Piękny i zadbany dom to nie tylko ładnie pomalowane ściany, nowoczesne meble czy eleganckie podłogi. Jednym z najważniejszych elementów każdego wnętrza jest okno i sposób jego wyeksponowania. Okna już dawno przestały pełnić jedynie użytkową funkcję, a ich wpływ na aranżację wnętrz jest coraz większy, Jedną z najczęściej używanych przesłon okiennych i jednocześnie dekoracji okien, jest firanka. Co zrobić, by cieszyć się pięknymi i czystymi firankami w domu nie tylko na święta, ale przez cały rok? Dowiedz się czym wybielić firany i jakich zasad przestrzegać, aby ich używanie i przechowywanie zapewniło piękny, śnieżnobiały wygląd.
Kiedy firanki są nowe, zachwycają wszystkich domowników i gości swoim blaskiem i czystością. Niestety, regularne użytkowanie pomieszczeń naraża firanki na liczne zabrudzenia, występowanie przebarwień i utratę swoich licznych właściwości. Trudno uniknąć wykonywania podstawowych czynności związanych z zamieszkiwaniem domu czy mieszkania. Nic więc dziwnego, że firanki z czasem stają się poszarzałe i pożółkłe.
Najczęstsze powody, dla których firanki robią się szare i matowe, to:
kurz
– bez względu na to czy mieszkanie sprzątamy regularnie, czy raz na jakiś czas, nie jesteśmy w stanie uniknąć zbierania się kurzu na poszczególnych elementach wyposażenia. Firanki są narażone na kurz unoszący się podczas sprzątania, jak i ten bardziej tradycyjny, osadzający się na meblach, podłodze itp. Niestety, zakurzona firanka prezentuje się fatalnie, a jej śnieżna biel często pozostaje jedynie wspomnieniem.
nieodpowiednie przechowywanie
– niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że jedną z głównych przyczyn matowienia i utraty koloru przez firanki, jest ich zły sposób przechowywania. Nawet jeśli wypraną i wyprasowaną firankę włożymy do szafy, nie gwarantuje nam to zachowana jej śnieżnej bieli. Aby firanki nie przyciemniały w szafie, należy dokładnie i z dużą starannością owinąć je w niebieski papier. Pozwoli to zachować na dłużej ich właściwości kolorystyczne.
używanie niewłaściwych środków, pranie w nieodpowiedniej temperaturze
– jeśli nie wiemy czym wybielić firany piorąc je w pralce, warto zdecydować się na pranie ręczne z wykorzystaniem jedne z wielu znanych metod, o których przeczytacie poniżej. Jeśli jednak pierzemy w pralce, pamiętajmy, aby ustawić temperaturę wody na maksymalnie 30-40 stopni i prać bez wirowania.
Czym wybielić firany – domowe sposoby na wybielanie firan
Wiedząc dlaczego firanki tracą swoje właściwości i kolor, warto dowiedzieć się, jak temu zapobiec lub minimalizować skutki takich sytuacji. Czym wybielić firany, by lśniły i odzyskały swój blask? Poniżej znajdziecie kilka sposobów na to, by wasze firanki zawsze były białe i czyste.
• sól kuchenna – wystarczy dodać 4 łyżki soli na 3 litry wody, by przygotować roztwór do moczenia firan. W słonej wodzie moczymy firanki po ich uprzednim wypraniu. Następnie, należy dokładnie przepłukać firany i rozwiesić do wyschnięcia.
• soda oczyszczona – kolejny domowy sposób na to czym wybielić szare firanki. Sodę oczyszczoną dosypujemy do prania, dzięki czemu będzie ono jeszcze bardziej efektywne i pozwoli na dokładnie usunięcie przebarwień.
• amoniak – w wodzie z dodatkiem amoniaku należy wymoczyć firany przed praniem. Aby osiągnąć maksymalny efekt, należy pamiętać o zachowaniu proporcji: jedna łyżka amoniaku na dwa litry wody.
• skorupki po jajkach – nie wiesz czym wybielić firany? Skorupki jaj będą świetnym rozwiązaniem. Umieść je w woreczku z lnu i wrzuć do wnętrza pralki. Skorupki jajek pomogą usunąć najtrudniejsze zabrudzenia.
• płyn do mycia naczyń – jego właściwości doskonale sprawdzają się szczególnie tam, gdzie trzeba poradzić sobie z tłustymi plamami, a kuchnia bez dwóch zdań należy do takich pomieszczeń. Jedną łyżkę płynu dodajemy do prania w pralce. Pozwoli to pozbyć się tłustych plam i osadów z naszych białych firanek.
• istnieje jeszcze wiele innych sposobów na wybielanie firan.
Z metod domowych, warto zwrócić uwagę także na proszek do pieczenia, który stanowi skuteczne wsparcie w czyszczeniu oraz wybielaniu firan. Na 5 litrów wody wsypujemy jedno opakowanie proszku do pieczenia. W tak przygotowanym roztworze, należy zamoczyć firany, a następnie wyprać je w pralce. Można także dosypać proszku do pieczenia bezpośrednio do pralki przed praniem. Na rynku znajdziemy także wiele specjalistycznych detergentów i środków do prania firan. Warto jednak zapoznać się dokładnie z ich składem i instrukcją stosowania, gdyż jedne firany są bardziej wrażliwe na pranie, inne mniej. Jednak mając na uwadze bogatą ofertę producentów i dystrybutorów, bez większych problemów znajdziemy optymalny sposób na czyste i śnieżnobiałe firanki w domu.
Gdzie prać firanki w pralce czy ręcznie?
Odwieczny dylemat dotyczący tego jak i czym wybielić firany, dotyczy sposobu prania. Prać firanki ręcznie czy w pralce? Uniwersalna odpowiedź na to pytanie zwyczajnie nie istnieje. Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę nasze osobiste preferencje i doświadczenia nie be znaczenia jest również rodzaj materiału, z którego wykonana jest firanka. Jeśli zdecydujemy się na pranie w pralce, należy wybrać program do prania delikatnego (30-40OC) bez wirowania. Warto pamiętać, że firanki są znacznie bardziej delikatne niż ubrania, pościel i inne tkaniny prane na co dzień. Firanki powinny być złożone w kostkę. Warto włożyć je także do specjalnego woreczka służącego do prania firan. Dobrym pomysłem będzie także biała poszewka od poduszki. Firanki doskonałe wysuszymy, wieszając je na oknie. W przypadku ręcznego prania firan, doskonale sprawdzi się ciepła woda z mydłem. Po wypraniu, firany należy wypłukać, także używając w tym celu ciepłej wody.
Jak widać, istnieje wiele sposobów i sprawdzonych metod na to czym wybielić firany, aby lśniły swoim blaskiem i zachwycały czystością. Warto wypróbować wszystkie z nich, ponieważ tylko w ten sposób przekonamy się, która metoda jest najskuteczniejsza w naszym przypadku. Piękne i czyste firany to wizytówka naszego domu. Warto o tym pamiętać, regularnie wybielając i piorąc je w bezpieczny i skuteczny sposób.