Rekin wielorybi

5/5 - (1 vote)

Zwierzęcy świat nie przestaje fascynować. Skrywa wiele ciekawostek i tajemnic, przez co dla wielu z nas jest tak ekscytujący. Tysiące gatunków, rodzin, rzędów. Wśród nich, osobniki absolutnie niezwykłe, takie jak rekin wielorybi – największa ryba świata. Zastanawiacie się gdzie można go spotkać? Czym żywią się rekiny wielorybie i czy – podobnie jak wiele innych gatunków rekinów, są niebezpieczne dla ludzi? Na te i wiele innych pytań, odpowiedź znajdziecie w naszym artykule – zapraszamy na bliskie spotkanie z rekinem wielorybim.

 

Największa ryba świata – jak długi jest rekin wielorybi?

Przemierzając tropikalne wody na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem Ameryki Północnej i Południowej, możemy natknąć się na rybę imponujących rozmiarów. Rekin wielorybi jest gatunkiem migracyjnym. Oznacza to, że w poszukiwaniu pokarmu oraz warunków do życia, jest w stanie pokonywać w trakcie swojego życia imponujące odległości. Szacuje się, że zwierzęta te są w stanie przepłynąć nawet 12 000 kilometrów. Jak długi jest rekin wielorybi? Opisując go, nie sposób nie zacząć od tych wymiarów, które czynią go wyjątkowym. Długość ciał największych osobników może dochodzić nawet do 18 metrów! Jednak to nie wszystko.

Równie imponująca jest waga rekina wielorybiego, która średnio, u dorosłych przedstawicieli gatunku, oscyluje w okolicach 13 ton. Rekin wielorybi ma także najgrubszą spośród wszystkich ryb na świecie skórę. Jej grubość to ok. 10 cm. Ma to szczególne znaczenie z uwagi na fakt, że rekin wielorybi narażony jest na ataki ze strony drapieżników. Gruba skóra czyni go odpornym na ostre zęby, należące chociażby do innych rekinów. Sam rekin wielorybi do ryb drapieżnych się nie zalicza. Zatem co je rekin wielorybi? Zjada on plankton, niewielkie bezkręgowce żyjące w wodzie oraz skorupiaki.

Czytaj również  Leśne zwierzęta

rekin wielorybi porównanie do człowieka

Rekin wielorybi – wygląd, kolor skóry

Skoro wiemy, czym żywi się największa ryba na świecie, ile waży oraz mierzy, czas na bardziej szczegółowy opis. Jak wygląda rekin wielorybi? Charakteryzuje się on ogromnym, spłaszczonym otworem gębowym, który może otwierać na szerokość od 1 do 1,5 mera. W okolicy otworów nosowych, występują krótkie i delikatne wąsiki. Niezwykle ciekawym zagadnieniem jest umaszczenie rekinów wielorybich. Jeśli chodzi o kolor ich skóry, warto wiedzieć, że zmienia się on z wiekiem. Kluczowe jest tu osiągnięcie długości 4 metrów. Od tego momentu, barwa skóry rekina pozostaje już niezmienna. Zwyczaj, rekiny wielorybie mają szary lub szaro-ciemny grzbiet, a charakterystycznymi plamkami w kolorze białym, żółtym lub zielonym. Brzuch rekina zazwyczaj jest biały albo zielony.

Co ciekawe, nie ma na świecie dwóch przedstawicieli tego gatunku, o jednakowy umaszczeniu. Każdy rekin wielorybi ma na swoim ciele jedyny w swoim rodzaju układ plamek, cętek i kolorów. Pokazuje to, jak fascynującą rybą jest rekin wielorybi. Wielkość to zdecydowanie nie wszystko. Biorąc pod uwagę wszystkie pozostałe cechy największej ryby świata, trudno nazywać ją inaczej niż fenomenem.

rekin wielorybi filtrujący wodę w poszukiwaniu planktonu
rekin wielorybi filtrujący wodę w poszukiwaniu planktonu

Rekin wielorybi – gdzie występuje?

Zastanawiacie się gdzie występuje rekin wielorybi? Optymalne warunki bytowania dla tego gatunku, to wody czyste i ciepłe. Rekiny wielorybie uwielbiają pływać w płytkich wodach, z uwagi na fakt, że jet tam znacznie cieplej niż na dużych głębokościach. Przede wszystkim spotkać je można u wybrzeży Meksyku. Z rekordowego występowania rekina wielorybiego zasłynął niegdyś półwysep Jukatan, u wybrzeży którego jednorazowo zauważyć można było nawet 400 rekinów. Nie oznacza to bynajmniej, że największa ryba świata porusza się wyłącznie w stadach. Bardzo często, rekiny wielorybie przemieszczają się samotnie. Biorąc pod uwagę ich ogromne rozmiary, a także rekordowo grubą skórę, niewiele jest w stanie im zagrozić.

Czytaj również  Biedronki ninja

Co istotne, rekin wielorybi nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi. Nie tylko nie jest rybą drapieżna, ale także charakteryzuje się wyjątkowo spokojnym usposobieniem. Nieprowokowany, nie atakuje nikogo, o czym przekonać się mogą wszyscy miłośnicy nurkowania w ich towarzystwie. Co prawda, nie jest to wybitnie tanie przyjemność, jednak wrażenia będą z pewnością niezapomniane.

rekin wielorybi największa ryba na świecie

Ssak czy ryba?

Rekin wielorybi – ssak czy ryba? Odpowiedź na to pytanie nurtuje wielu, aczkolwiek jest ona dość jednoznaczna. Rekiny wielorybie są zwierzętami morskimi i zaliczają się do ryb. O ile ssakiem jest wieloryb, o tyle rekiny wielorybie to stworzenia jajożyworodne. Samica rekina składa jednorazowo 16 jaj, z których rozwijają się młode. Rekin wielorybi dojrzałość płciową osiąga dopiero w wieku 25 lat i dopiero wtedy samica może złożyć jaja. Ma to negatywny wpływ na populację rekinów, gdyż liczba osobników przychodzących na świat, jest dość ograniczona. Co więcej, część złożonych przez samicę jaj staje się obiektem ataku ze strony innych drapieżników. Przetrwają więc jedynie nieliczne osobniki. Z tego powodu, w ostatnich latach, mamy do czynienia ze znacznym spadkiem populacji rekina wielorybiego. Oprócz drapieżników, wpływ na to mają także utrata siedliska czy brak dostępnego pożywienia.

rekiny wielorybie
rekiny wielorybie

Ochrona rekinów wielorybich

Na całym świecie, podejmowane są liczne starania, mające na celu ochronę rekina wielorybiego. Największa ryba na świecie, objęta jest ochroną wszędzie tam, gdzie stwierdzone zostanie jej występowanie. 13-tonowe olbrzymy często giną także na skutek zderzenia z łodziami. Jednak największe zagorzenie – co należy przyznać z żalem – czyha na nie ze strony ludzi. Z uwagi na swoją imponującą wielkość, rekin wielorybi często staje się obiektem nielegalnych polowań kłusowników. Ma to ogromny wpływ na drastyczne zmniejszenie populacji rekina wielorybiego, praktycznie na całym świecie. Kłusownicy szczególnie gustują w największych osobnikach, o długości zbliżającej się do 18 metrów. Efektem tego nielegalnego procederu jest zmniejszenie się średniej długości rekina wielorybiego o 2 metry na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Czytaj również  Zwierzęta żyjące w Morzu Bałtyckim

Należy także wziąć pod uwagę fakt, że rekin wielorybi jest szczególnie narażony na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Ich skóra jest co prawda odporna na uszkodzenia mechaniczne, lecz bardzo wrażliwa na zanieczyszczenie środowiska. Jeśli dodamy do tego, że rekiny pływają w płytkich wodach, które najczęściej ulegają skażeniu, widzimy, jak wiele niebezpieczeństw im grozi. Tym większa rola wszelkiego rodzaju organizacji ekologicznych, które zajmują się prowadzeniem działań, mających na celu ochronę gatunku. Największa ryba świata, pomimo swych rozmiarów, nie poradzi sobie sama ze wszystkimi zagrożeniami. Konieczne są więc skuteczne działania, podejmowane przez ekologów.

COMMENTS

Leave a Comment