Efekty uboczne nadużywania perfum

Rate this post

Mówi się, że perfumy są naszym drugim strojem, ubraniem. Tak jest faktycznie, jednak ich nadużywanie nie jest wskazane, może bowiem wywoływać m.in. wysuszanie i podrażnienia skóry, reakcje alergiczne, trudności z oddychaniem, mdłości, czy bóle i zawroty głowy. Po co więc czuć się jak w chorobie? Zbyt duża ilość wypsikanych perfum spowoduje też niechęć otoczenia do naszej osoby. Jak więc odkryć, jaka ilość perfum jest dla nas wystarczająca? Konieczne przeczytaj wszystko na temat stosowania perfum. Jeszcze dziś dowiedz się, jakie są efekty uboczne nadużywania perfum. Zobacz też, jak sobie z tym radzić?

Rola perfum w naszym życiu

To oczywiste od zawsze, że szczególnie kobiety uwielbiają perfumy. Najlepiej przy tym, by wypsikać się jakimś drogim i cudownie pachnącym, firmowym kosmetykiem zapachowym. Zależnie od tego jaki efekt akurat danego dnia chcemy uzyskać, dzięki odpowiednim perfumom możemy poczuć się tajemniczo, zmysłowo, uwodzicielski, inspirująco, lub po prostu świeżo i schludnie. Panowie również uwielbiają zapachy, bo dzięki nim mogą poczuć się bardziej męscy i eleganccy, szczególnie w obecności adorowanych kobiet. Niektórzy mają przy tym jakiś swój jeden, od lat ulubiony zapach.

Natomiast inni, lubiący eksperymentować, psikają się co rusz odmiennymi woniami, zależnie od nastroju, sytuacji pory dnia i roku, czy okoliczności. Warto jednak w tym wszystkim wiedzieć, że nawet bez względu na płeć, dotyczy nas zawsze jedna ogólna reguła – ubranie się w piękny zapach perfum umożliwia nam lepsze samopoczucie. Panuje tu także jedna zasada równa dla wszystkich – bez względu na to, czy się jest kobietą czy mężczyzną, nigdy nie należy popełniać błędu nadużywania perfum! Jak jednak dowiedzieć się, kiedy jest to jeszcze perfumowanie, a kiedy już nadużywanie? Czy w ogóle istnieją jakiekolwiek efekty uboczne nadużywania perfum?

Kiedy jest to już nadużywanie?

Perfumy należy przede wszystkim dobierać tak, by odpowiadały naszemu gustowi i osobowości. Muszą tez pasować do sytuacji, czyli np. u kobiety nie mogą to być ciężkie i zmysłowe perfumy użyte na zwykły dzień do pracy. Wszystko to jest jednak tylko połową sukcesu, ponieważ drugą, nawet pewnie ważniejszą zasadą jest umiejętne ich stosowanie, a więc również nienadużywanie! Nie jest to wcale nie takie proste, choć z pozoru by się tak wydawało.

Czytaj również  Tatuaż co musisz wiedzieć przed tatuowaniem

skutki nadużywania perfum

Piękny zapach drogich perfum kusi bowiem niesamowicie, aby sobie z nimi bez żalu poużywać, często i w obfitych ilościach. Szczególnie nowo kupiony zapach jest dla naszego nosa niesamowicie cudowny. Właśnie wtedy nietrudno ulec pokusie, zapomnieć się i przedobrzyć. Powinniśmy jednak wiedzieć, że aromat perfum powinien nas otaczać jedynie subtelnie, a nie mocno i ciężko przytłaczać całe nasze otoczenie i to na dość dużą odległość. W przypadku perfumowania doskonale sprawdza się więc zasada, że „mniej znaczy więcej”. Zasada ta dotyczy szczególnie perfum oryginalnych, bo te pachną przecież najsilniej z racji swojej drogiej jakości.

Efekty uboczne nadużywania perfum na organizm ludzki

Nie należy nadużywać perfum przede wszystkim dlatego, że mają wtedy potencjalnie negatywne działanie na nasz organizm. Dlaczego? Ponieważ nadmiar perfum może źle oddziaływać na skórę, wywołując egzemy, alergie, czy choćby zwykłe przesuszenie i swędzenie. Badania medyczne wskazują między innymi, że substancje zapachowe w kosmetykach i perfumach to jedne z najczęstszych środków uczulających. Wykryto przy tym, że w perfumach jest ok. 50 składników mogących wywołać tzw. alergię kontaktową skórną. Wśród nich można wymienić substancje takie jak np. olejki eteryczne, syntetyczne substancje zapachowe, różne substancje roślinne, środki konserwujące, czy balsamy. Substancje zapachowe obecne w perfumach i innych kosmetykach, przy współudziale promieni słonecznych mogą też powodować odczyny fotoalergiczne i rumień skórny.

Perfumy mogą szkodzić w ten sposób niektórym osobom, ponieważ swoim składzie zawierają zawsze pewną ilość alkoholu, o którym przecież ogólnie wiadomo, że podrażnia tkanki. Alkohol u wszystkich w nadmiarze rozprowadzany na skórę ogólnie przyczynia się też zawsze do jej przesuszenia i wiotczenia. Nadużywanie perfum bezpośrednio na skórę przyspiesza więc też powstawanie zmarszczek i nasze wizualne starzenie się. Szkodzi tak szczególnie osobom mającym skórę suchą z natury. Nadmiar bazy alkoholowej w jakimś stopniu może też jednak niekorzystnie oddziaływać i na cerę tłustą. Warto wiedzieć, że tłuszcz skórny jeszcze bardziej intensyfikuje zapach kosmetyków, przez co może on być naprawdę mocno za mocny.

Czytaj również  Sztuczne rzęsy wszystko o nich

Efekty uboczne nadużywania perfum – Ich wpływ na nasze otoczenie

Poza działaniem na ludzkie ciało, perfumy w sposób oczywisty oddziaływają też na otoczenie, a więc na innych ludzi, zwierzęta (jest to tzw. otoczenie społeczne). Jest więc to równie istotny obszar, na który z pewnością wpłynie nadużywanie perfum. Czy tu efekty uboczne nadużywania perfum mogą być równie uciążliwe i szkodliwe? Otóż opary nadmiaru perfum nie tylko nie dodadzą nam elegancji i szyku, ale mogą działać szkodliwie na nasze ciało oraz być przy tym męczące dla nas samych, jak i naszego otoczenia. Efekty tej uciążliwości dla naszego otoczenia są jednak nieco odmienne. Pamiętajmy, że ludzie reagują zarówno na to jak wyglądamy, ale też i na nasz zapach. Przedobrzenie w każdej z tych dziedzin wywołuje jednak z reguły negatywne reakcje innych osób.

Takie efekty uboczne nadużywania perfum będą przeszkadzać innym szczególnie w miejscu pracy, w środkach komunikacji, w kinie, czy u kogoś w mieszkaniu – czyli wszędzie w miejscach publicznych, w tym szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach. Pamiętajmy, że nasz zapach nie dotyczy wtedy wyłącznie nas samych! Zbyt intensywne psikanie się perfumami na pewno zacznie przeszkadzać innym, bo będzie dla nich męczące.

Efekty uboczne nadużywania perfum poradnik

Zacznie utrudniać swobodne oddychanie, a także wywoływać przez to kłopoty z koncentracją, rozdrażnienie, bóle głowy. W skrajnych przypadkach u ludzi z otoczenia mogą nawet wystąpić nudności i wymioty, a nawet reakcje alergiczne. Dotychczasowe badania naukowe dowodzą, że to właśnie substancje zapachowe zawarte w kosmetykach są tym ich składnikiem, który najczęściej działa na nas uczulająco. Ponadto wyobraźmy też sobie, jak trudno wytrzymać innym w jednym pomieszczeniu z nami, jeśli każdy jest wypsikany innymi perfumami. Nie każdy lubi przecież to samo, tym bardziej, jeśli nasz zapach jest w zupełnie innym stylu i na dodatek zastosowany w nadmiernej ilości.

Perfumy w nadmiarze mogą też zaszkodzić w stosunkach damsko-męskich

Kwestia nadużywania perfum to niestety problem także i w tej kwestii. Pamiętajmy, że mężczyźni nie znoszą nadużywania perfum przez kobiety, więc nadgorliwe Panie wcale na tym nie zyskają, a wręcz przeciwnie! Czasem może to nawet stać się powodem zakończenia znajomości już przy pierwszym spotkaniu, na pierwszej randce. Od dawna wiadomo przecież, że zapach ludzkiej skóry działa jak afrodyzjak i ma przez to wielki wpływ na postrzeganie drugiej osoby. Nigdy więc nie nadużywajmy perfum, gdy jesteśmy we dwoje.

Czytaj również  Kilka sposobów na pozbycie się pryszczy

Dlaczego czasem nie czujemy swoich perfum i co wtedy?

Nawet jeśli nie będziemy ich czuli u siebie po zastosowaniu, nie oznacza to wcale, że one sobie „wyparowały” lub, że są za słabe. Po prostu nasz zmysł powonienia z czasem przyzwyczaja się do danego zapachu. Pewna psycholog poznawcza dr Pamela Dalton z USA, już od ponad 20 lat bada ludzką pamięć zapachową (tzw. „nose blindness”). Doszła przy tym do wniosku, że nasze receptory węchu przestają mocno reagować na otaczające aromaty bez względu na ich moc, i to zaledwie po kilku oddechach. Część innych naukowców uważa, że trwa to nieco dłużej. Bez względu na to wszyscy oni są jednak zgodni, że każdy człowiek przyzwyczaja się do zapachu. Nie wyjaśniono jeszcze całkowicie dlaczego tak jest. Powodem jest jednak prawdopodobnie zaprogramowanie ludzkiego mózgu i zmysłu węchu tak, by organizm mógł jak najszybciej reagować na niebezpieczeństwa objawiane zapachami. Reagujemy więc na zmiany zapachu w otoczeniu.

Jeśli jednak jakiś aromat trwa dłużej, wtedy z czasem przestajemy go odczuwać. Dlatego warto pryskać się na zmianę różnymi rodzajami perfum i co jakiś czas sięgać po nowości. Jeśli jednak używamy stale tylko jednego zapachu, wtedy aby dobrze wyważyć jego ilość i nie przedobrzyć, najlepiej jest zwyczajnie zapytać o komentarz inną, najlepiej zaufaną osobę. Pamiętajmy też, by w ciągu dnia pryskać się lżejszymi kompozycjami zapachowymi, niż wieczorem (wtedy można użyć ciężkie zapachy). Taka sama zasada obowiązuje w przypadku różnych pór roku. W tym wypadku jesienią i zimą powinno się wykorzystywać zapachy cięższe i mocne (nawet nieco duszące). Natomiast w okresie wiosny i lata najlepiej wybierać perfumy lżejsze, o nutach kwiatowo-owocowych.

Leave a Comment