W hodowli może dożyć nawet 10 lat. Sposobem poruszania się przypomina nieco kameleona, lecz z pewnością nim nie jest. Ma dość rozległe wymagania jeśli chodzi o warunki życiowe, mimo to, staje się coraz popularniejszym płazem. Chwytnica kolorowa, bo o niej mowa, jest rzekotką należącą do rodziny Phyllomedusinae. Zapraszamy do zapoznania się z opisem oraz charakterystyką tego niezwykle intrygującego zwierzęcia.
Chwytnica kolorowa opis
W naszym kraju, chwytnica kolorowa występuje również pod nazwą rzekotka czerwonooka. Nazwa ta nie jest przypadkowa, ponieważ płazy te posiadają charakterystyczne duże oczy o czerwonej tęczówce i czarnej źrenicy. Rzekotka zalicza się do grona płazów o średnim rozmiarze. Długość dorosłego osobnika zazwyczaj mieści wynosi od 5 do 8 cm. Co ciekawe, to samice zazwyczaj są nieco większe od samców. Sylwetka tych płazów jest smukła i delikatna, przednie oraz tylne kończyny są raczej cienkie i podłużne, jednak bardzo silne. Palce wyposażone są w przylgi, umożliwiające rzekotkom wspinanie się na powierzchnie pionowe (drzewa, ściany). Głowa rzekotki przypomina kształtem trójkąt. Oczy duże, ze wspomnianą wcześniej, czerwoną tęczówką i czarną źrenicą. Dolna powieka jest przeźroczysta, posiada także żółtawy wzór. Błona bębenkowa umiejscowiona jest niedaleko oka.
W zależności od wielu czynników, takich jak chociażby temperatura czy samopoczucie, ubarwienie może się różnić. Skóra rzekotek może posiadać dowolny odcień zielonego – od najjaśniejszych, aż po ciemne. W porze nocnej, ubarwienie może stawać się ciemniejsze. Szczególnie u młodszych chwytnic, które zmieniają kolor na brązowo-fioletowy. Na grzbiecie rzekotki posiadają drobne, nieregularne, białe lub kremowe plamki. Od pachwiny od pach, po bocznej stronie tułowia, na niebieskim tle przebiega także charakterystyczny pas w kolorze żółto-kremowym, od którego odchodzą poprzeczne paski o takiej samej barwie. Wygląda to niczym żebra na niebieskawym tle. Uda i ramiona płaza, w strefie bocznej mogą mieć kolor pomarańczowy lub niebieski. Również pomarańczowe są palce oraz wspomniane wcześniej przylgi. Brzuch rzekotki ma barwę białą o charakterze brodawkowatym. Chwytnica kolorowa linieje w regularnych odstępach czasu, w całości zajadając wylinkę.
Rzekotka czerwona – tryb życia i występowanie
Rzekotka czerwonooka prowadzi tryb życia typowy dla płazów. W ciągu dnia zamiera, by uaktywnić się wraz z nadejściem pory nocnej. Chwytnica kolorowa dnie spędza na drzewie, lub pośród liści roślin, które je otaczają. W ciągu dni, płaz przyjmuje typową dla przedstawicieli swojego gatunku pozycję, przysuwając do tułowia podkurczone kończyny. Głowę mają skierowaną w stronę brzucha. Zachód słońca jest dla chwytnic sygnałem do zwiększenia aktywności. To właśnie wieczorami, zaczynają się wędrówki celem zdobycia pokarmu. Płazy te mają bardzo charakterystyczny chód. Obejmują gałązki bardzo powoli, zachowując przy tym duża ostrożność. Tylko z pozoru może wydawać się to niezgrabne. W rzeczywistości, charakteryzuje je doskonała sprawność i świetna koordynacja ruchowa. W sposobie poruszania się, chwytnica kolorowa przypominać może nieco kameleona. Jeśli w bezpośrednim zasięgu pojawi się potencjalna ofiara, rzekotka potrafi oddawać długie i szybkie skoki. Również w przypadku zagrożenia, płazy te poruszają się szybko i zwinnie.
Naturalnym środowiskiem występowania rzekotki jest Ameryka Środkowa. Przede wszystkim można spotkać ją w Meksyku, głównie na północy kraju. Najlepszym miejscem do życia są dla niej nizinne lasy deszczowe. Jednak występują również w lasach porastających pasma górskie. Istotne jest że preferują wysokości nie większe niż 1250 m n.p.m. Przeważnie gromadzą się w wilgotnych miejscach, blisko zbiorników wodnych.
Przesiadują na drzewach i większych roślinach. Naturalna temperatur dla rzekotki w porę deszczowej wynosi 24-28 stopni w ciągu dnia i 18-20 stopni w nocy. W porze suchej, płazy znoszą temperatury do 32 stopni w dzień i 22 stopni nocą. Chwytnica kolorowa preferuje także duża wilgotność powietrza. W trakcie pory deszczowej powinna ona wynosić ok. 90%, zaś w porze suchej – minimum 50%.
Hodowla rzekotki czerwonookiej w terrarium
Szczególnie wymagania dotyczące temperatury i wilgotności mają spore znacznie dla wszystkich tych, którzy chcą hodować rzekotkę czerwonooką w swoim domu. Jak wybrać i urządzić terrarium dla płaza? O czym pamiętać by stworzyć rzekotce optymalne warunki do długiego i zdrowego życia?
Chwytnica kolorowa preferuje terrarium pionowe, które umożliwi jej wspinanie i przesiadywanie. Elementami wyposażenia terrarium powinny być wszelkiego rodzaju liany, bambusowe tyczki, a także gałęzie lub konary, by płaz mógł swobodnie i bezpiecznie się wspinać i przesiadywać na nich. Warto zadbać też o specjalne rośliny terrarystyczne. Warto w tym miejscu dodać, że rzekotki są płazami bardzo nieodpornymi na brak higieny, dlatego zarówno wszelkie elementy wyposażenia, jak i samo terrarium musi być czyste i zadbane. Istotnym elementem hodowli jest zapewnienie wymaganej temperatury oraz wilgotności. Najprostszym sposobem na to by utrzymywać odpowiednią temperaturę jest mata grzewcza.
Montuje się ją na tylnej ściance terrarium lub pod spodem. Ważne, by temperatura była stała i nie dochodziło do dużych wahań, ponieważ wpływa to niekorzystnie na zdrowie zwierzęcia. Nie należy stawiać terrarium blisko kaloryfera czy klimatyzatora. Jeśli zaś chodzi o uzyskanie odpowiedniej wilgotności, najlepszym sposobem jest regularne zraszanie terrarium letnią wodą. Zabieg ten należy wykonywać kilka razy dziennie. Oświetlać terrarium należy w cyklach 10-12 godzinnych. Dłuższy czas oświetlenia przypada na porę deszczową.
Chwytnica kolorowa nie znosi zapleśniałego powietrza, dlatego równie istotne co nawadnianie i ogrzewanie, jest regularne wentylowanie terrarium. Jeśli chodzi o pokarm, główne źródło pożywienia dla rzekotki stanowią insekty. W naturze zjada muchy, larwy, gąsienice, pająki czy chrząszcze. W hodowli możemy podać jej świerszcze, dżdżownicę, muchę lub plankton łąkowy. Nie pogardzi też mącznikiem młynarkiem.
[…] Płazy Puszczy Białowieskiej […]
[…] czerwonooka jest średniej wielkości płazem wywodzącym się z rodziny rzekotek. Zwana również chwytnicą kolorową, stanowi coraz […]
[…] czerwonooka jest średniej wielkości płazem wywodzącym się z rodziny rzekotek. Zwana również chwytnicą kolorową, stanowi coraz […]