Gunnera olbrzymia

Rate this post

Uznawana za największą bylinę świata gunnera olbrzymia wywodzi się z Brazylii, choć szybko rozprzestrzenią się na teren całej Ameryki Południowej. Roślina ta umiłowała sobie tamtejszy klimat oraz dobre gleby. Jej imponujący rozmiar, potężne liście oraz unikatowy wygląd sprawia, że gunnera manicata szybko zdobyła serca ogrodników na całym świecie. Nie inaczej jest także w Polsce. Z naszego poradnika dowiecie się wszystkiego o uprawie gunnery olbrzymiej. Jak i kiedy należy ją sadzić? Jakie wymagania glebowe ma największa bylina świata? Jak dbać o nią w okresie zimowym? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie poniżej!

Gunnera olbrzymia największa bylina świata może osiągnąć nawet 3 metry wysokości oraz jeszcze większą szerokość. Roślina posiada ogromne, charakterystyczne liście, których szerokość może wynosić nawet 2 metry. Baz trudu, może zmieścić się pod nimi kilka dorosłych osób, chroniąc się przed deszczem lub słońcem. Gunnera manicata to bylina kwitnąca w maju i czerwcu.

największa bylina świata gunnera olbrzymia gunnera manicata

Jej kwiatostany mają charakterystyczny kształt kolb, i podobnie jak liście, charakteryzują się intensywnym, zielonym kolorem. Z biegiem czasu, kwiaty zmieniają barwę, aż do brązowej. Roślina ta wykazuje duże i stałe zapotrzebowanie na wodę, dlatego brak intensywnego podlewania z pewnością sprawi, że nasza uprawa skończy się niepowodzeniem.

Gunnera olbrzymia zalicza się do bylin, czyli roślin, które żyją ponad dwa lata. Przy odpowiedniej uprawie i zabezpieczeniu przed mrozem, byliny przez wiele lat mogą stanowić dumę każdego ogrodu. Rośliny wieloletnie popularne były już w XIX wieku, a właściciele ogrodów doceniali przede wszystkim ich niezbyt wysokie wymagania glebowe. Byliny, zwłaszcza te naturalnie rosnące w naszym klimacie, poradzą obie nawet na słabych jakościowo glebach, a wiele z nich przystosowało się do niskich temperatur i surowego klimatu. To właśnie pochodzenie geograficzne roślin w największym stopniu determinuje ich wytrzymałość. Wiele bylin, wywodzących się z surowego, azjatyckiego klimatu, w polskich realiach radzi sobie doskonale. Jedak rośliny tropikalne (takie jak gunnera olbrzymia) wymagają specjalnego traktowania, ochrony przed mrozem oraz nawożenia gleby. Wielką zaletą bylin jest także fakt, że nie konkurują one z innymi roślinami o substancje odżywcze zawarte w glebie. Sadząc bylinę obok innych roślin, nie musimy obawiać się, że jako osobnik „silniejszy”, unicestwi słabsze, wyjaławiając ziemię. Byliny są także znaczniej odporniejsze na działanie pasożytów czy choroby. Dzięki temu, mają one większą szansę na przetrwanie podczas inwazji szkodników.

Czytaj również  Liliowiec ogrodowy

gunnera olbrzymia kiedy sadzić

Gunnera olbrzymia jaka ziemia?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, byliny dobrze radzą sobie nawet na słabszych ziemiach, co nie oznacza bynajmniej, że nie posiadają żądnych wymagań glebowych. Zanim jednak przejdziemy do przygotowania podłoża, należy dokładnie i rozsądnie rozplanować miejsce w ogrodzie. O ile sadzonki gunnery są małe i niepozorne, to nie należy zapominać, że naszym celem jest wyhodowanie kilkumetrowego giganta. Warto więc zawczasu pozostawić roślinie tyle miejsca, by nie ograniczał jej brak przestrzeni. Co więcej, warto rozpatrzeć także inne aspekty. Co zamierzamy posadzić wokół? Gunnera olbrzymia gunnera manicata doskonale prezentuje się, rosnąc samotnie. Jednak w otoczeniu drzew wygląda równie pięknie. Wszystko zależy więc od naszej inwencji, jednak kluczowe jest wcześniejsze planowanie.

Przygotowanie podłoża pod sadzenie gunnery olbrzymiej nie wymaga wiele wysiłku i nie jest skomplikowanym procesem. Obowiązkowe będzie użyźnienie gleby. W tym celu możemy użyć obornika lub kompostu, który przed wsadzeniem rośliny, mieszamy z ziemią.

Kiedy sadzić gunnerę?

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na sadzenie gunnery olbrzymiej jest kupno gotowej sadzonki. Jej koszt w sklepie ogrodniczym waha się od kilku do kilkunastu złotych. Na rynku dostępne są również nasiona tej rośliny, jednak ich uprawa obarczona jest sporym ryzykiem. Przy stosunkowo niskiej cenie sadzonek, warto zdecydować się właśnie na taką opcję, oszczędzając sobie dodatkowej pracy. Gunnerę sadzimy wyłącznie wiosną po zimnych ogrodnikach (12-15.05). Należy pamiętać, że gunnera olbrzymia jest rośliną, która lubi słońce, jednak powinna być sadzona w lekko zacienionym miejscu, bu nie narażać jej na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Doskonałym miejscem będą więc ogrody z duża ilością drzew lub wysokich krzewów. Stanowisko powinno być nie tylko półcieniste, ale również zaciszne, by dawać ochronę od wiatru. Optymalne będzie wysadzenie sadzonki na lekkim wzniesieniu, co pomoże ułatwić zimowanie.

Czytaj również  Dobre rady na temat – Wrzosy w doniczkach

młode gunnery olbrzymie

Gunnera olbrzymia pielęgnacja

Od wiosny do zimy, należy regularnie podlewać naszą roślinę. Gunnera olbrzymia nie lubi suszy, jednak zwłaszcza zimą, nie należy dopuszczać by wokół rośliny tworzyły się kałuże. Kolejnym obowiązkiem będzie nawożenie gleby nawozem azotowym. Należy wykonywać je przez wszystkie lata uprawy rośliny.

Niezwykle istotnym elementem opieki nad rośliną, jest jej przygotowanie do zimowania. Gunnera olbrzymia nie poradzi sobie bez naszej pomocy i nie przetrwa zimy. Wykazuje co prawda tolerancję na niewielkie mrozy (do -7C), jednak surowy, zimny klimat jej nie służy. Pierwszym krokiem do wykonania przed zimą, jest obcięcie liści. Następnym – okrycie rośliny słomą, liśćmi lub korą. Warto zrobić to sumiennie i dokładnie – tylko w ten sposób gunnera olbrzymia będzie w stanie przetrwać zimę w dobrej kondycji.

Odpowiednia pielęgnacja rośliny, łącząca czynności takie jak:
regularne podlewanie,
nawożenie azotem,
ochrona przed zimą,

sprawią, że największa bylina świata z pewnością odwdzięczy się wspaniałym wyglądem w ciepłych miesiącach roku. Gunnera olbrzymia pięknie udekoruje nasz ogród, stanowiąc gwarancję wspaniałej ozdoby przez wiele lat.

COMMENTS

Leave a Comment