Nawet, jeśli wyglądają niepozornie i same w sobie nie smakują jak kulinarny cud świata, to popyt na nie jest ogromny. Chodzi oczywiście o trufle. Grzyby te są niezwykle rzadko spotykane, uchodzą za nieziemski przysmak, a ich ceny sięgają kilku tysięcy euro za kilogram. Skąd wziął się fenomen trufli i na czym polega? Jak to możliwe, że ludzie na całym świecie są w stanie płacić ogromne pieniądze za dostęp do tych grzybów? Ich tajemnica tkwi przede wszystkim w wyjątkowym aromacie i tym, że dodawane do potraw nadają jedyny w swoim rodzaju smak.
Co to są trufle i gdzie występują?
Nieprzypadkowo trufle nazywa się grzybami na wagę złota, zarówno ich cena, jak i rzadkie występowanie, zasługują na najbardziej wysmakowane porównania. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu poświęconego najdroższym grzybom świata. Dowiecie się, dlaczego cały świat kocha trufle. Grzyby te doskonale komponują się z daniami obiadowymi, przekąskami czy słodyczami. Czy trufle można hodować w warunkach innych niż naturalne? I czy sprzedawcy na bazarze w zachodnim kraju mogą wcisnąć nam chińską podróbkę zamiast prawdziwej trufli? O tym przekonacie się, czytając do końca nasz tekst.
Trufle – występowanie i historia
Skoro wiemy już, że trufle mają opinie najdroższych grzybów świata, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, ile faktycznie kosztują? I tutaj wielu czytelników wpada często w osłupienie: za kilogram trufli czarnozarodnikowych trzeba zapłacić, bowiem aż 2 000 euro! Drogo? Co w takim razie powiedzieć o trufli białej, której cena wynosi 4 tysiące za kg? Z czego wynikają tak horrendalne ceny za trufle?
Wykorzystanie psów, świni do zbierania trufli
Grzyby te, przede wszystkim występują w ograniczonej liczbie miejsc. Ich główne obszary występowania, to ciepłe kraje śródziemnomorskie: Włochy. Hiszpania. Francja, Chorwacja. Mało tego, trufle nie rosną na powierzchni, tylko ok. 10-30 cm pod ziemią, co znacznie utrudnia ich poszukiwania. Zbieracze trufli używają w tym celu psów, których węch jest nieocenioną pomocą w lokalizowaniu podziemnych skarbów. Za ciekawostkę można uznać fakt, że w dawnych czasach, poszukiwacze trufli zamiast psów, korzystali z pomocy… świń. One także pomagały w znajdowaniu grzybów, z tą różnicą, że najczęściej natychmiast je pożerały. Psy na tym polu wykazują znacznie większą efektywność, a znalezione trufle zostawiają w spokoju.
Kiedy zbiera się trufle?
Samo zbieranie trufli jest obwarowane licznymi przepisami. Np. we Włoszech, osoba chcąca przemierzać las w poszukiwaniu trufli, musi zdać specjalny egzamin i otrzymać pozwolenie. W innych krajach, często godzina zbierania trufli to wydatek rzędu kilkudziesięciu euro, a w przypadku nalezienia grzybów należy za nie dodatkowo zapłacić. Mimo to, zbieraczy trufli nie brakuje. Kuszeni wizją wielkich zysków ze sprzedaży, ne szczędzą środków, które inwestuj w zezwolenia. W naszym kraju, niewiele wyjdzie z wyprawy na trufle. Grzyby trufle, bowiem u nas objęte ochrona i ich zbieranie jest nielegalne. Sezon na trufle białe trwa od początku października do końca grudnia. Wtedy zbiera się głównie trufle białe – znacznie szlachetniejsze i droższe. Trufle czarnozarodnikowe – występujące częściej, zbierać można do połowy marca. Wielkim atutem jest ich niebywały aromat i złożoność smaku. Dzięki temu, trufle z powodzeniem można używać trufli zarówno do dań na słodko, jak i potraw obiadowych.
Skoro zbieranie trufli jest tak kłopotliwe, czy nie próbowano hodować ich na specjalnych plantacjach?
Oczywiście, że próbowano. Wyjątkowość trufli sprawia jednak, że grzyby te najlepiej rozwijają się w warunkach naturalnych. Tworzy się oczywiście specjalne ogrody truflowe, jednak koszty takiej inwestycji są spore, a rezultaty – bardzo niepewne. Sam proces hodowli może trwać nawet do 6 lat. Trufle preferują współżycie z innymi orgiazmami, zazwyczaj są to korzenie drzew. Największe szanse na zalezienie trufli ma się w okolicach dębów, gdyż to ich korzenie stanowią najlepsze środowisko bytowania trufli. Grzyby pobierają z korzeni drzew minerały i związki organiczne, oddając im hormony oraz inne substancje.
Trufla chińska – uwaga na podróbki!
Wykorzystując przeogromny popyt na trufle, wielu handlarzy próbuje nieźle zarobić, niekoniecznie sprzedając uczciwy towar. Często spotykanym zjawiskiem jest sprzedaż tzw. trufli chińskiej. Grzyb ten jest znacznie powszechniejszy i nie posiada walorów smakowych, ani zapachowych jak „prawdziwe” trufle. Grzyby te jednak potrafią przejmować walory naturalne od trufli, wystarczy, że przez pewien czas będą leżały obok. W ten sposób trufla chińska sprzedawana jest na bazarach i w innych miejscach, nieświadomym turystom. Nie trzeba dodawać, że jej cena jest tak samo wysoka, jak szlachetnej trufli czarnozarodnikowej lub białej.
Jeśli chodzi o rozmiar trufli, za optymalne uznaje się grzyby o wadze 60-70 gramów. Uznawane są one za najbardziej aromatyczne i najsmaczniejsze, ponieważ znajdują się w optymalnej fazie wzrostu. Trufle posiadają mało kalorii, dlatego są cennym składnikiem diety. Bogate w sole mineralne i węglowodany, posiadają wartość energetyczną. Charakteryzują się także dużą, 20-procentową zawartością białka. Należy jednak uważać na zbyt małe trufle. Grzyby te są niejadalne i mogą prowadzić do problemów żołądkowych.
Jeśli chodzi o przechowywanie trufli, należy koniecznie trzymać je w lodówce, owinięte w białą bawełnianą szmatkę. W ten sposób trufle można przechowywać przez okres do 2 tygodni. Zamrażanie trufli jest dopuszczalne, choć wielu koneserów truflowego smaku uważa to niemal za świętokradztwo. Mrożenie zabija wiele walorów aromatycznych i smakowych. Jeśli jednak zdecydujemy się mrozić trufle w zamrażarce, po ich wyjęciu nie wolno nam ich rozmrażać.
Do potraw dodajemy je w postaci startych, zamrożonych kawałków. Smak i jedyny w swoim rodzaju aromat sprawia, że trufle doskonale sprawdzą się w niezliczonej liczbie potraw. Można dodawać je zarówno do deserów, jak i do dań na ostro. Z całą pewnością, dodanie trufli znacznie poprawi smak i zwiększy finansową wartość każdej potrawy.