Jaka jest prawdziwa pizza?
Tradycyjna włoska pizza różni się nieco od tego, co możemy spotkać w wielu polskich pizzeriach. Prawdziwa pizza to cieniutkie ciasto drożdżowe, sos pomidorowy z soczystych pomidorów, starty delikatny ser mozzarella oraz dodatek aromatycznych ziół. Taką kompozycję można wzbogacić różnymi dodatkami, które jednak nie powinny zbytnio dominować smakiem. Tradycyjny przepis na pizzę nakazuje wypiekać ją w mocno rozgrzanym piecu i podawać jeszcze ciepłą, choć coraz częściej zjada się ją też na zimno.
Historia pizzy
Zanim pizza, jaką znamy dzisiaj, uzyskała swoją ostateczną formę, musiała przejść kilka metamorfoz. Jej najprostsza i najstarsza wersja pod postacią cienkiego placka była znana już w starożytnym Egipcie, gdzie traktowano ją jako środek płatniczy. Następnie pojawiła się w Rzymie pod nazwą foccaccie i była przyprawiana serem i ziołami. Słowa piza pierwszy raz użyto w 997 r. dla nazwania dwóch pierwszych rodzajów pizzy: z serem i bazylią oraz z rybą. Pierwszy przepis na pizzę podobną do dzisiejszej stworzono w Neapolu, w pierwszych pizzeriach. We Włoszech pojawiły się wtedy pomidory, z których zaczęto przygotowywać sos używany później do smarowania pizzy. Na przestrzeni wieków tworzono coraz to nowe rodzaje pizzy, od marinary z pomidorami po margeritę, przysmak królowej Małgorzaty Sabaudzkiej, nazwaną tak na jej cześć. W Stanach Zjednoczonych pizza pojawiła się dopiero w XIX wieku.
Podstawowe rodzaje tradycyjnej pizzy
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje pizzy: neapolitańską oraz sycylijską. Różnią się one przede wszystkim kształtem oraz kolejnością układania dodatków. Pizza sycylijska, mniej znana w Polce, jest prostokątna i nie zawiera zbyt wielu dodatków. Jej głównymi składnikami są sos oraz ser, z tym, że ser jest polany sosem, nie tak jak w pizzy neapolitańskiej. Podstawowy przepis na pizzę neapolitańską składa się natomiast z:
ciasta drożdżowego (mąka typu 00, drożdże piwne, oliwa z oliwek, woda pitna, sól) – ciasto wyrabia się ręcznie lub w mikserze wolnoobrotowym, a po wyrośnięciu ugniata się wyłącznie rękami,
sosu z pomidorów San Marzano, uprawianych w okolicach Wezuwiusza,
mozzarelli z mleka bawolego.
Pizza powinna mieć grubość 0,4 centymetra, a na brzegach maksymalnie 1-2 centymetry. Należy wypiekać ją w piecu opalanym drewnem, aż brzegi będą zarumienione.
Przepis na pizzę
W Polsce niezwykle trudno jest o oryginalne składniki potrzebne do przygotowania pizzy. Dlatego musimy posiłkować się produktami dostępnymi w lokalnych sklepach, a najlepiej wybierać te o najwyższej jakości, ponieważ wtedy smak naszej pizzy będzie najbogatszy. Podajemy przepis na ciasto na pizzę, przepis na sos do pizzy i kilka pomysłów na kompozycje dodatków.
Ciasto na pizzę
Składniki:
3 szklanki mąki (typ 550/500)
25 g drożdży
225 ml zimnej wody
czubata łyżeczka cukru
łyżka stołowa oleju
łyżka stołowa soli
Sposób przygotowania:
Na samym początku przygotowuj rozczyn – to jedna z najważniejszych czynności podczas przygotowywania pizzy, bo to właśnie od rozczynu zależy, czy ciasto będzie odpowiednio elastyczne i kruche. Rozkrusz droższe w miseczce i zasyp je cukrem. Dodaj 2/3 wcześniej przygotowanej wody i zostaw na 10 minut, nie mieszając. Po tym czasie dodaj sól i wymieszaj całość.
Wsyp mąkę do miski i wlej do niej rozczyn. Ugniataj przez chwilę, a następnie dodaj pozostałą wodę. Ugniataj przez ok. 20 minut, póki ciasto będzie całkowicie gładkie. Na samym końcu dolej łyżkę oleju i ugniataj jeszcze przez kilka minut.
Z ciasta uformuj 2 kule i odłóż je do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na 20-30 minut. Po tym czasie kulki umieść w lodówce przynajmniej na godzinę, a najlepiej na dwie. Możesz dłużej przechowywać ciasto w lodówce pod warunkiem, że będziesz co jakiś czas delikatnie podlewał je wodą, żeby nie wyschło.
Nagrzej piekarnik do maksymalnej temperatury.
Ciasto wyłóż na blat posypany mąką. Uformuj ręką okrągły placek i od razu przełóż go na blachę, na której pizza będzie pieczona.
Posmaruj ciasto na pizzę sosem z poniższego przepisu, obłóż dowolnymi dodatkami i włóż do piekarnika.
Piecz krótko ze względu na wysoką temperaturę, od 6 do 10 minut. W połowie czasu pizzę lekko podważ za pomocą łopatki i odwróć o 180 stopni.
Pizza gotowa!
Sos do pizzy
Składniki:
puszka pomidorów całych lub krojonych 400-500 g
dwie łyżki dobrej jakości oliwy z oliwek
kilka liści bazylii
jeden ząbek czosnku
sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Posiekaj czosnek. Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż na niej czosnek przez około minutę, aż się zeszkli.
Dodaj pomidory oraz bazylię. Dopraw do smaku pieprzem i solą i zagotuj sos.
Aby sos stał się bardziej aksamitny, przetrzyj go. Najlepiej jest zrobić to na zwykłym sitku przy pomocy drewnianej łyżki i przecierać sos do ułożonej pod nim miski.
Przełóż sos do garnka i gotuj przez jakiś czas, co chwilę mieszając, póki zgęstnieje i będziesz mógł posmarować nim pizzę. Może to zająć nawet 40 minut.
Przepis na pizzę Margheritę
Na cieście posmarowanym sosem pomidorowym ułóż:
plasterki mozzarelli,
pomidory,
liście bazylii,
a całość polej oliwą.
Przepis na pizzę capricciosę
Na cieście posmarowanym sosem pomidorowym ułóż:
ser mozzarella,
grzyby (np. pieczarki),
pieczoną szynkę,
pomidory,
Przepis na pizzę marinarę
Na cieście posmarowanym sosem pomidorowym ułóż:
pomidory,
oregano,
czosnek,
a całość polej oliwą.