Czy wiesz jakie są roślinne symbole Bożego Narodzenia.
W kulturze chrześcijańskiej Boże Narodzenie, obok Wielkiejnocy, to najbardziej podniosłe wydarzenie, upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Przygotowania rozpoczynają się już na początku grudnia. Każdy z nas stara się na swój sposób przywoływać świąteczny klimat, dlatego nie tylko planuje wigilijną wieczerzę, pisze listy do Świętego Mikołaja, ale również dekoruje domy i ogródki błyszczącymi ozdobami i roślinami. Przedstawiamy Państwu najpopularniejsze symbole Bożego Narodzenia. Zapraszamy do lektury.
W naszej kulturze istnieje wiele roślin, które od wieków były kojarzone z okresem świątecznym. Dekorowały domy i wigilijne stoły. Większość z nich pochodzi z krajów egzotycznych, ale z uwagi na to, że kwitną jesienią i zimą, zostały sprowadzone do Europy. Dzięki temu w okresie świątecznym możemy cieszyć się nie tylko wiecznie zielonymi iglakami, ale również świeżymy kolorowymi kwiatami. roślinne symbole bożego narodzenia, roślinne symbole bożego narodzenia, roślinne symbole bożego narodzenia
Chcesz wprowadzić do domu świąteczny nastrój? Wybierz do tego najpiękniejsze rośliny na Boże Narodzenie
Choinka
Tradycja dekorowanie świerku, jodły czy sosny sięga XVI wieku. Choinka była symbolem życia, odradzania się, trwania i płodności. Dziś coraz częściej świeże drzewka zastępuje się sztucznymi. Jest to prawda wygodniejsze rozwiązanie, jednak nic nie zastąpi niepowtarzalnego uroku i zapachu prawdziwej choinki.
Roślinne symbole Bożego Narodzenia |Doniczkowe rośliny na Boże Narodzenie
Nie tylko choinka jest symbolem świąt. W wielu domach pojawiają się rośliny doniczkowe, których okres kwitnienia przypada jesienią i zimą.
Szlumbergera
Roślina doniczkowa zwana także zygokaktusem, grudnikiem, raczkiem lub kaktusem Bożego Narodzenia. Szlumbergera obejmuje sześć gatunków roślin z rodziny kaktusowatych. Wszystkie pochodzą z Ameryki Południowej, i wszystkie kwitną w okresie świątecznym. W Europie jest to popularna roślina doniczkowa zdobiąca mieszkania w od listopada do stycznia. Doskonale nadaje się na prezent dla bliskiej osoby.
Kaktus Bożego Narodzenia składa się z członowanych pędów kępiasto wyrastających z podłoża. Roślina przypomina egzotyczny krzak, z którego wierzchołków jesienią lub zimą wyrastają liczne jaskrawe kwiaty. Zygokaktus wspaniale ożywia wnętrze i doskonale komponuje się ze świątecznymi dekoracjami.
Poinsecja
Najbardziej znana roślina na Boże Narodzenie. Zwana również wilczomleczem lub gwiazdą betlejemską. Najpopularniejsza roślina świąteczna, dostępna w niemal każdej kwiaciarni i supermarkecie. Poinsecja pochodzi z Meksyku, w latach 20. XIX wieku pojawiła się w USA, a w XX wieku zawitała do Europy. Jest to prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniania roślina doniczkowa na świecie.
W naturalnych warunkach poinsecja jest krzewem lub niskim drzewem o wysokości ok. 1-4 m. Odmiany doniczkowe osiągają wysokość do 50 cm. Najbardziej charakterystyczne są dla tej rośliny wielobarwne liście podkwiatostanowe zebrane w rozety. Nie dość, że liście te, tzw. przysadki wybarwiają się w okresie świątecznym, to jeszcze układają się w kształt gwiazdy, stąd nazwa gwiazda betlejemska.
Poinsecja jest rośliną wieloletnią, jednak w warunkach hodowlanych trudno jest przechować ją dłużej niż kilka miesięcy. Wszystko dlatego, że gwiazda betlejemska jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury i łatwo ulega uszkodzeniu. Bardzo rzadko może przetrwać do następnych świąt. Nie mniej, warto ozdobić nią dom na święta, gdyż prezentuje się pięknie i nadaje niepowtarzalnej atmosfery.
Cyklamen perski
Wieloletnia roślina rosnąca w greckich górach, Azji Zachodniej i Afryce Północnej. Bardzo popularny kwiat doniczkowy, który kwitnie od jesieni aż do wiosny. Kwiaty są liczne, wielobarwne i delikatne, dlatego cyklamen perski pięknie zdobi parapety czy świąteczne stoły.
W Europie zaczęto go uprawiać we Francji około XVII wieku. W warunkach hodowlanych otrzymano wiele odmian, które różnią się wielkością, kolorami, zapachem oraz wyglądem liści i kwiatów. Przeznaczony głównie do hodowania w pomieszczeniach, ale w Polsce może rosnąć także w ogrodzie.
Różanecznik
Bardziej znany pod nazwą azalia. Jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych występująca głównie w Azji i obu Amerykach. Obejmuje ponad 1000 gatunków roślin. Azalia może być krzewem lub małym drzewkiem ogrodowym, ale równie dobrze może być kwiatem doniczkowym. Kwitnie zimową porą, dlatego może piękną świąteczną ozdobą.
Azalia doniczkowa najczęściej jest odmianą japońską. W okresie kwitnienia pokrywa się bujnymi, wielokolorowymi kwiatami, których pąki przypominają pąki róż. Azalia lubi chłodniejszą temperaturę, jednak preferuje również jasne pomieszczenia, dlatego warto postawić ją blisko okna.
Warto wiedzieć, że rośliny na Boże Narodzenie pochodzą głównie z krajów egzotycznych, w których lata są gorące, a zimy ciepłe. Dlatego wszystkie opisane wyżej rośliny, poza choinką i azalią, są bardzo wrażliwe na warunki otoczenia. Nie lubią przymrozków, przeciągów i zmian temperatury. Lubią słońce i wilgoć, dlatego warto o nie dbać, by cieszyć się ich urokiem jak najdłużej.
Ostrokrzew
Roślina z rodziny ostrokrzewowatych. Liczy ponad 300 gatunków, które występują głównie w subtropikalnych strefach obydwu półkul. Może rosnąć na zewnątrz lub w doniczce. Jego charakterystyczne liście są wiecznie zielone, dlatego stanowi piękną ozdobę kuchni czy salonu przygotowanego do świąt. Drobne kwiaty kwitną w maju i czerwcu.
Jednak największą ozdobę stanowią owoce, czyli czerwone kulki, które utrzymują się na roślinie od wiosny do lata.
Jemioła
Cóż to za święta bez jemioły zwisającej z sufitu. Wprawdzie nie jest to szczególnie urodziwa roślina, jednak zgodnie z tradycją pocałunek złożony bliskiej osobie pod jemiołą wróży szczęśliwe i dostanie życie. Tradycja całowania się pod jemiołą pochodzi z Anglii.
Jemioła od wieków była szczególnym symbolem, talizmanem poprawiającym zdrowie, płodność i przynoszącym dobrobyt rodzinie. By tradycji stało się zadość, świeżą jemiołę wieszamy w kuchni przy suficie oraz nad drzwiami wejściowymi. Jemiołę można ozdobić bombkami, kwiatami czy lampki, tworząc piękną dekorację.
roślinne symbole bożego narodzenia,roślinne symbole bożego narodzenia,roślinne symbole bożego narodzenia,roślinne symbole bożego narodzenia
Dekoracyjne rośliny na Boże Narodzenie
Pisząc o roślinnych symbolach bożenarodzeniowych trudno nie wspomnieć o roślinach wykorzystywanych do dekoracji, czyli różnych stroików. Do dekorowania domu przydają się gałązki roślin iglastych i szyszki, ale także suszone cytrusy i cięte świeże lub suszone kwiaty.
Z tych wszystkich składników można wyczarować piękne stroiki, wianki zdobiące drzwi i okna. Są doskonałe, by wprawić domowników i gości w prawdziwie świąteczny nastrój. tutaj galeria zdjęć
[…] Tradycja ta nie zrodziła się w Polsce, lecz na pograniczu Niemiec i Francji, jakim jest Alzacja. Stamtąd pochodzą najstarsze znane dotychczas doniesienia o „choince ścinanej w lesie i wnoszonej do domu na Wigilię Bożego Narodzenia”. Od początku tego zwyczaju, w Europejskich domach na okres Świąt stawiano jodły, świerki lub sosny, przybierając je prostymi ozdobami, jak orzechy, rajskie jabłuszka, czy papierowe wycinanki. Później wieszano piękne szklane bombki, bardzo kolorowe i błyszczące od brokatu, szklane grzybki, ptaszki i sopelki. […]