątku, wspólnego rozliczania z fiskusem oraz wielu praw, przysługujących małżeństwom. Polska jest krajem ludzi głęboko wierzących. Katolicyzm jest w naszym kraju wyznaniem dominującym i z pewnością informacja ta stanowi to, co warto wiedzieć o Polsce. Pozwala to bowiem zrozumieć lepiej mentalność i naturę Polaków. Dla większości z nich normy i zasady religijne mają bardzo duże znaczenie.

Polska jest krajem ludzi serdecznych i gościnnych. Przyjeżdżając tu, cudzoziemcy chwalą wiele rzeczy, jednak polska gościnność i polska kuchnia zazwyczaj cieszą się wybitną opinią. Mamy nadzieję, że wszystko, co trzeba wiedzieć o Polsce, udało się zawrzeć w naszym tekście.

COMMENTS

Leave a Comment