FC Barcelona

Rate this post

Sport kochają wszyscy, a już futbol jest chyba dyscypliną jedną z najbardziej ulubionych. Wszyscy chcemy też oglądać wspaniałe mecze najsłynniejszych drużyn piłkarskich świata. Wśród nich jest m.in. Real Madryt, Juventus Turyn, Paris Saint-Germain, Manchester United czy Bayern Monachium. Jednym z najstarszych jest FC Barcelona, istniejący już od 29 listopada 1899 r. Uwielbiasz futbol? Konieczne przeczytaj więc i poznaj historię FC Barcelona. Sprawdź opis co to hiszpański FC Barcelona klub piłkarski zwany dumą Katalonii.

Klub piłkarski FC Barcelona kiedy i jak powstał?

FC Barcelona to w pełnej nazwie Futbol Club Barcelona, a w slangowym piłkarskim skrócie „Barca”. Jest to słynny sportowy klub piłkarski z Barcelony w hiszpańskiej Katalonii. Przez to miejsce pochodzenia często nazywany jest też Dumą Katalonii. FC Barcelona istnieje dokładnie od 29 listopada 1899 r.

Dokładnie w tym dniu założona została męska drużyna piłkarska w Barcelonie. Dokonała tego grupa Katalończyków, Szwajcarów, Anglików i jednego Niemca. Z czasem ten klub piłkarski stał się jednak poważną katalońską instytucją sportową o bardzo dużym znaczeniu narodowym i społecznym.

Obecnie to jeden z najważniejszych futbolowych klubów sportowych na świecie. W międzynarodowym rankingu znajduje się pod tym względem w pierwszej dziesiątce!

FC Barcelona klub piłkarski – symbole i barwy klubowe.

Tarcza herbowa klubu ma popularny w Europie w XVI w. kształt dzbana. Tarcza jest trójdzielna. Na jej dwóch górnych polach jest krzyż świętego Jerzego i barwy Katalonii. Nawiązuje to do godła miasta Barcelony. W polu dolnym jest natomiast piłka na tle czterech granatowych i trzech bordowych pasów. Są to właśnie barwy klubowe Barcy. Pola górne od dolnego oddziela żółty pas z inicjałami klubu FCB.

FC Barcelona jego główne motto.

Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, prawdopodobnie widzieliśmy już motto FC Barcelona dziesiątki razy. Jest bowiem napisane dużymi literami na siedzeniach na słynnym stadionie tego klubu piłkarskiego Camp Nou. Motto to brzmi „MES QUE UN CLUB”. W języku katalońskim oznacza to „więcej niż klub”.

Twierdzenie to podsumowuje i wyszczególnia wszystko, co reprezentuje ten wyjątkowy klub futbolowy Hiszpanii. Wyrażenie to zostało ukute w 1968 r. Powszechnie uważa i mówi się, że podsumowuje społeczne aspekty działalności klubu, a także jego silnego katalońskiego ducha. Aby jednak w pełni zrozumieć znaczenie statusu FC Barcelona, trzeba koniecznie poznać dokładnie jego historię.

Historia klubu piłkarskiego FC Barcelona

 W 1899 r. Szwajcar Joan Gamper postanowił wprowadzić futbol do Barcelony. Założył więc klub piłkarski 29 listopada 1899 r. Klub zdobył potem takie tytuły, jak Puchar Macaya w 1902 r. oraz Puchar Pirenejów w latach 1910-1912. FC Barcelona zbudowała swój pierwszy stadion w 1909 r. na 6000 osób. W latach 20. XX w. sława i sukcesy klubu rosły bardziej. Wygrali pierwszą Ligę Mistrzów w sezonie 1928-1929. Wraz z nową popularnością konieczna była budowa nowego stadionu.

Czytaj również  Zimą na rowerze

W 1922 r. wybudowano stadion Les Corts na 22 tys. widzów. FC Barcelona przetrwała potem hiszpańską wojnę domową. W 1936 r. żołnierze generała Franco zastrzelili jednak prezesa klubu Josepa Sunyola, z powodu jego przynależności do partii lewicowej. Fani Barcelony są też dumni z późniejszego sezonu „Pięciu Pucharów”. Był to okres między 1951 a 1952 rokiem, gdy FC Barcelona zdobyła Puchar, Ligę, Puchar Łaciński, Martini Rosso i Evę Duarte. W 1957 r. zbudowano obecny najsłynniejszy i największy stadion klubu Camp Nou. Początkowo mógł on pomieścić 90 tys. osób.

Sukces Barcelony stale rósł jednak w siłę. Do 1983 r. zespół mógł sobie zapewnić graczy Bernda Schustera i Diego Maradonę. W latach 1988-1989 na stanowisku trenera drużyny pojawił się legendarny Johan Cruyff, co przyniosło wiele dobrych zmian w drużynie. FC Barcelona była wtedy silna i wygrywała wiele rozgrywek. W sezonie 1996-97 dwaj nowi przybysze do zespołu wnieśli kolejny niesamowity wpływ. Był to Bobby Robson na ławce rezerwowych i Ronaldo na boisku.

W 2003 r. do zespołu dołączyła nowa fala graczy: Rijkaard i Ronaldinho, Puyol i Xavi. W latach 2004-2005 doFC Barcelona dołączyli tacy zawodnicy jak Deco i Eto’o. W sezonie 2004-2005 zespół wygrał ligę. Powtórzyło się to również w latach 2005-2006, kiedy Barca ponownie wygrała Ligę i Puchar Europy w Paryżu.

FC Barcelona klub piłkarski obecnie.

Jedną z rzeczy, która sprawia, że FC Barcelona jest naprawdę wyjątkowa, jest status tego „klubu piłkarskiego”. Jest to bowiem jeden z nielicznych pozostałych zespołów, który nie jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Oznacza to, że klub nadal jest własnością jego członków, a jest ich aż 144 tysiące! Członkowie ci wybierają również przewodniczącego zespołu, poprzez złożony system głosowania.

Cele FC Barcelony są też silnie odzwierciedlone między innymi w odmowie przyjęcia sponsora korporacyjnego. W dniu 7 września 2006 r. zespół ogłosił też nowy sojusz z organizacją charytatywną UNICEF na rzecz dzieci. Zobowiązali się również do rocznej sumy darowizn na rzecz działu HIV / AIDS tej organizacji charytatywnej.

Czytaj również  Trening interwałowy zalety i wady

Wykorzystali również miejsce na swoich klatkach piersiowych, zwykle zarezerwowane dla dużych korporacji, do reklamowania UNICEF i jego działań charytatywnych. Zespół nadal nosi też logo UNICEF na swoich paskach. Dla wszystkich oczywiste jest, że FC Barcelona ma pełne prawo twierdzić, że instytucja, którą stworzyli, to „więcej niż klub”.

Jeśli odwiedzasz Barcelonę, możesz wybrać się na słynny stadion FC Barcelona i na wycieczkę do obecnego tam muzeum. To najpopularniejsza wycieczka w Barcelonie.

FC Barcelona klub piłkarski – trofea zdobyte w rozgrywkach międzynarodowych:

 

Rozgrywki

Osiągnięcie

Razy

Sezon(y)

Klubowe MŚ

zdobywca

3

2009, 2011, 2015
finalista

1

2006

Puchar Interkontynentalny

zdobywca

0

finalista

1

1992

Liga Mistrzów (Puchar Europy)

zdobywca

5

1992, 2006, 2009, 2011, 2015
finalista

3

1961, 1986, 1994

Liga Europy (Puchar UEFA)

zdobywca

0

finalista

0

Puchar Zdobywców

zdobywca

4

(rekord)

1979, 1982, 1989, 1997
finalista

2

1969, 1991

Superpuchar UEFA

zdobywca

5

(rekord)

1992, 1997, 2009, 2011, 2015
finalista

4

1979, 1982, 1989, 2006

Puchar Intertoto

zdobywca

0

finalista

0

Puchar Miast Targowych

zdobywca

3

(rekord)

1958, 1960, 1966
finalista

1

1962

Copa dels Pirineus

zdobywca (4x): 1909/10, 1920/11, 1911/12, 1912/13

Copa Llatina

zdobywca (2x): 1948/49, 1951/52

Mały Puchar Świata

zdobywca (1x): 1957

Superfinał Pucharu Miast Targowych

zdobywca (1x): 1971

 

FC Barcelona klub piłkarski – dodatkowe atrakcje na

fc barcelona klub piłkarski i jej stadion Camp Nou
Stadion Camp Nou, fot. Holakram

.

FC Barcelona znana również jako Camp Nou, jest siedzibą jednej z największych międzynarodowych drużyn piłkarskich FC Barcelona. Drużyna FC Barcelona jest bowiem jedną z najlepszych na świecie. Natomiast jej stadion stał się symbolem czegoś ważnego dla fanów piłki nożnej na całym świecie. Jeśli chcesz go zobaczyć, ale nie możesz kupić biletów na mecz, nadal możesz i powinieneś go odwiedzić.

Każdego dnia stadion Camp Bou jest bowiem otwarty dla publiczności z wycieczkami. Może w sumie pomieścić prawie 100 000 osób. Trasa zwiedzania obejmuje muzeum klubu FC Barcelona oraz klub i stadion za kulisami. Muzeum FC Barcelona jest poświęcone historii i etosowi klubu.

Składa się z trzech głównych części – muzeum historycznego, kolekcji „Futbol art” oraz części zawierającej wystawy czasowe. Historyczna część muzeum zawiera wszystkie najważniejsze trofea klubu. Należą do nich Puchar Ligi Mistrzów, który możesz potrzymać, o ile tylko zechcesz pozować do zdjęcia. Godziny otwarcia są różne, dlatego najlepiej skontaktować się bezpośrednio ze stadionem lub sprawdzić szczegóły na oficjalnej stronie internetowej.

Czytaj również  Trening interwałowy – co i jak?

Jak kupić bilety na mecz FC Barcelony?

Camp Nou stadion FC Barcelony mieści prawie 100 tys. widzów. Nawet jeśli nie kupiłeś biletu przed podróżą do Barcelony, nie zaszkodzi sprawdzić meczy podczas pobytu. Możesz wtedy zobaczyć, czy nie masz przypadkiem szans na obejrzenie na żywo jakiegoś meczu na Camp Nou. FC Barcelona ułatwiła przy tym kupowanie biletów zarówno na mecze, jak i na zwiedzanie stadionu. Można też zarezerwować bilety na mecz FC Barcelony jeszcze przed podróżą!

Najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem na to jest oczywiście zakup ich online. Trzeba jednak planować elastyczne daty podróży. Planowanie takie zapewnia, że zobaczymy mecz nawet, jeśli zostanie on przełożony lub jego data zostanie zmieniona przez klub. Przełożenie meczu może nastąpić z wielu powodów – np. złej pogody czy zmiany terminu na prośbę drużyny przeciwnej. Można jednak obejrzeć mecze nawet, jeśli daty zostaną przełożone.

Kupując bilety przez Internet, do Ciebie jednak należy sprawdzenie i potwierdzenie dokładnej daty i godziny meczu przed jego zaplanowanym terminem. Najlepiej zrobić to odwiedzając oficjalną stronę Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej: www.laliga.es. Ogólnie rzecz biorąc, witryny rezerwacji biletów online nie mają obowiązku informowania Nas, jeśli daty meczów piłki nożnej uległy zmianie, po dokonaniu rezerwacji przez klienta.

Rolą agenta rezerwacji jest tylko dostarczenie Nam biletów na mecz. Do Nas zaś należy sprawdzenie, czy mecz nadal ma się odbyć zgodnie z planem. Większość gier odbywa się zgodnie z planem. W krótkim czasie mogą jednak nastąpić zmiany. Dlatego warto być przygotowanym na taką ewentualność. Aby obejrzeć przeniesiony mecz, wymaga to przebudowania biletów.

Leave a Comment