Borówka amerykańska

Rate this post

Owoce borówki amerykańskiej w naszym kraju wciąż traktowane są jak dobro luksusowe. Mimo że Polska od lat zalicza się do ścisłej czołówki w zakresie produkcji tego owocu, znacząca większość borówki amerykańskiej uprawianej w naszym kraju trafia na eksport. Trzeba przyznać, że borówka amerykańska ma bezcenne właściwości, a jej regularne spożywanie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, przyczyniając się jednocześnie do utraty zbędnych kilogramów. Nie dziwi, więc fakt, że coraz więcej osób pragnie mieć krzewy borówki amerykańskiej w swoim ogrodzie. Dotyczy to nie tylko plantatorów, którzy sadzą ją w celach zarobkowych, ale także zwykłych pasjonatów tego owocu. Krzewy borówki amerykańskiej są bardzo efektowne, dzięki czemu mogą stanowić także ozdobę naszego ogrodu. Z naszego tekstu dowiecie się wszystkiego, co niezbędne, by w waszym ogrodzie wyrosła piękna i zdrowa borówka amerykańska. Pielęgnacja, uprawa i rozmnażanie tej rośliny wymagają poświęcenia sporo czasu i uwagi. Jednak umiejętnie uprawiana, z pewnością odwdzięczy się nam wspaniałym wyglądem oraz smacznymi i zdrowymi owocami.

Krzewy borówki amerykańskiej mogą osiągać nawet 2 metry wysokości. Charakteryzują się prostymi pędami, wzniesionymi ku górze. Borówka amerykańska kwitnie na przełomie maja i czerwca, a jej kwiatostany pogrupowane są w białe dzwoneczki. Listki borówki na jesień zmieniają kolor na czerwony i żółty. Dzięki temu roślina doskonale sprawdza się jako krzew ozdobny, zapewniając piękny i nietuzinkowy wygląd każdego ogrodu. Jeden krzew borówki pozwala osiągnąć wydajność na poziomie od 3 do 6 kg owoców, które wyglądem przypominają pospolite czarne jagody, spotykane w rodzimych lasach. Są jednak od nich znacznie większe i pokryte woskowatym nalotem, stanowiącym warstwę ochronną.

plantacja borówka amerykańska

Uprawa borówki amerykańskiej – bez względu na to, czy zależy nam na pysznych i zdrowych owocach, czy na walorach estetycznych rośliny – nie jest łatwa i wymaga sporego poświęcenia. Podstawowym wymogiem, jaki musimy spełnić, jest wybór właściwego stanowiska w ogrodzie. Nie jest tajemnicą, że krzewy borówki amerykańskiej preferują lekko kwaśne gleby, bogate w próchnice. Optymalne pH gleby pod uprawę borówki amerykańskiej zawiera się w przedziale 4,3-4,8. Jeśli gleba w naszym ogrodzie ma większe pH od powyższej, niezbędne będzie jej odpowiednie zakwaszenie. W tym celu należy zastosować siarkę lub torf. Gleba w okresie wegetacji nie powinna mieć niższej temperatury niż 18 C.

Czytaj również  Pomidor gruntowy karłowy Malinowy Bosman

Borówka amerykańska — Jaką odmianę wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele odmian borówki amerykańskiej, jednak większość z nich ma identyczne wymagania glebowe, dlatego wybierając odmianę, warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak pora dojrzewania owoców czy plenność poszczególnych odmian. I tak, ze względu na czas owocowania, wyróżniamy odmiany:

• wczesne (Weymouth, Buette, Sunrise) – wydające owoce w lipcu
• średnie (Bueray, Bluecrop, Nelson) – owocują w końcówce lata
• późne (Bluegold, Darrow, Herbert) – owocujące jesienią.

Jeśli chodzi o plenność, poleca się wybieranie odmian o jej wysokim poziomie. Właśnie z tego względu, najbardziej popularnymi odmianami borówki amerykańskiej, uprawianymi w naszym kraju, są Bluecrop oraz Nelson. Są to jednocześnie uprawy o dużej odporność na niskie temperatury, co jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę panujący w naszym kraju klimat.

owoce borówki amerykańskiej

Jak sadzić borówkę amerykańską?

Wymagania glebowe, to nie wszystko, czego oczekuje od nas borówka amerykańska. W jakiej odległości sadzić krzewy, by zapewnić im najlepsze możliwości wzrostu, łatwy zbiór owoców, a także odpowiedni, efektowny wygląd na rabatach? Przyjmuje się, że optymalna odległość między poszczególnymi krzewami, powinna wynosić ok. 1 metra. Pozwoli to na swobodny wzrost i jednocześnie zapewni efektowną aranżację miejsca w ogrodzie. Jeśli mamy do posadzenia więcej krzewów, warto posadzić je w rzędach. Wówczas, należy także uwzględnić odległość poszczególnymi rzędami, która nie powinna być mniejsza niż 2 metry. W przypadku uprawy borówki w celach przemysłowych warto zwiększyć odstęp do 3 merów, ze względu na szerokość maszyn do zbioru owoców.

Zanim przystąpimy do sadzenia, należy w sposób bardzo dokładny wykonać odchwaszczenie stanowiska i pobyć się chwastów o charakterze stałym. Regularna pielęgnacja borówki amerykańskiej zakłada również okresowe wyrywanie chwastów w trakcie wegetacji rośliny. Chwasty będą miały trudniej, jeśli zastosujemy ściółkę, warstwę kory lub trocin z drzew iglastych.

Czytaj również  Truskawkomalina

nawóz do borówki amerykańskiej

Nawożenie i podlewanie

Większość najpopularniejszych odmian borówki amerykańskiej ma płytkie systemy korzeniowe. Oznacza to, że roślina nie jest w stanie pobiegać wody i składników odżywczych z głębszych partii gruntu. Niezwykle istotne jest więc jej nawadnianie i nawożenie w celu zapewnienia systematycznego wzrostu. W pierwszym roku od posadzenia należy ją regularnie podlewać, a w trakcie upałów, dodatkowo zintensyfikować nawadnianie.

Istotne jest również nawożenie krzewów specjalnymi nawozami, dedykowanymi poszczególnym odmianom borówki wysokiej. Podstawowymi pierwiastkami, jakie powinny zawierać nawozy dla borówki amerykańskiej, są potas i fosfor.

Co bardzo ważne, borówka amerykańska powinna być także regularnie podcinana, w celu zwiększenia przyrostu oraz ilości pąków kwiatowych i lepszego owocowania. W okresie pierwszych 3 lat podcinanie polega na usuwaniu słabych oraz zainfekowanych pędów. W czwarty roku należy usuwać już pędy stare, gdyż borówka owocuje najlepiej na pędach 3-4 letnich.

zbiór borówki ameryakńskiej

Borówka amerykańska na choroby i szkodniki jest bardzo odporna, dlatego nie ma potrzeby stosowania praktycznie żadnych chemicznych środków ochrony roślin. Nawet jeśli nasz krzew padnie ofiarną szkodnika, to zazwyczaj w żaden sposób nie wpływa to na jego kondycję, owocowanie czy kwiatostany. Usuwanie chorych pędów i ręczne zbieranie szkodników wystarczy. Borówka amerykańska, w zależności od odmiany, ma dojrzałe owoce średnio po upływie 2,5 miesiąca od zakwitnięcia.

Leave a Comment