Dla każdego kierowcy, zakup pierwszego samochodu jest wydarzeniem szczególnym. Zazwyczaj, transakcja ta dotyczy młodych kierowców, którzy dopiero otrzymali uprawnienia do kierowania pojazdami. Trudno wymagać, by świeżo upieczony kierowca znał wszystkie tajniki i zasady, jakimi rządzi się rynek samochodowy. Aby twój pierwszy samochód przysporzył ci wielkiej satysfakcji i służył przez długie lata w niezawodny sposób, przestrzegaj kilku zasad. Wszystkie niezbędne wskazówki znajdziesz w tym tekście. Warto zwrócić uwagę na stan techniczny samochodu, sprawdzić czy wszystkie dokumenty się zgadzają i przetestować samochód przed zakupem.
Zakup pierwszego auta
Większość kierowców zwraca uwagę głównie na parametry i stan techniczny auta przed jego zakupem. Oczywiście, czynnikami decydującymi mogą być takie parametry jak: cena, przebieg samochodu, czyi liczba przejechanych kilometrów, rocznik itp. Jeśli już zainteresujemy się konkretnym pojazdem, warto zacząć jednak od sprawdzenia czy wszystkie dokumenty się zgadzają. Przede wszystkim, powinniśmy sprawdzić, czy auto ma ważny przegląd techniczny oraz czy jest ubezpieczone. Warto sprawdzić, czy właściciel nie zalega ze składkami na OC, aby uniknąć problemów. Często, oczarowani wspaniałym pierwszym wrażeniem, jakie sprawia auto, zapominamy o kwestiach formalno-prawnych. Jaki sens ma tracenie czasu na sprawdzenie stanu technicznego auta, jeśli jego dokumentacja jest niekompletna lub wątpliwa?
Zanim kupisz twój pierwszy samochód, sprawdź dokładnie następujące dokumenty:
• dowód rejestracyjny samochodu – warto porównać dane właściciela auta z danymi w dowodzie osobistym, by mieć pewność, że się one zgadzają. Z dowodu rejestracyjnego sprawdź także numer nadwozia,
• polisę ubezpieczenia OC – sprawdź czy właściciel pojazdu aktualnie opłaca składki i czy data przedstawione polisy jest ważna,
• przegląd techniczny – auto bez ważnego przeglądu nie zostanie dopuszczone do ruchu,
• kartę pojazdu – jeżeli była wydana.
Jeśli samochód ma instalację gazową LPG, sprawdź czy auto posiada ważną homologację instalacji – inaczej auto nie przejdzie przeglądu.
Aby twój pierwszy samochód spełnił pokładane w nim nadzieje, dokładnie sprawdź jego stan techniczny Jeśli wszystkie dokumenty się zgadzają, auto posiada ważny przegląd i ubezpieczenie OC, możesz przystąpić do sprawdzenia jego możliwości. Co powinieneś sprawdzić wewnątrz samochodu? Warto zwrócić uwagę na luzy kierownicy (nie powinny być zbyt duże), czy sprawność alternatora by to zrobić, przekręć kluczyk. Po uruchomieniu auta, kontrolka ładowania powinna zgasnąć. Sprawdź także sprawność wycieraczek, klaksonu, elektrycznych szyb i lusterek, jeśli auto zostało w nie wyposażone. Możesz sprawdzić także sprawność ustawiania foteli oraz innych elementów, zależnie od wyposażenia samochodu.
Sprawdzenie auta na zewnątrz
Na zewnątrz auta możesz sprawdzić światła. Pozwoli to ocenić, czy wszystkie światła działają sprawnie, czy nie przepaliła się któraś żarówka itp. Aby mieć pewność, że twój pierwszy samochód nie zawiódł cię na trasie, zajrzyj przed zakupem pod maskę. Sprawdź poziom oleju oraz poszczególnych płynów. Jeśli kupujesz auto używane, idealnie czysty silnik oraz wnętrze pod maską, mogą stanowić sygnał, ze ktoś specjalnie je wyczyścił. Sprawdzając auto pod maską, warto dokładnie sprawdzić, czy nie widać śladów po wyciekach płynów. Mogą one świadczyć o tym, ze niektóre instalacje są nieszczelne, co może utrudnić eksploatację pojazdu. Wszystkie te zagadnienie stanowią kwestie, o których początkujący kierowca nie musi wiedzieć, jeśli nie ma doświadczenia. Łatwo dać się ponieść pierwszemu wrażeniu, jakie zawsze stwarza zadbane zewnątrz auto. Warto jednak pamiętać, że często może być ono mylne. Właśnie dlatego, warto zapewnić sobie pomoc bardziej doświadczonego kierowcy, który zwróci uwagę na różne aspekty i szczegóły. Kolejnym etapem jest jazda próbna. Sprawdzisz dzięki niej działanie układu kierowniczego, hamulców i skrzyni biegów.
Twój pierwszy samochód – auto nowe czy używane?
Kupując samochód, zazwyczaj stajemy przed wyborem: auto nowe czy używane? Oczywiście, zazwyczaj determinującym czynnikiem jest cena. Jeśli stać nas na nowe auto z salonu, zazwyczaj decydujemy się na nie z kilku powodów. Nowe auto jest mniej awaryjne, nie ma przeszłości i różnych przygód za sobą. Regularne serwisowanie i uzupełnienie płynów to w zasadzie wszystko o czym trzeba pamiętać. Jednak nowe auto szybko traci na wartości. Ten problem także dotyczy aut używanych, lecz jest mniej odczuwalny. Jednak przede wszystkim, używane auto jest tańsze, co dla młodych kierowców stanowi niezwykle istotny czynnik. Jednak nie tylko cena używanego samochodu sprawia, że jest on atrakcyjniejszy dla nabywcy. Używane (a więc starsze) samochody, nie są tak naszpikowane elektroniką, a ich serwisowanie jest łatwiejsze. Dzięki temu, część usterek będziemy mogli naprawić samemu, lub z pomocą kogoś doświadczonego. W przypadku nowych samochodów, zazwyczaj niezbędne jest oddanie auta do serwisu, co oznacza stratę czasu i pieniędzy. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki samochód kupić, warto wziąć pod uwagę więcej czynników, niż tylko cena. W końcu to twój pierwszy samochód! Warto by służył Ci niezawodnie i dostarczył wspaniałych wspomnień.
Jeśli już uda ci się sfinalizować transakcję i kupisz twój pierwszy samochód w życiu, czekają cię wyprawy do:
urzędu skarbowego, by opłacić podatek od wartości nabytego samochodu (2%),
ubezpieczalni, by przepisać polisę ubezpieczeniową na siebie lub wypowiedzieć ją i ubezpieczyć gdzie indziej
wydziału komunikacji w twoim powiecie, by dokonać rejestracji auta.
Jak widać, obowiązki właściciela auta zaczynają się dopiero po podpisaniu umowy i dokonaniu zakupu. Warto jak najszybciej uporządkować kwestie formalne, aby móc swobodnie i bezpiecznie poruszać się swoim pierwszym samochodem. Oczywiście, musisz pamiętać o dokonywaniu regularnych przeglądów technicznych oraz opłacaniu składek ubezpieczeniowych. Życzymy szerokiej drogi i samych radosnych chwil za kierownicą twojego pierwszego samochodu!