Łoś (Alces)

3/5 - (1 vote)

Jest największa zwierzyną płową w naszym kraju. Jego charakterystyczne poroże doskonale oddaje moc i potęgę, jaką został obdarzony przez naturę łoś Zwierzę to cieszy się ogromną popularnością i sympatią wszystkich miłośników przyrody, dla wielu pozostając najznakomitszym symbolem natury. Poznajcie łosia. Z naszego artykułu dowiecie się gdzie żyją łosie, jaka jest ich liczebność na terenie Polski, jak łoś radzi sobie z atakującymi go drapieżnikami.

Charakterystyka gatunku łoś

Łoś jest dużym ssakiem należącym do rodziny jeleniowatych. Dorosły samiec łosia (byk) może ważyć od 300 do 400 kg. Samica (klępa) osiąga nieco mniejsze rozmiary. Łosie mają silną i bardzo zwięzłą budowę ciała. Charakteryzują je długie i mocne nogi, zwane badylami. Kończyny łosi są szerokie, dzięki czemu łosie, lepiej od koni, radzą sobie na bagnistych, zaśnieżonych lub podmokłych terenach. Pomiędzy palcami, zakończonymi racicami, znajdują się gruczoły feromonowe. Wydzielają one zapach, pozwalający zbłąkanym łosiom odnaleźć stado. Głowa łosia jest duża i masywna, osadzona na szerokie i dość krótkiej szyi. Szeroka klatka piersiowa i mocno umięśniony zad. Łoś ma skośne, skierowane w dół nozdrza. Uszy mają kształt owalny i są dość sporej wielkości. Oczy z kolei niezbyt duże, koloru brązowego, mocno wypukłe. Szczególnie byki (choć klępy też) posiadają sporą ilość luźno zwisającej skóry na podgardlu, zwanej brodą. Ogon łosia jest krótki i praktycznie niezauważalny – noszony bardzo blisko ciała, nazywany kwiatem.

zwierze łoś

Ze względu na miejsce występowania, wyróżnia się dwa gatunki łosia:
• łoś euroazjatycki
• łoś amerykański.

Łosie amerykańskie są znacznie większe od euroazjatyckich. Jednak przedmiot odrębności gatunkowej obu typów bywa często kwestionowany, a prowadzone badania mają na celu jednoznacznie określenie różnić pomiędzy poszczególnymi gatunkami.

sierść łosia z bliska
sierść łosia

Okrywa włosowa u łosi zwana jest suknią. Suknia łosia składa się z szorstkich, twardych i pofalowanych włosów, które jeży się na ciele łosia w chwili podniecenia. Łoś to zwierzę o barwie brunatnej lub prawie całkowicie czarnej. Brzuch i pachwiny mają jaśniejszą barwę. Wiosną, długi i gęsty włos zastępowany jest przez krótkie, lekkie futro o ciemnym, połyskującym ubarwieniu. Im bliżej jesieni, suknia łosia staje się matowa i jaśniejsza.

Czytaj również  Jak wygląda wół piżmowy?

Poroże u łosia

Najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu łosi jest ich poroże. Warto wiedzieć, że łosie zrzucają i zyskują nowe rogi każdego roku. Tempo przyrostu poroża pozwala ocenić, jak zaawansowany wiekowo jest łoś. Zwierzę największe poroże ma w okolicach 10. roku życia. Szczytowa wielkość poroża utrzymuje się przez kilka kolejnych lat. Im łoś starszy, tym jego poroże wyrasta szybciej. U dorosłych łosi, poroże jest już całkowicie wykształcone w okolicach lipca. Łosie mogą żyć nawet 20 lat. Rodzaje poroża u łosi są dwa: długie odnogi (badylarze) lub szerokie łopaty (łopatacze). Szczególnie ten drugi typ poroża prezentuje się niezwykle efektownie, jest jednak rzadko spotykany. Dobrze wykształcone poroże może osiągać do 1,2 m długości przy rozpiętości 2 m i masie do 20 kg.

łosie żerujące w wodzie

Łosie występowanie i liczebność w Polsce

Zarówno na całym świecie, jak i w Polsce, łosie uwielbiają obszerne przestrzenie lasów, o wilgotnej lub mokrej charakterystyce. Jest to zwierzę typowo leśne. Dobrze czuje się także we wszelkiego rodzaju zaroślach, takich jak porośnięte drzewami bagna. Jeszcze do niedawna, łosie spotkać można było wyłącznie w głębokich partiach lasów, o całkowicie naturalnym charakterze. Dziś, zwierzęta te coraz częściej występują także w tych częściach lasu, które są zagospodarowane przez człowieka. Łoś euroazjatycki występuje powszechnie na terenie całej Europy i Azji, choć im dalej na wschód, tym mniejsza populacja tych zwierząt. Wszystko przez nielegalne polowania oraz kłusownictwo, którego ofiarą padają tysiące łosi, m.in. na Białorusi, Ukrainie czy w Rosji.

Na terenie naszego kraju, łosia spotkać można najczęściej w lasach na północnym wschodzie kraju.

Jak duża jest populacja łosi w Polsce?

Co do liczebności, róże źródła podają różne wersje. Według Ministerstwa Środowiska, w Polsce żyje ok. 14 000 łosi. Jednak wielu ekspertów i dziennikarzy przyrodniczych twierdzi, że liczba ta jest mniejsza i oscyluje w okolicach 10 000. Polowanie na łosie jest w naszym kraju nielegalne. Po II wojnie światowej, populacja łosia została mocno ograniczona. Sprowadzenie kilku kolejnych łosi w latach 50. pozwoliło zapewnić ciągłość gatunku na terenie kraju.

Czytaj również  Bizon największe zwierzę Ameryki Północnej

poroże łosia

Łoś – zwierzę o wielkim apetycie

Czym żywi się łoś? Zwierzę jest roślinożerne i latem potrzebuje zjeść codziennie nawet 50 kg pokarmu! Nieco mniej żarłoczne są łosie na wiosnę (10 kg) i zimą (12 kg). Sprawia to że przed głównym łosiem nie uchowają się żadne rośliny, rosnące 50-200 cm ponad ziemią. Łosie w szczególny sposób upodobały sobie liście, młode pędy oraz owoce roślin do największych łosich przysmaków zaliczają się m.in.: sosna, jałowiec, modrzew, świerk czy jodła. Drzewa iglaste są preferowane przez cały rok, zimą stanowią zaś główne źródło pokarmu. Łosie nie pogardzą też korą drzew, a także niskimi roślinami na polanach leśnych.

Nie tylko charakterystyczny wygląd, ale także niektóre zachowania mają wpływa na sympatię, jaką wśród miłośników przyrody cieszy się łoś Zwierzę to jest z natury łagodne i nie boi się ludzi. Łosie są doskonałymi pływakami, dobrze radząc sobie na głębokościach do 5 metrów. Na taką odległość potrafią nurkować, zanurzając się w wodzie na czas od pół do 1 minuty. Jeśli chodzi o tempo biegu, łosie potrafią biec w kłusie z prędkością 30 km/h.

klepa z łoszakami
klępa z łoszakami

Jeśli jednak trzeba uciekać przed drapieżnikami, są w stanie przyspieszyć dwukrotnie i biec nawet 60 km na godzinę, oczywiście na krótkich odcinkach. Przy paręsetkilogramowej masie ciała, taka prędkość robi wielkie wrażenie i sprawia, że rozpędzony łoś jest jak taran. Nie zawsze jednak ucieczka jest ratunkiem, zwłaszcza kiedy przeciwnik jest szybszy, jak wilk czy niedźwiedź. Wówczas, łoś staje do walki. Najczęściej, zwierzę stoi na tylnych kończynach, przednimi uderzając z całej siły w przeciwnika. Taki atak niektóre zwierzęta przypłacają np. złamanym kręgosłupem.

COMMENTS

Leave a Comment